חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יחס לאנשים עם מוגבלויות – תמונת מצב

נושאים דעות, זכויות אדם ב 5.12.13 2:04

השבוע (3.12) צוין בכל העולם וגם בארץ  יום הזדהות עם אנשים בעלי מוגבלויות. על מצבם בארץ ניתן ללמוד  מהנתונים שפורסמו כאן . האם אנחנו כחברה פועלים לשיפור מצבם ואיך השיפור הזה יכול לבוא לידי ביטוי

מאת אשר רוכברגר

בשנים האחרונות חלו לא מעט שינוים ביחס לאנשים האלה. המדינה חתמה על האמנה לזכויות של האנשים בעלי מוגבלויות ואף אשררה אותה בספטמבר 2012. לפני כמה שנים הוקמה הנציבות שלכאורה אמורה  לרכז את הנושא . אך היא מעדיפה להתמקד בעניין הנגישות בלבד (אני חס וחלילה לא מזלזל בחשיבות הנגישות, אבל זה רק פן אחד בין כל התחומים שדורשים טיפול). במשרד הכלכלה הוקם מטה לשילוב אנשים בעלי מוגבלויות בשוק העבודה . כבר כמה שנים מיושם תיקון לחוק, שמאפשר לפחות לחלק מבעלי מוגבלויות להשתלב בתעסוקה בלי לאבד ( בינתיים ) את קצבת הנכות שלהם ( חוק לרון). לכאורה, מי שלא מתעמק בנושא ויקרא רק את המידע הכללי יגיע למסקנה, שמצב בעלי המוגבלויות בארץ הוא בהחלט סביר ואולי אפילו טוב יותר מעמיתיהם במדינות רבות אחרות.

יחד עם זאת , התמונה האמיתית הרבה פחות ורודה.  האנשים האלה נמצאים ברובם בחצר האחורי של החברה ורוב האנשים (אם אין בעלי מוגבלויות בסביבתם הקרובה) אינם יודעים ואינם רוצים לדעת מה קורה עם המגזר הזה. לדעתי קיימים מספר תחומים שדורשים טיפול יסודי ומעמיק על מנת שבעלי המוגבלויות באמת ישתוו במידת יכולתם לשאר החברה.

אתחיל מעניין הקצבאות ולדעתי זה לא קטנוני או בכייני- אין מה לעשות, כל בן אדם לרבות בעלי מוגבלויות חייב וזכאי לאכול, שיהיה לו קורת גג ושאר התנאים הסוציאליים שבן אדם מן היישוב זכאי להם.  היום על פי חוק די מיושן, קצבת הנכות המרבית נקבעת קרוב ל2200 ₪ לחודש. אני רוצה שמישהו מחסידי הניאו-ליברליזם ינסה לשרוד אפילו חודש אחד עם הקצבה הזאת. גם הטבות מסביב כמו הנחה בארנונה או בתחבורה ציבורית, לא כ"כ עוזרות. דרך אגב, קיים הבדל מאוד מהותי בין קצבת נכות לקצבאות אחרות- מדובר בקצבה שמשולמת לאנשים שלא יכולים לעבוד בכלל או היכולת שלהם מאוד מוגבלת בשל מצבם הבריאותי- אנשים משותקים, עיוורים, חולי נפש ועוד כהנה וכהנה, שקשה לצפות מהם ליכולת השתכרות שווה לאנשים בריאים. כנראה יש מישהו בממשלה ובמשרד האוצר שכנראה סבור שבהרעבת אנשים האלה, באמצעות הקצבה המגוחכת הזו, ניתן להיפטר מהם כמה שיותר מהר וליישם את הדרוויניזם החברתי והחזירי, שנלמד ע"י חלק מקובעי המדיניות מביה"ס לכלכלה בשיקגו במישרין או בעקיפין.

אין טעם להזכיר שוב את כל שאר הנושאים שקשורים לביטוח לאומי- הנושא הזה נסקר לא פעם גם באתר הזה ובמסגרות אחרות . אציין רק, שבמדינה מתוקנת, אחרי שסמנכ"לית המוסד לביטוח הלאומי, גב' אילנה שרייבר כתבה במכתב רשמי מיום 18/12/2011 וכותרתו השוואת קצבת נכות לשכר המינימום, שפורסם כאן        שהסיבה  לאי-העלאת הקצבאות היא " שקיים חשש ליצירת תמריץ שלילי ליציאה לעבודה" – בן אדם כזה היה נפרד מתפקידו.

