חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת העבודה – האם הפסד שלי יחימוביץ בפריימריס הוא כשלון הסוציאל-דמוקרטיה?

נושאים דעות, פוליטי ב 14.12.13 22:34

האם כישלונה של שלי יחימוביץ לקבל את תמיכת רוב חברי המפלגה בסדר היום שהיא מייצגת משקף את כשלון הסוציאל-דמוקרטיה בקרב חברי מפלגת העבודה?  אם לא, מהן הסיבות לכישלון הסוציאל-דמוקרטים בפריימריס. האם יופקו לקחים מהכישלון?

מאת: מיכאל לינדנבאום

הבחירות לראשות מפלגת העבודה שנערכו ב-21 בנובמבר 2013 הביאו להחלפת שלי יחימוביץ, המייצגת את סדר היום הסוציאל-דמוקרטי במפלגה, ביצחק הרצוג. המייצג את הימין המפלגתי. האם כישלונה של שלי יחימוביץ לקבל את תמיכת רוב חברי המפלגה בסדר היום שהיא מייצגת משקף את כשלון הסוציאל-דמוקרטיה בקרב חברי מפלגת העבודה?

אחת מנקודות הביקורת שהפנו חברים במפלגה נגד שלי יחימוביץ היו הכרזותיה הנמרצות נגד כניסת מפלגת העבודה לקואליציה הממשלתית. חברי כנסת מסוימים ומספר רב של חברי מפלגה חושבים שמפלגת העבודה צריכה להיות חברה בקואליציה.  נכונותם לקחת חלק בעוגת השלטון מבטאת הסכמה או אי התנגדות לאידיאולוגיה הניאו ליברלית המובהקת, שאותה מוליך ראש הממשלה נתניהו מאז כהונותיו בתפקידיו כשר וכראש ממשלה. רבים מהם רואים את העיקר בתהליך המדיני ובחתירה לשלום, ולא בתחומים החברתיים כלכליים. חלק מחברי העבודה עזבו את המפלגה בשל הנפת הדגל החברתי כלכלי בתקופת כהונת שלי יחימוביץ כיו"ר המפלגה ואי הדגשה מספקת לטעמם  לחשיבות התהליך המדיני.  החלק  שנותר במפלגה ופעיל למען קידום דעות אלה מבפנים מייצג נאמנה את המפלגה בשלושים השנים האחרונות שהתאפיינה בשלטון סדר היום הניאו-ליבראלי ובשיתוף פעולה עם משטר ההפרטה הימני-ליכודי.

אם האגף הס"ד במפלגה היה בונה קמפיין בחירות, והקמפיין היה  מתייחס לעניין האגף הניאו ליברלי במפלגה, סביר היה להניח שהוא היה נבנה סביב חידוד המסרים הס"ד. אבל מה שנעשה בפועל היה הפוך. לא חודד הבידול של הס"ד מהניאו ליברליזם  וגרוע מזאת, שדה הקרב הפוליטי הופקר להתקפות  בלתי פוסקות של האגף הניאו-ליבראלי ללא מענה אידיאולוגי הולם של כוחות הס"ד. אם אין הבדל במסרים, המשמעות לגבי החברים המצביעים היא שלא חשוב בעד מי מצביעים. שני המועמדים טובים באותה מידה מבחינה רעיונית.

לא היה צריך להתעלם מן העובדה שחלק מוותיקי המפלגה שהיה שותף בעבר לסדר היום הניאו ליברלי , נהנה ממנו  בצורת עמדות כח משמעותיות ביותר. לאותו חלק יש אינטרס  ברור בהמשך סדר היום הזה .הוא  אכן פעל נמרצות להדחת הערכים הס"ד מראשות המפלגה. אל חלק זה חברו כוחות חיצוניים בממשל ובתקשורת שסייעו למועמד הנגדי בשל החשש מכוחה העולה של האידיאולוגיה הס"ד המאיימת עליהם.

הבעיה היא שהיו גם אלה מחסידי הס"ד שלא תמכו במועמדת המייצגת את הס"ד מתוך אנטגוניזם אישי. ההתנגדות האישית גברה על הנטייה האידיאולוגית הס"ד וניצחה אותה. עופר עיני יו"ר ההסתדרות, שהודיע על עזיבת התפקיד, ושטען שאינו מתערב בבחירות אלה, פעל נמרצות מאחורי הקלעים כדי שאנשיו לא יתמכו במועמדת הס"ד. ראש תנועת דרור ישראל פעל נמרצות נגד המועמדת הס"ד ודאג לפרסם דברי נאצה נגדה, למרות שרעיונית הוא איתה באותו מחנה. השר עמיר פרץ, שפרש מהמפלגה, פעל מאחורי הקלעים לכך שתומכיו הס"ד במפלגה לא יתמכו במועמדת הס"ד. מאותן סיבות גם מירב מיכאלי תמכה בהרצוג .  כך חברו הכוחות הס"ד ופעלו נגד המועמדת הס"ד. סדר היום הסוציאל דמוקרטי נכשל במפלגה כי הכוחות הס"ד פעלו נגד מיצגיו במפלגה, והעדיפו שיעמוד בראש נציג לא ס"ד.

