חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שמאל צריך להיות שמאל אחרת הוא לא אטרקטיבי

נושאים דעות, פוליטי ב 4.11.13 1:10

שמאל שמתמקד רק בחקיקה ליברלית מצומצמת ולא מתעמת עם בעיות כלכליות וחברתיות אינו שמאל ראוי. ק. טוכולסקי בוחן את המצב בצרפת ובעוד מקומות באירופה. יש לכך גם השלכות עלינו

המפלגה הסוציאליסטית בצרפת מודאגת מעליית הימין, במפלגה בוחנים דרכי התמודדות. ב-2012 חזרו הסוציאליסטים אחרי גלות של 17 שנים לשלטון המלא, גם הנשיאות וגם הרוב הפרלמנטרי בידיהם. אבל הציבור הצרפתי לא מרוצה והמפלגה נקרעת בשאלה מה לעשות. בשנה האחרונה כשלה המפלגה בהעלאת המס על העשירים ל-75% והצליחה לעומת זאת בחקיקת חוק המתיר נישואים חד מיניים וכעת מקדמת המפלגה את איסור הזנות. בחוגים מתקדמים רבים רואים בחקיקות אלו יוזמה ברוכה וראויה, ואכן אין ספק שלפחות החקיקה המאפשרת נישואין בין בני אותו המין היא חקיקה ראויה ומתקדמת אולם כדאי לסוציאליסטים הצרפתים להבין שחקיקה ליבראלית חשובה ככל שתהיה אינה תחליף הולם להתמודדות עם מה שמעניין את הציבור הצרפתי: בעיות חברתיות כלכליות ומעמדיות.

כדאי לסוציאליסטים בצרפת ועמיתיהם בגרמניה, דנמרק, פורטוגל, שבדיה, נורבגיה, ומדינות אירופאיות נוספות בהם מפלגות השמאל מרכז איבדו את השלטון או עשויות לאבד את השלטון להפנים, שאי אפשר להתעלם מהבעיות המעמדיות שבבסיס ההגדרה של השמאל ולצפות שהציבור הרחב יתמוך בהן. שוויון זכויות הוא חשוב מאוד אבל לא יתכן לדאוג רק לשוויון בזכויות מסוימות. מפלגות השמאל נבחרו בראש ובראשונה בכדי לקדם סדר יום חברתי כלכלי שאמנם כולל את הזכות של בני זוג חד מיניים להתחתן אבל לא עומד עליו לבדו. בני זוגות חד מיניים צריכים גם עבודה שמכבדת את בעליה בשכר ובתנאים, הם צריכים דיור, פנסיה, חופשות ופנאי, ביטחון סוציאלי, מדינת רווחה אוניברסאלית חזקה ומתפקדת, ממשלה שפועלת לצמצום פערים כלכליים ולמיגור העוני. הימין הלאומני ואפילו הפשיסטי בצרפת, יוון, אוסטריה וספרד לא עולה בתגובה למדיניות הליברלית של ממשלות השמאל בכל הקשור לנישואים חד מיניים אלא בתגובה להעדר מדיניות כלכלית חברתית אמיצה מצד השמאל. את ההגנה על הזכויות הליברליות מציעות באירופה גם מפלגות מרכז ואפילו מרכז ימין. אז מה יגרום לבוחר להצביע דווקא לשמאל אם הוא לא מסוגל לבצע מדיניות שמאלית שמייחדת אותו ומבדילה אותו מאחרים? תכלס כלום.

צרפת במשבר, גרעון הולך וגובר, אבטלה של צעירים, בריחה של תעשייה, בנקים שחונקים את המשק, והממשלה הסוציאליסטית שנהנית מרוב מוחלט בשני בתי הפרלמנט, לא עושה יותר מדי. העם הצרפתי לא בחר בהולנד בשביל שימשיך את המדיניות הכלכלית של סרקוזי ושיראק. העם הצרפתי רוצה שינוי משמעותי, תגובה הולמת למדיניות השמרנית של גרמניה ותקווה חדשה לאירופה. העם הצרפתי רוצה שהממשלה תתמודד עם עוני ואבטלה, עם סטגנציה כלכלית ועתיד מעורפל וזה לא הולך לקרות אם הממשלה לא תתחיל לעשות שינויים עמוקים בכלכלה ובחברה הצרפתית. הולנד צריך לשבור שמאלה, אחרת משלחות צבאיות באפריקה וחקיקות ליברליות בבית הנבחרים לא יעזרו לו בכלום. ואם ההליך הנוכחי ימשך מנהיג הימין הבא שיעלה בצרפת כבר ישבור חזק ימינה בטענה שאין ברירה. אז זהו שיש ברירה, שמאלה ועכשיו, הגדלת ההשקעה הציבורית במשק, הפחתת גיל הפרישה בשביל לאפשר עוד מקומות עבודה, קיצור שבוע העבודה, העלאת מסים על ההון, מלחמות כנגד העלמות מס ומקלטי מס, תחרות ממשלתית במגזר הבנקאי כנגד בנקים פרטיים, חיזוק ההשקעה בהשתלבות של צרפתים ממוצא זר, הרחבת ההשקעה בחינוך בבריאות ברווחה ובפנאי של הצרפתים. כל אלו נדרשים מהממשלה שבמהלך כהונתה עד כה לא עשתה יותר מדי.

אם השמאל לא יתעשת הימין יעלה, הבחירות המקומיות שהיו ובקרוב הבחירות לפרלמנט האירופאי עשויים להוות יחדיו תמרור אזהרה לסוציאליסטים בצרפת, ואות לכל מפלגות השמאל מרכז באירופה. הסיבה לעליית הימין הלאומני/פשיסטי בעשור השני של המאה ה-21 היא חידלון מפלגות השמאל מרכז, העדר האלטרנטיבה השמאלית שיצרה הדרך השלישית במפלגות הס"ד בצרפת, גרמניה, בריטניה וספרד. השמאל מרכז האירופאי צריך לחזור ולהיות השמאל שבמרכז ולא מרכז על חשבון השמאל אחרת הוא יביא במו ידיו לעליית הפשיזם האירופאית השנייה ושמאל זה בראש ובראשונה חברה וכלכלה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.