חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אחרי החגים כבר כאן

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 29.09.13 1:57

חגי תשרי הלכו להם, והמציאות חזרה. ק. טוכולסקי מצייר תמונה עגומה במיוחד של החיים בארץ הזאת

הנה נגמרו החגים, ובניגוד למה שמנסים לשווק לנו באמצעות משפטים כמו: "סוף סוף הילדים חוזרים לבית ספר" לא הולך להיות לנו ממש כיף. כן הילדים יחזרו לבית ספר ואנחנו נחזור לעבוד, יותר שעות מאשר ברוב העולם המפותח (42.5 שעות בתור בסיס ולחלק לא מבוטל מאתנו הרבה יותר) והתפוקה שלנו גם כתוצאה ממספר השעות הגבוה תהיה נמוכה (הוסיפו לזה העסקה לא ישירה ותנאים, העדר השקעה בהכשרת עובדים קיימים והעסקה לא ישירה בתנאים עלובים). אחרי שכבר נצליח להתפנות משעות העבודה הארוכות (למי שעובד כחוק) עד ארוכות מאוד (לעובדים זרים ועבדים בחוזים אישיים/עבדי קבלן/עבדי ה"מקצועות החופשיים") נוכל לגלות שלמרות שהשנה בחגים לא היו מי יודע מה מבצעים, הכול בכל זאת מתייקר כמו תמיד אחרי החגים. נחזור לדירות שלנו שבולעות באמצעות שכירות/משכנתא יותר מדי מההכנסה הפנויה שלנו ונגלה שכרגיל, בקושי אפשר פה לנשום, בכל זאת אחרי החגים.

אחרי החגים הזחילה האיטית של המיסוי הרגרסיבי תמשך, בנק ישראל ימשיך לסבסד את בועת הנדל"ן ואת היצוא על חשבון היכולת הריאלית שלנו ותוך כדי הצמחת חובות ויצירת הפסדים בשל רכישה מתמשכת של דולרים בכסף וירטואלי, הממשלה הנוכחית שהיא בעצם עדיין ממשלה חדשה תתחיל באמת לעבוד אחרי שהיא הוקמה, העבירה תקציב, יצאה לפגרות וחופשות קיץ כמו כולם. והממשלה הנוכחית תעבוד בעיקר על המשך הריסת מדינת הרווחה והרחבת הפערים בין עשירים ועניים, די כמו קודמתה. אנחנו עוד נתגעגע לימי החידלון של ראשית קיומה ולהליך בו תקציב חסר אחריות ומרושע נכתב וגובש, כי יישומו הולך וקרב. נערי האוצר המשחרים לטרף, לנתחים עסיסיים שניתן לקרוע מרקמת חייה הדלה של מדינת הרווחה ולהעביר לידיים פרטיות כאתנן לקראת מעברם ממשרד האוצר לשוק הפרטי יתחילו לעבוד וגשם של הפרטות ירד עלינו, הפרטות של מקומות עבודה והפרטות של עובדים, תהליך ה"ארעיזציה" של שוק העבודה הישראלי ימשך, כך דורשים בעלי ההון שמושכים בחוטים של ביבי ולפיד, של בנט ולבני, של ליברמן ופרץ.

אחרי החגים יתחילו קבוצות לחץ שרגילות לקבל מה שהן רוצות כמו מעסיקים לדרוש מהממשלה עוד עובדים זרים, הם לא רוצים עובדים ישראלים אפילו לא עבדי קבלן, הם לא רוצים להעסיק זרים שכבר נמצאים פה והם לא רוצים להעסיק עובדים זרים שמגיעים ממדינות שנחתמו הסכמים בילטראליים עמן, הם רוצים עבדים שמוכנים לשלם אלפי דולרים בשביל הזכות לעבוד בישראל. הם לא רוצים הכשרה של עובדים מקומיים למרות המחסור ההולך וגובר בכוח עבודה מקצועי מיומן, הם רוצים עבדים. הם לא רוצים פתרונות מוסדיים או ציבוריים או קהילתיים לטיפול בזקנים, הם רוצים עבדים שבאים עם כיסים מלאים במזומנים. כך יתנו הם את חלקם להכבדה על שוק העבודה המקומי המשווע לתמיכה ממשלתית בהכשרה מקצועית, לפיקוח אפקטיבי על בטיחות וגהות, להשקעה במיכון ומודרניזציה, כל אלו לא יקרו אחרי החגים ואנחנו נמשיך לקרוא על עובדים שנפלו אל מותם ועל זרים שברחו ממעסיק שהעסיק אותם בתנאים מופרכים ועל צעירים שמשוועים להשתלבות בשוק העבודה ואף אחד לא רוצה אותם.

