חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התנועה לזכויות דיגיטליות: להסיר פרסום תעודת זהות ביומטרית

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 8.10.13 23:07

לאחרונה משודרים ומוקרנים ברדיו ובטלוויזיה  פרסומות תחת הזמריר "זה לא אני", אשר מעודד אזרחים להנפיק תעודות זיהוי ביומטריות. פרסומת זו תקדם כניסת פרטיהם של אזרחי ישראל למאגר הביומטרי. עו"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה, שלח לרשות השנייה מכתב הדורש להסיר את הפרסומת

 לכבוד:

הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, רשות השידור, הלשכה המשפטית

הנדון: תשדיר "זה לא אנישל הרשות לניהול המאגר הביומטריבקשה להסרת פרסומת פוגענית.

מכובדי,

 בשם מרשתי, התנועה לזכויות דיגיטליות (ע.ר), הריני לפנות אליכם בעניין הנדון.

 בסוף השבוע האחרון, החלה הרשות לניהול המאגר הביומטרי ורשות האוכלוסין וההגירה לפרסם פרסומת תחת הזמריר "זה לא אני" אשר מיועדת לקדם את כניסתם של אזרחי ישראל למאגר הביומטרי. לשיטת מרשתי, פרסומת זו אינה ראויה לשידור וזאת מהסיבות הבאות:

 1. בשנת 2009 התקבל חוק הכללת אמצעי זיהוי ביומטריים ונתוני זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגר מידע, התש"ע-2009 (להלן: חוק המאגר הביומטרי). בעקבות המחלוקת הציבורית והסערה הציבורית בנוגע לחוק, התקבל סעיף 41 בחוק אשר כולל תקופת מבחן אשר בתקופה זו תבחן נחיצות המאגר הביומטרי, וכן יבחנו נושאים נוספים.תקופת המבחןבפועלהיא "משאל עםלשאלת המאגר הביומטריומהווה שאלה במחלוקת.
 2. חוק המאגר הביומטרי, אשר כורך את תהליך הנפקת תעודות הזהות ה"חכמות" עם אגירת מידע ביומטרי, נמצא במחלוקת ציבורית: מצד אחד, רשויות מסוימות במדינה מעוניינות בקיומו של מאגר ביומטרי, ועל כן כרכו את תעודות הזהות החכמות עם קיומו של מאגר; מצד שני, מומחים באקדמיה ובתחום אבטחת המידע טוענים כי בקיומו של מאגר ביומטרי יש בכדי לפגוע בפרטיות אזרחי ישראל בצורה שאינה ראויה.
 3. מרשתי, בין היתר, עמלה על קידום המודעות לסכנות המאגר בציבור. אולם, מרשתי מאמינה כי בפרסום התשדיר מטעם רשות האוכלוסין יש בכדי לעבור על מספר הנחיות בכללי הרשות השניה לטלויזיה ורדיו (אתיקה בפרסומת ובטלויזיה), התשנ"ד-1994.
 4. ראשית, מדובר על נושא הנמצא במחלוקת פוליטיתציבוריתועל כן אסור לפרסום על פי כלל 11 לכללי הרשות השניה וכלל 7(2) לכללי רשות השידור. עמד על כך בית המשפט העליון בפרשת המפקד הלאומי: "אכןשידור פרסומת פוליטית במסגרת תשדירי הפרסומת עלול לסכל את השמירה על האיזון בין ההשקפות השונות במסגרת שידורי השידור הציבורי ולחתור תחת דוקטרינת ההגינות בשידוריםהכללים בענייננו נועדו למנוע זאתגם כאן הולך הטפל (מסגרת תשדירי הפרסומתאחר העיקר (השידורים)" (בג"צ10203/03 המפקד הלאומי נהיועץ המשפטי לממשלה ואח').
 5. שאלת קיומו ונחיצותו של מאגר ביומטרי מהווה משאל עם לנושא זהופרסומת אשר מעודדת אזרחים להנפיק תעודות זהות חכמות אשר מחייבות הצטרפות למאגר הביומטרי מהווה שימוש פסול בהון על מנת לקדם מטרות פוליטיותכאמור בעניין המפקד הלאומי.
 6. שנית, בפרסומת יש בכדי להטעות את ציבור הצופיםבעוד שהפרסומת מדברת על "תעודת זהות חכמההיא אינה מבהירה לציבור כי לצורך קבלת תעודת הזהות עליו ליתן את טביעת אצבעו וצילום פניו למאגר הביומטרי, וכי הסכמתו אינה ניתנת לחזרה. היא אינה מבהירה לצופה כי זכותו שלא להצטרף למאגר לפחות לתקופת המבחן, והיא אינה מזהירה אותו מהסכנות המפורטות בטופס ההסכמה, כאמור בצו המבחן. בכך יש בכדי להפר את כלל 4 לכללי הרשות השניה וכלל 7(7) לכללי רשות השידור.
 7. שלישית, בפרסומת יש בכדי להפחיד ולעורר פחד בציבור. הפרסומת פונה לרגשי הפחד של הציבור (בטענה לגניבת זהות) וזאת ללא כל ביסוס עובדתי קיים. בכך יש בכדי להפר את כלל 7 לכללי הרשות השניה וכלל 7(8) לכללי רשות השידור.

