postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: ישראל אינה אוכפת את האמנה הבינלאומית למניעת שוחד

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: ישראל אינה אוכפת את האמנה הבינלאומית למניעת שוחד

נושאים איכות השלטון, משפט ופלילים ב 8.10.13 23:02

עמותת שקיפות בינלאומית  פרסמה אתמול (8.10.13) את דו"ח המעקב אחר יישום אמנת ה-OECD למאבק בתשלום שוחד של עובדי ציבור זר לשנת 2013. מהדו"ח עולה כי ישראל ממוקמת בדרגת האכיפה הנמוכה ביותר. ישראל אינה אוכפת את האמנה הבינלאומית למניעת שוחד


– כך עולה מדו"ח אכיפת אמנת ה- OECDלמאבק בשוחד עובדי ציבור זרים בעסקאות בינלאומית המתפרסם היום על ידי ארגון השקיפות העולמי
– על פי הדו"ח, ישראל ממוקמת בדרגת האכיפה הנמוכה ביותר: בין השנים 2009-2012 לא נפתחה בישראל אף חקירת משטרה בגין שוחד בעסקאות בינלאומיות
– מנכ"לית עמותת שקיפות בינלאומית ישראל עו"ד גליה שגיא מסרה בעקבות הדו"ח: "הדו"ח מראה כי מדינת ישראל נמנעת מלפתוח בחקירת משטרה נגד גורמים ישראלים המעורבים בשוחד בעסקאות בינ"ל. העדרן של חקירות שוחד אינו מעיד על אי קיומן ואנחנו קוראים לממשלת ישראל לאכוף את אמנת ה- OECD עליה היא חתומה וליישם אותה באופן מלא."

דו"ח אכיפת אמנת ה- OECDנגד שוחד בעסקאות בינלאומיות של ארגון שקיפות בינ"ל המתפרסם היום קובע כי ישראל אינה אוכפת כלל את האמנה הבינלאומית למניעת שוחד עליה היא חתומה. על פי הדו"ח, המתייחס לשנים 2009-1012, לא נפתחה בישראל אף חקירת משטרה, ולא הוגש אף כתב אישום נגד ישראלים בגין מתן שוחד לפקידי ציבור זרים במסגרת עסקאות בינלאומיות. עוד עולה מהדו"ח כי על אף שבשנים האחרונות שיפר החוק את ההגנה על חושפי שחיתויות, עדיין קיימים ליקויים בחוק וביישומו.

אמנת ה-OECD למאבק במתן שוחד לפקידי ציבור זרים בעסקאות בינלאומיות, אומצה ב-1997 ומחייבת את המדינות החתומות עליה להגדיר מתן שוחד בחו"ל כעבירה פלילית. עד כה חתמו על האמנה 40 מדינות , האחראיות לכשני שליש מסך היצוא העולמי ולכמעט 90% מתזרימי ההשקעות הזרות הישירות.

האמנה מתייחסת למקרי שוחד לא רק במשמעותם המצומצמת וכוללת תחת הגדרת 'שוחד' גם מקרי הלבנת הון, הונאה, העלמת מס, והפרת דיווח. על פי הדו"ח, ישנם מספר גורמים המשפיעים על היקף השוחד הזר, והם: היקף היצוא, היקף ההשקעה הזרה, סקטור התעשייה ואזור ניהול העסקים. התעשיות שיש בהן את הסיכון הגבוה ביותר לשחיתות הן תעשיית האנרגיה, התקשורת, הפארמצפיקה והתעשייה הביטחונית.

ארבע מדינות בלבד אוכפות את האמנה
דו"ח אכיפת האמנה נערך זו השנה התשיעית ומדרג את המדינות לפי ארבע רמות: דרגת 'אכיפה פעילה', דרגת 'אכיפה מתונה', דרגת 'אכיפה מוגבלת, ו'אכיפה מועטה או ללא אכיפה'. על פי הדו"ח ארבע מדינות בלבד אוכפות את האמנה בדרגת האכיפה הגבוהה ביותר, כלומר אוכפות בצורה פעילה שוחד הניתן על ידי אנשי עסקים או חברות במסגרת עסקאות בינלאומיות. ארבע המדינות בקטגוריה זו הן: ארה"ב, גרמניה, בריטניה ושוויץ, המהוות יחד 26.2% מהייצוא העולמי.

כך לדוגמא בארה"ב נפתחו במהלך השנים בהן נערך הדו"ח 87 חקירות נגד מקרי שוחד; 78 חקירות נפתחו בגרמניה; 57 חקירות נפתחו בשוויץ ו-17 חקירות בסך הכל בבריטניה. על פי הדו"ח רובן של החקירות מסתיימות בסנקציות משמעותיות (קנסות גבוהים ואף מאסר). כך לדוגמא בארה"ב 61 חקירות הסתיימו בסנקציות משמעותיות, ובגרמניה 14 חקירות הסתיימו בסנקציות גם כן.

בדרגת אכיפה מתונה נכללות ארבעה מדינות (המהוות 6.1% מהייצוא העולמי): איטליה, אוסטרליה, אוסטריה, ופינלנד, ובדרגת אכיפה מוגבלת נכללות עשר מדינות (המהוות 11.3% מהייצוא העולמי): צרפת, קנדה, שוודיה, נורבגיה, דנמרק, הונגריה, דרום אפריקה, ארגנטינה, פורטוגל, בולגריה.

כאמור, ישראל ממוקמת בדרגה הנמוכה ביותר, דרגת "אכיפה מועטה או ללא אכיפה", לצד 19 מדינות נוספות שגם הן אינן מקיימות את האמנה ואינן אוכפות שוחד בעסקאות בינלאומיות ביניהן אירלנד, ברזיל, יפן, ספרד, יוון, צ'כיה, תורכיה, פולין, מקסיקו ועוד. 20 המדינות הנכללות בדרגה זו מהוות 26.9% מהייצוא העולמי.

המלצות להגברת האכיפה
לפי הדו"ח, המדינות נמנעות מלאכוף עסקאות בהם מעורב שוחד ממספר סיבות, ביניהם: קיצוץ תקציבי של גופי אכיפה ומחסור במומחים שיחקרו את מתן השוחד בחו"ל.

הדו"ח מגיש מספר המלצות לגבי ישראל ביניהן, הגברת ההגנה וערוצי דיווח לחושפי שחיתויות; הטלת אחריות על התאגידים בגין פעולות של עובדים והטמעת תכניות ציות נגד שחיתות על ידי חברות המקבלות רישיונות יצוא.

מנכ"לית עמותת שקיפות בינלאומית עו"ד גליה שגיא: "הדו"ח מראה כי מדינת ישראל נמנעת מלפתוח בחקירת משטרה נגד גורמים ישראלים המעורבים בשוחד בעסקאות בינ"ל. העדר של חקירות שוחד אינו מעיד על אי קיומן ואנחנו קוראים לממשלת ישראל לאכוף את אמנת ה- OECD עליה היא חתומה וליישם אותה באופן מלא."

"שוחד המעורב בעסקים בחו"ל מתרחש במחשכים. על מנת להתגבר על התופעה יש להקל על חושפי שחיתויות את אופן הדיווח וכמובן להרחיב את ההגנה הניתנת להם. בנוסף, על הארגונים למפות את סיכוני השחיתות אליהם הם חשופים, לאמץ ולהטמיע קוד ציות למניעת שוחד בארגונים".

 לקריאת הדו"ח המלא באנגלית לחץ כאן

לקריאת עיקרי הדו"ח בעברית לחץ כאן

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.