חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קיצור החופש הגדול – האמנם?

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 2.12.13 1:28

האם התכנית החדשה של משרד החינוך היא אכן "הארכת שנת הלימודים"? זיו טרנר מעלה כמה שאלות

לפני מספר ימים הודיעו בחגיגיות שר החינוך ושר האוצר על קיצור החופש הגדול. צעד פופוליסטי ודמגוגי, בוודאות יש. התפתחות חיובית אולי כן ואולי לא. קיצור החופש הגדול – ממש לא.

שר החינוך פרש את תוכניתו לקיצור החופש הגדול כאשר בסיס כאשר על-פי התכנית ילדי היסודי (בשלב ראשון כתות א-ב ובהמשך כיתות נוספות עד לכיתה ה) ימשיכו ללמוד בבתי הספר תוכניות העשרה ע"י מורים או מדריכים או פרחי הוראה חמישה ימים בשבוע בשעות 8:00 – 13:00 עד ל- 21.7. המשך הלימודים לא יהיו חובה אלא וולונטריים לתלמידים שירצו (ליתר דיוק, להורים לתלמידים שירצו) ויהיו במחיר מסובסד של עד 450 שקלים בישובים המבוססים.

להלן מספר נקודות תורפה בתוכנית שאני מסופק אם מישהו במשרד החינוך עצר על מנת לחשוב עליהן:

 1. מדובר בעונה החמה של השנה. האם התשתיות בבתי הספר היסודיים ערוכות לאכלוס ולימוד בימות הקיץ החמים?
 2. "קיצור החופש הגדול" לא יבוצע ע"י מורים (נכון, השאיפה של משרד החינוך שהמורים ימשיכו עם תלמידיהם, אך מי שמכיר את השטח יודע שהמורים יוותרו על התענוג אלא אם יהיה מדובר באמת בתוספת תשלום משמעותית למורים). אז היכן פה קיצור החופש הגדול? מקסימום "קייטנה".
 3. בהמשך לסעיף הקודם, האם מישהו מאמין שמדריכים יוכלו לכפות משמעת על התלמידים המרגישים בחופשה? האם למדריכים שיבואו בשכר לא גבוה במיוחד יהיו את הכישורים הפדגוגיים שיש למורים? האם מישהו מאמין שבאמת יצא פה לימוד מעשי?
 4. תלמידים לא אוהבים את בית הספר בלשון המעטה. (למה, זה כבר דיון אחר אך אין חולק על המסקנה). תלמידים רוצים בקיץ ים, בריכה, פעילויות בחוץ וכו'. למי יהיה כוח, חשק ומוטיווציה לשבת בכיתה וללמוד? ובל נשכח שמדובר בחומר שהוא לא חובה! במילים אחרות, מדוע שהתלמידים יסכימו לעשות בקיץ בצורה וולונטרית את מה שהם לא אוהבים ומוכרחים לעשות כל השנה?!
 5. ההשתתפות בלימודים היא לא חובה לתלמידים. יווצר (שוב) מצב שתלמידים שלהוריהם יש כסף ילכו לקיטנות פרטיות עם הרבה מים, ספורט וכייף ואילו התלמידים שלהוריהם אין כסף, יקבלו עונש (עונש! בלי מרכאות) ללכת לבית הספר ולשבת ללמוד עם מדריכים.

לסיכום: בהחלט יש פה כיוון חיובי כאשר מדובר על נכונות של המדינה לסבסד קייטנות לילדים בשלושת השבועות הראשונים של החופש הגדול. אך אם כבר מדובר בקייטנה ובהשקעת כספים, שלפחות ילכו למטרות כיפיות לילדים ובכל מקרה שיקראו לילד בשמו: זה לא "קיצור החופש הגדול" אלא קיטנות מסובסדות ע"י המדינה. וביננו, לא נשמע מפתה במיוחד. לא מבחינת איכות המבצעים ולא מבחינת התכנים לתלמידים.

