חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המכללה החברתית כלכלית – סדרת הרצאות וסרטים: חרדים – מבט מבפנים

נושאים חינוך ותרבות, מידע על פעילויות ב 21.10.13 0:06

יתקיימו במועדים המפורטים להלן בסינמטק בירושלים, ההרצאה הראשונה בסדרה, מחר, יום שלישי 23/10/2013, בשעה שמונה בערב 

נושא החרדים בחברה הישראלית אינו יורד מהשיח הציבורי מאז קום המדינה. נראה כי הקונפליקט בין החילונים לבין החרדים לא מוצא פתרון. בסדרה הנוכחית ננסה לעקוף את הסטראוטיפים ואת הדעות הקדומות אודות קהילה זו שנודעת לה השפעה רבה כל כך על החברה והפוליטיקה בישראל. לכן בחרנו להביא דברים בשם אומרם, כלומר מרצים מן החברה החרדית או כאלה שהיו שייכים לחברה זו בעברם.  אלה יאירו היבטים שונים של הקהילה: תעסוקה, נשים, מזרחיים, תרבות הפנאי, בעיות חברתיות, תהליכים עכשוויים ועוד.  אנו לא מתיימרים להציג פתרון לקונפליקטים אבל כן להציע "גשר צר מאד".

23.10.13 –  20:00 – "על הדתיות החרדית" – הרצאת פתיחה – אודי (יהודה) הרשלר
התזה שתועלה בערב זה גורסת  כי  ה'חרדיות'  למעשה, איננה אך מערכת סוציולוגית – תרבותית – פוליטית, אלא אף מבנה *קונספטואלי דתי*.  בעבור החרדי, כל עולם התופעות וההתרחשויות שמסביבו, נושאות בהכרח אופי דתי-הלכתי מובהק. מושג החיים כמציאות ניטראלית בעלת חיים משל עצמה מחוץ לעולמה ההרמטי של הדת וההלכה, הנה בהכרח מן הנמנע. ולא, זה לא רק בנוגע לאורח החיים ודפוס ההתנהגות האישית שלו, אלא אף ביחס לכלל התופעות הטבעיות, התרבותיות והפוליטיות באשר הן. כל אלו אינם אלא נגזרת של פריזמה אחת ובלעדית ביחס לעולם ולסובב כולו – הפריזמה וההמשגה הדתית, המעניקה פרשנות והקשר אחד ובלעדי לכל אותן תופעות.
מרצה: אודי הרשלר:  חרדי לשעבר, מרצה בתחום הגות יהודית וקולנוע, בוגר ישיבת פוניב'ז
סרט: "חופשת הקיץ" – (ישראל, 2007) – בימוי: דוד ואלך

20.11.13 – 20:00 – "תעסוקה בחברה חרדית בישראל – מבט מבפנים" – הרב בצלאל כהן
בהרצאה תוצג העמדה החרדית לגבי נושא העבודה והפרנסה, יוגדר כיצד נתפסת היציאה לעבודה בחברה החרדית. על המצוקה הכלכלית, החסמים בכניסה לשוק העבודה ועל הדרכים לקידום נושא התעסוקה בקרב הציבור החרדי.
מרצה: הרב בצלאל כהן: ראש ישיבת "חכמי לב" – ישיבה תיכונית חרדית, בוגר בית הספר מנדל למנהיגות חינוכית. יזם בתחום תעסוקה והשכלה בחברה החרדית בין השנים 2004-2010.
סרט: "חרדות" (ישראל, 2008) – בימוי: רון עופר, יוחאי חקק

25.12.13 – 20:00 – "האישה החרדית והחברה הישראלית – מפגש בין עולמות" – עו"ד ורדית רוזנבלום
הגידול הדמוגרפי המואץ של הציבור החרדי מזמן את בוגרות החינוך החרדי למפגש בלתי אמצעי עם  המרחב הצבורי הישראלי. למרות שאנו משתמשים לעיתים במילים זהות, הרי שהן מתנגנות באוזנינו אחרת, בהתאם לחינוך על ברכיו גדלנו.
ננסה להקשיב בעזרתה של  ורדית רוזנבלום לצלילים המתנגנים באוזניה של בת החברה החרדית  בהיפגשה עם ערכי החברה המודרנית והישראליות העכשוית, ונחשף לאתגר שמפגש זה  מציב לפתחה בתפקידיה השונים, כמו גם לפתחה של החברה הישראלית.
מרצה: ורדית רוזנבלום: עורכת דין וטוענת רבנית. מייצגת מזה שנים רבות נשים עגונות ומסורבות גט בבתי הדין הרבנים במסגרת עבודתה ב'יד לאישה'. בוגרת מוסדות וסמינר 'בית יעקב למורות' ובוגרת מכון מנדל למנהיגות חינוכית בירושלים.
סרט: "החולמות" (ישראל, 2011) – בימוי: אפרת שלום-דנון

