נפתלי בנט, שר הכלכלה רוצה לבטל תשלום שעות נוספות יומיות לשכירים

כדי לבטל אותן, עליו לשנות את חוק שעות עבודה ומנוחה הקיים היום. לובי גדול של מעסיקים מפעיל לחץ על ביטול השעות הנוספות. אם זה יקרה, מצב השכירים יורע עוד יותר. להלן מאמר שפורסם באתר "שישים ואחת" המנתח את היוזמה ואת השלכותיה

אחיי העבדים

השבוע פתח נפתלי בנט בתהליך לשינוי החוק שמבטיח לשכירים תגמול כספי על שעות נוספות. בין השאר, הוא מתכנן להסיר את אחד החסמים היחידים שמנעו מהבוס שלכם להשאיר אתכם במשרד אל תוך הלילה. הלוביסטים של המעסיקים הגדולים נושמים לרווחה

מה כוללת התוכנית החדשה של משרד הכלכלה? בנט מתכנן לבטל את החובה לשלם תוספת לעובדים שנשארים במקום עבודתם מעבר לשמונה השעות היומיות שבהן מחויב מי שמחזיק במשרה מלאה. במקום, הוא פועל להעברת המשק הישראלי לחישוב שעות נוספות על בסיס חודשי: תיקבע מכסה חודשית של שעות, ורק אם תעברו אותה תזכו לקבל תגמול על שעות נוספות.

במלים אחרות, המעסיק שלכם יוכל להשאיר אתכם בעבודה כמה שבא לו – גם עמוק אל תוך הלילה, אם ×–×” מתאים לצרכיו העסקיים באותו יום – בלי להעניק לכם כל תמורה כספית, ובלבד שיקזז את השעות האלה מתישהו בהמשך החודש. השינוי המוצע יעביר כוח רב ובלתי-פרופורציונלי לידי המעסיקים בקביעת סדר היום של העובדים שלהם, ויפגע ביכולת של מיליוני שכירים לנהל באופן עצמאי את שגרת יומם. כתוצאה מכך, הרבה יותר הורים יחזרו הביתה בשעות מאוחרות והרבה פחות אנשים יוכלו לתכנן את לוח הזמנים שלהם מראש.

אם היום מעסיקים רבים חושבים פעמיים לפני שהם משאירים את העובדים שלהם שעות נוספות, הרי שאחרי הרפורמה המוצעת – שום דבר לא יגביל אותם בדרך אל הרווח. מה שבנט מבקש לעשות, בעצם, ×–×” לחסל את התמריץ החוקי היחיד שמונע מהבוס שלכם לעכב אתכם במשרד כמה שהוא רוצה. מדובר בפגיעה נוספת ומשמעותית ביכולת שלנו להציב גבולות ברורים בין מקום העבודה לחיי המשפחה והפנאי. שלא לדבר על הבעיות הרבות שעלולות להיווצר אצל מי שמתמרן בין שתי משרות במקביל כדי לסגור את החודש (יותר ויותר ישראלים מאי-פעם, מסתבר)

להמשך קריאה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

4 Responses to “נפתלי בנט, שר הכלכלה רוצה לבטל תשלום שעות נוספות יומיות לשכירים”

 1. דליה הגיב:

  אם שר הכלכלה יצליח במשימתו מצב עובדי ישראל יושווה למצבם של העובדים הזרים – כולם עבדים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ולמה שלא יצליח?
  מי יעמוד בדרכו? עיני?
  עיני עסוק בלסלק את יחימוביץ. זה הרבה יותר דחוף, לא?

 3. מנחם לוריא הגיב:

  תגובתו של מנחם לוריא פורסמה כמאמר עצמאי: ביטול התשלום בעד השעות הנוספות – סכנות
  מערכת עבודה שחורה

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  מנחם – תהיה מגבלה חודשית.

  יתכן שהמעשיק ידרוש ממך שני ימי עבודה רצופים של 12 שעות ויתן לך עוד יום חופש בשבוע.

  אכן – ביום החופש ×”×–×” תהיה הרוג. אולי תישן יותר.
  אולי תנצל אותו לסידורים שלא יכולת לעשות בשני ימי ה"חושך".
  מפה לשם אולי תפסיד תור לרופא שחיכית לו חודשיים.

  יהיו עובדים שאולי יאהבו את ×–×” – יוכלו לנסוע לבקר את הסבתא בצפת – האשה תיקח יום חופש על חשבונה (אם הבוס שלה יסכים) הילדים יפסידו יום לימודים – מה קרה.

  עובדים שפרנסתם בנויה ל שעות נוספות עלולים להפסיד אותן, תמוררת היום שיתפנה להם עבור הביקור אצל הסבתא בצפת.

  בהעדר הסכמי עבודה ועובדים מאורגנים – הגמישות תהיה בצד של המעשיקים שעלולים אפילו להעניש עובדים שלא יוכלו להאריך עבודתם ביום הנחוץ למעשיק.

  במצב של עבודה מאורגנת כמו שצריך – סידור ×›×–×” יכול לאפשר גמישות גם לנוחות העובדים, אבל הרי אין מצב של עבודה מאורגנת באמת בישראל. בחלק מן העבודה המאורגנת ×–×” חצי פיקציה (למשל עובדי בתי המלון).

Leave a Reply