חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההבלים של שטרסלר נהיו קצת מביכים

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 27.08.13 16:02

לא להכות על חטא זה דבר אחד, אבל להטעות זה דבר אחר. ק. טוכולסקי מבקר את נחמיה שטרסלר, הדמות הכלכלית הבכירה בעיתון לאנשים חושבים

אני מניח שהעובדה שנחמיה שטרסלר כותב כל מה שהוא רוצה לכתוב בהארץ היא חלק מהדברים שמלמדים אותנו כמה העיתון הזה לא שמאלני וזה חשוב. בשנים האחרונות מאז ששטרסלר במקום לעשות את המעשה הראוי בעקבות משבר 2008, שהיה חרקירי או לפחות התנצרות, פרישה למנזר וביצוע כפרת עוונות עד יום מותו, הוא רק הולך ומדרדר. אני זוכר שבהתחלה קצת אחרי המשבר היה לו כמו לבניו הרוחניים בדה-מרקר קצת קשה, אחר כך כשהם גילו שאנשים עוד מוכנים לשלם בשביל לקרוא את ההבלים שלהם גם אחרי ששירת ההלל שלהם לבורסה ולשוק החופשי נגמרה במשבר שנמשך עד היום, הם סיגלו לעצמם דרך עאלק חדשה של התקפות על איגודים מקצועיים שכרוכות אצלם בכל התקפה על פושע כלכלי חברתי אמיתי ושטרסלר הבין שהוא יכול להגיד מה שהוא רוצה.

הדוגמא הנוכחית היא המביכה מכולם, במאמרו בעמוד הדעות בהארץ מיום שלישי ה-27 לאוגוסט מתקיף שטרסלר את ההחלטה לפיקוח מחירים מורחב בענף החלב. עובדות כרגיל לא מעניינות אותו, מספיק להגיד שבברית המועצות היה פיקוח כמו במועצת החלב (לא היה ולא נברא) ובכלל לחזור על המילים ברית המועצות בכל מה שקשור לפיקוח על משק החלב ומעורבות ממשלתית בחקלאות. זהו ברית המועצות כאילו שאנשים לא יודעים מה זה, מן מילת קוד מיתית לרוע האינסופי. רק מה שטרסלר שכח שיש כמה אנשים שקוראים אותו שכן מבינים משהו בכלכלה/חקלאות/כלכלה חקלאית/משק החלב העולמי. למשל שאי אפשר לייבא חלב טרי מאירופה לישראל ומוצרים טריים שמתקלקלים תוך ימים ספורים ושהצעתו לחיסול משק החלב המקומי היא בעצם הצעה למעבר משימוש בתוצרת חלב טרייה לתוצרת חלב מעובדת ומבוססת על אבקת חלב. או שמשק החלב המערבי המודרני זה של מדינות ה-OECD, זה של ארצות הברית וקנדה או האיחוד האירופאי מבוסס על תמיכות ומעורבות ממשלתית.

כמה שאני יודע ארצות הברית אינה בדיוק חלק מברית המועצות, גם לא איזו חברה קטנה בברית ורשה. משק החלב של המדינה הזו שלא ממש חשודה בהיותה בעלת בריתן האחרונה לבולשביזם של קובה וצפון קוראה, מסובסד בכבדות. מהבטחת מחיר ליצרני חלב, דרך ביטוח חקלאי למגדלים ולתוצרת ועד קנייה של עודפי תוצרת לצורך מניעת ירידת המחיר. שלא לדבר על קנייה מסיבית של חלב ומוצריו וחלוקתו באמצעות תלושי מזון או מערכת החינוך. חקלאי החלב הישראלי שמקבל רק מחיר מובטח והשתתפות נמוכה יחסית למדינות ה-OECD  בביטוח החקלאי היה יכול לחלום רק על תמיכות כמו בארצות הברית או קנדה, או אלו שמקבל מגדל החלב באיחוד האירופאי או בשוויץ. כאן לא משלמים מענק שנתי על כל פרה ועל כל דונם אדמה שמחזיק החקלאי להיפך כאן צריך לשלם אגרת חיסון כל שנה ודמי חכירה. כאן לא קונים עודפי תוצרת ומחלקים לנזקקים בתלושים או לבתי ספר ובכך מבטיחים לחקלאי שיהיה מה לעשות עם עודפים ומחיר הוגן בשוק. כאן יש רשימה מוגבלת למדי של מוצרים במחיר מפוקח ומכסות המבטיחות מחיר מטרה ליצרן ולא תמיכות בכסף כמו אצל האירופאים והאמריקאים. בקיצור מה ששטרסלר מגנה זה לא מה שהיה בברית המועצות אלא מה שמאפשר בצפון אמריקה ובאירופה משק חלב חזק ויעיל שמסוגל לייצר בזול ובכמות ולספק בלי בעיות את הצרכים של האוכלוסייה.

אז מה קרה כאן? איך יכול להיות ש 22  שנים לאחר התפוגגותה של ברית המועצות ובזמן שהמדינות הכי קפיטליסטיות, גיבורות השוק החופשי מתכננות ותומכות במשק החלב שלהם יכול בעיתון המתיימר להיות עיתון לאנשים חושבים, פובליציסט שבאופן קבוע כותב דברים שבינם ובין המציאות אין שום קשר וכל מה שהוא צריך לעשות זה להגיד פעם בפסקה ברית המועצות בשביל שזה יעבור?

