postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » איציק שמולי לבנימין נתניהו ראש הממשלה: מדוע אינך דואג לבעיות הדיור והתעסוקה?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איציק שמולי לבנימין נתניהו ראש הממשלה: מדוע אינך דואג לבעיות הדיור והתעסוקה?

נושאים חדשות, פוליטי ב 14.11.13 0:56

ח"כ איציק שמולי, 'העבודה', אסף 40 חתימות של ח"כים ונשא דברים על קשיי דור המחאה במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו. להלן נאומו

הדור האבוד

יזמתי את הדיון הזה בנוכחותך, אדוני ראש הממשלה, מפני שאני מאמין שהמדינה הזו ומה שהיא מייצגת עומדים עכשיו למבחן ובעתיד ישפטו אותנו בהתאם לאופן שבו נתמודד עמו.

לא באתי לדבר רק על העובדה שבתקופתך זינקו מחירי הדיור ב-44% מול 3% עלובים בשכר, אלא בעיקר על כך שרק דבר אחד מצליח להדביק את המחירים: רמת הייאוש וחוסר האמון שלנו הצעירים.

לא הגעתי לדבר רק על דירה או על עלייה בביקוש ומחסור בהיצע, אלא בעיקר על חלום שהולך ומתרחק על בית. על עתיד במדינה, ועל הסכנה שניאלץ להנמיך את ציפיותינו ממנה.

בני דורי נמצאים בדרך ללא מוצא – של מצוקת דיור ומשבר תעסוקה ותובעים לדעת מדוע אינך נוקף אצבע. איפה אתה – אדוני ראש הממשלה?

עברו כבר שנתיים וחצי מאז המחאה. הסתכלתי אתמול על מסיבת העיתונאים שלך מיולי 2011. אני בטוח שגם אתה זוכר אותה: את ההזדהות, את ההצהרות על זיהוי הבעיה ויותר מכל את ההתחייבות המפורשת שלך לטפל בה.

הבטחת לנו "סופרטנקר" שיקרר את המחירים ואפילו עפיפון לא הגיע. דירה ממוצעת עולה היום בישראל כמעט 1.3 מיליון שקל והשכירות גם היא משלימה היום עלייה של כ-49%  מאז 2008.

קיבלתי מכתב השבוע מזוג הורים צעירים מפ"ת ואני מבקש להקריא לכם רק חלק קטן ממנו: "הסבירו לנו שאם נתאמץ – נצליח. אני חושבת שהם שיקרו. חשבנו שהגיע גם הרגע שלנו להתחיל לבנות את העתיד כאן. בבנק חשבו קצת אחרת ורמזו שאין סיכוי כרגע למשכנתא. לאנשים כמונו קוראת הממשלה בטקסים "מלח הארץ" ובשגרה "פופוליסטים" שלא מבינים איך הכלכלה הישראלית צומחת ונפלאה אבל אנחנו לא מוזמנים להשתתף בחגיגה. איך במדינה הכול טוב ואצלנו הרב רע. בבקשה אל תחשבו שאנחנו בכיינים. שנינו עובדים עוד מתקופת האוניברסיטה גם בחלטורות כדי להגיע למשכורות מלאות. בכל חודש מחדש שוברים את הראש איך לשלם את השכירות, החשבונות ועוד כמה דברים לילדה מבלי להרים טלפון מביך להורים ולבקש שוב עזרה. אנחנו רצים אבל דורכים במקום. ואנחנו מרגישים שהקול שלנו לא נשמע יותר". שאנשים כמונו כבר נשכחו במדינה".

וזה, אדוני ראש הממשלה, בדיוק מה שקרה. אתם שכחתם את הצעירים במדינה שהיום שואלים עצמם האם באמת בחזונו של ראש הממשלה שלהם יש מקום גם בשבילם.

שמעתי היטב בשבוע שעבר את נאומך שלך, ואת נאומו של שר האוצר, והצטערתי שמדיניות של ממשלה מורכבת בעיקר ממילים. בועה של מילים, לא רק של מחירים, שמשתנות לפי הסיטואציה ומשווקות באופן מרהיב. רק לפני כמה חודשים העברתם כאן תקציב שינחית מהלומה כבדה על הצעירים ועכשיו אתם מרעיפים עליהם כזו אמפתיה, כאלו מילים.

אתם אומרים לזוגות הצעירים שיש לכם תכנית אחת, אמיתית, שמסוגלת תוך זמן קצר להוריד את המחירים ולהבטיח להם דירות. זאת לא אמת!  

צריך להגיד את האמת: 50% מעלותה של כל דירה חדשה הם בעצם כספים שהולכים למדינה. בשנת 2011 לבדה גבתה המדינה מעל 8 מיליארד שקל ממכירת קרקעות למגורים, חלק גדול מזה הגיע מהזוגות הצעירים. מדינת ישראל היא הבעלים של 93% מהקרקעות וזה אומר שיש לה שליטה כמעט מלאה על המחירים. אז איך זה שמחירי הקרקעות זינקו במשמרת שלך בלמעלה מ-400% בירושלים ו-500% בתל אביב?

צריך להגיד את האמת: נהוג לחשוב שבישראל נדרשות 135 משכורות לרכישת דירה לעומת 74 בצרפת או 64 בבריטניה. למעשה, לפי השכר החציוני שקרוב יותר למציאות, יידרשו לו 225 חודשים שבהם יפריש את כל משכורתו לדיור. בלי חשבונות, בלי לימודים, בלי נסיעות.

אותו איש צעיר צריך להביא 400 אלף שקל הון עצמי מהבית ועוד 4,000 שקל בחודש למשכנתא. מאיפה בדיוק?

