postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » רחל מתוקי – יוזמה חדשה: רב צמוד לבית-ספר חילוני

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רחל מתוקי – יוזמה חדשה: רב צמוד לבית-ספר חילוני

נושאים חדשות, חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 28.08.13 10:00

באתר הפייסבוק של חדר המצב פורסמה רשומה המבשרת על יוזמה חדשה של רחל מתוקי, יו"ר המזכירות הפדגוגית ומנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך: רב צמוד לבית-ספר חילוני. מדובר בניסוי שיתחיל השנה בקרית חיים ובקרית ביאליק

יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, ומנהלת מחוז חיפה, רחל מתוקי, יצאה ביוזמה חדשה: רב צמוד לכל בית ספר (חילוני). הניסוי יחל השנה בקריות חיים וביאליק.

ולפני שנספר בתפקידו של הרב הבית ספרי, אולי נכון להקדים ולספר שבכנס מנהלי בתי ספר של מחוז חיפה, שנערך ביום שלישי האחרון, הזמינה הגברת מתוקי שני רבנים לתקוע בשופר "כהיערכות לקראת פתיחת שנת הלימודים". החברים הם הרב שילדקרויט, איש חב"ד, מוגדר כ- "השליח של הרבי מלובביץ' לחיפה", והרב פיזם, גם הוא מאנשי חב"ד, שכתב חוברת בשם "גאולה ומשיח באור ההלכה". בשנת הלימודים הקודמת החוברת הופצה כמקראה בבתי הספר הדתיים במחוז חיפה, ואף נערך חידון בקיאות בדברים, תחת הכותרת: "חידון המשיח והמקדש".

זהו, אז אחרי שאנחנו מכירים את הכיוון, נחזור אל יוזמת הרב בית הספרי. מה יעשה הרב הבית ספרי?
"הרב יעביר שיעורים יחד עם המחנכות בכיתות, במהלכם יעשיר את הידע של הילדים" אמרה בתמימות מפקחת משרד החינוך. אבל הוא לא יהיה רק "רב מעשיר בידע", הוא גם "ייכנס לשעורים [שיעורי רב? בבית ספר חילוני?] כדי לתגבר נושאים מסוימים: היסטוריה, מורשת ישראל, פרשנות מבחינת היהדות ועוד"

אז לעמדתה של המופקדת על החינוך במשרד החינוך, מתוקי, המורות שלנו אינן מקצועיות דיין, וראוי לתגבר אותן בהיסטוריה, במורשת ובהעשרה בידע.  ומי מתאים לכך יותר מאשר – הרב הבית ספרי! הכשרה להוראה – out, הסמכה לרבנות – in

ולא די בזה. הפדגוגית הראשית הבינה לבדה שזה קצת מדאיג. כי אולי תידרש בשיעורי הרב הפרדה בין תלמידות לתלמידים… ובאיזה שלב, ישאל הרב לטיבו של סגנון הלבוש של המורות, הרי שליח הגאולה אמור להיכנס יחד איתן לכיתות….
ומה לגבי האוכל שהתלמידים מביאים לבית ספר? אולי כדאי שיהיה כשר כדי שהרב יוכל בכלל להיכנס לכיתות. ואם כבר, אולי ברכה קטנה לפני הסעודה?
איפה בדיוק יהיה הסוף של "הרב המעשיר בידע"?

אז זהו, שאל תדאגו – הנה הסבירה לנו מתוקי הפדגוגית: "בחרנו רבנים צעירים ומוכשרים, שחלקם אף מנגנים בגיטרה" … אהה יופי, צעירים… זה מאוד מבטיח. במיוחד לנוכח נתוני ההזדקנות של המורות במערכת החינוך. ובכלל, אם הם מנגנים בגיטרה – אז אולי בהזדמנות זאת שיחליפו גם את המורות למוזיקה.