אבל הכישלון גם נובע מניהול לא ראוי של המערכה. נתוני המאבק מעידים על מאבק לא שווה של כוחות. כוחות יריבים גבריים התארגנו יחדיו במטה עתיר משאבים שפעל בפרק הזמן הארוך בו נערכו ההכנות לבחירות המוניציפאליות, מול יריבה אחת שלא הקימה מטה בחירות ממש, ושהעדיפה להרדים את הקמפיין.

המנהיגות הס"ד עבדה לבד בקמפיין, ולא שיתפה חברים במעמד שווה. אמנם רוב חברי הסיעה תמכו במנהיגות זו, אך לא היו במעמד שותפים אלא במעמד תומכים.  בהתנהלות ללא שותפות אמיתית, עם מנהיגות בודדת שמסביבה התנהלות המיישרת קו עם המנהיג  אי אפשר להגיע רחוק. אי שיתוף ואי הקמת מטבחון ס"ד תרמו גם הם לכישלון הס"ד. אי יצירת קואליציות עם אישים ועם קבוצות תרמה גם היא לדלדול הכוח הס"ד. חוסר קשר עם השטח, ניכור מהוותיקים ומהנאמנים, תרמו גם הם לכישלון.

ובנוסף לכל אלה, בתקופת הבחירות נפוצו שמועות על כך שמעל ראשי התומכים הס"ד, נרקמו הסכמות עם  אנשי הרצוג מחד, ומנהיגי רשויות מקומיות  מאידך. אלה חשו עצמם נבגדים ונמנעו מתמיכה במועמדת הס"ד בשל כך.  היו שפירשו זאת כזלזול בנאמנים וריצה להסכמות עם הנציג היריב. צריך להתנהל בלי רחמים כלפי האויבים מבית, אבל כאשר מתנהגים בצורה בוגדנית כלפי הצוות שמוכן לקרב, ניצחון לא יצא מזה.

היום, זמן מה לאחר הכישלון הס"ד, האם מסתמנת מגמה לבצע בקרב החברים הנאמנים לס"ד תהליך של הפקת לקחים? הפקת לקחים תאפשר לתקן את דרך ההתמודדות המפלגתית הבאה. אבל, לפי המצב הנראה לעין, לא מסתמן תהליך של הפקת לקחים.

הערכים הס"ד ספגו מכה אדירה. את המכה מהיריבים ניתן להבין, אך לא את המכה מהתומכים. האם יריבויות אישיות, אנטגוניזם אישי, רגשות אישיים, היו צריכים לגבור על חיזוק הס"ד?

מנהיגות מנצחת היא זו המשלבת אידיאולוגיה עם התנהלות אישית. שילוב שני יסודות אלה יכול להוביל לדרך המלך. אחד מחברי המפלגה אמר לי שעכשיו הוא מרגיש שחזר אל ביתו. לפני כן, בתקופה הס"ד של המפלגה הוא הרגיש שלקחו לו את הבית. מנהיגות מנצחת היא זו שתשכיל לשלב את האידיאולוגיה עם הענקת תחושת בית לחברי המפלגה. בפוליטיקה של אינטרסים קל יותר לקנות תומכים. אבל עולה עליה וקשה ממנה היא מנהיגות מנצחת בפוליטיקה ששורשיה אידיאולוגיים המסוגלת להעניק לחבריה תחושת שותפות והרגשה של בית.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

8 תגובות

 1. אמיר יובל :

  יפה!

  יפה ומאיר עיניים. כדאי לחזור ולקרוא ולהפיק לקחים.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  זאת המטרה-הפקת לקחים

  זאת המטרה-הפקת לקחים,אבל בינתיים לא עושה רושם שהולכים לכיוון הזה.הכל פה כמו בזמן הפריימריז-בתרדמת.

 3. דליה :

  ב"גלובס" פורסמה כתבה המדגימה את עניין הכוחות הכלכליים הניאו ליברליים הפוחדים משלי יחימוביץ ופועלים נגדה. החלק הניאו ליברלי במפלגת העבודה נעזר בכוחות אלה לצרכיו.

