חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת הכספים – לא להעברות מתקציב המעונות והצהרונים לתקציב הביטחון

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 17.12.13 23:58

מזה כחודש המשמר החברתי עושה סקירות על נושא העברות התקציב בוועדת הכספים. באופן שמעורר תהיה, וגם כעס, אנחנו רואים סכומי כסף המשנים את ייעודם ללא סיבה

מאת: ניצן מתן

 העברות תקציביות: 22 מיליון שקלים מתקציב המעונות והצהרונים לטובת "רזרבה כללית"

ועדת הכספים אומרת "לא" למשרד הביטחון

מזה כחודש המשמר החברתי עושה סקירות על נושא העברות התקציב בוועדת הכספים. באופן שמעורר תהיה, וגם כעס, אנחנו רואים סכומי כסף המשנים את ייעודם ללא סיבה.

האמת היא שהאמירה "ללא סיבה" היא קצת לא מדויקת. לכל העברה כספית יש סיבה. הסיבה הזו לרוב מסתכמת בלא יותר ממספר שורות לקוניות שלא מצליחות להסביר לאדם הסביר מדוע סכומי כסף אדירים משנים את הייעוד שאותו בחרו לו כנסת ישראל. נראה שהשיטה הזו עבדה כך מזה עשורים. בנוף של ממשלות ושרי אוצר המתחלפים חדשות לבקרים גדל משקלם של הפקידים. אלה צריכים לנווט בתוך ים של הסכמים קואליציוניים ישנים, הסכמים בין משרדי ממשלה והחלטות ממשלה ישנות.

לכל הנושאים הללו, וזוהי רשימה חלקית, ישנו מכנה משותף אחד: הם לא עברו בחוק התקציב והם מצריכים את אישורה של ועדת הכספים. כמו שאמרנו עד לפני מספר שבועות, הוועדה הייתה מאשרת את ההעברות הללו בצורה אוטומטית מתוך משמעת קואליציונית. לפני כחודש ח"כ שפיר דאגה לכך שפרסום העברות התקציב יהיה נגיש לציבור. אומנם המידע מגיע ימים בודדים לפני הדיון, אם לא יום לפני, אבל זה בהחלט שיפור על חוסר המידע המושלם שהיה קיים קודם לכן.

מאז תחילת הפרסומים רעידות אדמה קטנות החלו בוועדת הכספים. ח"כ, מכל סיעות הבית, התחילו לשאול שאלות ולהקשות על פקידים שונים שבאו בבקשות להעברת התקציב. רעידת אדמה גדולה יחסית קרתה כאשר יושב ראש הוועדה ח"כ ניסן סלומיאנסקי, שקרא תמיד לזרז את העברות התקציב, עצר העברה תקציבית למשרד הביטחון. הסיפור המלא מופיע בעיתון  דה-מרקר אבל ניתן לראות שהסירוב נגרם עקב הרצון לקצץ בשורה של שירותים סוציאליים-חברתיים לטובת משרד הביטחון. אומנם הרעידה הזו לא גרמה לצונמי ראוי לשמו אבל היא בהחלט גרמה לכמה מבנים, או תכוניות של משרד הביטחון אם תרצו, לקרוס.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.