והמשכורת שלהם, מאיפה? אלה רבני קבלן, כמו שהשר הבטיח שלא יהיו עוד, או רבנים במשרה מלאה, על חשבון מורות שאינן צעירות, אינן מנגנות בגיטרה ואינן מעשירות בידע? ואולי בכלל חב"ד שמה את הכסף, בשם הגאולה והמשיח?

אוי, חבל שהניסוי רק בשתי קריות קטנות בצפון.

——————-
תודה לרונית צח וורד הס, שהפנו זרקור.
כתב: גיל גרטל איור: טל רובי צדק חברתי – חדר המצב

פורסם בחדר המצב בתאריך 25 אוגוסט

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

16 תגובות

 1. ארטור :

  לא לדאוג ,שכר לרבנים ימצא ובשפע ללא שום יחס לשכר השעה של התרנגולות סליחה המורות המזדקנות .

  אני הזהרתי את ראש חבד בישוב שלי שאם שלוחיו אשר מחפשים צעירים טועים בסביבת בתי הספר ,שכל נסיון שיחה עם אחד מילדי שמתחת לגיל 18 יגמר בתלונה שלי במשטרה .

  מה באמת יעשו הורים שנאלצים תחת חוק חינוך חובה לשלוח ילדם לבית ספר חילוני ומסרבים בתוקף שרב ילמד נושאים לא מקצועיים?

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בדרכו של ארטור

  בעקרון אין שום חידוש בנסיונות להעביר את תלמידי ביה"ס החילוני על דעתם – חב"ד (מי שחרטו על דגלם הפצת בערות חשכנות וגניבת דעת), עוסקים בזה כבר משנת 1967. המקומם הוא שהפעם בחר בהם לא אחר מאשר משרד החינוך למשימה העלובה הזאת.

  מה באמת לעשות מול המתקפה הבזויה של יו"ר המזכירות הפדגוגית על הגינות אלמנטרית וכיבוד השקפת העולם של הורים חילוניים? את הדרך לתגובה פרטית הראה ארתור בדוגמא שהוא נתן. מעבר לכך דרושה כמובן תגובה מ א ו ר ג נ ת של ההורים. למשל: פנייה למנהל ביה"ס כי הופעת רב בכיתה היא בניגוד למצפונם והשקפת עולמם והם תובעים כי ילדם לא ישתתף בשיעורים כאלה, וכי הוא ישא באחריות כבדה ויהיה צפוי לתביעות על כל נסיון לכפיה דתית וחזרה בתשובה.
  וגם, מכתב ברוח דומה של הורים רבים ליו"ר המזכירות הפדגוגית.
  ובקיצור, למחות בתקיפות כנגד נסיון נואל של התעמרות בהורים ובילדיהם, במסווה של למידה. ולחזור ולמחות, שוב ושוב. לפנות לכל גורם שירצה לתמוך בהורים, לתקשורת וכו'. ומה בענין הפגנה מול רכבו של הרב כשיצא מהכיתה וירצה לנסוע הביתה? שיתעכב קצת, ואולי יהיה לו זמן לקלוט מה חושבים עליו.
  הנסיון הזה לא היה בא לעולם לולא גרסו ממציאיו שאנחנו "עולם-גולם". יש לפיכך, רק דרך אחת לבטל אותו – להראות שקלטנו היטב את המסר, והוא בעינינו מסר מביש ובזוי.

  ובסוגריים, ארתןר כתב: "מסרבים בתוקף שרב ילמד נושאים לא מקצועיים", לא ברור לי למה הכוונה – שהוא כן ילמד נושאים מקצועיים? הרב הוא הרי מקצוען בעניין תפילות – אתה רוצה שהוא יהיה זה שילמד אותן בכיתה החילונית?
  הוא בוודאי מקצוען בענין מה שמכונה אצלו 'כשרות' – אתה רוצה שהוא יבוא לכיתה ויטיף שמצווה גדולה לאכול אוכל מיוחד, ('כשר', בלשונו)?

