חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם נשמר האיזון בין זכויות האזרח לבין הסמכויות המופרטות של השימוש בכוח?

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 14.12.13 22:24

לכבוד יום זכויות האזרח ארגנה האגודה לזכויות האזרח בשיתוף עם חברי-הכנסת מיכל רוזין (מרצ), משה מזרחי (עבודה), דוד צור (יש עתיד) כנס (10.12.13) על הפרטת סמכויות השימוש בכוח. להלן חלק מדברי חלק מהמשתתפים בכנס

 כנס הפרטת סמכויות השימוש בכוח

ח"כ מיכל רוזין הציגה את נושא הכנס: הפרטת אמצעי הכוח ואכיפת הכוח. העברתם לגורמים פרטיים.  האם נחצו קווים בהפרטה?

אירוע שקרה לאזרחית תושבת בקעה אל-גרביה ממחיש את הבעיה בהפרטה בה העבירו רשויות מקומיות את סמכויות הגבייה לידי חברות גבייה. התושבת הטריחה עצמה לבית הנבחרים הישראלי כדי לספר את סיפורה: חודש לפני כן הגיעו אנשי חברת גבייה לביתה במטרה לטפל בגביית חוב עירייה. היא ידעה שאין לה חובות בעירייה, וגם לא קיבלה מהעירייה שום מכתב דרישה לתשלום חוב. היא הסבירה זאת לעובדי חברת הגבייה, אך הם התעלמו מהמידע ואיימו עליה בעיקול מיידי. האישה ביקשה לעכב את העיקול עד לבירור, אך התעלמו מבקשתה. אחד מאנשי החברה נכנס לחדר  השינה שלה, למרות שדרשה שלא ייכנסו וביקשה שיכבדו את פרטיותה. האיש דחף אותה, נכנס לחדר השינה ולקח את הטלביזיה. האישה נכנעה לכוח שהופעל נגדה ואיים לחלל את פרטיותה והעדיפה לשלם את החוב. אך היא  לא יכולה הייתה לשלם את החוב במזומן, ולכן רשמה לאנשי חברת הגבייה צ'קים. היא קיבלה בתמורה טופס לא חתום. בעיון בטופס נוכחה לדעת שהחוב אינו שלה ושם החייב אינו של משפחתה, אלא של משפחה אחרת. הוגשה תלונה למשטרת עירון.

דוברי הכנס סיפקו מידע על כשלי הפרטת הגבייה. גורמים עבריינים מעולם הפשע חדרו לחברות הגבייה, והן מפעילות אלימות כלפי החייבים. מאחר שחברות הגבייה מקבלות תשלום עבור כל גבייה שהן מצליחות לגבות, הן מפעילות אלימות, כמו במקרה המתואר לעיל, גם כלפי אנשים שאינם חייבים, וגורמים להם נזק ועוול. הם רוצים לקבל את התשלום גם במקרה שגבו בטעות. המטרה היא להרוויח מהגבייה כמה שיותר כסף.

ח"כ משה מזרחי: ההפרטה מחלחלת למערכות האכיפה. יש קורלציה בין היכולת לספק את השירות לבין אחריות המדינה שלא צריכה להפריט את השירות. מדובר בזכויות יסוד שאי אפשר להפריטם ועל המדינה להחזיק בהם. המערכות המופרטות לא יכולות לספק את השירות. מדינה שמחלקת סמכויותיה פוגעת במשטר הדמוקרטי שלה. הייתה בעבר חקיקה ליברלית מתקדמת. אך היא לא תוקצבה כהלכתה. בעיית התקצוב הייתה איום. יש קורלציה בין מה שהמשטרה מסוגלת לתת לבין הוצאת הסמכויות החוצה.

