חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בעד ערכה של העבודה ובגנות הסגידה לכסף

נושאים דעות, זכויות אדם ב 7.10.13 23:34

מאז תקופת הנביאים לא נדרש כנאום הזה של מנהיג רוחני על התרבות הקלוקלת של הסגידה לכסף ועל ערך העבודה בחיי אדם וגם על הבשורה של התקווה

מאת: אמנון פורטוגלי

'נאום הנביאים' של הרב הראשי

מאז תקופת הנביאים לא נדרש כנאום הזה בישראל. במרכז דבריו של הרב הראשי עמדו הסגידה לכסף, התקווה, האבטלה והעבודה. "למשבר הכלכלי יש מימד ישראלי, אירופי ועולמי, אבל המשבר אינו כלכלי בלבד, הוא גם מוסרי, רוחני ואנושי.  בבסיסו הוא בגידה בטובת הכלל, הן בידי יחידים והן בידי קבוצות כוח. דרושה מערכת חברתית-כלכלית  שאינה סגורה על עצמה בהגנה על האינטרסים של מעטים, אלא מסתכלת קדימה במבט של טובת הכלל. זה מחייב תחושה חזקה של אחריות על כל חלקי החברה. לכן יש צורך להסיר את מרכזיותו של חוק הרווח ולהחליף אותו באדם ובטובת הכלל"

הרב הראשי דיבר גם על  'הבשורה של התקווה'.  "לעולם אין לוותר על תקווה. התקווה היא יצירתית, היא מסוגלת ליצור את העתיד." ועל הערך של העבודה, "אין תקווה לחברה ללא עבודה מתאימה ומכובדת לכל.”

הרב הראשי בחר לדבר באופן ספונטני מהלב. מייד לאחר שברך את הנוכחים, הוא נטש את הטקסט המוכן, הביע את "הקירבה שלי, במיוחד לאלה במצבים של סבל, לכל כך הרבה אנשים צעירים שאינם מועסקים, ולאנשים בתעסוקה זמנית, ליזמים ולסוחרים שנאבקים כדי להמשיך קדימה…כתבתי כמה מילים בשבילכם, אבל כשראיתי אתכם, אני רוצה לדבר איתכם מהלב."

"במקום שאין עבודה, אין כבוד עצמי, וזו אינה בעיה ייחודית לישראל, או לאירופה ולארה"ב. זו תוצאה של בחירה, של מערכת כלכלית שמובילה לטרגדיה, לחוסר בתעסוקה, לאבטלה. אבטלה היא תוצאה של מערכת כלכלית משוללת אתיקה ומוסר שבמרכזה יש אליל הנקרא כסף, והסוגדת לאליל זה.  אבל אלוהים לא רצה שאלילים יהיו  במרכז העולם, אלא בני-אדם, גברים ונשים, שעבודתם מניעה את העולם קדימה.

לדברי הרב הראשי, "אנחנו חייבים לקרוא לדברים בשמם. כיום, במערכת הכלכלית שלנו, במערכת הגלובלית בה אנו חיים, נמצא במרכז אליל הכסף, ואסור שזה ימשך כך. בואו להילחם ביחד, כך שבמרכז, לפחות בחיינו, יהיו איש ואישה, המשפחה, כל אחד מאיתנו וכולנו, כך שהתקווה תוכל להמשיך".
"הכסף שולט, וכולם הפכו עבדים לו. הכסף שולט וכדי להגן על עבודת אלילים הכלכלית הקיימת נוצרה 'תרבות של פסולת'  שמוחקת את סבא וסבתא, ומזניחה אנשים צעירים. אנחנו חייבים להגיד לא לתרבות זו. עולם בו לאנשים צעירים אין עבודה הוא עולם ללא עתיד….אנחנו רוצים מערכת הוגנת שמאפשרת לכולנו להתקדם… אנחנו צריכים להגיד שאנחנו לא רוצים במערכת הכלכלית הגלובלית הזו שמכאיבה לנו כל כך הרבה. בני אדם חייבים להיות במרכז המערכת, לא הכסף.

