חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העסקה במיקור חוץ בשירות הציבורי – מיקי לוי "יש עתיד" בעד

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 30.12.13 0:09

 שיטת העסקה במיקור חוץ, הידועה כמקפחת את זכויות העובדים בה, הולכת ומתרחבת ביוזמת הממשלה. הצעת חוק למניעת העסקה בשירות הציבורי הובאה לדיון בוועדת חקיקה. נציג הממשלה, סגן שר האוצר, מיקי לוי (יש עתיד) נימק את ההתנגדות להצעת החוק

אחד המאבקים החשובים ביותר המצויים על סדר היום הציבורי הוא המאבק נגד התרחבות התופעה של העסקת עובדים במיקור חוץ. צורת העסקה זו היא פוגענית במיוחד, מקפחת את זכויות העובדים בה, יוצרת חוסר ביטחון תעסוקתי וגורמת לתחושת קיפוח לאור העסקת העובדים בה כתף אל כתף עם עובדים קבועים ובעלי זכויות סוציאליות. למרות זאת, הממשלה המעסיקה העיקרית במגזר הציבורי, שאפשרה מיקור חוץ, ממשיכה ומרחיבה צורת העסקה זו. זאת, אף על פי שהיתרונות המוצהרים שלה, כמו חיסכון בתקציב, הוכחו במקרים רבים כחסרי תוקף.

למאבק נגד התופעה קמה הקואליציה הארצית להעסקה ישירה. המודעות להשלכות השליליות של העסקה במיקור חוץ חלחלה בקרב ח"כים, והביאה ליוזמה להצעה לתיקון חוק עסקאות בגופים ציבוריים – מניעת העסקה במיקור חוץ בשירות הציבורי.

הצעת חוק למניעת העסקה במיקור חוץ בשירות הציבורי הובאה לדיון בוועדת חקיקה במאי 2013. ח"כ מיקי לוי, סגן שר האוצר (יש עתיד) הביע התנגדות להצעה.

להלן נימוקיו נגד ההצעה, כפי שנלקחו מהפרוטוקול שפורסם בדברי הכנסת חוברת כ' ישיבה נ"ב מעמ' 96 והלאה (דברי הכנסת, מספר 52 מתאריך 10/07/2013).

"לאורך השנים אפשר לראות בארץ ובעולם התפתחות ענפי משק שלמים המתמקדים במתן שירותים תומכים, במודל של מיקור  חוץ – אי-אפשר לחיות בלי מיקור חוץ – כגון שירותי מחשב, ניקיון, אבטחה, הסעדה, שירותים לרכב וכיוצא בזה. רכישת שירותים במודל של מיקור חוץ מאפשרת ניצול יתרונות של גודל והתמחות של נותני השירות אל מול חליפת הביצוע העצמי על-ידי חברה וגורם אחר במשק."

"על-פי הצעת החוק שלפנינו, תיאסר כל התקשרות עם מי שעיסוקו הוא במתן שירות באמצעות עובדיו. לפיכך תיאסרנה התקשרויות בתחומים רבים נוספים, כגון שירותי ייעוץ, בקרה, שירותי פיקוח, חשבונאות, הדרכות וסיורים, שירותי הסעות, תחזוקה, סיוע טכני, עריכת-דין, והרשימה – יכולתי לגמור אתה עוד שעות רבות, ארוכות, כי יש מקצועות רבים במשק שאנחנו נזקקים להם."

" נוכח גודלו ומשמעותו של רכיב ההוצאה הציבורית בתוצר כבר עתה, ההצעה תביא לצמצום הפעילות הכלכלית הפרטית ולפגיעה בעובדים המועסקים במגזרים אלה. אם נצמצם את העבודה שלהם, הם פשוט ייפגעו. ההשפעה הזאת, כאמור, אינה רצויה, וצפוי שהיא תגדיל את ההוצאה התקציבית הציבורית במיליארדי שקלים בשנה ואת הנטל על האזרחים ועל המגזר היצרני. זה נחמד להגיד להכיל את הכול, אבל זה בלתי אפשרי."

"חשוב לציין כי בהשוואה בין-לאומית – חברת הכנסת גלאון, זה בשבילך – המדינות המפותחות רואות במיקור חוץ כלי חשוב בפעילותו של המגזר הציבורי והסקטור הפרטי. כך, למשל, ה-OECD, העוסק בדרכים לקידומו של ממשל מודרני, מפותח ויעיל, מצביע על כך שבשני העשורים האחרונים חלה עלייה ניכרת בפעילות מיקור החוץ של ממשלות ברחבי העולם – –". 