  אז, כל מי שענין זה מפיל לו את הפיוזים מוזמן להגיב ולהתארגן, בחריצות ובהתמדה

 3. נגה תדמר :

  אופס – איזה פספסוס ! אני לא אנונימי , אני – נגה

  וגם, עיקר שכחתי, שנה טובה לצוות עבודה שחורה ולכל הקוראים והמגיבים.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  הצעה מהפכנית

  אולי נשלח לקריות את הרב מוטי אלון,ש"מרצה עונשו" בנצרת הסמוכה.

  הוא כבר ילמד את התלמידים השמרנים מהפרובינציה הקרייתית ,את הגירסה המודרנית של "ואהבת לרעך כמוך".

 5. צאו לעבודה? יצאנו :

  מי אמר שתלמידי הישיבות מתקשים למצוא עבודה בבגרותם?

  שימו לב לכתבה בווינט
  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4420541,00.html

  "הוא ישהה יומיים בשבוע בכל בית ספר, ויעביר שיעורים בכיתות, כל פעם בכיתה אחרת, ולא במסגרת התנדבותית, כפי שהיה עד כה.".

  אז זהו כל החידוש – תשלום על עבודה שנעשתה עד עכשיו בהתנדבות. לא ניסוי ולא נסיון.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הפטרת שחרית ים כיפור, גם את זה ילמד הרב?

  קטע מן ההפטרה
  ג לָמָּה צַּמְנוּ וְלֹא רָאִיתָ, עִנִּינוּ נַפְשֵׁנוּ וְלֹא תֵדָע; הֵן בְּיוֹם צֹמְכֶם תִּמְצְאוּ-חֵפֶץ, וְכָל-עַצְּבֵיכֶם תִּנְגֹּשׂוּ. ד הֵן לְרִיב וּמַצָּה תָּצוּמוּ, וּלְהַכּוֹת בְּאֶגְרֹף רֶשַׁע; לֹא-תָצוּמוּ כַיּוֹם, לְהַשְׁמִיעַ בַּמָּרוֹם קוֹלְכֶם. ה הֲכָזֶה, יִהְיֶה צוֹם אֶבְחָרֵהוּ–יוֹם עַנּוֹת אָדָם, נַפְשׁוֹ; הֲלָכֹף כְּאַגְמֹן רֹאשׁוֹ, וְשַׂק וָאֵפֶר יַצִּיעַ–הֲלָזֶה תִּקְרָא-צוֹם, וְיוֹם רָצוֹן לַיהוָה. ו הֲלוֹא זֶה, צוֹם אֶבְחָרֵהוּ–פַּתֵּחַ חַרְצֻבּוֹת רֶשַׁע, הַתֵּר אֲגֻדּוֹת מוֹטָה; וְשַׁלַּח רְצוּצִים חָפְשִׁים, וְכָל-מוֹטָה תְּנַתֵּקוּ. ז הֲלוֹא פָרֹס לָרָעֵב לַחְמֶךָ, וַעֲנִיִּים מְרוּדִים תָּבִיא בָיִת: כִּי-תִרְאֶה עָרֹם וְכִסִּיתוֹ, וּמִבְּשָׂרְךָ לֹא תִתְעַלָּם. ח אָז יִבָּקַע כַּשַּׁחַר אוֹרֶךָ, וַאֲרֻכָתְךָ מְהֵרָה תִצְמָח; וְהָלַךְ לְפָנֶיךָ צִדְקֶךָ, כְּבוֹד יְהוָה יַאַסְפֶךָ. ט אָז תִּקְרָא וַיהוָה יַעֲנֶה, תְּשַׁוַּע וְיֹאמַר הִנֵּנִי: אִם-תָּסִיר מִתּוֹכְךָ מוֹטָה, שְׁלַח אֶצְבַּע וְדַבֶּר-אָוֶן. י וְתָפֵק לָרָעֵב נַפְשֶׁךָ, וְנֶפֶשׁ נַעֲנָה תַּשְׂבִּיעַ; וְזָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹרֶךָ, וַאֲפֵלָתְךָ כַּצָּהֳרָיִם

 7. שמעון אשל :

  לאו הגענו?

