חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקציב המדינה – ההעברות בתקציב שנחשפו לאחרונה מצביעות על אי סדר בניהול כספי המדינה

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 12.11.13 2:08

ההעברות בתקציב שנחשפו בחודש האחרון  מצביעות על חוסר סדר רציני בניהול כספי המדינה. על שר האוצר להכניס סדר בנושאים אלו, כדי שנדע, אחת ולתמיד, נבחרי ציבור ואזרחים, איך ובמה מושקעים כספי הציבור. אולי סדר שכזה יהיה בכוחו לשפר את תנאי חייו של הקשיש המחטט באשפה

מאת: ניצן מתן

36 מיליון שקלים למתקני השהייה למסתננים: מה בין האזרח שמחטט בפחי הזבל להעברות התקציביות?

"מה אנחנו רוצים?/ שהישראלים ירוויחו יותר/ ואיכות החיים שלהם תשתפר/ שהישראלים ירוויחו יותר/ ואיכות החיים שלהם תשתפר. אם אומר זאת מספיק פעמים זה הופך להיות סוג של שיר וזה נכנס לכם למוח והולך אתכם הביתה".

זהו הציטוט המדויק לדבריו של האוצר בכנס כלכלי חשוב שהתקיים השבוע באילת. הרשו לי להגיד, בלי שמץ של ציניות, שאני מאוד רוצה ששר האוצר יצליח. אני מקווה, מכל לבי, שמדינת ישראל תפרח ושמעמד הביניים יגדל ושקשישים יזכו לפנסיה מכובדת.

שר האוצר, וגם שר הכלכלה, התבטאו בכנס באילת שהם מעוניינים בחדשנות ובהקטנת הקצבאות. לא זה המקום לדון בהקלות המס לחברות הגדולות, ובשאלה, האם חדשנות ההיי-טק, והכסף שמגיע אתה, זורמת כלפי מטה במערכת?

כאשר שר האוצר ושר הכלכלה מדברים על קיצוץ הקצבאות, למה הם מתכוונים? כולי תקווה שהקיצוץ המדובר לא חל גם על הקשיש המצולם בתמונה שכאן. בכוונה לא צילמתי את פניו. הוא חיטט באשפה כדי למצוא פחיות למחזור, או דבר הדומה לכך. החדשנות של חברות ההיי-טק לא תייצר לו מקום עבודה. הוא חי על קצבת זקנה של המדינה. על קצבה  ועל חיטוט בפחי אשפה.

אני מביע את תקוותי כי שר האוצר אכן עושה עבודה רצינית, מקצועית ומסודרת להבראת המשק. גם הקשיש שבתמונה מקווה כך, אין לי ספק.

ההעברות בתקציב שנחשפו בחודש האחרון  מצביעות על חוסר סדר רציני בניהול כספי המדינה. על שר האוצר להכניס סדר בנושאים אלו, כדי שנדע, אחת ולתמיד, נבחרי ציבור ואזרחים, איך ובמה מושקעים כספי הציבור. אולי סדר שכזה יהיה בכוחו לשפר את תנאי חייו של הקשיש המחטט באשפה.

הסכם בין משרדי

ישנם ביטויים שצורמים את אוזן השומע, איש איש בתחומו. כאשר קוראים את מסמכי העברת התקציב ישנו ביטוי החוזר שוב ושוב: "הסכם בין המשרדים." לפי הסכם בין המשרדים קיבלה המשטרה שבעה וחצי מיליון שקל לצורך מחשוב נייד, שירות בתי הסוהר קיבל שלושים ושלושה מיליון שש מאות חמישים ואחד אלף שקל, לצורך תפעול "מתקני המשמרות והשהייה למסתננים". שני הסכומים הללו עברו ב- 4.11.2013. השאלות שעולות כאן, ויש עוד רבות הדומות להן, מציקות מאוד. מהם אותם הסכמים בין המשרדים בממשלה? כיצד יכולים המשרדים לקבוע ביניהם העברות כספים שלא נמצאות בחוק התקציב? האם אותם הסכמים מסתוריים התחשבו בקביעת בג"ץ לגבי כלא סהרונים? איך קבעו משרד האוצר והפנים ביניהם הסכם רכש, שלא היה בחוק התקציב שחוקק רק שלושה חודשים קודם לכן?

לדעתי האשמה היא לא על המשרדים השונים אלא על חברי הכנסת. אלו נתנו, במשך שנים כנראה, לחוסר הסדר להתקבע כשיטה. וכאשר נבחרי הציבור לא בודקים ולא שואלים מתחילה תרבות של חוסר סדר ונהלי עבודה שאינם תקינים. שקיפות וחשיפת מסמכי התקציב שופכים אור על תופעת חוסר הסדר והבהירות. מאז שהתחילו הפרסומים אנו עדים להתעסקות עיתונאית בנושא שעד לפני כן היה די שומם. אמירה ידועה אומרת שאור השמש הוא המחטא הטוב ביותר. נראה אם גם יקרה בנושא זה.

המשרד משודרג, העובדים נשארים מאחור

משרד האוצר העביר שבעה עשר מיליון ₪ למשרד לביטחון פנים לפי הפירוט הבא: חמישה מיליון לצורך שדרוג מערכות המשרד, שלושה מיליון לצורך תמיכה ברשויות מקומיות שתומכות בעולים, ושני מיליון לעידוד חזרתם של עולים ארצה. עשרה מיליון שקלים עברו לנושאים לא מוגדרים. איני חושב שאף בעל מכולת סביר היה מוכן להשקיע שקל וחצי ברמת פירוט שכזו. בנוסף לכך ההעברות הללו באות על רקע מחאתם של עובדים מהמגזר האתיופי במשרד הקליטה. מתברר שעובדים אלו עובדים למעלה מעשור כעובדי קבלן, ללא תוספת של משכורת ועם פיטורים בכל שנה מחדש. השאלה היא ערכית: האם ההשקעה "בשדרוג מערכות המשרד" נחוצה יותר מהשקעה בעובדים?

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.