"יש להדגיש כי איסור פעילות כלכלית של רכישת שירותים לא קיים בשום מדינה החברה ב-OECD, להבדיל מההגבלות הרבות הקיימות במדינות שונות, ובכלל זה בישראל, על רכישת שירותי כוח-אדם, אם באופן זמני ואם באופן קבוע."

"מסקירה השוואתית שעשינו גם עולה כי בבריטניה, בארצות-הברית, בשווייץ ובמדינות צפון-אירופה היקף מיקור החוץ רחב במיוחד, והוא אף נמצא במגמת עלייה מתמדת."

"מובן מאליו שיתרונות הגודל וההתמחות הנזכרים אמורים להיות מושגים באמצעות התייעלות ושיפור השירות ולא על-ידי קיפוח זכויות העובדים וניצולם. דוגמה טובה לכך היא רמות השכר ותנאי ההעסקה בענף המחשוב, שבו השימוש הנרחב במיקור חוץ מתקיים, ככלל, לצד תנאי העסקה הולמים לעובדים המועסקים בענף זה הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי. "

"– – ככלל, לצד תנאי העסקה הולמים לעובדים המועסקים בענף זה הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי. על כן, הפתרון לטענות הנשמעות בדבר קיפוח ופגיעה בזכויות העובדים – שלא אתם בלבד חתומים עליהן כמובן – בחלק מענפי מיקור החוץ האמורים לעיל הוא בשיפור חקיקת מגן, לרבות באמצעות צווי הרחבה ענפיים ובהגברת האכיפה. אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת, בשנים האחרונות התקיימו כמה תהליכים כדי להבטיח את שמירת הזכויות של העובדים.

לפיכך, אפשר לראות כי נעשה רבות בשנים האחרונות בכלל ובתקופה האחרונה בפרט כדי להבטיח את שמירת זכויות העובדים המועסקים במיקור חוץ."

"– – כי החוק – מייד, אדוני – להגברת האכיפה של חוקי העבודה נכנס לתוקפו ממש לאחרונה, וטרם אפשר להתרשם מהשפעתו."

על תמיכה בהצעה לאחר הדיון הצביעו 36 ח"כים. אבל נגד ההצעה והסרתה מסדר היום הצביעו 45 ח"כים. ההצעה להסיר מסדר-היום את הצעת חוק עסקאות גופים ציבוריים (תיקון – מניעת העסקה במיקור חוץ בשירות הציבורי), התשע"ג–2013, נתקבלה.

מפלגת "יש עתיד" שנוצרה על גב גלי המחאה החברתית נגד מדיניות הממשלה, וזכתה להיכנס לממשלה בזכותה, פועלת נגד מעמד הביניים שתמך בה. ההעסקה במיקור חוץ הולכת ומתרחבת. מעגל המועסקים בשיטה זו הולך וגדל. אין עתיד למועסקים במיקור חוץ.

מאת: מערכת "עבודה שחורה"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. עמית :

  יש עתיד לטייקונים – המפלגה שהוקמה ע"י הטייקונים ולמען הטייקונים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מיקי לוי משרת את הטייקונים

 3. אריאל ליבמן :

  הצעת החוק החשובה הזאת עולה שוב להצבעה

  בעוד כחודש, תעלה הצעת חוק זו להצבעה , שוב.
  הפעם, ההצעה זוכה לתמיכה מקיר לקיר: 62 ח"כים חתמו עליה, (מתוך 90 – חברי הממשלה מנועים מלחתום על הצעות חוק). תמיכה מדהימה, חוצת קווים מפלגתיים ואידאולוגיים, מכל סיעות בית המחוקקים.
  כמעט מכל הסיעות. המפלגה היחידה שאף לא אחד מחבריה לא חתם על הצעת החוק היא – ניחשתם נכון, "יש עתיד".

