חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שמירה על זכויות עובדים שווה לפי עיתון "הארץ" לשנאת זרים

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 17.10.13 0:20

ק. טוכולסקי לא ציפה ליותר מדי סוציאל-דמוקרטיה מהמדור הכלכלי של "הארץ", אך הפעם נחשף לדעתו פרצופו האמיתי של הליברליזם הישראלי

ביום שישי בבוקר בעודי מעלעל בעיתון הארץ נתקלו עיני בכותרת הבאה: "בנט מוציא לפועל תכנית חדשה שתקשה על העסקת מהגרים בישראל", מעניין חשבתי וניגשתי לקרוא על התוכנית הזדונית, האם יוטל מס חדש על מעסיקי מהגרים? או שמה חובת הוכחת העובדה שאין ישראלי דורש עבודה? שיטות בהם משתמשים זה מכבר במספר מדינות ופעם גם השתמשו בהן בישראל? לא ולא, לפי האותיות הקטנות מסתבר שמשרד הכלכלה יתחיל סוף סוף לאכוף על מעסיקי עובדים זרים את חוקי העבודה, לפקח על כך שהם מקבלים את מלוא הזכויות לפי החוק ויעניש מעסיקים עברייניים.

מהעיתון שעורכו הכלכלי הוא נחמיה שטרסלר והמדור הכלכלי שלו מקדם בלי הרף כלכלה נאו ליברלית הרסנית אי אפשר לצפות ליותר מדי. אבל הפעם נחשפה משנתו הכלכלית של הארץ בצורה בוטה ועצובה, יותר מכך נחשף פרצופו האמתי של הליברליזם הישראלי. הכותרת יוצרת מצג שווא של רדיפת זרים ושנאת זרים בשעה שמדובר במיצוי שלטון החוק ושמירה על זכויות העובד וצלם האדם של מי שמועסקים לרוב בתנאי עבדות. זהו ליברליזם קלאסי, במסווה של דאגה לחירויות מאוד מסוימות מבקשים הליברלים לשלול מכולנו זכויות סוציאליות.

ניצולם של הזרים העובדים בישראל מחפיר, בהרבה מהניצול של עובדים ישראלים, בדומה לניצול של עובדים פלסטינים ובדרך כלל הרבה יותר גרוע. בשחור או בלבן, בידי מעסיקים בעלי היתר ובידי מעסיקים חסרי היתר, כבולים למעסיק או פועלי יום הזרים העובדים בישראל נמצאים מחוץ לגדר ויכולים להיות מנוצלים בידי מעסיקים כראות עיניהם. המצב המחפיר גורם לעוד תופעה, כשיש עבדים זמינים למה למעסיקים להעסיק עובדים ישראלים שגם כאשר ניתן לנצלם הם עדיין מוגנים בהשוואה לעבד הזר? וכך ההפקרות מאפשרת למעסיקים לנצל את העבד ולדחוק עובדים מקומיים משוק העבודה. חברות הקבלן בתחום הניקיון יעדיפו זרים בכל מקום שיש זרים כי הניצול של העובד הישראלי אינו מספיק יש מי שניתן לנצלו יותר.

מה מלמדת אותנו הכותרת של הארץ, זכויות עובדים יוק, ניצול עובדים אין, כנראה שכל האהדה של העיתון למבקשי מקלט היא כסות די עלובה לצורך לרצות מפרסמים באמצעות תמיכה בעבודה זולה. אכיפת חוקי עבודה היא מוסרית לא פחות ממתן אשרות שהיה ואם רוצים שבמדינת ישראל תהיה מדיניות אינטגרציה כלפי זרים והעסקה הוגנת של זרים צריך לברך על אכיפת חוקי העבודה.

יכול להיות שמטרת הממשלה היא לתקן פרצה שהפכה את העסקתם של לא ישראלים לקורצת ותרמה כנראה לא מעט לעלייה במספר מבקשי המקלט בשנים 2010-2012, אני לא פוסל על הסף את האפשרות שסוף סוף קולטים בממשלה הזו שאחת הדרכים להתמודד עם הפיכת ישראל ליעד הגירה מבוקש הוא צמצום היתרון של העסקת זרים למעסיקים ובכך צמצום מספר מקומות העבודה המוצע לזרים באמצעות ביטול היתרון המהותי הזה של העסקת זרים, האפשרות לנצלם. מה שלא יהיה צריך להילחם בניצול של עובדים בישראל ולדאוג לזכויות העובד והאדם שלהם. צריך לאכוף חוקי עבודה ובטיחות וגהות בכל מקום ועל כל מעביד בכדי להגן על כל עובד, באזורי התעשייה והמטעים ביהודה ושומרון כמו בתוך מדינת ישראל, אצל כל מעסיק קבלן או ישיר בתל אביב בקצרין ובירכא.

הקץ לניצול, הקץ לתחרות הבלתי הוגנת על מקומות העבודה, הקץ להתעלמות המדינה מחובותיה כלפי מבקשי מקלט ועובדים חלשים. כל הכבוד למשרד התמ"ת על היוזמה, אני חושב שזה הדבר החיובי היחיד שקידם השר הנוכחי בנט מאז נכנס לתפקידו וכנראה לא יהיו עוד הרבה דברים חיוביים שהוא יעשה. מי ייתן והאכיפה המוגברת שעליה שמענו כל כך הרבה בזמן הממשלה הקודמת תיתן סוף סוף פירות וכל מעסיק בישראל יחשוב טוב טוב לפני שהוא יעז להפר את חוקי העבודה הבטיחות והגהות והמגן. הצגת הגנה על זכויות עובדים כשנאת זרים היא הצגה מעוותת פרי מוחם הקודח של אלו שמדברים גבוה גבוה על זכויות וחרויות ובסופו של יום מקדמים ניצול אפליה וצמיחה של פערים.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.