  פשוט פקידה בורה!~

 8. אייל מחיפה :

  יוזמה ברוכה- מספיק להפחיד מיהדות

  כל מי שמכיר באמת את היהדות ולא עם סטיגמות יודע שזה צד מבורך לחינוך ילדים לערכים. כן- ליהדות יש ערכים ואנו עם כל הכבוד עם זכות ראשונים על התנ"ך. מדוע יש דרישה להביא רשפורמים, נוצרים ומוסלמים? אולי אז יקומו גם האינדיאנים, סינים, לסביות וכו….אין סוף להסתרת אנטישמיות בתירוצים שונים. מזזכיר לי את התרוצים לש הארופאים להחרמת ישראל בטענות שונות לשייון וכו'. די ודי! רחל מתוקי – עלי והצליחי. הכוונות שלך טובות ואני לא הופתע לראות אותך שרת חינוך יום אחד.שנה טובה!

 9. מערכת עבודה שחורה :

  כתבה ברשת ב"סדר יום" ב- בספטמבר בנושא זה שבו השתתפה רחל מתוקי
  http://www.iba.org.il/bet/player.aspx#!/style/popAudio/ar/1380136/audio/yes

 10. מערכת עבודה שחורה :

  ועכשיו – רב לכל בית ספר
  http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2115084

 11. מערכת עבודה שחורה :

  כניסת רבנים לבתי הספר מדאיגה גם את הרבנים
  בעקבות פיילוט הרבנים הבית ספריים בקריות, אותו יזמה מנהלת המחוז, אירוגונים שונים פנו לרחל מתוקי בדרישה לשמש מובילים רוחניים. מנכ"ל 'פנים', איגוד ארגוני ההתחדשות היהודית בישראל, ירון קנר: "מוביל רוחני נותן לילד ערך מוסף ולא מנסה להחזיר בתשובה"
  …………
  "בוודאי ידוע לך כי היום פעילים במדינת ישראל מגוון של זרמים יהודיים", כתבו השניים למתוקי: "אשר מבטאים ציבורים הולכים וגדלים של אנשים המאמינים כי ליהדות 70 פנים, וכי רצוי לפתח את הקשת הזו. לפיכך אנו מבקשים לדאוג לכך שבין הרבנים שימונו יהיו נציגי הזרמים השונים – רבנים מזרחיים שיוכלו להדגיש מסורת יהודית מזרחית מפוארת לגווניה השונים; רבנים ורבות מן התנועות הליברליות – התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית"
  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4428215,00.html

 12. עבודה שחורה » הרב שי והשר פירון :

  […] פיילוט חדש אותו יזמה מנהלת מחוז חיפה רחל מתוקי, יוצמדו רבנים  לבתי ספר חילוניים. הפיילוט מתקיים בבתי ספר יסודיים בקרית ביאליק וקריית […]

 13. עבודה שחורה » על חינוך ופוליטיקה במשרד החינוך – מנכ"לית חדשה למשרד החינוך :

  […] המקוריות החדשות של שר החינוך הקשורות לעולם הדתי: הצמדת רבנים לבתי-ספר חילוניים, הורדת לימוד פרק הרבייה בבתי-ספר ממלכתיים דתיים ועוד […]

 14. דליה :

  הסכנה בשי פירון
  http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2159834
  קשה להעלות על הדעת רעיון מסוכן או נואל יותר מיוזמתו של שי פירון להצמיד לכל בית ספר רב או מדריך רוחני. שר החינוך אינו מבין כנראה שבית ספר ממלכתי אינו תנועת נוער וישראל אינה בריה"מ או רפובליקה איסלאמית. בבריה"מ היה נהוג להצמיד לכל יחידה צבאית מדריך פוליטי (פוליטרוק), ואילו אצל האחים המוסלמים יש מדריכים רוחניים. למדריכים כאלה אין מקום במדינה דמוקרטית, וליוזמת השר מתלווה ריח לא טוב של מגמות טוטליטריות.
  המשך המאמר לקריאה בעיתון הארץ

