חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גילה קליין – יו"ר האופוזיציה בהסתדרות המורים נגד הלימודים בחופש

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות ב 11.12.13 1:11

גילה קליין, יו"ר סיעת נחל בהסתדרות המורים מתנגדת להתנהלות יו"ר ההסתדרות. יו"ר ההסתדרות יוסי וסרמן מנותק מציבור המורים אותו היה אמור לייצג. במקום להגן על זכויות המורים, וסרמן מסכים למהלך שר החינוך לויתור על חודש חופשה שלם בלי להיכנס למו"מ ובלי לקיים דיון על כך. יש לנהל מו"מ ולדרוש תגמול הולם, אם מורים יוותרו על חודש חופשה. יוסף בן מרדכי ערך את הראיון

גילה קליין, יו"ר האופוזיציה בהסתדרות המורים מסתייגת מתוכנית של משרד החינוך לקיצור החופש הגדול. "רתמו את העגלה לפני הסוסים ויש לכך לא מעט סיבות.  הרי ברור מאליו כי כל מטרתו של שר החינוך, שי פירון  היא למצוא חן בעיני ההורים, שימי החופשות שלהם לא חופפים לחופשות ילדיהם וזאת במקום להיאבק למען הגדלת ימי החופשה שלהם זכאים העובדים במשק".

לדברי קליין מטרת הארכת שנת הלימודים אינה ברורה. "אם המטרה היא חינוכית, חייבים לגייס מורים מהמערכת או פרחי הוראה ולשלם להם שכר כפול, כי מדובר בעבודה במהלך חופשה במסגרת שעות נוספות השוות יותר במשק. אפשרות אחרת היא המשך שיטת העסקה של עובדי קבלן והרחבתה. ואם מדובר בשמרטפייה ענקית, גם לכך יצטרכו לגייס כוח אדם: מורים או פרחי הוראה, שבחודש יולי עדיין לומדים ונמצאים בתקופת הבחינות האחרונות של הסמסטר או של שנת הלימודים".

גם אם המטרה היא לימודית, קשה ללמד בחודש חם מאוד כשיתר החברים לספסל הלימודים משתכשכים בבריכת השחייה או מבלים בגן חיות והם יצטרכו לשבת וללמוד." ואם מדובר בפעילות נופש הפוגתית, היא תבוא על חשבון מפעילי הקייטנות: ספקים, הסעות ועוד לא מעט גופים שיפגעו קשות".

תוכנית הלימודים- קייטנות בחופש בנויה כך שבכל חופש יהיה צורך לצרף שכבת גיל נוספת. תחילה  תלמידי כיתות א=ב ואח"כ ג=ד ואח"כ ה=ו ואח"כ יתכן כי יוסיפו גם חטיבות ביניים. "צא ולמד באיזה נתח תקציבי ענק מדובר. הרי כל שר בממשלה טוען שהחלק הגדול ביותר בתקציב משרד החינוך הוא תשלום השכר. על חשבון מה יבוא תשלום חודש זה? על חשבון בניית בתי ספר? על שיפוץ מוסדות חינוך? לא ברור כלל, או שיורידו זאת בהסכם שכר מהמורים העובדים והם יצטרכו לממן את התוכנית. הרי ברור לכל בר דעת שכל שכבת גיל תשאב כוח אדם גדול יותר. מהיכן המימון? הרי מדובר במספר גדול מאוד של תלמידים? דברים לא ברורים ומדאיגים לדעתי".

"ואני שואלת היכן האיגוד המקצועי? איגוד שחי את הנעשה בבתי הספר בתקופה המדוברת היה חייב למחות ולהביע דאגה גדולה על התנהלות כזו של הכנסת 'שמרטפייה' או, כפי שחשים ורואים עובדי ההוראה את המשך הניתוק של הנהגת הסתדרות המורים מהנעשה בשטח.

