ביטול התשלום בעד השעות הנוספות – סכנות

מנחם לוריא קרא את המאמר: נפתלי בנט, שר הכלכלה רוצה לבטל תשלום שעות נוספות יומיות לשכירים והגיב בתגובית שבחנה את ההשלכות המצרפיות האפשריות מהמהלך, השלכות מרחיקות לכת מאוד.  מערכת עבודה שחורה מצאה לנכון להפקיע את התגובית ממקומה ולפרסמה כמאמר עצמאי

הדברים הרבה יותר בעיתיים…

[בוקסה=52911]היום,בגלל מגבלה חוקית על שעות עבודה ומנוחה, בסוף יום עבודה יש לשכיר פנאי.

בשעות הפנאי האדם מוציא כסף מהכנסתו הפנוייה (הכנסה פנויה = הנטו לאחר תשלום מס הכנסה וביטוח לאומי בלבד). ההוצאה הזו ממוסה בכל מיני דרכים, בעיקר באמצעות המע"מ, אך לא רק.  המיסים הולכים לקופת המדינה שמייצרת איתם שירותים שונים לרבות יצירת כלי נשק להרג המונים.

לצורך הדיון הזה, נניח: 1. שאין לעובד הישראלי בעיה של הכנסה פנוייה, ו-2. נכון להיום – גם אין לו בעיית עם זמן הפנאי.

ברגע שיכנס החוק לתוקפו לא יימצא אף מעסיק צדקן שלא ינצל את זה. דבר ראשון שזה אומר הוא: שהסכום הזה ייגרע מכל מי ששכרו מורכב גם משכר עבור שעות נוספות. משייגרע הוא יעלם מהכסף שעומד לרשותו להוצאה בשעות הפנאי, זה אומר: פחות הכנסות ממיסים למדינה.  פחות חינוך, פחות בריאות ויותר נשק להשמדה המונית.

גם אם שכר הפועל איננו כולל תשלום עבור שעות נוספות (מה שקורה – והרבה – בפועל) מאחר ואין למעסיק מניעה להעסיקו ללא הגבלה הרי שלא יישארו לפועל שעות פנאי ולכן גם לא יוציא כסף, שממוסה ונכנס לקופת המדינה.  זה אומר עוד פחות חינוך,עוד פחות בריאות ועוד יותר כסף לנשק להשמדה המונית.

יוצא איפה שבאופן מצרפי אי הגבלת שעות עבודה ומנוחה יגרור אחריו פחות אנשים שמבזבזים את הכנסתם הפנוייה, ושמצרפית הכנסות המדינה ממיסים תרדנה.

אם לשפוט על פי הידוע היום – הרי שבמידה וההתנהגות המצרפית הזו אכן תקרה, הגזירות הכלכליות של לפיד יהיו עונג אירוטי לעומת הצפוי לנו.  מאיפה שהוא המדינה צריכה לקבל את הכנסותיה.

נציין שמצרפית, במשק הישראלי, ובכלל, מירב הכנסות המדינה ממיסים נוצרות בהוצאות של האזרחים בשעות הפנאי שלהם. אם המדינה/האח בנט יחבלו בזה מאיפה יבוא הכסף לקופה הציבורית?

מניסיון בעולם
(צרפת וגרמניה למשל) קיצור שבוע העבודה גם פינה יותר מקומות עבודה ליותר עובדים וגם שלח לשוק את אלה שלא עבדו כדי לבזבז את הכנסתם הפנוייה כשהמדינה שותפה לרווחים באמצעות מיסים ובעיקר באמצעות המע"מ (למעט מזון)….

נקודה נוספת, לא פחות חשובה, היא שכאשר המעסיק יודע שאין לו מגבלה על שעות ההעסקה של עובדיו הוא ימנע מלהוסיף משרות לעסק שלו. שוק העבודה, במקום לגדול – יקטן.  ומאחר וההכנסה כן מחולקת/מחושבת לפי שכר שעתי – אזי יצא שאלה שכן יהיו מועסקים יחושו (ובכלכלה לפסיכולוגיה ולתחושות יש השפעה גדולה מאוד) ממורמרים וגם יחושו שרמת החיים שלהם יורדת. התחושות האלה, שהן בלתי נמנעות, יתורגמו מייד לירידה בכמות הכסף הפנוי שמבוזבז ושממנו, כאמור, המדינה נהנית באמצעות מיסים וגם, גרוע מכך, החיסכון יפגע. ואם לא חוסכים מגיעים אל עברי פי פחת כי אין כסף לקנות מחר…לחם.

כל הדברים שכתבתי אינם קשורים להשקפת עולם מקרו כלכלית/חברתית כזו או אחרת. הם נטועים עמוק והיטב בהתנהלות האנושית בשוק המקרו כלכלי. בגין ההסברים להתנהלות הזו זכה (פסיכולוג ולא כלכלן) כהנמן ושות' בפרס נובל לכלכלה.

למה "דחפתי" איפה שרק אפשר את המשפט "יותר כסף לנשק להשמדה המונית"?

ההיסטוריה של האנושות הוכיחה שכאשר קבוצות אנשים (ממדינות ועד לשבטי עמים) הגיעו למצב כלכלי משברי הם יצאו למלחמה. אירופה קיימת בצורתה הנוכחית בשל נדידת עמים מהמזרח (מזרח אסיה) שלא ממש הייתה שיאה של האדיבות האנושית, גרמניה יצאה למלחמה עולמית, פעמיים, בדיוק בשל אותן הסיבות וגם מקומה של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, לא ממש נפקד במעשים מעין אלה.
כשאין כסף, כשיש המון משועבד אך אין לו מתי ועל מה להוציא את כספו הוא נהפך אלים. מאז קיימות יישויות בתצורת מדינה, ושוב גרמניה של 1939 היא דוגמא לכך, נוח לשלטון לשלוח לשדה הקרב אלפי פיות רעבים, הרבה אידיאות לאומניות ולא פעם (כמו במקרה של חלק הארי ממסעות הצלב) גם אידיאות תיאולוגיות חסרות שחר.

אם נבדוק את הגורמים המצרפיים האלה,ובהנחה שדבר לא ימנע מהאח בנט לממש את זממו – הרי שהחברה הישראלית נמצאת במדרון החלקלק והתלול לצאת למסע אלימות נגד אויביה ועל הדרך נגד עצמה. לא פעם מלחמת אחים נגררת החוצה כמוצא של כבוד – תקראו את ספר שופטים….

חומר למחשבה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

One Response to “ביטול התשלום בעד השעות הנוספות – סכנות”

  1. דליה הגיב:

    נראה שבנט לא השקיע מחשבה בכיוון הזה. הרושם הוא שמה שחשוב לו זה השאת מקסימום רווח למעסיקים.

Leave a Reply