postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הציבור יכול לעזור בהנגשת מידע ממשרדי הממשלה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הציבור יכול לעזור בהנגשת מידע ממשרדי הממשלה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, עלו ברשת ב 2.09.13 0:01

אם משרדי  הממשלה היו מתירים לעצמם לשחרר מידע לציבור ולבקש עזרתו, היו נחסכים כספי ציבור שמועברים לחברות הגובות תשלום עבור עבודתן, ולעתים עושות זאת פחות טוב ממה שציבור מתנדבים היה יכול לעשות. מתוך הבלוג של שאול אמסטרדמסקי

 חלב

0.
הבוקר (ראשון) התפרסם בעיתון סיפור קטן שלי על איך משרדי הממשלה לא מצליחים באמת להתאים את עצמם לעולם הדיגיטלי המתפתח במהירות, וגם כשהם כבר מנסים, יוצא להם עקום. הפואנטה בסופו של דבר היתה זו: שחררו את המידע, ספרו לנו ששחררתם אותו, ותנו כבר למוחות היצירתיים לעשות את שלהם.
בתוך הסיפור הזה, לקראת הסוף, הכנסתי בונוס. חשפתי את האתר החדש של משרד הבריאות – שטרם הושק רשמית – שמאפשר לכם להשוות בין הביטוחים המשלימים של קופות החולים בשביל לדעת איזו קופה נותנת לכם מה, וגם להשוות את זה לסל הבריאות הממלכתי, בשביל להבין סוף סוף מה מגיע לכם בחינם ואיפה גונבים אתכם. שחקו, תיהנו ושתפו עם אחרים.
הטקסט שאני מפרסם כאן הוא הגרסא הארוכה של הטקסט שהתפרסם הבוקר בעיתון. קריאה נעימה.

1.
חיסנתם את הילדים שלכם נגד פוליו? אם עוד לא הספקתם ואתם רוצים לחסן אבל לא יודעים איפה נמצאת טיפת חלב הקרובה אליכם, מה מספר הטלפון שם לבירורים ומה שעות הפעילות, כנסו עכשיו לטיפה.לי. אם תעשו זאת מהסלולרי שלכם, האתר יזהה את המיקום שלכם ויציג אוטומטית את טיפות חלב הקרובות אליכם. נחמד, יעיל ופשוט, לא?
לא הייתה סיבה להקדיש כל כך הרבה תשומת לב לעניין הזה, אילולא מאחוריו היה מסתתר סיפור על הכוונות הטובות של משרדי הממשלה שמנסים להתחבר למאה ה-21, אבל עושים זאת בצורה כל כך עקומה שיוצא שהם הולכים אחורה, ובדרך מוציאים הרבה יותר מדי מכספי משלם המסים ממה שבאמת צריך.
הכל התחיל לפני שבועיים, כשבמשרד הבריאות הרחיבו את מבצע חיסוני הפוליו לפריסה כלל ארצית, והבינו – בצדק – שצריך לאפשר להורים לאתר במהירות ובנוחות את סניפי טיפות חלב המפוזרים בישראל, בשביל שיוכלו לדעת מתי ואיפה הם יכולים לחסן את ילדיהם.
עד כאן הכל בסדר. אבל אז החליטו במשרד, באישור המנכ”ל רוני גמזו, לפנות לחברת התוכנה הישראלית מטריקס, במסגרת פטור ממכרז, על מנת שתיצור במהירות אפליקציה למכשירי סלולר שתאתר במהירות טיפות חלב. על העבודה הזו הסכימה המדינה לשלם למטריקס סכום של 118 אלף שקל.
הבעיה בסיפור הזה היא לא הפטור ממכרז. משרד הבריאות – בצדק – ביקש לעשות דברים במהירות ובלי בירוקרטיה ממשלתית מיותרת שהייתה גורמת לכך שהאפליקציה הייתה עולה לאוויר חודשים אחרי שמבצע החיסונים היה נגמר.
לא, הבעיה היתה שמשרד הבריאות הסכים לשלם לחברת מטריקס הרבה מאוד כסף מכספי משלם המסים, על עבודה שאפשר לעשות בחינם, תוך שעה. זה לפחות מה שטוענים מתנדבי הסדנא לידע ציבורי, עמותה ששמה לה למטרה להנגיש לציבור מידע ציבור, שהקימו את אתר טיפה.לי. הם עשו זאת לגמרי בחינם, מתוך רצון להעמיד כלי שימושי לרשות הציבור. לטענתם, מה שלקח להם את מירב הזמן היה לאתר את המידע על טיפות החלב, לא ליצור את האפליקציה

להמשך קריאה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.