חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דה מרקר -מירב ארלוזורוב וניאו ליברליזם

נושאים דעות, עלו ברשת ב 5.11.13 1:00

עיתון דה-מרקר נחשב בעיני רבים שופר ניאו ליברלי. מאמר זה בא לאשש עמדה זו באמצעות ניתוח מאמר של ארלוזורוב מה-15 באוקטובר 2013. המאמר פורסם לראשונה פה

 מירב ארלוזורוב וידע כלכלי ניאו ליברלי ב"הארץ"

מי שעוקב מעט אחר עניינים כלכליים וקורא את עיתוני העולם וישראל יודע שמוסף דה-מרקר של עיתון "הארץ" תופס את העמדה הניאו-ליברלית בישראל. ייתכן שבמוסף הכלכלה הזה ישנם גם אנשים הערים יותר לכשלים בסדר הקפיטלסטי, לא כל שכן במדיניות הניאו-ליברלית, אך ישנם כמה כותבים שם, ביניהם, מירב ארלוזורוב, טלי חרותי-סובר ועורך האתר, גיא רולניק, המפמפמים את המדיניות הניאוליברלית באופן כל-כך אוטומטי ודוגמטי, שחשבתי להעיר על כך.

בוא נביט בטור האחרון שכתבה מירב ארלוזורוב בחמישה עשר לאוקטובר 2013. הטור נקרא "כמה עובדות שצריך לדעת לפני שטוענים שהחיים בישראל קשים."[1] ארלוזורוב כותבת את הטור בתגובה "למהומת האלוהים בנוגע להגירה מישראל". ארלוזורוב מתייחסת כאן לסדרת המאמרים, הכתבות וטורי הדעה שהתפרסמו בתקשורת הישראלית בעקבות שני אירועים שהתרחשו לאחרונה די במקביל. האירוע הראשון הוא ההתבטאות השלילית של שר האוצר, יאיר לפיד, בנוגע להגירה של צעירים לברלין, אמירה שאליה הצטרף יו"ר הפיס, עוזי דיין. האירוע השני היה ההודעה על זוכי פרס נובל לכימיה השנה, בהם שני ישראלים לשעבר. אחד מהם, אריה ורשל, עזב את ישראל בסוף שנות השבעים, אם אינני טועה, מכיוון שלא קיבל קביעות במכון ויצמן. בתגובה לאירועים אלו פירסם "הארץ", בין השאר, כתבת מגאזין וכמה טורי דעה על החיים  בברלין וכן סדרת מאמרים על "בריחת המוחות" מישראל, ועל קיצוץ המימון לאוניברסיטאות.

מדוע ארלוזורוב מצטרפת לדיון הזה? מכיוון שדיונם אלו הציתו  מחדש את אותו דיון "פרה-היסטורי" של 2011 על יוקר המחייה ועל התוצאות של המדיניות הניאו-ליברלית בישראל, ארלוזורוב מצטרפת לדיון על מנת להאיר פינה חשוכה אליה כביכול מתכחשים הישראלים המתלוננים. ארלוזורוב, אם כן, שוחה נגד הזרם כאן ומבקשת לתמוך בסדר הכלכלי הקיים ומכאן לקעקע את תלונות הציבור. אחזור לעמדה של ארלוזורוב בסוף, אך כעת בוא נביט בפרטים וברטוריקה של הניאוליברל המצוי.

נזכיר לקוראים שאחת התלונות של ישראלים בשנתיים האחרונות הייתה יוקר המחייה ושעל כך פרץ שוב הדיון על המהגרים לברלין. כיום איש לא יתווכח עם עובדות אלו ומכיוון שארלוזורוב לא יכולה להתווכח איתן היא מתחילה את הדיון "בעובדות" על ידי התקה או הסטה (בלשון תקשורתית זהו "ספין") של הדיון לעובדה אחרת חסרת רלבנטיות בהקשר הזה והיא "גידול במספר המשרות בישראל." הנה כך הכלכלן נותן ל"עובדות לדבר":

אז הנה כמה עובדות שכדאי להעיף עליהן מבט, לפני שמסכמים כי החיים בישראל קשים מנשוא […]

במשך שנים, כמעט ללא ההפרעה, המשק בישראל מייצר משרות חדשות. הקצב הממוצע בשנים האחרונות הוא כ-30 אלף משרות ברבעון, או כ-100-120 אלף בשנה. יש מדי פעם חודשים שבהם יש ירידה במספר המשרות המוצעות במשק, אבל לאורך זמן המגמה נשארת חיובית ויציבה. כך הם פניהדברים גם ב–2012–2013.

העובדה שהמשק בישראל מייצר כל הזמן משרות חדשות היא אחת הבשורות הכלכליות החשובות ביותר שניתן לחשוב עליהן. המשמעות היא שהביטחון הכלכלי הבסיסי ביותר, הביטחון ביכולת להתפרנס, נשמר לאורך שנים. (הדגש שלי.)

א.
כידוע, סטטיסטיקה היא "מדע עיוור" ואכן ארלוזורוב מסמא את עינינו בדיוק על ידי העובדות. נשים לב להבדל בין האופן שארלוזורוב משתמשת ב"עובדות" לבעלי מקצוע אחרים. עורכי דין, למשל, תמיד רוצים לדובב את העובדות היבשות בכדי להגיע למשמעותן. אפשר, למשל, לספור את כל האנשים שמתו בשנה מסוימת, אבל רק חקירת הנסיבות תגלה כמה נרצחו, כמו מתו בשיבה טוב, כמה באסונות טבע וכדומה. סטטיסטיקה עיוורת תאמר לנו שבשנה מסוימת מתו 100 איש ובשנה שלאחר מכן מתו 90. אנשים, כדוגמת ארלוזורוב, יאמרו לנו שזו "בשורה טובה" כי המספר הכולל של המתים ירד. חוקרים אחרים ואחראיים יותר יזכירו לנו שמספר המיתות הכולל ירד אך מתוכם עלה דווקא מספר הנרצחים. ומכאן לא רק שזו "בשורה רעה" אלא ש"מספר המתים הכולל" מסתיר את החשיבות האמיתית של המצב החברתי.

להמשך קריאה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. איתי :

  כמה טוב שאפשר להסיק מסקנה, להביא את הראיות התומכות ולהתעלם מאלו שלא מתאימות.

  בבלוג ימני היה אדם אחר יכול לנתח את שלל מאמריה של ארלוזורוב על כך שהמאיון העליון משלם מעט מאוד מס ושהטיה לטובת המס הרגרסיבי לא צודקת, ולתייג אותה כסוציאליסטית.

  כנל היה אפשר גם להאשים אותה בסוציאליזם ע"ס מאמרה מהבוקר היוצא נגד זיכוי ממס הכנסה על הוצאות למטםפלת, בטענה (הנשמעת גם מחוגי הסוציאלדמוקרטיה) שזה אולי צעד פמיניסטי אך הוא יועיל אך ורק לנשים האמידות מהעשירון העליון.

 2. דליה :

  אני התרשמתי שאיכותו של המאמר היא בניתוח השיטתי שלו המביא נתונים ומנתח אותם כדי לאשש את התיזה המוצגת בראשיתו.
  אם יש לך השגות על המאמר, לא מספיק להטיח בו עמדה מנוגדת. עליך להוכיח את טענותיך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.