הרב הראשי סיים בתפילה, גם היא ספונטנית ולא כתובה. "אלוהים, הסתכל עלינו, ראה את העיר הזאת, את המדינה הזו. הסתכל על המשפחות שלנו….. אלוהים, חסרה לנו עבודה.  אלילים רוצים לגנוב את כבודנו העצמי, מערכות לא הוגנות רוצות לגנוב את התקווה שלנו.  זוהי התפילה שבלבנו: עבודה, עבודה, עבודה. עבודה משמעותה כבוד עצמי, עבודה פירושה להביא לחם לבית, עבודה משמעותה לאהוב."

אם זה נשמע לכם דמיוני או מופרך, אתם צודקים, אך לא באופן מלא.

הדברים האלו נאמרו, והופצו בכל העולם, לא על ידי הרב הראשי או אישיות רבנית אחרת, אלא בפי האפיפיור פרנסיסקוס ביום ראשון ה-22 לספטמבר בסרדיניה, איטליה.

להלן, בתרגום חופשי מאנגלית, דברי האפיפיור בקליארי סרדיניה

המסר העיקרי של האפיפיור פרנסיסקוס בביקורו ביום ראשון  ה-22 לספטמבר בקליארי בסרדיניה הוקדש לעולם העבודה, "במקום שאין עבודה, אין שום כבוד והערכה עצמית". בנאום ספונטני, לא מהכתב, הוא גינה את התרבות ש’מוחקת' (discards) סבא וסבתא ואנשים צעירים, ואומר כי "עולם בו לאנשים צעירים אין עבודה הוא עולם ללא עתיד….אנחנו רוצים מערכת הוגנת שעוזרת לכולנו להתקדם…אנשים ונשים חייבים להיות במרכז המערכת, לא הכסף…אלוהים, מלמד אותנו להילחם על עבודה".  אבטלה, אמר האפיפיור "היא תוצאה של העולם, של מערכת ללא אתיקה ומוסר,….שבמרכזה יש אליל (Idol) הנקרא כסף", בעוד שאלוהים רוצה כי "מרכז העולם לא יהייה אליל, אלא איש ואישה" עם העבודה שלהם, וצריך לתת חשיבות רבה יותר לאדם מאשר לרווח.

האפיפיור בחר לדבר ישירות, מהלב בפגישה הראשונה בקליארי סרדיניה, בה היו כ-20 אלף איש שקבלו אותו בחום. רבים מביניהם זעקו מילה אחת 'עבודה'.

מייד לאחר שברך את הנוכחים, נטש האפיפיור את הטקסט המוכן שלו, הביע את "הקירבה שלי, במיוחד לאלה במצבים של סבל, לכל כך הרבה אנשים צעירים שאינם מועסקים, לאנשים בתעסוקה זמנית, ליזמים ולסוחרים שנאבקים כדי להמשיך קדימה… רשמתי כמה דברים שרציתי להגיד לכם , אבל עכשיו כשאתם נמצאים כאן מולי, המילים האלו עלו בראשי, ואני רוצה לחלוק אותן איתכם, ואני רוצה לדבר איתכם מהלב."
"יש צורך בהתמקדות מחודשת באדם ובעבודת האדם. …במקום שבו אין עבודה, אין שום כבוד עצמי (dignity), וזו אינה בעיה ייחודית לסרדיניה, או לאיטליה או למדינות אחרות באירופה, זו תוצאה של בחירה עולמית, של מערכת כלכלית שמובילה לטרגדיה זו (לחוסר בתעסוקה, לאבטלה). מערכת כלכלית שבמרכזה יש אליל הנקרא כסף, והסוגדת לאליל זה.  אלוהים לא רצה שאלילים יהייו  במרכז העולם, אלא בני-אדם, גברים ונשים, שעבודתם מניעה את העולם קדימה.  אבל למערכת הכלכלית הלא-מוסרית הנוכחית, יש אליל במרכזה, והעולם סוגד ל'אליל הכסף' (god of money) הזה. הכסף שולט, וכולם הפכו עבדים לצרכים של אליל זה. כולם מתכנסים לאמצע כדי להגן על האליל הזה , ומשאירים בחוץ את אלה בשני קצות קשת הגילאים. הקשישים סובלים בגלל שאין להם מקום בעולם הזה. ואנשים צעירים סובלים גם הם בגלל שהם לא יכולים למצוא עבודה".

