postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » קול קורא להקמת קבוצת חשיבה בנושא שוק העבודה בישראל 2014

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קול קורא להקמת קבוצת חשיבה בנושא שוק העבודה בישראל 2014

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מידע על פעילויות ב 28.12.13 23:06

מכון שחרית קורא להקמתה של קבוצת חשיבה בסוגיית שוק העבודה הישראלי. מטרת הקבוצה הינה לנסח חזון חדשני ופורץ דרך על מנת להשפיע על השיח הציבורי בסוגיה זו. מפגש ראשון ב-20 בינואר בשעה 16.00 במכון שחרית רחוב נחלת בנימין 85 תל-אביב

מכון שחרית קורא להקמתה של קבוצת חשיבה בסוגיית שוק העבודה הישראלי. מטרת הקבוצה הינה לנסח חזון חדשני ופורץ דרך על מנת להשפיע על השיח הציבורי בסוגיה זו. את הדיונים ינחו עמיתי המכון, ד"ר עופר סיטבון, מנהל המכון לאחריות תאגידית ומרצה למשפט וחברה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, וד"ר ליה אטינגר, מומחית לכלכלה וקיימות וחברת הנהלת מרכז השל.

בעשורים האחרונים עובר עולם העבודה תמורות עצומות. מצד אחד קיימים היבטים חיוביים: ההשכלה התרחבה מאד, הידע המדעי מכפיל את עצמו בכל כמה שנים, והטכנולוגיה משתנה ומשתכללת בקצב שקשה לעקוב אחריו. מצד שני, הפערים מתרחבים, ההעסקה הפוגענית שכיחה ו"סולם" הניידות החברתי תקוע. בנוסף, הפריון גדל אך הרווח אינו מגיע אל העובדים, שרובם אינם מאוגדים, הרובוטיקה והטכנולוגיות החדשות מוחקות משרות ומקצועות. בהמשך לכך מתרחבת התופעה של "משכילים ללא עתיד" (graduates without a future) – צעירים שעובדים בעבודות שאינן מתאימות להשכלתם ומוצאים עצמם ללא ביטחון תעסוקתי, האופק הפנסיוני מדאיג, וחוסר האיזון הגובר בין קריירה למשפחה מוביל לדלדול מתמשך של הפנאי.

בעיות אלו אינן ייחודיות לישראל. תהליכי הגלובליזציה והטכנולוגיה משנים את מבנה שוק העבודה; הכלכלה הפיננסית מתרחבת ולעתים מתחרה בכלכלה היצרנית במקום לקדם אותה. כלכלת העולם מתקשה להתמודד עם ההשלכות של המשבר הפיננסי, במיוחד לנוכח הבעיות החברתיות והסביבתיות המתעצמות.

לצד בעיותיה, מורכבות זו של עולם העבודה במאה ה-21 הובילה גם לתופעות חברתיות מעניינות כגון: מחאות חברתיות בישראל ובעולם שהעלו לראש סדר היום את הסוגיות החברתיות והכלכליות; התחייה של הכלכלה השיתופית (sharing economy) בדמותם של עסקים חברתיים וקואופרטיבים המבוססים על דפוסי פעולה, ובכלל זה יחסי עבודה, הוגנים יותר; ותפוצתם הגוברת – באמצעות האינטרנט – של רעיונות חדשים על עיצוב דגם חדש של כלכלה – שיתופית, מקיימת, דמוקרטית והוגנת יותר.

לצד לימוד המצב הקיים, תבקש הקבוצה להציע רעיונות חדשים בכל הנוגע לסוגיות הליבה של שוק העבודה, ובכללן:

·       כיצד מעניקים ביטחון תעסוקתי בעולם בו המקצועות עצמם משתנים במהירות?

·       מהו מקומם ותפקידם החדש של איגודי העובדים?

·       כיצד משנה הופעתו של "המגזר הרביעי" (העסקים החברתיים והכלכלה השיתופית) את כוחם של העובדים?

·       האם לנוכח הפערים המתרחבים יש להנהיג שכר בסיס (basic income) אוניברסלי? אילו השלכות יכולות להיות לכך על מדיניות הקצבאות? על הפנאי?

·       אילו שינויים במבנה שוק העבודה יוכלו להגביר את השוויון המגדרי?

·       כיצד יוצרים מערך פנסיה בר קיימא?

·       מהו מקומם של הזקנים בשוק העבודה?

·       האם יש תשובות חדשות לשאלתו הידועה של א.פ. שומאכר – "כיצד תראה הכלכלה אם במקום למקסם רווח נשאף למקסימום עבודה משמעותית למקסימום בני אדם"?

קהל היעד של קבוצת החשיבה הוא מגוון וכולל חוקרים (באקדמיה ובמכוני מחקר), סטודנטים לתארים מתקדמים, פעילים חברתיים וחברים בוועדי עובדים.

הקבוצה תתכנס אחת לשבועיים או שלושה בימי שני בין השעות 18:00-16:00 במכון שחרית , רחוב נחלת בנימין 85 (קומה  1) תל אביב.

עבודתה של הקבוצה תגובש לכדי ניירות עמדה באמצעותם נבקש להשפיע על השיח הציבורי. כתיבת המסמכים תזכה את חברי הקבוצה שייטלו בהם חלק בתגמול כספי.

המפגש הראשון ייערך ב 20 לינואר 2014

כל המעוניין/נת להצטרף לקבוצה מתבקש/ת לכתוב מייל ובו הסבר קצר (2 פסקאות כלל היותר) מה מניע אותו/ה להצטרף ובמה תבוא לידי ביטוי תרומתו/ה לשיח הקבוצתי.

ליה: liaettinger@gmail.com

עופר: sitbonofer@gmail.com

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. אריק מאיר :

    כיועץ קריירה ותעסוקה במשרד הביטחון אגף שיקום נכים חשוב לי מאד התרומה של המעסיקים בקליטת נכי צה"ל ושילוב נכון של הנכים בעולם התעסוקה בהתאם למגבלות הרפואיות וכישוריהם כמו כן, צורם לי נושא של הגיל השלישי באי הכרתם על ידי המעסיקים בשילובם השוק התעסוקה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.