אחרי החגים יבואו הבחירות המקומיות ואחרי ששוב יבחרו אנשים ללא בשורה ברוב הרשויות וימשיכו להתמודד עם המצוקה בצורה שלא תשנה אותה ולא תשנה כמעט דבר יחזרו אותן תמונות של הזנחה והתפוררות, של דרי רחוב מושלכים בפינות וקטינים מנותקים המוכרים את גופם לבורגנים ברכבי ליסינג. משפחות שקיבלו אוכל לחגים יחזרו להתבונן במקררים ריקים ולתכנן כל הוצאה על מזון בזמן שאחרים ימשיכו להשליך שאריות בגודל של ארוחות שלמות בלי לחשוב פעמיים.

אחרי החגים כבר כאן ורוב המצוקות היו כאן גם בחגים, אבל דברים הולכים עכשיו להחמיר, מהתייקרויות ועליות של מיסוי רגרסיבי, להפרטות של מקומות עבודה טובים והחלפתם במלכודות של תאונות עבודה לעבדים. מדינת הרווחה תמשיך לשקוע ואנחנו נמשיך לקבל תעמולת שנאה וסיסמאות של שרים בפייסבוק לאורך כל השנה ועד שאולי ביום שמח אחד נפיל את הממשלה הרעה הזו ונעלה במקומה ממשלה שפויה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. trco :

  נכון עד כאב ומייאש לא פחות.

  רק דבר אחד חסר – לציין שאלו כולם תהליכים שקורים ברוב אם לא כל מדינות העולם – זה הופך את הסיפור לעוד יותר מייאש כי לשינוי המקומי גם המיטיב ביותר – תהיה השפעה מוגבלת ומאוד קשה לשנות את המציאות הגלובלית הזו שהיא בעצם המציאות האנושית המודרנית בפרוס המאה ה-21.
  אני גם לא בטוח שהטייקונים ממש דורשים את כל הדברים האלו – אין ספק שהם מייצגים את שורש הבעיה (אי שווין קיצוני ומחמיר לצד סטגנציה חברתית ושימור כוח בידי קבוצות קטנות של אינרטסים) אבל האם הם בעצמם דורשים זאת או שגם הם חלק מהשיטה ו"בסך הכל עושים את התפקיד שהוטל עליהם". במילים אחרות האם אלו באמת הטייקונים שהם לב הבעיה כפי שנרמז במאמר או שמא השיטה שמייצרת ומשמרת אותם?

 2. תוחלת החיים – בין קיצוץ בפנסיה לבין קיצוץ בקצבאות הילדים :

  ואורי יוגב ימצא הזדמנויות ומבצעים בשפע.

  אחרי החגים יגיע החורף ומידה כלשהי של קור וגשמי ברכה שוב יציפו בתים באותם המקומות ממש ושוב נשמע על זקנים שאין להם במה להתחמם –
  ואורי יוגב שמונה היום למנכ"ל רשות החברות הממשלתיות ימצא בקלי קלות הזדמנויות לנצול ולחיסולים ממוקדים כדי לגמור את העבודה שהתחיל לפני 10 שנים. לגמור.
  אורי יוגב: "הצלחנו לנצל את תקופת המיתון כדי לשנות את כללי המשחק ולקדם את המהפכה הדרמטית מכולן – שבירת העבודה המאורגנת בישראל ". (הכוונה לתקופת המיתון באינתיפאדה השניה ולשבירת הוועדים החלשים. גיבור על קטנים היוגב הזה).
  http://www.blacklabor.org/?p=52850

 3. לקסי :

  יש תקווה??

  http://www.themarker.com/news/1.2127958
  לקרוא, להפנים ולעשות.
  לא רק כל אחד בפינתו הקטנה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  זו התקווה? אמאל'ה

  "אם היינו מדברים ב–1900 הייתי מספר סיפור דומה, על טייקונים מצד אחד ועוני מחפיר מצד שני, וגם אז הייתי אומר לך שזה לא יכול להימשך, ושבסופו של דבר הציבור יחייב את הפוליטיקאים לשנות את המצב –
  וזה בדיוק מה שקרה.

  זה קרה שוב בשנות ה–30,

  זה קרה עוד פעם בשנות ה–60, ולכן זה יקרה גם עכשיו".

  ציטוט מהראיון. לא נגענו. לא שינינו אף מילה. רק שינינו את מבנה הפיסקה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.