חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מצלמות בחדר כושר, האם הדבר תקין?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, שומרים על השומרים ב 27.11.13 1:09

מ. שואלת ועו"ד ירון נאור מצטט בתשובתו שני פסקי דין שלפיהם ההתקנה תקינה, לפחות אם המצלמות לא הותקנו בחשאי

שלום שמי מ. ואני עובדת בחדר כושר בXXXX.
לאחרונה מנהל העבודה התקין מצלמות אבטחה בחדר הכושר. מדובר בחדר כושר קטן יחסית של יישוב,כאשר מספר המצלמות [4] אינו פרופורציונלי לגודל המקום.
מלבד זאת מצלמה אחת פונה ישירות לדלפק המדריכים במקום. שידורי המצלמות משודרים ישירות לפלאפון של מנהל העבודה. האם הדבר תקין?

אשמח לתשובה.

עו"ד ירון נאור משיב

למדריכת הכושר

מצ"ב שני פסקי דין בעניין הגנת הפרטיות לעיונך
לעניות דעתי הם יספקו לך תשובה לשאלתך

ירון

אייזנר אוסנת נ' ריצמונד מפעלי סריגה בע"מ

בפסק דין שניתן על ידי בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב נקבע, כי התקנת מצלמות בחנות כצעד מניעתי היא כלי ניהולי לגיטימי בתנאי שהיקף הצילומים ומשכם קשור להתנהלות העסק והעובד יודע מראש שהוא חשוף לצילום במקום עבודתו. אם מדובר ב"מצלמה נסתרת", שהעובד כלל אינו מודע לאפשרות קיומה, ייתכן ויש בכך משום חדירה לפרטיות של העובד, למרות שהמצלמה מותקנת במפעל שהוא קניינו של המעביד. שכן, מקום העבודה הוא קניינו של המעביד, אך העובד עצמו איננו קניינו של המעביד.

התוצאה של התקנת "מצלמה נסתרת", היא שינוי מהותי של תנאי העבודה, דבר המזכה את העובד ב"התפטרות בדין מפוטר" ובקבלת פיצויי פיטורים1.

מוחי אולגה נ' משען

לעומת זאת, בפסק דין אחר, נקבע כי התקנת מצלמות סמויות במטבח, באזור שטיפת הכלים בו עבדו העובדות, אינה מהווה פגיעה בפרטיות. פגיעה בפרטיות יכול שתהיה צילום אדם כשהוא ברשות היחיד. אזוריי עבודתן של אותן עובדות היו פתוחים לכל ואינם בגדר סביבת עבודה פרטית. לתובעות לא יכולה הייתה להיות ציפייה סבירה לפרטיות במקומות אלו, אליהם יכולים היו להיכנס בכל עת עובדים אחרים.

אף אם מדובר היה בפגיעה בפרטיות, עומדות לנתבעת ההגנות שמעניק חוק הגנת הפרטיות (סעיף 18 לחוק) והיא אף עומדת במבחן המידתיות על כל חלקיו: הנתבעת פעלה בתום לב לשם הגנת עניין אישי כשר על יסוד חשדותיה לגניבות; המצלמות הוצבו באזור ציבורי ללא שלנתבעת אמורה להיות ציפייה כלשהי כי במקום מחליפות התובעות בגדים, כטענת התובעות; לא נראה כי בנסיבות אלה נקיטת אמצעים אחרים לבדיקת החשדות כגון: חיפוש בתיקי העובדות, הייתה משום פגיעה פחותה בפרטיות לעומת ביצוע הצילומים כפי שנעשו2.

בברכה נאור ירון ,עו"ד
משרד עורך דין נאור ירון
שד' שאול המלך 35(בית אמריקה) ת.ד 18273
תל אביב 6188102

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.