מרשתי ביקשה ממני לפנות אליכם כדי להפסיק את שידור הפרסומת, וזאת בטרם מרשתי תפנה לערכאות משפטיות על מנת לעשות כן.

ככל שלא תתקבל תשובה בתוך 48 שעות משליחת מכתבי זה, מרשתי תפנה לערכאות המוסמכות על מנת לקבל צווים זמניים וצווי מניעה.

בברכה,

עו"ד יהונתן קלינגר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. אוהד :

  קלינגר, אתה מקשקש שטויות ומטעה את הציבור

  1. אין שום סערה ציבורית מלבד זאת שאתה וחבריך מייצרים.

  2. יש מומחים ויש מומחים, מחלוקת יכולה להיות גם בסוגיית מצב החסה בשטחים. בו נשאר תקועים בשנות החמישים כמו קובה וזהו, אז לא יהיו מחלוקות.

  3. בחייאת ראבק – "מרשתך" זה אתה.

  4. "המפקד הלאומי" עסק בנושא הכי פוליטי ושנוי במחלוקת שיש – תהליך השלום. מה לזה ולמעבר לתעודות זהות חכמות??

  5. סעיף הזוי, כל דבר שהממשלה עושה הוא "משהו פוליטי", גם קמפיין "שראל מתייבשת" הוא פוליטי, הטענה שלך היא שלממשלה אסור לפרסם כלום לציבור הזויה.

  6. הפרסומת מפנה לאתר smarted.gov.il שם יש את הכל, אתה גם רוצה אולי להיות הקופירייטר של הממשלה? לקבוע לנו איך יראו הפרסומות? הגזמת…

  7. הסעיף הכי הזוי שיכול להיות – מידי חודש נגנבים קרוב לאלף תעודות זהות ונעשה בהן שימוש פלילי בדיוק כמו שמתואר בפרסומת. אולי אחרי שישתו לך מחשבון הבנק את כל הכסף תתעורר.

  בחייאת יהונתן, תן לציבור להחליט מה טוב בשבילו. כן מאגר, לא מאגר.. הכל ידוע ומפורסם. תודה, אבל לא תודה. לא צריכים את העזרה שלך.

 2. דליה :

  לאוהד
  מאוד מצער לראות את הדמגוגיה בדבריך. אם נתחיל מהסוף. הרשויות מפיצות פרסומות הממליצות על הנפקת תעודות זיהוי ביומטריות. שטיפת מוח. ואחרי שטיפת המוח אתה מציע שהציבור יחליט מה טוב בשבילו. הפרסומות הללו הן לא כלי חשיבה ואינן מעוררות לחשיבה, אלא מפיצות תעמולה. כך הציבור לא יכול להחליט מה טוב בשבילו.
  אין צורך להטיף לעיסוק בבעיות השלום כהצדקה לא לעסוק בנושאים הקשורים בזכויות אדם כמו הנפקת תעודות זיהוי ביומטריות. חופש הפרט בסכנה, יש להגן עליו. אין צורך להסית את הדיון ולהסיח את הדעת ממצב האזרח ההולך והופך מופקר במדינה.
  סערה ציבורית יש ויש ולא קלינגר והעמותה הם שמעוררים אותה. זוהי סכנה אמיתית לזכויות הפרט ושמירת פרטיותו.
  ולבסוף, האם אוהד אתה יכול להמחיש לנו מה עושים עם אלף תעודות זיהוי הנגנבות לפי טענתך?

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מהרשות השנייה נמסר בתגובה: "הפנייה התקבלה והנושא נמצא בבדיקה".
  http://www.ice.co.il/article/view/370696

 4. לא אני :

  זה לא אנחנו שניתן את האצבע למאגר הביומטרי

  פשוט הגידו לא למאגר הפאשיסטי!

 5. עמית :

  אופס איך טעיתי

  כששמעתי את הזמריר הנדון חשבתי שהוא מסביר את ההיפך, מדוע אחרי שנצטרף לתוכנית התעודות ה"חכמות" נהיה בסכנת גניבת זהות.
  בכדי לגנוב היום תעודה אחת צריך ממש לגנוב אותה, בעתיד כל פריצה פשוטה למאגר הממוחשב תניב אלפי זהויות גנובות.
  אני מניח שהגנבים יעשו זאת על פי צורך מוגדר, נניח זכרים ממוצא אשכנזי בין הגילים 22-32.
  לכל צורך יוכלו להפעיל סדרת חיתוכנים שונה וגנוב זהויות לא באופן חכם כי חוכמה אין כאן וגם לא בתעודה אבל באופן מתוחכם.
  לסיכום אני אשמח לקבל מכל אחד מהתומכים בתוכנית המזעזעת הזאת כמה פרטים פשוטים כמו שם וכתובת בכדי להראות לו/ה מה ניתן למצוא עליו/ה במאגרי המידע הפרוצים של ישראל.

 6. קובי :

  כל הכבוד

  קלינגר אתה צודק ב100%
  המשך במלחמתך הצודקת!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.