postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » חה"כ שלי יחימוביץ', יש למנוע את שינוי תעריף החניה בכנרת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חה"כ שלי יחימוביץ', יש למנוע את שינוי תעריף החניה בכנרת

נושאים מכתבים, שיכון ושלטון מקומי ב 17.11.13 1:10

במכתב לחה"כ שלי יחימוביץ', יהודה גליקמן מעלה מספר טיעונים כבדי משקל נגד שינוי התעריף לחניה סביב הכנרת

איגוד ערים כנרת הוקם במטרה לעשות סדר בחופי הכנרת, בהסדרת הרחצה בחופי הכנרת הן בנושאי תפעול החופים והן בעניין הגביה שנעשתה מהרוחצים שלא כדין. בחודש נובמבר 2011 נכנס לתוקפו חוק עזר לאיגוד ערים כנרת (העמדת רכב וחנייתו) התשע"ב.

בתוספת הראשונה לחוק (אגרת חניה) נקבע כי לשלוש שעות ראשונות אגרת החניה תהיה 5.7 ₪ לשעה לרכב פרטי ומהשעה הרביעית ואילך 2 ₪ לשעה. לפי תעריף זה אגרת החניה ליממה ראשונה הינה במקסימום של 59 ₪ ליממה, וזאת לעומת תעריף חניה הקודם כ-55 ₪ ליממה הנקוב בחוקי העזר של המועצה אזורית עמק הירדן והמועצה אזורית גולן שהיו בתוקף עד ליום כניסתו חוק העזר החדש לתוקף. תעריף חניה זה נקבע במועצת האיגוד בשיקול דעת כך שחנייה קצרת מועד התשלום יהיה מקסימאלי, ואילו חניה לזמן ארוך תהיה במחיר נמוך יותר כמתבקש מאופי השהות של הנופשים בכנרת.

למרות שלא עברה אפילו שנה מכניסת החוק לתוקף, החליטה מועצת איגוד ערים כנרת ברוב קולות בישיבתה מיום 13.9.2012 לשנות את תעריף אגרת החניה לרכב פרטי כך שעמד מעתה על 5 ₪ לכל שעה משעות היממה. התשלום המקסימאלי ל 24 שעות מוכפל ויהיה לפי הצעה זו 120 ₪ ליממה! שינוי זה כפוף עדיין לחתימת שר הפנים.

נימוקים להתנגדות להעלאת תעריף החניה

1. חוק חופי הרחצה 1964 אוסר על גבייה כלשהי בגין שירותי הרחצה הן בדרך ישירה והן בדרכים עקיפות (חניית רכב) והמחיר דרקוני בכל קנה מידה (רשות שדות התעופה גובה רק 40 ₪ ליממה לרכב). ברור כי גביה של 120 ₪ ליממה מחניית רכב בחופי הכנרת מרחיקה לחלוטין את הציבור שעדיין נופש בישראל ונמנה על מעמד סוציו אקונומי נמוך וגורם לפגיעה נוספת בשכבות החלשות יותר בישראל.

2. השיקול לאומדן סבירות תעריף החניה הינו תעריף חניית רכב במקומות אחרים. תעריף החניה המרבי שנקבע לפי סעיף 70ב לפקודת התעבורה – "הסדר חניה ארצי" עומד כיום על 6.1 ₪ לשעה וכך זה בחנית רכב לפי חוק עזר לעיריית תל אביב. תעריף חניה ברשויות המקומיות נקבע לעד 3 שעות בלבד ולאחריהן מתחילה חניה חנייה חדשה (לאחר 3 שעות יש להציג ברכב כרטיס חניה חדש). תעריף החניה בחוק עזר העמדת רכב וחנייתו (למשל בעיריית תל אביב) חל רק בימי חול בין השעות 9-19 וערבי שבת וחג בין השעות 9-13. חוק החניה אינו חל בימי שבתות וחגים, בהם החניה ללא חיוב. כלומר גם תעריף המקסימאלי של 6.1 ₪ לשעה הינו רק ל 12 שעות ביממה וללא שבתות וחגים בהם קיימת פעילות עיקרית בחניוני הכינרת. צריך לזכור שתעריף החניה יקר בערים נקבע בשל שיקולים כבדי משקל בהם הצורך בצמצום כניסת כלי רכב למטרופולין והעדפת תחבורה ציבורית.

בחניון לטווח ארוך בשדה התעופה בן גוריון של רשות שדות התעופה התעריף הוא כ-40 ₪ ליממה בלבד ! (כולל עליות חניונים סלולים ומוארים והסעות כל 15 דקות לטרמינלים השונים). לכן תעריף של 5 ₪ לשעה לכל שעות היממה אותו מבקש האיגוד לאשר הינו כפול ואף יותר, מכל חניה ציבורית אחרת ולכן אינו סביר לחלוטין.

3. דמי חניה לרכב למטרת מימון עלויות החופים: לפי קביעת בתי המשפט אסור לממן את עלויות החזקת שירותי הרחצה הבסיסים גם באמצעות גביית חנייה מרכבים, אולם מר יוסי ורדי מבהיר, שחור על גבי לבן, כי אגרת החניה מיועדת לסגירת גרעון בתקציב האיגוד שרובו ככולו הוא אחזקת השירותים הבסיסים בחופי הרחצה. בג"ץ חופים שהוגש ע"י אדם טבע ודין השאיר פתח לפניה חוזרת לבית המשפט אם הפתרון שהוצע בכנרת (שהיה בתחילת דרכו) לא יפתור את בעיית הטלת העלויות הרחצה על הרוחצים ולכן אני מעריך כי אם שר הפנים יאשר את בקשתו של האיגוד לגביה של 120 ₪ ליממה למטרת מימון עלויות אחזקת החופים, תהיה פניה חוזרת לבג"ץ.

אני פונה אליך בבקשה לפעול בכל דרך שתמצא לנכון למנוע את חתימת שר הפנים גדעון סער על שינוי התעריף לחוק עזר לחנייה סביב הכנרת.

בברכה,

יהודה גליקמן

לשעבר חבר מועצת איגוד ערים כנרת

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. ארטור :

  זה לא יחזיק מעמד

  במחיר 120 ₪ יפתח בסביבה של כל חניון ,חניון אלטרנטיבי בחצי מחיר שיסיע את האנשים עד החוף .

  בכפר טרומן שהינו במרחק 6-7 קילומטרים מנמל התעופה יש לפחות מגרש חניה אחד שמתחרה במחיר של ה 40 ₪ ליום שגובים בבן גוריון.

  120 ₪ ליום יגרמו לסדרה שלמה של חניונים שיתחרו בו .

 2. עבודה שחורה » ח"כ דוד אמסלם, כנס את ועדת הפנים לדיון בשירותי ההצלה בכנרת :

  […] גליקמן, חבר מועצת איגוד ערים כנרת בעבר, מכתבים (ראו פה, פה, פה ופה) לממונים על החופים בהם הוא מתריע על בעיות […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.