 4. דליה :

  הנה הקישור לכתבה בגלובס http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000901003
  למרכז, היישר
  הקו של הרצוג מחזיר את מפלגת העבודה ללב השיח הכלכלי
  זו הכותרת של הכתבה. מעניין, האם ניאו ליברליזם הוא המרכז?

 5. דוד בראון :

  בוז'י יחזיר את המפלגה לימי ברק

  בואן נשחזר את הזכרון הקולקטיבי. בימי ברק מפלגת העבודה קידמה את הנושא המדיני ובחרה בדרך הפוכה לאידאולוגיה שלה בתחום החברתי\כלכלי.
  והתוצאה צפויה. בדיוק כמו עכשיו רק בתנאים טובים יותר כי לברק הקשיבו ולבוז'י אף אחד לא מקשיב. 10 מנדטים של העבודה כבר לצערי התנדפו ברגע שבןז'י נבחר. אני אעשה כל שביכולתי כדי לעזור למפלגת העבודה בתנאים הקשים שנוצרו.

 6. לדעתי ישנו דבר נוסף :

  והגלוי ביותר כיוון שהתנהל על פני השטח- מתקפה מבית ומחוץ, תקשורתית וממלכתית מתואמת ואלימה ממש על אישיותה של שלי יחימוביץ. מתקפה שהעדיפה שלי לא להגיב אליה שלא לומר להתעלם כמעט גם כאשר נכתב עליה המשפיל שבכינויים. אם כבר הגיבה מדובר היה בתגובה נקודתית שלא קיבלה את הביטוי והעוצמה שקבלו המהלומות המילוליות שהופנו לכיוונה. החטא הגדול ביותר של שלי היה שלא ידעה לייצר אמפטיה מול אלו- לא באופן של הדיפה חזקה, מתן מענה נגדי קונקרטי, או בהחצנת רגשות כלשהי. היה נראה שכמעט לא אכפת לה או מזיז לה. ומנהיג שאינו יודע לייצר רגש אצל בוחרים ופונה רק אל השכל וההגיון יתקשה מאוד להמריא.

 7. נטע חוצן :

  כותב מיכאל
  "אבל עולה עליה וקשה ממנה היא מנהיגות מנצחת בפוליטיקה ששורשיה אידיאולוגיים המסוגלת להעניק לחבריה תחושת שותפות והרגשה של בית."

  לשלי יחימוביץ תרומה חשובה בקידום השיח הס"ד, והחיאת המפלגה.
  הצרה היא שיחימוביץ מהלכת כל הזמן על חבל דק ומעידותיה רבות.

  למרות המעידות האלה המשיכו רבים (ואני בתוכם) לתמוך בה ולסנגר עליה בכל פורום אפשרי.

  אבל ההתעלמות שלה ממה שהתרחש רק לפני שבוע בירושלים (התעלמות במקרה הטוב, והטפת מוסר ל"מקטרים" במקרה הרע), מלמדת –
  1. שהיא מוותרת על תושבי ירושלים.
  2. שהיא לא התחילה להבין בכלל שהמקרה בירושלים הוא משל נוקב למדיניות ההזנחה וההפקרה של אזרחי המדינה הזאת כולה. (שנאמר – כי מציון תצא תורה…).

  ממה נובע פתאום ליקוי המאורות הזה שלה, לא מעניין אותי בכלל.
  היא מעדה פה פעמיים-
  גם בהיבט האנושי וגם בהיבט הפוליטי.
  "סערת השלג דצמבר 2013 – מסביב לפתיליה בלי חשמל"
  http://www.blacklabor.org/?p=53515

  מבחינתי זו מהווה מעידה אחת יותר מדי והמסקנה היא כנראה שהס"ד תצטרך להקים מתוכה הנהגה מתאימה יותר להמשך הדרך ותרומתה של יחימוביץ תירשם כתרומה לתחילת הדרך. לא יותר מזה.

  ועל זה נאמר מודה ועוזב ירוחם.
  "הבחירות בעבודה – ניצחון או נסיגה לאחור"
  http://www.blacklabor.org/?p=53393

 8. מיכאל לינדנבאום :

  לא בדיוק התעלמה

  שלי כתבה בפייסבוק,אבל בכללי את צודקת.
  "המקרה בירושלים הוא משל נוקב למדיניות ההזנחה וההפקרה של אזרחי המדינה הזאת כולה. (שנאמר – כי מציון תצא תורה…).
  ראוי היה ששלי תעשה מסיבת עתונאים בנושא הפקרת אזרחי הבירה.
  בינתיים אין לשכוח ששלי היא מנהיגת הסו"ד היחידה בארץ,על דבשה ועל עוקצה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.