באם שי פירון ושר האוצר באמת רוצים לקצר את החופש הגדול ולתת ערך מוסף מעבר לקייטנה מסובסדת יש לעמוד על העקרונות הבאים:

א.       הלימודים חייבים להעשות ע"י צוות בית הספר.

ב.       אין לחייב שום מורה לבצע עבודה נוספת, אך יש לתגמל את המורים בצורה כזאת שיהיו מספיק מורים שירצו להשתתף בלימודים הנ"ל.

ג.        הלימודים חייבים להיות חובה לכולם כמו בשנת הלימודים הרגילה.

ד.       יש לתת ביטוי לתכנים בתעודה (אחרת לימודים לא יהיו) גם אם מדובר בשיעורים נינוחים יותר ושיעורי העשרה.

בלי עמידה על העקרונות הנ"ל, תוכנית "קיצור החופש הגדול" של שר החינוך ושר האוצר הם משפט דמגוגי שאין מאחוריו כלום עם קיצור החופש הגדול, אלא קייטנה מסובסדת (מסובסדת מאוד יש להדגיש) ע"י המדינה כמו שאר הקייטנות הקיימות במילא. אומנם זולה הרבה יותר, אך לא כל כך אטרקטיבית.

להערכתי, במתכונת הנוכחית, הרעיון יקרוס תוך שנה שנתיים מחוסר שיתוף פעולה של התלמידים (מלבד המסכנים שהוריהם יכריחו אותם).

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

8 תגובות

 1. גליה :

  תשובות ולא מטעם...

  מאז החלת חוק החינוך המיוחד, בתי הספר בחינוך המיוחד פועלים במודל דומה במהלך כל חודש יולי (ויש בתי ספר שיוצאים לחופשה שבועיים בלבד). summer school זה לא המצאה של שי פירון. אתה צודק מדובר בקייטנות מסובסדות (וטוב שכך). מניסיוננו רב השנים בבית הספר – אין יסוד לספקות שלך. (לאף אחת מהן) השאלה הגדולה היא תקציבית – האם המודל התקציבי שניתן בחינוך המיוחד יינתן גם כאן ?

 2. מנחם לוריא :

  עוד דבר...

  דליה,

  יש גם יש ספקות לדברים של זיו טרנר ולו בשל העובדה שאותם מדריכים/פרחי הוראה וכו' אינם מועסקים על ידי משרד החינוך אלא על ידי שלוש עמתות שלקחו על עצמן להינות מהכסף הציבורי.

  תקציב החינוך בישראל הוא השלישי בגודלו,אחרי החזרת חובות וצבא השם לישראל. ככזה לבוא ולקרוא להפרטה רוחבית של שירותי החינוך מהפיכה או הישג כלשהו המרחק רב.זה לא יותר מאשר הפרטה של שירותי החינוך שהמדינה מתנערת מהם כבר הרבה עשורים – הרבה מידי.

  אנחנו כבר יודעים מצויין מה קורה כאשר שירות של המדינה מופרט לידיים פרטיות,וכן:גם המגזר השלישי הוא יד פרטית.(לא למטרת רווח אבל גם לא למטרת קידוש השם תשאלו את מנכ"ל האגודה למען החייל או מנכ"ל האגודה למלחמה בשרטן – אם למנות כמה…)

  אף אחד לא מונע מחברה עיסקית כלשהי (אני לא רוצה לנקוב בשמות החברות העיסקיות כדי שלא לתת במה לפרסומת על שירותיהם) להיכנס לנעליים של המדינה ולהעניק "הארכה לחופש הגדול" והפעילות העיסקית הזו פושה במערכת החינוך על ימין ועל שמאל.

  ואינני יכול לותר על הערה צינית אבל צינית – היא לא ממש: שואל זיו במאמר שלו:"מדובר בעונה החמה של השנה. האם התשתיות בבתי הספר היסודיים ערוכות לאכלוס ולימוד בימות הקיץ החמים?" והתשובה פשוטה: היכן שההורים ישלמו בעבור העונג הכיתות ובתי הספר אכן ממוזגים היכן שלא ישלמו (ובמהפיכה הזו יש לא מעט הורים שלא ישלמו והפעילות תסובסד על ידי המדינה) אין תשתית כזו וספק אם תהייה.