 4. אוי :

  הנה עוד צד של החשבון

  השופט נעם סולברג:
  פס"ד חברת מוקד יסעור נ' מדינת ישראל (השופט נועם סולברג):
  נסיבות המקרה- חברת קבלן פגעה בזכויות העובדים שהעסיקה ולכן המדינה פסלה אותה במכרז. החברה ניסתה לערער וכשנדחתה בכל זאת, עתרה לבית המשפט לעניינים מנהליים בטענה כי נפל פגם במכרז כי הביקורת כלפיה לא הייתה מוצדקת.השופט לא רק שדוחה את העתירה אלא מבקר בחריפות את המצב שבו העסקה קבלנית שלכאורה אמורה לחסוך למדינה כסף הופכת בסוף למנגנון מנופח ולא יעיל שבו המדינה מבזבזת זמן כסף וכוח אדם כדי להביא לכך שהעובדים יקבלו את מה שמגיע להם לפי חוק. (וזה גם אם מתעלמים מהבעיות המוסריות והחברתיות שבהעסקה כזו).

  מתוך פסק הדין:

  על השאלות החברתיות והמוסריות הכרוכות בהעסקת עובדים באמצעות חברות שירותים וכח אדם כבר נאמר ונכתב רבות, ואכמ"ל בגדרי העתירה הנדונה. עם זאת, במה שנוגע ליעילות ולעלות, אין ניתן להימנע מלציין את העיסוק הרב בארבעת עובדי יסעור נשוא העתירה והסתעפויותיה. בתמצית:

  א. חברה קבלנית שמרוויחה סכומי כסף נאים מקופת המדינה, וכמסתבר איננה מקפידה למלא אחר כל חובותיה כלפי העובדים;

  ב. פקידים ופרקליטים של המשרד לביטחון פנים אשר עמלו על הכנת המכרזים, בדקו את ההצעות וטיפלו בהן, כדי שניתן יהיה להעסיק את חחברה הקבלנית;

  ג. שני משרדי רואי חשבון אשר נשכרו לשם כתיבת דו"ח ביקורת, תגובה, דו"ח מעודכן, דו"ח ביקורת על הביקורת – והכל כדי לבחון את הפרת החובות כלפי העובדים;

  ד. עובדי המשרד לביטחון פנים, וביניהם חשבים ובעלי תפקידים בכירים נוספים, שהשקיעו מזמנם ימים ושבועות רבים לטיפול בסוגיה – כתיבת דו"חות, בחינתם, התכתבויות, פגישות וישיבות עם גורמים מקצועיים ועם חברת יסעור ועם רואי החשבון – והכל כדי למנוע את הפרת החובות כלפי העובדים;

  ה. פרקליטות המדינה, שקדה על הטיפול בתיק ועל מתן תשובה לעתירה אחת ועוד אחרת, כדי לעמוד כחומה בצורה בפני החברה שמפרה את זכויות העובדים;

  ו. בית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים אשר הקדיש זמן שיפוטי ומשאבים מינהליים לעניין הנדון, בשתי עתירות, כדי לבחון אם אמנם כדין נפסלה מן המכרז החברה שנטען כי היא מפרה את זכויות העובדים;

  והיד עודנה נטויה.

  כל זאת, על מנת שארבעת עובדי הניקיון של המשרד לביטחון פנים, לאחר יותר מחמש שנים שבהן נפגעות זכויותיהם שוב ושוב, יקבלו את שכר המינימום שלהם בזמן. ממון רב אבד בדרך. ירד לטמיון. אִילו מקצת מן המקצת היה מגיע לעובדי הנקיון הללו, במישרין, ולא בדרך חתחתים, הייתה משְׂכּוּרתם שלֵמה.

  הדבר מצריך עיון ומחשבה.

  "ושבתי אני ואראה את כל העשוקים אשר נעשים תחת השמש, והנה דמעת העשוקים ואין להם מנחם ומיד עושקיהם כח ואין להם מנחם" (קהלת ד, א)."
  9.6.2010
  עת"ם (י-ם) 210/10 מוקד יסעור נ' מדינת ישראל, ניתן ב-9 ביוני 2010, באתר "נבו"

 5. אוי :

  קישור ישיר לפסה"ד

  http://he.wikipedia.org/wiki/

  (ועוד לא אמרנו כלום על חוסר היעילות ועל השחיתות (ככל שהכסף עובר יותר ידיים).

  אי אפשר גם לאמר בוודאות שסנאודן לא היה עושה מה שעשה אם היה מועסק ישירות, אבל שווה לחשוב על זה (בלי קשר למה שחושבים על המעשה עצמו).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.