אתה מבין, אדוני שר האוצר, אז זה לא שהצעירים הם אלה שעוזבים את המדינה. המדינה היא זו שעוזבת אותם.

צריך להגיד את האמת: בכל יום יש כותרת חדשה מהממשלה על תכניות לבנייה, ולהשכרה ולהפשרה. שר השיכון מציע לנו לעבור להתנחלויות, שר הפנים רוצה לחזק את גופי התכנון, ושר האוצר דווקא רוצה לעקוף אותם ומקים מיני משרד פנים ושיכון משלו.  150 אלף יחידות דיור להשכרה יוקמו פה, אולי, עד 2024, וגם אז בלי תמהיל חברתי ובלי פיקוח על המחירים. ומה אנחנו אמורים לעשות עד אז- להישאר לגור אצל ההורים?

אתם אומרים לאנשים צעירים במדינה שהאבטלה נמצאת בשליטה וששוק העבודה הישראלי מבטיח פרנסה נאותה. זאת לא אמת.

צריך להגיד את האמת: רוב העניים בישראל הם אנשים עובדים. גם הדור המשכיל ביותר שגדל כאן נתקל בשוק תעסוקה בוגדני ודל בהזדמנויות, שמציע בד"כ חלקי משרה שלא במקצוע ושכר מעליב.  70% מהמשרות הפנויות בשוק היום הן מתחת לשכר של 6500 שקל. איך בדיוק מתחילים לבנות מזה חיים כש-40% מהשכר, אדוני ראש הממשלה, הולך בכלל לשכר דירה?

צריך להגיד את האמת: אנחנו דור הקנגורו. רבע מאתנו נשארים לגור אצל ההורים. הרוב, נכון, עוזבים את הבית אבל נשארים תלויים כלכלית בהורים ששוברים חסכונות ופנסיה ומעבירים את הירושה בעודם בחיים. 87% מההורים תומכים כלכלית בילדים כדי שישרדו מול עלות המחייה הגואה. זה קורה במשמרת שלך.

אנחנו מאמינים שכל צעיר זכאי לקבל סיכוי אמיתי להתחיל ולבנות כאן את חייו, וכשישראל מאבדת את מי שכל כך רוצה לקשור בה את עתידו, היא מאבדת גם את תכלית קיומה וגם את הסיכוי להתמודד עם האיומים המשחרים לפתחה.

אנחנו מאמינים שלא תיתכן צמיחה אמיתית בלי שוויון הזדמנויות, ושהמסלול ההפוך מוביל  לקריסתה של החברה פנימה, ולא לפריחתה. בהנהגתכם הגיעה ישראל למקום הראשון בשיעורי העוני ואי השוויון בעולם המערבי.

ועתה, איננו מצפים מכם להניף שום דגלים אדומים אלא להפנים שגם בקיומו של שוק חופשי חייבים להיות כללים; שיש מקומות שבהם נסיגתה של המדינה עומדת כבר בסתירה מוחלטת לעצם קיומה.

אנחנו מאמינים שישראל זקוקה למנהיגים שיתוו את הדרך ויאמרו לנו בברור לאן הולכים מכאן. לא כאלו שאומרים משהו אחד בטלוויזיה ועושים משהו אחר לגמרי. מנהיגים שמבינים את עומק המשבר ולא מגלגלים זאת לאחרים. "חמשת המ"מים הם החוק הראשון שלי" אמר ז'בוטינסקי, אבל היכן בדיוק הם משתלבים בסולם העדיפויות שלך אדוני ראש הממשלה? בכלל אכפת לך? ההבטחות על ירידת מחירי הדיור מלוות אותנו כבר יותר מדי שנים וגם עכשיו אתם מבקשים שנתאזר בסבלנות. אבל אי אפשר לחכות עוד: הדיור אוכל את המשכורות, וצעירים ממנפים עצמם לדעת מול התחייבויות שלא בטוח שיוכלו להחזיר פשוט כי הם לא מאמינים שבאמת תורידו את המחירים. אז כשזה נוגע למשבר הדיור, הדיון הזה נחלק בין אלה שהשלימו עם המצב ומוכנים להמר על הגורל שלנו – כי אולי השוק יעשה, מתישהו, את שלו, לבין אלה שסבורים שהבעיה הזו היא דחופה וחמורה כל כך ונדרשים פתרונות אגרסיביים יותר של הממשלה.

אנחנו מאמינים שעל זה הדיון הזה באמת והוא גם נוגע לנו כחברה וכמדינה. כי יש רכיב אחד מרכזי בסיפור הישראלי שהוא תכלית קיומנו כאן: ההבנה שכולנו מחוברים במארג אחד. האמונה הבסיסית שכל ישראל אחים ואם הדבר הזה נסדק בגלל פערים כל כך גדולים אז גם היסודות שעליהם עומדת המדינה מתערערים.  אותו סיפור, אותה תקווה, היא המורשת החשובה ביותר שלנו. היא שגורמת לנו להאמין גם ברגעים קשים במה שהמדינה הזו יכולה וצריכה להיות. אבל התקווה הזו היא עוד משהו. היא גם תקווה פרטית וקטנה של משפחה צעירה מפתח תקווה שרוצה לבנות את חייה כאן ולא מצליחה. משפחה שלא מוכנה לוותר על המדינה, שלפעמים נדמה, ויתרה עליה כבר מזמן. והכוח שלנו בבית הזה נובע מרצונה של אותה משפחה. והיא- אסור שתרגיש שוב שנשכחה, והדיון הזה הוא קודם כל על זה, אז איפה אתה אדוני ראש הממשלה?

נאום 40 חתימות שיזם ח"כ איציק שמולי (העבודה) בנושא משבר הדיור במעמד רה"מ 13.11.13

 לצפייה ביוטיוב

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.