postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » העולים האתיופים – מצוקת הדיור והמחסור בהכשרה מקצועית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העולים האתיופים – מצוקת הדיור והמחסור בהכשרה מקצועית

נושאים חדשות, רווחה ושירותים חברתיים ב 25.12.13 1:15

מצוקת דיור ומחסור בהכשרה מקצועית הן מחדל מדינה ביחס לכלל האזרחים. אם המדינה הייתה מטפלת בשתי בעיות אלה, היא הייתה מונעת טיפול בקבוצות ייחודיות כמו העולים האתיופים. אי טיפול המדינה מבליט ביתר שאת את מצוקתן הקשה של אוכלוסיות ייחודיות

בעיית הדיור של כלל האוכלוסייה במדינת ישראל, הנובעת מאי היצע הולם של דירות חדשות בשוק הדירות, מדגישה ביתר שאת את מצוקת הדיור של העולים האתיופים השוהים במרכזי קליטה שנים רבות. דיון על כך נערך בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת בראשות ח"כ רזבוזוב (יש עתיד) ביום שני 23 בדצמבר 2013. (הודעת הוועדה) בדיון נכח גם ספאנו רטה, עולה המתגורר במרכז הקליטה במבשרת ציון כ-10 שנים. מדובר בבחור צעיר ובריא שעתידו אמור להיות  לפניו. מתברר שהסיוע הניתן לעולים הוא בשכר דירה למשך חמש שנים בגובה של 1500 ₪ לחודש. למרות שעל פניו נראה זה סיוע נדיב, בפועל, לאור מצוקת הדיור, שגרמה להאמרת שכר-הדירה, מתקשים עולים ואזרחים אתיופים לממן שכר דירה עם סיוע זה. כתוצאה מכך, עולים אתיופים רבים נשארים להתגורר במרכזי קליטה משך שנים רבות.

בדיון נכחו מנכ"ל משרד העלייה והקליטה, מר עודד פורר והסמנכ"ל  הבכיר לדיור, מר חביב קצב שהציגו את התמונה הכוללת במרכזי הקליטה בישראל ואמרו כי קיימים 17 מרכזי קליטה לעולים מאתיופיה, בהם מתגוררים כ-7000 יוצאי אתיופיה, כולם עוברים תהליך של גיור, אולפן ומתן כלים לניהול חיים עצמאיים מחוץ למרכזי הקליטה כשהמטרה העיקרית של המשרד היא שתוך סדר גודל של שנתיים, אותם עולים יהיו מסוגלים לעזוב את מרכז הקליטה, לרכוש דירה ולצאת לחיים עצמאיים. בנוגע למשפחות ציינו כי הן מקבלות מענק בשווי מוערך של בין 282,000 ל-700,000 שקלים לרכישת דירה. בנוגע ליחידים אמרו כי הם זכאים לסיוע בשכר דירה של 1500 שקלים בחודש למשך חמש שנים, בנוסף הם זכאים להלוואה בסכום של 281,000 שקלים. הם הדגישו שמרכז הקליטה הוא פתרון זמני שנותן את הרקע ואת הכלים לניהול חיים עצמאיים, אך טענו כי קיימים מעטים שמחליטים להישאר מעבר לשנתיים במרכז הקליטה מסיבות שונות, והם עיקר הבעיה מאחר שהם תופסים מקומות שיכולים למלא עולים אחרים ו"חיים על חשבון המדינה, לדברי קצב.

בנייר עמדה  שנכתב על ידי האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה והאגודה לזכויות האזרח בישראל תחת הכותרת: " מרכזי קליטה או מרכזי הדרה" מצוינים הכשלים המרכזיים בקליטת עולי אתיופיה המתגוררים במרכזי קליטה.

הנורמה שנקבעה לשהייה במרכז קליטה היא שנתיים. בפרק זמן זה על העולים להשלים את תהליך הגיור, ללמוד עברית, לרכוש מקצוע ולהכיר את מערכות השלטון והשירותים הציבוריים. כמו כן, לקבל הדרכה וליווי ברכישת דירה.

בפועל, המצב הוא שעולים רבים שוהים תקופה ארוכה יותר במרכזי הקליטה. הסיבות לכך הן החסמים הביורוקראטיים שיוצר משרד הקליטה והמגבלות הכספיות של העולים מחמת היעדר מענקים מספקים.

קבלת סיוע כספי מהמדינה מותנית בהשלמת תהליכי הגיור. מי שלא השלים את תהליך הגיור, לא יקבל מענק כספי לדיור. גם אם הליך הדיור הושלם, מתברר כי הסיוע לרכישת דירה אינו מאפשר זאת בשל מחירי הדיור המאמירים. גובה הסיוע נע בין 200 – 700 אלף ₪. מאחר שרמת ההכנסות של המשפחות נמוכה, הן אינן יכולות להרשות לעצמן לקחת על עצמן עול משכנתאות.

נוסף לכך, ההנחיות הקיימות בתחום הדיור מספקות מענה רק למשפחות שבהן 4 ילדים ויותר. אין מענה מספק לקשישים יחידים וזוגות קשישים, לבודדים שאינם נשואים, למשפחות עד 3 ילדים.

מכשלה משמעותית נוספת היא המחסור בהכשרות מקצועיות. מספר ההכשרות המקצועיות שמספקת המדינה הוא מצומצם ומיועד למקצועות הצווארון הכחול ללא ביטחון תעסוקתי ובשכר נמוך. מחסור זה תורם חלקו לשיעורי אבטלה גבוהים בקרב העולים.

למרות הקשיים הרבים שעמם מתמודדים העולים, המדינה מתעלמת ממחאותיהם במרכזי הקליטה ומתנכלת למארגני המחאות. במקום זאת, מן הראוי היה שתטה אוזן למצוקות ותנסה למצוא להן מענה.

יש מקום לשפר את מצבם של העולים האתיופים. אי טיפול בבעיותיהם בהווה עלול להוביל לבעיות גדולות יותר בעתיד.

מאת: "מערכת עבודה שחורה"

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.