חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקרן למפעלי שיקום – הדיון בכנסת

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, רווחה ושירותים חברתיים ב 5.11.13 0:30

עניין המשבר בקרן למפעלי שיקום פורסם פה. היום נערך דיון על כך בוועדת העבודה והרווחה בכנסת. להלן ההודעה מטעם דובר הוועדה בעקבות הדיון

 משבר הקרן למפעלי שיקום; יו"ר הוועדה ח"כ כץ: "משרד הרווחה כשל. אלה הילדים היקרים שלנו ולא ננטוש אותם"

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת דנה היום במצב הקרן למפעלי שיקום, המפעילה 45 מפעלים מוגנים ברחבי הארץ, מעסיקה 550 אנשי צוות ונותנת מענה שיקומי לאוכלוסיה של למעלה מ-7,500 בעלי מוגבלויות. לטענת ההנהלה, הקרן נמצאת בסכנת קריסה ומעל עובדיה מרחפים איומי פיטורים. מסקירתה של פלורה קוך דבידוביץ' ממחלקת המרכז והמידע של הכנסת, עולה כי תקציב הקרן עומד על כ-80 מיליון שקלים בשנה, 90% מהם מתקציב המדינה. הקרן נמצאת בגירעון הולך וגובר והמדינה מחויבת לכסות את הפסדיה מכיוון שהקרן מוגדרת כ"הקדש ציבורי" (מוסד הפועל לטובת מטרות ציבוריות).

מנכ"ל משרד הרווחה והשירותים החברתיים, יוסי סילמן, אמר בדיון כי הסיבה לגירעונות היא ניהול כושל של הקרן: "הקרן החליפה מנהלים כל יומיים. הכספים לא הועברו למשתקמים. נכנסנו למערבולת של סכסוכי עבודה והלנות שכר. הגירעון עמד על מיליון וחצי שקל בחודש בתפעול השוטף. הניהול היה שערורייתי והזוי.  החלטנו ללכת לתכנית הבראה.  כשנכניס את הקרן לפסים חיוביים, צריך להתנתק מ"ההקדש". זה פאסה. זוהי גם דעתו של שר הרווחה". סילמן הכריז שמעתה משרד הרווחה ינהל ישירות את תקציבי הקרן.

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו) הזדעק: "אם הקרן כושלת, סימן שמשרד הרווחה כושל. אתם הרי הבעלים. אתם הייתם צריכים להתריע ולא עשיתם עבודתכם נאמנה. אינכם מפנים מספיק נזקקים לשיקום ואינכם מסייעים להם. הבראה זה טוב, אבל אין לוותר על ה"הקדש", הנחוץ על מנת לתת חסות לבעלי צרכים מיוחדים. אתם חושבים שתפסתם פראיירים; רוצים לשפר תנאים אבל לא להיות אחראים. הם הילדים היקרים שלנו, לא נזרוק אותם מהבית. זה בדיוק התפקיד של שר רווחה". ח"כ כץ מחה על אי הגעתם של נציגי משרד האוצר לדיון.

ח"כ אילן גילאון (מרצ): "יש להלאים את הקרן ומשרד הרווחה צריך להיות אחראי לה באופן ישיר".

שלומי אמדדי, מנהל מפעלים מוגנים באזור המרכז: "אנחנו לא מסוגלים לתפקד ביום יום. הצוות הולך ופוחת. אין לנו אפילו כסף לנייר טואלט ואני מביא מהבית".

אורית לוכטנשטיין, מנהלת בית ספר שיקומי לילדים אוטיסטיים בחולון: "הקרן לא מעבירה אלינו אפילו כספי תרומות שאני גייסתי. הכיתות במצב מזעזע, אין לנו חומרי ניקוי ואי אפשר למחוק את הלוח. החניכים בורחים כי אין גדר, ואני רודפת אחריהם ברחבי העיר. בגיל 21 הם יהיו לנטל על החברה, ללא תעסוקה וללא שייכות".

מנהל מרכז שיקום נצרת, אברהים ח'ורי: "אנחנו קורסים. לפני שלוש שנים טיפלתי ב-354 בעלי צרכים מיוחדים, והיום ב-18. ביטלו את תקני העובדים הסוציאליים".

יו"ר הוועדה ח"כ כץ הודיע כי הוועדה תעקוב מקרוב אחר תהליכי ההבראה של הקרן וקבע ישיבת מעקב לחודש ינואר. כץ דרש ממנכ"ל משרד הרווחה להעביר מיד את כל התקציבים הדרושים לתפעול מוסדות הקרן, תוך הקפדה שיגיעו במלואם גם לכיסם של המשתקמים.

 מאת: אורי מיכאל דובר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בהודעה לעיתונות

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. עבודה שחורה » הקרן למפעלי שיקום – המצב מורכב ממה שנראה במבט ראשון :

    […] בימים האחרונים, בעקבות הדיון בכנסת, יש מספר דיווחים על הקרן למפעלי שיקום, מצבה הכלכלי והשלכותיו לגבי תעסוקת בעלי מוגבלויות . ראו למשל כאן:  וגם כאן. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.