22.1.14 – 20:00 "המזרחיים/הספרדים בחברה החרדית, תיאור מצב על יתרונותיו וקשייו"
במסגרת ההרצאה תוצג תמונת מצב של ההשתלבות המזרחית בתוך הקבוצה החרדית, וכן יוצגו הקשיים והיתרונות של השתלבות זו. האמנם התערו הספרדים במגזר החרדי? האמנם הספרדי הוא חרדי? על ההבדלים בין התתי מגזרים ועוד.
מרצה: עו"ד יואב ללום: פעיל חברתי, קצין במילואים, עו"ד פרטי בעל תואר שני במשפטים, מנכ"ל עמותת נוער כהלכה – במסגרתה מוביל בה את המאבק באפליה העדתית במגזר החרדי, מוביל "פרשת עמנואל", אביר איכות השלטון לשנת 2011, שימש כראש לשכת הראשון לציון והרב הראשי לישראל לשעבר הרב אליהו בקשי דורון.
סרט: "העזרה" (ארה"ב, 2011) – בימוי: טייט טיילור

19.2.14 – 20:00 – "לא רק תורה" – על תרבות הפנאי בחברה החרדית
תרבות ותרבות הפנאי בחברה החרדית: מהי תרבות ומהו פנאי בחברה החרדית? האם יש ואם כן מהו מושג הפנאי? כיצד מבלים בחורים ובחורות וכיצד מבלים משפחות ונשואים צעירים? אילו עיתונים ואילו ספרים קוראים, האם תרבות הפנאי מתרחשת בתוך העולם החרדי או גם מחוצה לו?
יעקב ליפשיץ – בוגר ישיבת פוניבז' המשתייך לזרם חסידי.
מנחם נאבת – לומד בכולל של אביו בירושלים ועוסק בפילוסופיה.
סרט:
"פלאות" (ישראל, 2013) – בימוי: אבי נשר

19.3.14 – 19:00 – ה"סוציאלי החרדי"  (שימו לב לשעה")
התמודדויות וקשיים בקרב המשפחה החרדית – סקירה על הקשיים איתם מתמודדת הקהילה החרדית. האם יש אצלם יותר קשיים?! האם ישנה ייחודיות לקשיים אלו?! על הטיפול הייחודי במגזר החרדי. ההבדל בין עוני לבין להיות עני – האם ניתן להיות עשיר עם קצבה חודשית של 1200 ₪?! חרדי אקדמאי – האם זה סוג אחר של חרדי?!
דוד רוזנבאום – חרדי ובוגר מסגרות חינוך חרדיים. נשוי ואב למשפחה. מתגורר בירושלים. בעל תואר שני בעבודה סוציאלית קלינית מאוניברסיטת בר אילן. מנהל פנימייה לילדים ובני נוער בסיכון בפיקוח השרות לילד ונוער במשרד הרווחה ובעל ניסיון של 12 שנה בעבודה עם אוכלוסיות קצה במגזר.

סרט: "האושפיזין" (ישראל, 2004) – בימוי: גידי דר
23.4.14 – 20:00 – "חרדים נעים להכיר" – תהליכים עכשווים בחברה החרדית – כיוונים
מה באמת אנו יודעים על החברה החרדית והאם ההיכרות שלנו איתה היא היכרות אישית או שההיכרות שלנו היא רק דרך המדיה כמו שאנו מכירים את מיקרונזיה?
מרצה:  ירוחם אסטריכר: איש תקשורת בעל משרד פרסום ויחסי ציבור במגזר החרדי, פעיל חברתי בתחום שילוב חרדים בתעסוקה וקידום צרכי החרדי העובד.
סרט: יפורסם במועד מאוחר יותר

21.5.14 – 20:00 – ערב סיום – "החופש להיות" – מונולוג דרמטי
הפעם אנו מביאים תיאטרון נטו, במקום הרצאה:
בסביבות גיל 30 עם בן זוג תומך ו 3 ילדים מקסימים, נזכרת עדי, אז מירי, בילדותה כילדה ה- 12 במשפחה חרדית ירושלמית, ובמונולוג מספרת על החיים שאותם עזבה בגיל 15 ועל המעבר הקשה ביותר לעולם החופשי. במעבר נפגשת עדי עם כמה אנשים טובים באמצע הדרך, אך גם באחרים.
בתום המונולוג בן השעה, הקהל יוכל להציג שאלות.
שחקנית: עדי שניר: מטפלת לפי שיטת אדלר ומגשרת
סרט: "ויהי חושך ויהי אור" (ישראל, 2007) – בימוי: נעם ראובני ומני פיליפ

כרטיסים: 38 ₪. למנויי הסינמטק – חינם, כרטיס הנחה בסך 20 ₪ בהזמנה עד יום מראש ב־[email protected]; פרטים תוכלו למצוא בגיליון הסינמטק החודשי וכן ב־www.sea.org.il  כרטיסים שהוזמנו יישמרו עד שעה  19:50

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.