postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » להמר ולחשוב שאתה "משקיע" זה קל – אבל את העתיד אי אפשר לחזות בכלל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להמר ולחשוב שאתה "משקיע" זה קל – אבל את העתיד אי אפשר לחזות בכלל

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 19.11.13 1:00

רק לעתים נדירות קורה שפרסומת מספקת בעצמה את כל הסיבות לא לקנות את המוצר שהיא עצמה מנסה לקדםנדיר, אבל קורה: זה בדיוק מה שעושה הפרסומת המשונה של "כלל" לקופות הגמל שלה

מאת: איתמר כהן

הפרסומת מכריזה בגאווה כי "בכלל גמל מנצחים בתשואות ב-12 החודשים האחרונים". כהמחשה, הפרסומת כוללת טבלה, המשווה את הביצועים של כמה קופות גמל גדולות. העמודה הימנית בטבלה מראה כי, אכן, קופות הגמל הציגו את התשואה הגבוהה ביותר ב-12 החודשים האחרונים – כלומר, מי שחסכו דווקא באמצעות "כלל" הרוויחו הכי הרבה. עד כאן, הכל טוב ויפה.

Ad_Clal

אלא שהטבלה כוללת עוד כמה עמודות. על פי העמודה השנייה מימין, כשמשווים את התשואה הממוצעת ב-3 השנים האחרונות, מתגלה כי התמונה מתהפכת, וקופות הגמל של "כלל" היו בין הגרועות: התשואה של "כלל תמר כללי" היתה הנמוכה ביותר מבין 8 הקופות שהושוו. כשעוברים הלאה, להשוואת התשואה בחמש השנים האחרונות, התמונה שוב משתנה: הפעם הקופות של "כלל" נמצאות במקום טוב באמצע: יש גרועות מהן, אך יש גם טובות מהן.

הטבלה הזו ממחישה היטב דווקא את העובדה הפשוטה, שכל חברות הפנסיה, הגמל והביטוח למיניהן מנסות להסתיר מאיתנו, באמצעות הממבו-ג'מבו הכלכלי שלהן: אין שום דרך לדעת מה יקרה בעתיד. להעדיף קופת גמל מסוימת כי "היא היתה הכי טובה בשנה שעברה", זה הגיוני בערך כמו לסמן בטופס הלוטו את המספרים שעלו בגורל בשבוע שעבר, בתקווה שהם יעלו בגורל גם השבוע. יתר על כן, בהנחה שהרוב המוחלט של החוסכים לא ייצאו לפנסיה דווקא בעוד שנה, וגם לא מתכוונים לעבור קופת גמל מדי שנה, אין לנתונים על מה שהתרחש ב-12 החודשים האחרונים שום משמעות. רובנו נתחיל למשוך, בהדרגה, את כספי הפנסיה שלנו רק בעוד 10, 20 או 30 שנה. אין שום דרך לדעת איזו קרן תיתן את הביצועים הטובים ביותר עד אז.

אנשים שסובלים מעודף זמן פנוי (כמוני) מוזמנים לעיין באתר גמל נט של משרד האוצר. שם ניתן לגלות, שבנוסף ל-8 קופות הגמל שמושוות בפרסומת של "כלל", פועלות בארץ עוד עשרות קופות גמל. מסקנה חותכת בנוגע לשאלה באיזו קופת גמל כדאי לבחור, לא תוציאו משם. למי שבכל זאת דואג לפנסיה שלו – וזה דבר שבהחלט חשוב מאוד לדאוג לו – ניתן רק להמליץ: במקום לנסות להמר מי ירוויח עבורנו יותר בעתיד, עדיף להתמקד ביכולת להפריש יותר לפנסיה בהווה: להתמקח על דמי הניהול; להתחיל להפריש לפנסיה בגיל צעיר; ולהשקיע יותר באושר שלנו, בפיתוח היכולות והכישורים התעסוקתיים שלנו ובחסכונות ארוכי טווח – ופחות במוצרי צריכה מתכלים. בהצלחה לכולנו.

תגובה: רינת ברובינסקי ממשרדו של רני רהב, המייח"צנת את "כלל", לא הגיבה לפניותיי.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.