 15. מערכת עבודה שחורה :

  יו"ר התנועה המסורתית מסתייג מרעיון הצבת רבנים בבתי ספר ממלכתיים

  מאמרו של יזהר הס בידיעות אחרונות 14.11.13, על יוזמתו החדשה של שר החינוך שי פירון למנות "מלווה רוחני" לבתי ספר בישראל http://masorti.org.il/page.php?pageId=1077

 16. דליה :

  הפוליטרוק ממשרד החינוך
  http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2177409
  שלמה אבינרי
  טוב עושה משרד החינוך, שהוא שוקד על הקטנת מספר בחינות הבגרות והכנסת סדר במגוון שלהן ובמועדיהן השונים, שהפכו אותן למבוך אבסורדי ולסיוט, הגוזל מהמורים ומהתלמידים יותר זמן מאשר הלימוד עצמו. השתלטות הביורוקרטיה החינוכית על תוכני הלימודים היא אחת הרעות החולות של מערכת ההשכלה הישראלית. מוטב היה לצאת מן הפרובינציאליות הישראלית וללמוד כיצד נוהגים בבחינות הבגרות בארצות אירופה: הצרה היא שמעטים במערכת החינוך בישראל מכירים את מערכות החינוך האירופיות, עיני הכל נשואות לאמריקה ולממד התחרותי־האינדיווידואליסטי שמאפיין את מערכת החינוך שם ואת החברה האמריקאית בכלל.
  עם זאת, לניסיון החיובי הנוכחי לשחרר את התלמידים מן הביורוקרטיה של בחינות הבגרות, שהפך אותן למפלצת אנטי־חינוכית, נלווה פרט שלא זכה לתשומת לב ציבורית נאותה: שר החינוך העלה רעיון לאחד את בחינות הבגרות בהיסטוריה ובאזרחות לבחינה אחת. לכאורה זהו פרט מינהלי קטן, אבל מאחורי רעיון זה מסתתרת תפישה מעוותת של משמעותם של שני מקצועות אלה ושל המתודולוגיה ההוראתית הקשורה בהם………..

  שר חינוך נוסח ימי הביניים
  http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2183149
  שר החינוך, הרב שי פירון, "הוא לא סתם רב", אומרת אבירמה גולן, "הוא עסק כל חייו בחינוך, בהוראה, בהקמת מוסדות חינוך ובניהולם, ומבחינה זאת הוא אולי מתאים לתפקידו יותר מרוב שרי החינוך שכיהנו כאן בשנים האחרונות" ("פוליטרוק? הצחקתם אותי", "הארץ", 2.12). הרב פירון אכן מתאים לתפקידו, אם חינוך הוא מה שעשו במשך יותר מאלף שנה במנזרים ברחבי אירופה, בעידן ההיסטורי המכונה "חשכת ימי הביניים".
  המאמר של גולן הוא התנצחות עם פרופ' שלמה אבינרי וקבוצה של היסטוריונים, שהביעו באחרונה התנגדות לתוכנית של פירון לאחד את בחינות הבגרות בהיסטוריה ובאזרחות. אבינרי במאמרו "הפוליטרוק ממשרד החינוך" ("הארץ", 29.11) מיטיב להסביר את הפגם העיקרי והעקרוני שבתוכנית ואת הנזק החינוכי שתגרום לתלמידים. יש קשר הדוק בין הפגם שעליו מצביע אבינרי לבין יסוד רבני מובהק, הטמון בתוכנית איחוד הבגרויות של משרד החינוך……….

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.