הניהול השלומיאלי ומידת "נדיבות הלב" של המזכ"ל, יוסי וסרמן והסתדרות המורים בויתור על חודש מחופשת הלימודים מזיקה לעובדי ההוראה. הרי ברור שלא הושקעה כאן  שנייה אחת של מחשבה בטרם נתנה הסתדרות המורים יד למהלך זה. אני שואלת את הנהגת ההסתדרות: היכן הדאגה לזכאות עובדי הוראה? היכן הדאגה -למי שאחראי על מבנה ביה"ס? אף מנהל לא יפקיר את בי"הס בלי שיהיה מעורב עד צוואר בתוכניות במהלך חופשת הקיץ. זו החופשה שאנו מבקשים להעניק למנהל ביה"ס וצוות ההנהלה להכין את שנת הלימודים הבאה. ברור שהנטל ייפול על כתפי מנהל ביה"ס על כל המשתמע מכך. מנהלי בתי הספר יצטרכו לנהל את העניין גם בניגוד לרצונם. הרי הם לא יעזו להפקיר את ביה"ס למשך חודש שלם שבו עלול הנזק המצטבר להיות בעוכרם".

"כמה עובדי הוראה יעזו להמרות את פי מנהל ביה"ס אם יתבקשו לעבוד חודש נוסף ? האם מישהו דאג לבדוק עבור עובדי ההוראה מהו  הרווח הכלכלי מול מס הכנסה ? הרי מדובר בעבודה נוספת".

"כל מי שמכיר היטב את המערכת יודע כי החל מ ה – 15 לאוגוסט כל מערכת החינוך מתחילה להתניע את השנה החדשה כולל הפיקוח, קרי, פגישות עם מורים, ראיונות, קבלת עובדים חדשים, הכנת מערכת, הכנת ביה"ס , צביעת כיתות ועוד. מה יהיה עם ההכנות לכיתות א-ב?: קבלת ילדי הגנים העולים לכיתה א' ובל נשכח את טקס קבלת ילדי א' הגוזל אף הוא כמה ימים טובים ממורות כיתות א'  והכול על חשבונן וללא תמורה כספית.

יוצא מכך שמהחופש המקוצץ יוותרו שבועיים בלבד.  מהראשון לאוגוסט עד לחמישה עשר בו. ואם יחולו ימים אלו בתקופת שלושת השבועות הסמוכים לתשעה באב, הציבור הדתי לא יוכל לצאת להפוגה בבתי מלון בריכות בגלל האיסור ההלכתי".

 "האיש העומד בראש הארגון המקצועי של המורים, המזכ"ל וסרמן מגלה חולשה ממושכת שהחלה ברפורמת אופק חדש וממשיכה כעת בויתור על חודש שלם. התנהלותו יוצרת משבר אמון  בין הסתדרות המורים לעובדי ההוראה. משבר האמון פרץ בהחלת הסכם "אופק חדש", ששחק את המורים ואת שכרם ואת שכר הגמלאים, וממשיך בהסכמה לרעיון הנואל לגזול מצוותי ההוראה חודש שלם מהחופשה השנתית.

המורים בישראל הפכו לשוק עבדים .

סיעת נח"ל בהסתדרות המורים מודאגת מההסכם ההולך ומתגבש. מצד אחד יש תקווה שההסכם יפעל כפי שהוא פועל מזה שנים רבות בחינוך המיוחד ובבתי ספר רגילים עם שעות הטרם ותגמול הולם למורים. מצד שני החשש הוא שההסכם יהפוך להיות במשך הזמן לחובה – כפי שקרה בהסכמים האחרונים, כאשר האיגוד המקצועי  הפנה עורף  למורים ולא העניק להם גיבוי.

גילה קליין מצהירה שתעשה הכול כדי לדאוג לזכויות המורים. היא לא תסכים שעל עובדי ההוראה תוטל האחריות לניהול התכנית ללא הסכמתם מראש וללא תגמול הולם.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. ארטור :

    צר לי מאד

    התנהלות וסרמן היא מספיק גרועה ויש מספיק טיעונים אמיתיים להראות אותה.

    הטיעונים במאמר זה מופרכים ברובם ואני ממש מצטער לכתוב זאת על האופוזיציונרית הגדולה של וסרמן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.