ח"כ דוד צור: לא אוהב את הכותרת הפרטה. מעדיף: ביזור, איגום משאבים. לגבי איגום עם הרשויות המקומיות, המשטרה תביא סמכויות, רשות תביא משאבים אלה הבדלי גישה. בעולם אוטופי עדיף שכל הסמכויות יהיו בידי הריבון, אך יש אילוצים. יש די שומרי סף בכנסת וגם בבית המשפט העליון כדי לקיים את סמכויות הריבון.. לפי דוד צור, סמכויות המשטרה הקלאסיות הנקובות בסעיף 3 לפקודת המשטרה לא יופרטו. סמכויות אחרות אפשר להפריט. במקום שבו אפשר לאגם משאבים, רשות מקומית חזקה תסייע ליישוב חלש.

יצחק הרצוג:. אי אפשר לדרוש שהמשטרה תעשה הכול ולא לתת לה משאבים. העובדה שאירועי תג מחיר לא נפתרו, זו בעיה. יש לתת למשטרה משאבים. יש להגדיר קו מדויק להפרטה בחקיקה.

אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח: מתייחסת בין שאר דבריה לזליגה של סמכויות להפעלת מרות מהמדינה לגורמים פרטיים. רק למדינה סמכות להפעלת מרות. הייתה הבנה שזו סמכות המדינה בלבד, אך לאחרונה יש זליגה. השאלה היא איפה עובר הגבול? מה בסמכות המדינה ומה אפשר להפריט? הדבר נובע מהיעדר תקציבים. מדובר בתחליף זול של הפרטה. מדובר במאבטחים שקיבלו סמכויות בתחום האלימות. היתר לחיפוש בתיקים היה מהפכני בזמנו. אך לתת להם תפקיד של מאבק באלימות? הורחבה הסמכות לתת לרשויות המקומיות לאפשר אכיפת סדר ציבורי בשנתיים האחרונות. התיקון לפקודת העיריות, סמכות לגבות אגרת שמירה. יש לראות בכך תמרור אזהרה. שיח המצרכים (אגרת שמירה) זולג להפרטת סמכויות המדינה. מי שיש לו כסף יכול לקנות יותר. יש סכנה מהותיות לשוויון. תופעה של יוזמות ופעולות מהשטח ברשויות הן לא חוקיות. מאבטחים שעוצרים שבח"ים.

המפכ"ל: משטרה לא יכולה להיות אפקטיבית אם אין בה אימון גבוה.

משטרת ישראל הקפידה לא להפריט סמכויות שיטור קלאסיות: מעצר, מודיעין, חקירה….

לפי דו"ח מקינזי, המשטרה לא גדלה ביחס ישר לגידול האוכלוסייה. מספר השוטרים לא גדל ריאלית למרות שהאוכלוסייה גדלה.

סמכויות למאבטחים ניתנו לאחרונה בתיקון לפקודת העיריות. המפכ"ל תומך בשיטור עירוני. מדובר בפקחים שעוברים הכשרה במשטרה, סמכויותיהם מצומצמות והם כפופים למטה המשטרתי. השיטור העירוני מופעל בכ-20 רשויות. התכנית היא להפעיל ב-40 רשויות. תלונות על שוטר עירוני צריכות להגיע לרשות המקומית, אלא אם כן מדובר בעבירה פלילית, ואז התלונה היא למשטרה.

אם סמכויות עיכוב ניתנות למאבטח לפי  החוק עד לבוא השוטר. אם לא יינתנו, העבריין יברח. רוצים להרחיב את סמכויות העיכוב לתחומים נוספים. הכול שאלה של איזונים.

ההחלטה לא להפריט כלום תפגע באזרחים.

היה רוצה  שיוסיפו שוטרים למדינת ישראל ואז יימנעו מסלקציה של העברת סמכויות מסיבות של חוסר משאבים.

סמכויות גבייה עדיף שהאכיפה תיעשה בידי אנשי רשויות.