  מנחם

 3. דליה :

  זיו
  אני מסכימה עם מה שכתבת. לגבי המימון, משרד האוצר יממן 160 מיליון ש"ח, הקרן לידידות 40 מיליון ש"ח, מפעל הפיס 10 – 15 מיליון ש"ח. השלטון המקומי ישתתף גם הוא במימון.לצערנו, אין מדובר בלימודים אלא בקייטנה. הקייטנה היא לא ממלכתית, אלא מופרטת בחלקה, כפי שמציין מנחם בתגובה 2. שיטת המימון היא מצ'ינג, חלק מממנות המדינה והשלטון המקומי, וחלק – גופים פרטיים. וגופים שתורמים כסף, האם לא יביעו רצון להחדיר ערכיהם להעשרת הקייטנות? הקרן לידידות היא גוף שמקבל תרומות מנוצרים אמריקאים. סביר להניח שהתרומה הכספית תלווה בבקשה להחדיר ערכים שהגוף התורם מפיץ אותם.

 4. ziv :

  לגליה (תגובה 1) או לכל מי שיודע.

  אשמח לשמוע פרטים על הקיטנה (כדבריך) בחינוך המיוחד.
  האם כל הכיתות ממוזגות בצורה מספקת?
  האם הלימודים מתבצעים ע"י צוות בית הספר (באיזו רמת תשלום?) או רק חלקו הקטן? (זה חובה למורים או רק מי שרוצה?)
  האם התלמידים מחויבים להגיע בקיץ לבית הספר או תלוי ברצונם? אם תלוי ברצונם, האם יש להם תחליפים מעשיים כמו קיטנות פרטיות? מה אחוז התלמידים המגיע ללימודים בקיץ?

  תודה.

 5. גליה :

  לזיו

  לשאלתך,
  תקציב הפעלת בתי הספר בחה"מ בחופשות, ניתן בתקן נפרד. בתקן שעות למורה, שעות פר"א ושעות ריכוז לאחראי על הקייטנה. כל תלמיד מתוקצב ב 9 ש"ח ליום. (נוסף לכך יש תקן לסייעות). בעיקרון הורים לא צריכים לשלם, אך אנו גובים מההורים סכום נוסף (הרבה פחות מההצעה הממלכתית – בחלוקה פרוגרסיבית)ומשתדלים להשיג תרומות. כל זאת כדי שהקייטנה תהיה אטרקטיבית לכולם – והיא כזו. כשהתחלתי להפעיל את הקייטנה לפני כ 15 שנה -לא היו מזגנים!- יצאנו הרבה לפארק וטיילנו לים. כיום יש מזגנים בכל החדרים בבית הספר.
  התלמידים לא חייבים לבוא וכן המורים. את התשלום אנחנו מקבלים כשעות נוספות (תשלום גבוה = מס גבוה). ובספטמבר השכר כפול.
  מורות צעירות שמחות מאוד לעבוד, מורות אמהות וותיקות פחות. המערכת מאוד גמישה…אנחנו מודיעות מראש איך נח לנו לעבוד והרכזת מסדרת מערכת בהתאם. בחינוך המיוחד מוסכם שניתן לקחת חופשה קצרה באמצע השנה – בהודעה מראש ובהסכמת המפקחת – על חשבון חופשת הקיץ.
  הילדים לא חייבים לבוא אך 95% באים. במהלך הקייטנה הם מתעייפים …ומחפפים (תלוי בהורים).
  בחינוך המיוחד "הקשה" – מאוד מתקשים להשיג עובדים לקייטנה וזו אכן בעיה. אך בחינוך הרגיל לא צריכה להיות בעיה כזו. זאת ועוד, גם אם ניקח בחשבון את כל החסרונות האפשריים שהצגת, כולל אפשרות (המתקבלת על הדעת) שהארכת שנה"ל תתבצע ע"י קבלנים במיקור חוץ – עדיין הפרויקט הזה ראוי. לסיום שאלתי את תלמידי בני ה10 מה התכניות שלהם לחופשת החנוכה. כ' ענה "אני והחברה שלי הולכים להסתובב בקומה 0 בתחנה המרכזית – שם הכי מפחיד !" . לא בדקתי אם בקומה 0 בתחנה המרכזית יש מזגן ? למרות זאת, אני מעדיפה שישחק מחבואים או כדורגל בחצר בבית הספר עם השגחה של סטודנטית בשכר מינימום.
  חג שמח

