postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ועידת האקלים של האו"ם בוורשה – על ממשלת ישראל לחדש את תכנית הפחתת גזי החממה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועידת האקלים של האו"ם בוורשה – על ממשלת ישראל לחדש את תכנית הפחתת גזי החממה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 11.11.13 0:57

לקראת פתיחת ועידת האקלים של האו"ם מחר בוורשה: ארגוני הסביבה קוראים לממשלה לחדש את התכנית להפחתת פליטות גזי חממה ולחסוך למשק מאות מיליוני ₪ בשנה

מחר תיפתח בוורשה, פולין, וועידת האקלים ה-19 של האו"ם. במשך השבועיים הקרובים ינסו נציגים מ-195 מדינות לקדם הסכם בין לאומי חדש, שאמור להיחתם בסוף 2015 ולהחליף את "פרוטוקול קיוטו" בהסדרת הפחתת פליטות של גזי החממה וההיערכות לשינויי האקלים העולמיים.

יותר מאי פעם, המשלחות יתכנסו כשתנאי המשחק ברורים: רק בסוף השבוע החריב טייפון אכזרי – יש אומרים מהגדולים בהיסטוריה – ערים שלמות בפיליפינים וגרם למותם של למעלה מעשרת אלפים איש. דו"ח הערכת המצב החמישי שפרסם לפני כחודש הפאנל הבין ממשלתי לשינויי אקלים, המורכב ממאות מדענים בכל העולם, קובע כי שינויי האקלים מתרחשים מהר משחשבנו, וכי הם נגרמים כתוצאה מפעילות אנושית. אירועי מזג אוויר קיצוניים כמו סופת הטייפון יהפכו תכופים והרסניים יותר, דפוסי המשקעים ישתנו, הטמפרטורות יעלו וההשלכות לחיי אדם ולכלכלה תהיינה מרחיקות לכת. חלון ההזדמנויות לבלימת השינויים, הזהירו המדענים, הולך ומתקצר.

דו"ח שפרסם בשבוע שעבר המשרד להגנת הסביבה התריע מפני השפעות שינויי האקלים על ישראל, שיכללו עליה במפלס מי הים, הצפות מהנחלים, עליה בטמפרטורות שיגרמו למוות, כניסת מזיקים שיגרמו למגיפות ולפגיעה בחקלאות, והיווצרות מחסור במי שתייה ובמזון.

דווקא במצב זה בחרה ממשלת ישראל ללכת צעד אחורה ולבטל את מדיניות האקלים הלאומית. בחודש ספטמבר הקפיאה הממשל את יישום התכנית הלאומית להפחתת גזי החממה, על אף שזו הוכיחה תועלות כלכליות, סביבתיות וחברתיות בתוך שנתיים ראשונות בלבד ליישומה. ביטול התכנית נעשה למרות מחאות חריפות של התאחדות התעשיינים, מרכז השלטון המקומי, משרדי החוץ, הכלכלה והגנת הסביבה, וכמובן ארגוני הסביבה.

לדברי נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, ממשלת ישראל בחרה לטמון את ראשה בחול בשעה שמרבית מדינות העולם מאמצות צעדים משמעותיים להפחתת גזי חממה, והאו"ם מקדם הסכם הפחתת פליטות שיחייב את כל מדינות העולם באופן זהה, כולל ישראל. "התעלמות מהנושא לא תפטור את הממשלה מהצורך להתמודד עם לחצי הקהילה הבינלאומית ועם שינויי האקלים הצפויים באזורנו, אלא רק תחריף את קשיי ההתמודדות ותגדיל עת עלותם בבוא היום", אמר ירושלמי. לדבריו, יש לחדש את יישום התכנית הלאומית להפחתת גזי חממה לאלתר ואף לשקול את הרחבתה בעתיד.

ארגוני הסביבה, הפועלים בנושא זה במשותף במסגרת קואליציית "דרכים לקיימות", עוקבים מקרוב אחר התהליך הבינלאומי של אמנת האקלים של האו"ם ופועלים מזה כעשור לקידום מדיניות אקלים ופיתוח בר-קיימא בישראל. דיווחים שוטפים מהועידה נמצאים בבלוג הקואליציה "אקלים ישראלי".

למידע נוסף: מאיה מילרד-גבעון, climate@sviva.net

הודעה של ארגון חיים וסביבה וקואליצית דרכים לקיימות

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.