חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקרן למפעלי שיקום – המצב מורכב ממה שנראה במבט ראשון

נושאים דעות, רווחה ושירותים חברתיים ב 7.11.13 1:11

בעקבות דיונים חדשים בנושא הקרן למפעלי שיקום, בוחן אשר רוכברגר את המצב

בימים האחרונים, בעקבות הדיון בכנסת, יש מספר דיווחים על הקרן למפעלי שיקום, מצבה הכלכלי והשלכותיו לגבי תעסוקת בעלי מוגבלויות . ראו למשל כאן:  וגם כאן.

לדעתי עניין הקרן יותר מורכב ממה שנראה מהמבט הראשון. צריך להפריד בין שתי נקודות עיקריות: כל הקשור לשאלות הניהול הכספי והמקצועי של הקרן והעניין המהותי : האם בכלל פעילותו והתעסוקה במפעלים עונות על הציפיות של שנת 2013?

בכל הקשור למנהל ותקציב , אני בטוח, שאם הרגולטורים (משרד הרווחה ומשר האוצר) באמת ירצו, כל אחד בתחום אחריותו, ניתן להסדר את פעילות הקרן, לבנות תוכנית הבראה וכו'. אם יש צורך למצות את הדין עם האחראים למצב, שנוצר היום, אז גם זה, אם רוצים- דבר שהוא בר ביצוע. בעיני, הדבר שהוא באמת חשוב ולדעתי לפחות בדיונים שמתקיימים היום- לא מדברים על עצם העניין- האם מפעלי השיקום האלה, תנאיי העסקת המוגבלים וכל השאר- תואמים את המציאות. קודם כל, יש לענות על השאלה (ודובר על כך בדיון בוועדת הרווחה) "האם המפעלים האלה יכולים או צריכים להיות רווחיים?

העניין הנוסף שלפעמים בשם הפוליטיקלי קורקט מתעלמים ממנו הוא "האם אפשר להתייחס למשתקמים במידה שווה לעובדים ה"רגילים" ולצפות מהם ציפיות זהות מבחינת רמת ההכשרה, התמדה, יציבות וכו'.

עוד עניין קשור לתגמול עבור אותם האנשים- כאשר הם מלכתחילה ועל פי החוק לא נכנסים להגרה של העובדים הרגילים ולא חל עליהם חוק שכר המינימום וכנראה גם החוקים האחרים שמגנים על העובדים, אלא הם מקבלים מה שנקרא "שכר מותאם", שהוא הרבה-הרבה יותר נמוך משכר המינימום הנמוך הרגיל שיש היום. בסופו של דבר, האנשים האלה עובדים וככאלה, חייבים ליהנות לפחות מאותה רשת ביטחון שקיימת בכלל המשק.

ייתכן ויש עוד דברים שדורשים טיפול, אך כיוון שאני לא מכיר את הנושא לעומק, איני יכול להתייחס אליהם ומקווה שיש מומחים בתחום הזה, שיכולים לתרום לפתרון בעיות הרן גם בהיבטים המוזכרים לעיל.

אני בטוח שבלי לתת את הדעת על השאלות האלה, אי-אשפר לשקם את הקרן ולהבריאה. הרי הכול קשור בכל.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.