חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המכללה החברתית כלכלית – קורס, קיצור תולדות הכסף

נושאים כלכלה ותקציב, מידע על פעילויות ב 23.10.13 0:29

הקורס חוקר את מעמדו ותפקידו של הכסף בחברה האנושית דרך משקפי ההיסטוריה. מפגשי הקורס יערכו החל מ-5/11/2013 אחת לשבוע בימי רביעי בשעה 19:30 בגלריה של בר-קיימא –  מסעדה טבעונית בבעלות קואופרטיבית, המשביר 22, ת"א

קיצור תולדות הכסף
מאיפה הגיע הכסף וכיצד לעזאזל הוא השתלט על חיינו?
מרצה: ישי גבריאלי

על מה הקורס?
הקורס חוקר את מעמדו ותפקידו של הכסף בחברה האנושית דרך משקפי ההיסטוריה.

למי מתאים?
לכל מי שמתעניינים בסוד עוצמתו של הכסף בחברה, לרוצים לדעת יותר על הטוב והרע שגלום בו, למי שמעוניינים ללמוד על כלכלה וחברה מזווית קצת שונה, לאוהבי היסטוריה ולסקרנים.

מה כולל?
הקורס יסקור את התפתחות רעיון הכסף החל מהחברות הפרימיטיביות, דרך המצאת המטבע והתפתחותו לשטרות, ועד לכסף האלקטרוני, לביט-קויין ולמטבעות החברתיים השונים.
בעקבות סקירת התפתחות הכסף, ננתח את ההליכים החברתיים הקשורים ליצירת מנגנונים כספיים וההשפעה שלהם על התפתחות והתנהגות החברות עצמן (ולהיפך…). נציג את התיאוריות השונות שליוו והשפיעו על התפתחות המנגנונים הכספיים ונדון בשאלה הבסיסית – האם הכסף הוא טוב או רע לחברה האנושית?

איך הולך?
הקורס מורכב מ-13 מפגשים בני שעה וחצי, כל מפגש כולל הרצאה (כשעה) ודיון פתוח.

מי מעביר?
את הקורס מעביר ישי גבריאלי – מרצה במכללה החברתית כלכלית, עיתונאי כלכלי, מחבר הספר "התיאומוניטריזם- דת הכסף". בקורס משתתפים גם מרצים אורחים.

איפה? מתי?
מפגשי הקורס יערכו החל מ-5/11/2013 אחת לשבוע בימי רביעי בשעה 19:30 בגלריה של בר-קיימא –  מסעדה טבעונית בבעלות קואופרטיבית, המשביר 22, ת"א.

כמה עולה?
מחיר למשתתף/ת  – 300 ₪, לחברי הבר קיימא – 240 ₪, לסטודנטים – 150 ₪. מחיר מפגש בודד – 35 ₪.  ניתן להצטרף למפגש הראשון במחיר 35 ₪  ולהחליט בעקבותיו, אם להירשם לקורס. המפגש האחרון, ללא תשלום. מספר המשתתפים מוגבל!  ופתיחת הקורס מותנית ב-16 נרשמים.

איך נרשמים?

באתר https://www.tixwise.co.il/he/,

תוכנית הקורס:

5.11.13  – בטרם היות המטבע   קצת היסטוריה, הסיפור המדהים של קונכיית הכסף, מנגנון המתנות של רעמסס, השוורים של  אודיסאוס, מלח, טבק ואמצעי תשלום אחרים, תופעת הדינר השווייצרי.

12.11.13 –  פרדוקס הכסף הספונטני – יתרונות וחסרונות הכסף הספונטני- מדוע הוא מופיע ומדוע הוא נעלם   התפתחות מנגנוני סחר בעולם העתיק. והאם כסף הוא שיכלול של סחר חליפין? מקומו של הכסף בבניית קהילה, קונספט הרכוש ותפקידו  ביצירת כסף.

19.11.13 – האם מידיאס היה כזה חמור? – על הפטנט הגאוני של הלאמת הכסף ויצירת המטבע   כיצד נולד המטבע ומדוע נולד במקום ובזמן שבו נולד. המטבע כמנגנון הכוח הניסתר בבניית האימפריות העתיקות מסין ועד רומי.

26.11.13 – כסף ומלחמות כמנגנון השמדה הדדי – מגבלת הערך העצמי של המטבע   בעיות בסטנדרט המתכות של המטבעות. הקשר בין הגמל להתמוטטות המטבע בימי הביניים. הקשר בין גילוי אמריקה להתמוטטות שושלת מינג הסינית. התפתחות האידאל מרקנטיליסטי  והשלכותיו על עליית אירופה הלוחמנית.