"אין עתיד לעולם שבו שני דורות של אנשים צעירים לא יכולים למצוא עבודה. מדוע?, כי אין להם הערכה עצמית, קשה שיהייה כבוד עצמי בלי עבודה. זה מה שאתם סובלים פה….זוהי התפילה שצעקתם: עבודה, עבודה, עבודה. צריך להתפלל. עבודה משמעותה כבוד עצמי, משמעותה להביא לחם לבית, עבודה משמעותה לאהוב.

"כדי להגן על מערכת כלכלית עובדת אלילים זו, נוצרה 'תרבות של פסולת'  (culture of waste), בה הסבא והסבתא נמחקים, ואנשים צעירים נזנחים. עלינו לאמר לא לתרבות זו של פסולת.  אנחנו חייבים לומר, אנחנו רוצים מערכת הוגנת, מערכת שמאפשרת לכל אחד להתקדם.  אנחנו חייבים להגיד שאנחנו לא רוצים במערכת הכלכלית הגלובלית הזו שמזיקה ומכאיבה לנו כל כך הרבה. גברים ונשים חייב להיות במרכזה של המערכת כפי שאלוהים רוצה, ולא הכסף".

"אנחנו חייבים לקרוא לדברים בשמם. כיום, במערכת הכלכלית שלנו, במערכת הגלובלית בה אנו חיים, נמצא במרכז אליל, ואסור שזה יהייה כך. בואו כולנו להילחם ביחד, כך לשים במרכז את המשפחה ובני האדם, כל אחד מאיתנו וכולנו, כך שהתקווה תוכל להמשיך … אל תתנו לתקווה שלכם להילקח מכם". (Do not be robbed of hope).
האפיפיור סיים בתפילה:  "אלוהים, הסתכל עלינו, ראה את העיר הזאת, את האי הזה. הסתכל על המשפחות שלנו….. אלוהים, חסרה לנו עבודה.  אלילים רוצים לגנוב את כבודנו העצמי. מערכות לא הוגנות רוצות לגנוב את התקווה שלנו. "

תעסוקה הייתה גם במרכז נאום אחר שהאפיפיור הכין. "למשבר הכלכלי יש מימד אירופי ועולמי, אבל המשבר אינו כלכלי בלבד, הוא גם מוסרי, רוחני ואנושי.  בבסיסו הוא בגידה בטובת הכלל, הן על ידי יחידים והן ע"י קבוצות כוח. לכן יש צורך להסיר את מרכזיותו של חוק הרווח (law of profit), ולהחליף אותו באדם ובטובת הכלל. גורם חשוב מאוד בכבודו העצמי של האדם הוא עבודתו, כי קיים קידום אמיתי של האדם בהבטחת עבודתו… בשלב זה, החברה כולה, על כל מרכיביה, צריכה לעשות כל מאמץ אפשרי לטובת התעסוקה, ולשים אותה כדאגה מרכזית שכן העבודה היא מקור של כבוד עצמי."

"The economic crisis has a European and global dimension, but the crisis is not only economic, it is also ethical, spiritual and human. At the root is a betrayal of the common good, both by individuals and groups of power. It is therefore necessary to remove the centrality of the law of profit, and replace it with the person and the common good. A very important factor for the dignity of the person is their own work, because there is a genuine promotion of the person to be guaranteed by work….At this stage , the whole society, in all its components , should make every effort possible  to favour work, which is a source of dignity, and of central concern ."

"דרושה עבודה הגונה לכולם. חברה הפתוחה לתקווה שאינה סגורה על עצמה בהגנה על האינטרסים של מעטים,  אלא מסתכלת קדימה במבט של טובת הכלל. וזה מחייב תחושה חזקה של אחריות על כל חלקי החברה.  אין תקווה לחברה ללא עבודה מתאימה ומכובדת לכל.”

האפיפיור פרנסיצקוס הדגיש גם את 'הבשורה של תקווה' (the Gospel of hope). "כדי להתמודד עם המציאות, כדי לדעת אותה היטב, להבין אותה, ולנסות את כל הדרכים, תוך שיתוף פעולה ודיאלוג, לחוות את הקירבה שמביאה תקווה. לעולם אין לוותר על תקווה…התקווה היא יצירתית, היא מסוגלת ליצור את העתיד."

אמנון פורטוגלי

מרכז חזן במכון ון-ליר, והמכללה החברתית כלכלית

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.