חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האגודה לזכויות האזרח לוועדת הכלכלה: דאגו לניתוקי מים הוגנים

נושאים מכתבים, רווחה ושירותים חברתיים ב 3.12.13 2:00

ביום רביעי ה-4 בדצמבר עומדת ועדת הכלכלה לדון  בנושא כללי תאגידי מים וביוב (הפסקה או צמצום מתן שירותי מים וביוב), התשע"ד-2013 . להלן מכתב שנשלח לח"כים מטעם האגודה לזכויות האזרח המבקש מהם לדאוג לתנאי ניתוק מים סוציאליים והוגנים, ופורש את עמדת האגודה בנושא זה

שלום רב,

לקראת ישיבת ועדת הכלכלה ביום רביעי הקרוב, ה-4.12.13, על טיוטת כללי תאגידי מים וביוב (הפסקה או צמצום מתן שירותי מים וביוב), התשע"ג-2013, נבקשכם להבטיח כי הכללים החדשים לניתוק מאספקת מים יהיו סוציאליים והוגנים.כללי המים חייבים לבטא את מרכזיותה של זכות היסוד למים, בלעדיה ישנו חשש ממשי לפגיעה בבריאות האדם ולא ניתן להבטיח את הזכות לחיים, הזכות לכבוד, הזכות לבריאות ואת עקרון השוויון.

לעמדת האגודה לזכויות האזרח טיוטת הכללים שמוצעת לוועדה על ידי רשות המים, מהווה שיפור מסוים יחסית למצב כיום, אולם נעדרים ממנה כמה עקרונות יסוד ואיזונים ההכרחיים לשמירת זכויות האדם.

לקראת הדיון בועדה רצ"ב:

         א.         נייר עמדה של האגודה לזכויות האזרח, שכתבה עו"ד טלי ניר, על טיוטת כללי ניתוקי המים.

         ב.         מבט עולמי משווה – מחקר קצר של האגודה לזכויות האזרח על גישות להבטחת הזכות למים במדינות שונות.

          ג.          החוברת "הזכות למים בישראל – עדויות של אנשים החיים בעוני", בה קיבצו האגודה לזכויות האזרח בישראל ופורום המים (המאגד פעילים חברתיים, עובדים סוציאליים וארגונים לשינוי חברתי) שורת עדויות של צרכנים וצרכניות מרחבי הארץ, אשר מספרים/ות על ניתוקי המים והתעמרויות הרשויות, בראשם תאגידי המים, במצב הקיים היום. אנו מזמינים אתכם לקרוא בוועדה מתוך העדויות: http://www.acri.org.il/pdf/water-testimonies.pdf

להלן בתמצית השינויים הדרושים בטיוטת הכללים להגבלת אספקת מים, המפורטים בהרחבה בנייר העמדה המצ"ב:

1.       ההצעה עדיין מאפשרת ניתוקי מים המוניים במקום לאמץ מדינות שתאסור זאת, ותקבע כי תאגידי המים יגבו את חובות המים בדרכים חלופיות, כגון הליכים משפטיים או הליכי הוצאה לפועל, כנהוג במדינות רבות במערב. לכל הפחות, יש לחייב את תאגידי המים לצמצם את אספקת מים במקום לנתק וכן לחייב אותם בהתקנת הטכנולוגיה הנדרשת.

2.       ככל שהניתוקים יוותרו על כנם, יש להרחיב את קבוצות אוכלוסייה שיהיו חסינות מניתוק מים לכל האוכלוסיות חסרות אמצעים כלכלים, כולל:

                                 א.         צרכן שמצבו הכלכלי קשה, אף על פי שאינו מקבלת קצבת הבטחת הכנסה, על פי פרמטרים של הכנסה שייקבעו מראש. לקטגוריה זו נכנסים עובדים אשר מרוויחים שכר המינימום ופחות ממנו, והכנסתם אינה מאפשרת קיום בכבוד ועמידה במחירי המים הגבוהים (בדומה להנחיות משרד הפנים לועדות הנחות בארנונה ברשויות המקומיות).

                                 ב.         צרכן שעמו מתגוררים קטינים שטרם מלאו להם 18 שנים . בהקשר זה יוער, כי ההצעה הנוכחית מפלה אמהות גרושות שמקבלות מזונות באופן פרטי ולא דרך המדינה.

                                  ג.          צרכן שהוכר על ידי ראש ההוצאה לפועל כחייב מוגבל באמצעים.

                                 ד.         צרכן שהוכר על ידי בית משפט כזכאי להסדר תשלום או פטור במסגרת הליכי פשיטת רגל.

                                 ה.         צרכן בעל נכות רפואית בשיעור של 70% לפחות.

הכול כפי שמפורט בנייר העמדה המצ"ב.

3.       יש לשנות את הרכב ועדת החריגים שמוצע להקים בתאגידי המים, כך שלתאגיד לא יהיה רוב בהחלטות לקביעת סטטוס הצרכן מבחינה כלכלית, הסדרי תשלום, הסדרי גביה והגבלת אספקת מים. החלטות אלו חייבות להיוותר בידי רשויות ציבוריות, כגון הרשות המקומית.

4.       יש להעביר את נטל הבירור לגבי מצבו של הצרכן אל תאגיד המים עם הגוף הציבורי שיקבע לשם כך, בין אם מדובר במוסד לביטוח לאומי או בגוף ציבורי אחר, ולא להטיל את האחריות על החייב. כן יש לקבוע לועדת החריגים אמות מידה מדויקות ושיקולים קבועים ואובייקטיביים לדיון בנסיבות האישיות של החייב, ולחייב את הועדה להתייעץ עם מומחה רפואי ביחס למקרים בהם מבוקש אי ניתוק על רקע של סיבות רפואיות.

5.       יש לחייב את תאגידי המים לקבוע הסדרי תשלום בהתאם ליכולותיו הממשיות של הצרכן והצהרתו בעניין, גם אם מדובר בתשלום חודשי של עשרות שקלים בודדים בלבד, ולא רק כשהעניין מגיע לועדת החריגים.

6.       יש לכלול בכללים מנגנון אכיפה כלפי תאגידי המים, אשר יפרט את הצעדים האקטיביים שבהם רשות המים תהיה מחויבת לנקוט כדי לאכוף את הכללים. כן יש לקבוע מה יהיה הרכב ועדת הערר ברשות המים ולחייב את כל החלטותיה בפרסום.

7.       יש לבטל את התניית הגבלת אספקת מים בביצוע פעולת גביה לפי פקודת המסים (גביה), וכלל יש להימנע מנקיטת הליכים על פי פקודה זו לצרכנים חסרי יכולת כלכלית.

8.       יש להעלות את גובה הסכום המזערי להגבלת אספקת מים ל-1,000 שקלים.

9.       יש להבהיר כי חובות שהתגבשו טרם חקיקת הכללים יגבו באמצעות הליכים משפטיים והליכי הוצאה לפועל בלבד.

עמדת האגודה לזכויות האזרח – קריאת המסמך המלא

אתר האגודה לזכויות האזרח – הדף העוסק בנושא המים

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.