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אם עושים השוואה לחינוך מיוחד יש עוד שאלות שראוי לשאול:

  כמה תלמידים יש בכיתה בחינוך מיוחד, וכמה סייעות לכל כיתה-תלמיד ואיך זה עובד בקיץ.

  האם בחינוך הרגיל תישמר המסגרת של הכיתה, עם מורה/מדריך אחד?

  מהו היחס בחינוך המיוחד בין הצוות הקבוע לצוות המגויס לצורך הקטינה ואיך זה יהיה בחינוך הרגיל.ובטח יש עוד הרבה שאלות מעשיות אחרות.

  גם לא ברורה תקפות ההשוואה בשאלת האופציות לתלמידים המבוססים יותר. השכל הישר אומר שהשוק לא מציע מגוון של קיטנות לחינוך המיוחד, כמו גם החשיבות שעשויה להיות לשמירת המסגרת המוכרת בחינוך המיוחד, מה שאולי לא חשוב במסגרות הרגילות. וכו' וכו'.

  בקיצור – אם משרד החינוך רוצה להיכנס לסבסוד קייטנות מעבר לנהוג עד עכשיו – אז אולי כדאי לקרוא לילד בשמו ובדוק אותו כפי שהוא.

  ברור שמתוך מגוון הקייטנות, נניח כאלה שמתקיימות במוזיאונים – התנאים הפיזיים אנושיים יותר מאשר ברוב בתי הספר, שבחלקם זה לא אחראי להכניס ילדים אפילו לשבוע רגיל של שנת לימודים.

 7. ziv :

  לגליה.

  מה שאת מתארת זה לא כאילו "קייטנה", אלא קייטנה לפי הגדרה!
  שימי לב לכותרת הפוסט.

  ויותר מכך, בפוסט אפילו מוצהר שהקייטנה מסובסדת בצורה נאה וזה אכן יתרון, אך בין זה לבין "קיצור החופש הגדול" ישנו מרחק שמיים וארץ.
  (עכשו בחנוכה שלחתי את הבן שלי לחוג, האם זה ניקרא שקיצרתי לו את חופשת החנוכה?)

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ומה עם התלמידים, איפה הם בסיפור?

  האם יקבלו את התעודה בסוף יוני או ב"סוף שנת הלימודים"/הקייטנה?

  ומה אומרים להם – שהלימודים נמשכים? שהם הולכים לקייטנה בביה"ס?
  עם הכיתה שלהם? המורה שלהם? שאולי הם לא אוהבים אותה?

  האם שומרים על המסגרת הכיתתית או מאפשרים לכל ילד לעסוק בתקופה הזאת במשהו שהוא אוהב במיוחד, נגיד ציור, ספורט, מוסיקה?
  האם ירכיבו מסגרות כאלה בהתאם?
  או שזה יהיה מן סוג של ביבי סיטר – קצת משחקים, קצת השלמות קצת שיעוריפ פרטניים למתקשים?

  מישהו ראה תכנית?

  מישהו יודע על מה מדברים בכלל?

  למה יש לי הרגשה שהשר החדש דוחף לנו כל הזמן עגלות לפרצוף בלי להוכיח שיש לו אפילו סוס אחד באורווה? בעצם, בלי להוכיח שיש לו בכלל אורווה?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.