דוב חנין (חד"ש)

דו"ח האגודה לזכויות האזרח הוא דו"ח מטריד. אנו רואים פה הפרטה. המאבק נגד ההפרטה אינו במטרה להקים עולם אוטופי. מדובר בדברים שהיו בעבר, והם יכולים להמשיך להתקיים. מהלך זה מלווה בתהליך של חוסר תקציב. כמי שעוקב אחר פעילות המשטרה, עומס המטלות מול המשאבים מראה על פער פנטסטי. מערכת אכיפת חוק חזקה צריכה להיות מתוקצבת באופן ראוי. כמו שאנו רואים בהפרטות אחרות, גם כאן מכניסים מנגנוני כמו שוק שמטרתם לייצר רווחים. אני מציע לראות את הדברים לא רק באופן נקודתי, אלא בראייה רחבת טווח למשך זמן. עלינו להיות מוטרדים מתהליך נסיגת המדינה מתחומי האחריות שלה. הנסיגה מוצדקת גם באידיאולוגיה של צמצום המדינה. עלינו להתמקד בהגדרה  של מקס למדינה. זה לא רק דיון פילוסופי. יש לכך השלכות מעשיות לחיינו. בדיון על חוק הריכוזיות ציטטתי את דברי השופט בריינדס שדיבר על הקשר המסוכן בין הון ושלטון בין כסף וכוח. אם נעביר את מנגנוני הכוח לידי הכסף, נמצא עצמנו במקום קשה.

עו"ד גיל שפירא מהסנגוריה הציבורית: זליגת סמכויות המדינה מתרחשת בפועל. השאלה היא לאן אנו רוצים להגיע. יש הפרטה זוחלת בה סמכויות עוברות משלטון מרכזי לרשויות מקומיות ומשם לעמותות פרטיות. האזרחים מאבדים על יד כך את ההגנות המהותיות במשטר דמוקרטי.

אנו רוצים את המשטרה לא רק בגלל השמיכה החמה שהמשטרה נותנת. אלא גם כדי לפנות להתלונן. המשטרה היא כתובת לאמצעי פיקוח ובקרה. ברגע שיש הפרטה, אין למי להתלונן. אין מנגנוני שקיפות ובקרה בהפרטה.

קיימת גם בעיה של חוסר שוויון. למשל בגביית תשלומי אגרת שמירה. רשויות חלשות אינן יכולות לגבות אגרת שמירה. ברגע של הטלת אגרת שמירה, נוצרת אפליה.

מצלמות מעקב. המשטרה אינה מפעילה את המצלמות ולכן אין בקרה, אין הסדרה חוקית. אין הנחיות ברורות.

יש ביקורת על רשויות מקומיות בתחום טוהר המידות, כך שיש בעיה בהעברת סמכויות לרשויות מקומיות.

ח"כ מסעוד גנאים (רע"ם -תע"ל- מד"ע): כאשר מפריטים צריך לדאוג לבקרה, למעקב, לאכיפה. חברות גבייה מתנהלות כאילו הן מעל לחוק. מועסקים שם לעתים גורמים עבריינים  תפקיד המשטרה לשמור גם על זכויות האזרח. דרישת המשטרה לחייב צלמים להעביר אליה צילומים היא פגיעה בזכויות האזרח.

ח"כ אחמד טיבי ( רע"ם – תע"ל – מד"ע)  סמכויות המדינה הואצלו לחברות פרטיות. על כל כניסה לבית, חברות הגבייה מקבלות תשלום. כך שאפילו אם יש טעות, הן מתנהלות כך כדי לקבל תשלום. מתנגד להפרטת סמכויות הכוח.

דרור אלוני מייצג את ועדת הביטחון של הרשויות המקומיות: מזועזע מהסיפור בבקעה על-גרביה. וציין שנעשו עבירות פליליות ויש לטפל בעניין. חלק מחברות הגבייה מופעלות על ידי ארגוני פשע,

השיטור הוא הפנים של המשטרה ולא עבודות אחרות של המשטרה. יש בעיה באמון כלפי המשטרה. אפשר להציג תכנית עבודה של המשטרה ולבקש מהכנסת את המשאבים התקציביים הנדרשים.  במצב של חוסר משאבים למשטרת ישראל אין מנוס אלא לעבוד עם הרשויות המקומיות. למשל, ראשל"צ עובדת יפה. אך יש רשויות מקומיות שאין להן כסף. מציע העברת משאבים מרשויות חזקות לחלשות על ידי גביית ארנונה דיפרנציאלית.