3.12.13 – עלייתו של "כסף הפיאט"- ניצחונו של גרשאם והולדת ההיפר אינפלציה   חוק גרשאם ומקורו, מלחמת שבע השנים כמנוף לעליית כסף הנייר , תפקידו של כסף הנייר במהפכות האירופאיות והקסם המורעל שבהיפר אינפלציה.

10.12.13 – לידת תורת הערך – המצאת תורת הכלכלה ותובנות ראשונות    עליית כסף הנייר כזרז לפיתוח תורת הכלכלה. מהפכת תפיסת הכסף של פרנסואה קניי וטבלת המחזור הטבעי של  הכסף. אדם סמית והצגת פרדוקס התועלתיות של הכסף. מקומו של דיויד ריכרדו בתובנת האינפלציה  ופיתוח תורת הערך. קארל מרקס וחזון האדם העובד.

17.12.13 – העידן הקיינסיאני-מלחמת השחרור של הכסף מידי השלטון ואלגורית הקוסם מארץ עוץ    דחיקת היד הנעלמה. ממשבר 1929 ועד להסכמי ברטון וודס.  הולדת הבנקים המרכזיים. התמוטטות האוטונומיה של הכסף במשבר 1929. עליית רעיון כשל השוק והמודל הקיינסיאני. הסכמי ברטון וודס והגלובליזציה הקיינסיאנית בניהול הכסף.

24.12.13 – שובו של הקפיטליזם – הסטגפלציה ועליית תורת השווקים המשולבים   ניקסון ומשבר מלחמת וייטנאם- הפרידה של הכסף מהערך העצמי ונטישת הסכמי ברטון וודס. נפילת עקומת פיליפס ועליית הסטגפלציה. שובה של אוטונומיית הכסף- מילטון פרידמן ורעיון הדמוקרטיה של השווקים. נצחון "כנופיית שיקגו".

31.12.13 –  שיברון החלום – משבר הסאב פריים של 2007 והשלכותיו הדרמטית על ניהול הכסף בעולם   נפילת הגוש הקומוניסטי והשלכותיה על ניהול המטבעות בעולם. פרדוקס הגירעון הטוב – ההרחבה המוניטרית חסרת האינפלציה. מבוכתו של  אלן גרינספאן והאפקט הסיני. השפעתו המקפיאה של משבר הסאב פריים על הכסף, פריצת סכר מדפסות הכסף ומשמעותה. ישראל והעולם- מעט על ניהול המטבע בישראל.

31.12.13 – שיברון החלום – משבר הסאב פריים של 2007 והשלכותיו הדרמטית על ניהול הכסף בעולם   נפילת הגוש הקומוניסטי והשלכותיה על ניהול המטבעות בעולם. פרדוקס הגירעון הטוב – ההרחבה המוניטרית חסרת האינפלציה. מבוכתו של  אלן גרינספאן והאפקט הסיני. השפעתו המקפיאה של משבר הסאב פריים על הכסף, פריצת סכר מדפסות הכסף ומשמעותה. ישראל והעולם- מעט על ניהול המטבע בישראל.

1.1.14 – הכסף השקוף- האופטימיות כסוג של כסף. סיפור העיפרון   בתרגיל מחשבתי נעלים את הכסף וננסה להסיק מי מפעיל את הכסף המודרני וכיצד הוא פועל עלינו.

8.1.14 – מפולת הבנקים בארגנטינה – מרצה אורח: דר' אפרים דוידי

15.1.14 – מטבעות חברתיים ו-  Bit Coin – מרצה אורח: דור קונפורטי          

אנשי קשר:

הבר קיימא – "מקום לשבט": מישקה מיכאל גינדין –  [email protected]    058-4822836
רכזי הקורס של המכללה החברתית-כלכלית:
עירית ליפשיץ,  [email protected], 054-4758505
מאור מילגרום, [email protected]   054-6798092
מנהל אקדמי ומרצה –  ישי גבריאלי  [email protected] –   054-2187666

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. אלפונס :

    כל הכבוד.

    המכללה החברתית זה רעיון גאוני! במקום שהידע יהיה רק סמן להתקדמות חברתית, הופכים אותו לכלים מעשיים לאנשים פרטיים! זה מעולה!

    ספציפית, הקורס הזה פחות נוגע אלי, אבל אני ממש שמח לראות איך אנשים מתייחסים לידע פחות כ-"מילים של פסיכומטרי"; כלומר, לא כמשהו שלומדים ושוחכים אח"כ בשביל להשיג תעודה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.