עניין התעסוקה – המדינה בהחלט מעוניינת לשלב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה ועושה לא מעט מאמצים. הבעיה היא שהם נתקלים בקיר בטון של המעסיקים שלא רוצים כאב ראש נוסף ולא בטוחים שהשקעה בהתאמת מום העבודה לבעלי מוגבלויות תשתלם להם מכל הבחינות. במצב של שוק העבודה היום יש להם מספיק מועמדים גם בלי "הנטל" הזה, ומה לעשות אם לא מדברים ציונות אלא מדברים כסף. לעניות דעתי קובעי המדיניות לא חשבו מספיק איך באמת לתמרץ את המעסיקים להעסיק את בעלי המוגבלויות.

עניין הדיור – נושא מאוד כואב ולא מטופל, בין אם מדובר בדיור הציבורי ובין בדיור בבעלות פרטית . במקרה הטוב  מתקינים איזו רמפה בכניסה לבניין.  אין, למשל, שום פתרונות ייחודיים במערכת הבנקאות לאנשים כאלה מבחינת הלוואות או משכנתאות..גם אלה שזכאים לדיור ציבורי, לא בהכרח מצליחים לקבל אותו, כמו הזכאים מקבוצות אוכלוסיה אחרות.

יוקר המחיה – זה פוגע בכולם, אבל הרבה יותר באנשים כאלה ואם בכלל האוכלוסייה יש אחוז לא מבוטל שמצמצמים או מוותרים  על חלק מהאוכל, אז בקרב בעלי מוגבלויות, על אחד כמה וכמה. אם נבחן את ההמלצות של משרד הבריאות לגבי התזונה המומלצת לבן אדם בגיר, נגיע למסקנה שסל המזון הזה הרבה יותר יקר מכל קצבת הנכות.

נגישות – הנושא היחיד שמטופל די טוב וביסודיות הן ע"י משרדי הממשלה והן ע"י עמותת "נגישות ישראל" ובזה אנחנו באמת די מתקדמים גם יחסית למינות אחרות בעולם.יחד עם זאת יש לזכור שהנגישות היא לא רק פיזית, הרבה פעמים זה נגישות למידע, כל מידע, לאו דווקא על זכויות. למשל בקופות חולים אין  היום מידע לגבי הרופאים הפרטיים נגישים ( בכל מני נגישויות) , אבל כאן לפחות קיימת הבנה והסכמה והדברים נעשים בקצב משביע רצון.

היה ניתן להמשיך את הרשימה עוד ולמנות בעיות נוספות שהן ייחודיות לבעלי מוגבלויות, אך לדעתי התמונה פחות או יותר ברורה. כאן המקום לשאול –האם ואיך ניתן לשנות את המצב. אני בטוח שזה דבר בר קיימא. צריך להתחיל מהחינוך , משבירת הסטיגמות שכל בעלי המוגבלויות הם איזה סרח עודף , נטל על החברה, שבמקרה הטוב זכאים לכמה פירורים מהשולחן. אכן יש הרבה שוני בין בעלי מוגבלויות . יש כאלה שלעולם לא ישתלבו, למשל, בשוק העבודה, או לא יקבלו אפילו השכלה תיכונית. כלפי אנשים כאלה כל חברה, שרואה את עצמה כנאורה ומודרנית, חייבת להתייחס בחמלה ולהעניק להם את התנאים הנאותים לקיומם. יש אנשים שיכולים ורוצים להיות חלק מהחברה, להשתלב בשוק העבודה , לתרום כמיטב יכולתם, אבל הם זקוקים לתמיכה, לסיוע, לאפליה מתקנת. ההשקעה בהם יכולה לא רק להניב פירות כלכלים בתווך המיידי, אלא להחזיר לחברה עוד חלק ממנה.

ברמה הממלכתית על המדינה לזכור שהיא לא תאגיד בבעלות פרטית שרק ענייני רווח והפסד הם נר לרגלו. הממשלה, הכנסת והפקידות לא עושות שום טובה לאנשים האלה, אלא מתוקף תפקידם ומתוקף התחייבויות הבינלאומיות שהמדינה לקחה על עצמה, הם מחויבים לפעול לרווחת בעלי המוגבלויות. לא מדובר כאן בצדקה בלבד אלא בעשיית צדק. צדק לא רק כלפי  בעלי המוגבלויות, אלא אולי אפילו יותר, כלפי שאר החברה. עוד עניין חשוב,שעל כולם יש לזכור- מוגבלות זה כמו מוות, אף אחד לא חסין ממנו, בין מחמת המחלה, או תאונה, או כל דבר אחר. אף אחד לא יכול לטעון "לי או למשפחתי זה לא יקרה" . לכן, כאשר משפרים את התנאים לבעלי מוגבלויות, במידה מסוימת, החברה גם מבטחת את עצמה.

אני תקווה שבעוד שנה אני אצליח לכתוב משהו קצת יותר אופטימי בעניין הזה.

  • הכותב הוא בעצמו נכה 100%, בעל תעודת עיוור ופעיל למען זכויות בעלי מוגבלויות

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.