ח"כ דוד אזולאי: ההפרטה חודרת כסרטן לגוף האומה. אך יש לשבח את המשטרה. אזרחים לא פונים למשטרה. לא מאמינים בה. יש פשע מאורגן בתוך חברות הגבייה האלה.

 גב' טלי יוגב, מנהלת רשות חסות הנוער:  המדינה לא מפריטה את חסות הנוער. 5 מעונות יומיים מתוך 58 מעונות הם ממשלתיים ובהם העובדים הם עובדי מדינה.  המסגרות הן חינוכיות טיפוליות ולא עונשיות. מופלים בכ-1400  ילדים בשנה. הפעולות במעונות הועברו למיקור חוץ בפיקוח העובדים.

אן סוצ'יו שכתבה מכתב ליו"ר ועדת חוקה המוחה על הפרטת המעונות הביעה התנגדותה לאמירה שמעונות חסות הנוער הם ממשלתיים.

ח"כ מירב מיכאלי (העבודה): בוועדת חוקה עוסקים היום בהפרטה של הביקורת על העמותות עוברת לידי רואי חשבון פרטיים. איזו מדינה אנו רוצים לראות. אם למדינה אין תקציבים; והכול עובר להפרטה איך תהיה דמות החברה שלנו?

עו"ד יהושע שופמן, לשעבר המשנה לענייני חקיקה ליועמ"ש לממשלה: הפרק בדו"ח על הפרטת התביעה הפלילית שנכתב על ידי אן סוצ'יו הוא מקיף ביותר. בהבחנה בין ביזור להפרטה, אדבר רק על הפרטה.

התביעה הפלילית מבוזרת. אבל הפרטה, העברת תיקים לפרקליטים פרטיים, נושא זה ותיק, לפחות משנות ה-60. יש משרדי ממשלה שמעסיקים עו"ד חיצוניים. העסקה כזו הולכת ומתרחבת. הנושא עלה לדיון במשרד המשפטים ונכתב דו"ח הממליץ על הקמת גוף פיקוח ליועצים חיצוניים  אלא שהדו"ח אינו מתייחס לעצירת התהליך, אלא להרחבתו. פה יש בעיה של ניגוד עניינים. מבנה ההעסקה הוא פר-תיק. מקבלים תשלום עבור תיק. יש פה חשש ממשי לניגוד עניינים. הנושא עלה בבתי-משפט. המדינה מיוצגת על-ידי עורך דין פרטי. זוהי הפרטת סמכות שלטונית. זו תופעה שקיימת שנים וחבל שלא פועלים לצמצום התופעה. תהליך ההפרטה נעשה ללא תהליך חשיבה סדור. יש פה סכנה שיצא משליטה ואי אפשר יהיה להחזיר את התהליך אחורה.

הנימוק להפרטה מסיבות תקציביות אינו נכון. אין פה חיסכון. יועץ פרטי אינו זול. עובד מדינה אינו זול מיועץ פרטי. יש פה הפרטת סמכויות המדינה. יש לצמצם את התהליך.

כתבה: דליה בלומנפלד

לקריאה נוספת:

הדו"ח שכתבה עו"ד אן סוצ'יו:

חוק וסדר בע"מ: ההפרטה של אכיפת החוק בישראל

על הפרטת הגבייה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. מני עוז :

    פשעים כאלה ודומים נגד אזרחים הם שגרה גם בבתי משפט עצמם

    חוויתי על עצמי דיכוי אזרחי והפעלת כוח שרירותי גם ע,י שופטים בבתי משפט , ומשטרה שלא אוכפת חוק , ועושה הפוך עך הפוך, דוכאתי עד מוות ועזבתי את הארץ , אני צבר צבעוני , שסבל מהפליות וכוחנות מערכת המדינה שאינה הולמת ואינה קרובה למדינה דמוקרטית, ועכשיו אני מתכונן למחות בחצרות האום, בתקווה שמישהוי יקשיב ויעשה משהו על סבלי ב-7 שנים האחרונות

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.