חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יש פיתרון לסוגיית הכפרים הלא מוכרים בנגב, וזה לא מתווה פראוור-בגין

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 12.11.13 23:41

 מחר (יום רביעי ה- 13.11.2013) תמשיך ועדת הפנים לדון בהצעת החוק "להסדרת התיישבות הבדואים בנגב" המוכרת כמתווה פראוור/בגין. בדיון מחר, יציגו ארגוני זכויות האדם, האגודה לזכויות האזרח ועמותת במקום, את הסתייגויותיהם מהצעת החוק

 הארגונים מזהירים כי תכנית פראוור כוללת הסדר חד צדדי, שרירותי ופוגעני, שנקבע ללא הידברות ותוך התנגדות ציבורית נרחבת. משמעות התכנית היא עקירה ופינוי בכוח של עשרות כפרים ועשרות אלפי תושבים בדווים, ומחיקת כפרים – חלקם עומדים במקומם עוד מלפני קום המדינה – לטובת 'ריכוז' האוכלוסייה הבדואית בתוך עיירות ויישובים מוכרים. מתכונת זו, מזהירים בארגונים, תחרוץ את גורלן של אלפי משפחות לעוני, אבטלה והרס של חיי הקהילה והמרקם החברתי.

הארגונים קוראים לממשלה לאמץ את תכנית האב שהוצעה על ידי תושבי הכפרים הלא-מוכרים ולפעול ראשית להכרה תכנונית בכל היישובים, באופן שיבטיח את זכויותיהם הבסיסיות של אזרחי המדינה הבדואים בנגב.

לדברי עו"ד דבי גילד-חיו, מקדמת מדיניות וחקיקה באגודה לזכויות האזרח, "ההסדר הנוכחי, אם יעבור, רק יגביר את הניכור, העוינות והעוני בקרב תושבי הכפרים הלא מוכרים בנגב. הממשלה מנסה לקדם מהלך כוחני וחד צדדי של הרס יישובים בדואים קיימים, כשבמקביל, היא פועלת להקמת עוד ועוד יישובים יהודיים, חלקם על חורבות היישובים הבדואים. עוד לא מאוחר לעצור את האיוולת – דרוש פיתרון אמיתי וצודק שיאפשר לבדואים להשתלב בנגב כאזרחים שווים".

לדברי מתכננת הערים נילי ברוך מעמותת במקום, "המפתח לפיתרון סוגיית הכפרים הלא מוכרים בנגב הוא התכנון. תכנית להכרה בכפרים הלא מוכרים, דוגמת זו שיזמו תושבי הכפרים עצמם, תאפשר להם לזכות בחינוך, בריאות, תשתיות ראויות ומקורות תעסוקה. זה לא רק המהלך המועיל ביותר, אלא גם הצודק ביותר, אחרי שנים של התעלמות מהכפרים הבדווים, שרובם קיימים עוד מהימים שלפני קום המדינה".

הצעת החוק עוסקת בהקמת מנגנון של בירור והסדרת תביעות הבעלות של תושבים בדואים על הקרקעות בנגב, ובקביעת פרטי ההסדרים: עבור אילו קרקעות יינתנו פיצויים, האם יהיו אלה פיצויים בדמות קרקעות אחרות או פיצויים כספיים מהם התנאים לקביעת הפיצויים ועוד.

לנייר עמדה של האגודה לזכויות האזרח ועמותת במקום, המפרט את הבעייתיות שבמתווה פראוור-בגין [Pdf] :

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/05/unrec-villages050513.pdf

לתקציר הצעת החוק [Pdf]

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/09/prawer-bill-summary.pdf

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    צר לי אבל ההצעה של במקום לא רצינית. למעשה היא פחות רצינית מזו של פראוור.
    צריך לדבר תכלס איך וכמה יקבל כל אדם (לא חמולה ולא שבט אנחנו לא בתקופה הפאודלית) קרקע או שווה ערך לקרקע בשביל להתקיים בכבוד.
    אי אפשר להכיר בכל ההתיישבות הבדואית בנגב ולא כולה מורכבת מכפרים עתיקי יומין. לא צריך ישובים חדשים בנגב באופן כללי וגם לא כפתרון כולל לסוגיה של הבדואים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.