המצב עצוב מאוד, בעיתון שמתיימר להיות שמאלני שולט קו כלכלי-חברתי ימני מכוער ועילג. העורך הכלכלי של העיתון והאב הרוחני של המדור הכלכלי של העיתון מרגיש חופשי לכתוב שדברי הבל חסרי כיסוי שכל אדם בחיפוש פשוט בגוגל יכול לגלות שהם עומדים בניגוד לאמת. יכול להיות שחוץ משונאיו המושבעים אף אחד כבר לא קורא את מאמריו, יכול להיות שעצם הכתיבה שלו ושכמותו היא שתביא על הארץ חורבן ביום שקוראיו השבויים ילכו ויקימו עיתון שמאלני באמת, הכול יכול להיות רק שזה נהיה מביך.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

12 תגובות

 1. ארבם :

  בכלכלה כמו בפולטיקיה - העובדות לא מפריעות.

  אז היה משבר אדיר ב-2008 שנגרם מחזירות השוק החופשי שנותר מחוסר רסן לאחר קריסת ברית המועצות – אז מה? תמיד אפשר לבלבל את כולם עם ממבוג'מבו כלכלי פסודו-מדעי (רוב מדע הכלכלה הוא כזה) ואין שום דרך להוכיח שאתה טועה – הרי משבר הוא דבר מורכב ותמיד אפשר לקחת את כולם לטיול.
  בדיוק כמו בפולטיקיה – מי ידע להגיד בעוד 3 שנים אם יאיר לפיד היה הדבר הכי טוב או הכי רע שקרה למדינת ישראל? גם אם המצב יהיה גרוע הוא תמיד יוכל לטעון שהיה הרבה יותר גרוע אם לא המהלכים שלו.
  זה מזכיר לי שכאשר הייתי צעיר ויפה סבלתי מחצקונים – התחלתי לקחת תרופה נגד וכעבור כמה שבועות כאשר לא היה כל שינוי באתי לאבי ואמרתי לו שהתרופה לא עוזרת. התשובה שלו: לך תדע איך היית נראה אם לי היית לוקח התרופה 🙂

 2. דליה :

  לתגובה 1
  מה עניין שמיטה להר סיני? המאמר מתייחס אל משק החלב ומשקף בקיאות בעובדות. על סמך בקיאות זו הוא מבקר את כתיבתו של שטרסלר. מדובר בעובדות ואתה יכול לבדוק אותן. ומי שלא נצמד לעובדות טועה.

 3. ק. טוכולסקי :

  שלום ארם
  אפשר להגיד ממבו ג'מבו ואפשר גם לעשות הקשרים שאני לא עשיתי ואז להגיד שאמרתי אותם זה לא ישנה את העובדה שהתופעות ששטרסלר טוען שהתרחשו בברית המועצות בכל הקשור למשק החלב לא רק שלא התקיימו בה אלא הן תופעות שמאפיינות את משק החלב במדינות המערב המפותחות והמתועשות והכי קפיטליסטיות.
  אז תודה על המשל המשעשע עוד משהו שבוודאי למדת לתת כתחליף לעובדות או לפחות לטיעונים הגיוניים משטרלסלר אבל זה לא משנה את העובדה שהוא פשוט אומר דברים לא נכונים ובדרך כלל הפוכים למציאות ולא רק במה שקשור לחלב.

 4. ק. טוכולסקי :

  http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m02905.pdf
  קישור למסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שסוקר את התמיכות הישירות והעקיפות וההגנות הנוספות למשק החלב במדינות אירופה וצפון אמריקה ב-2011. לא בדיוק מדינות ברית המועצות…

 5. ארטור :

  אני לא חושב שנותרו רבים שסוברים ששטרסלר הינו הדמות הכלכלית הבכירה בהארץ.

  גאי רולניק כבר מזמן תפש את מקומו .

 6. ק. טוכולסקי :

  גיא רולניק הוא בדה מארקר לא בהארץ.
  שטרסלר הוא עורך בכיר כלכלה בהארץ ומדי שבוע מקבל במה בשני החלקים של העיתון להפצת הבליו.
  מה שמדאיג יותר הוא שעיתון שמתיימר להיות עיתון לאנשדים חושבים מפיץ את ההבלים שהוא אומר שלעיתים קרובות בינם ובין האמת אין שום קשר בצורה שיטתית ובבמה מרכזית.

 7. אורי יזהר :

  שטרסלרהוא באמת מגוחך כפי שטוכולסקי מציג אותו. אבל הוא גם מסוכן מפני שהוא כותב בעיתון שאמנם אינו בעל תפוצה גבוהה, אבל נקרא על ידי מקבלי החלטות בתחומים שונים. מעבר לזה, הוא גם הפרשן הכלכלי הקבוע של ערוץ 2 ביום שישי בערב. הוא יושב שם ובחיוך זחוח משגר את "אמיתותיו" החבוטות לכל עבר. ומכיוון שהן פשטניות, הן גם נקלטות. למשל, על ידי מי שהיה עד לפני שנתיים המנחה שלו באותה תכנית ועכשיו הוא שר האוצר.
  ועוד עובדה על שטרסלר: לפני שנים לא רבות הוא היה תוקף את היצוא החקלאי בטענה שדרכו המדינה מייצאת מיים שפירים נדירים לחו"ל. הוא לא ידע שמרבית החקלאות מושקית במים מושבים, כלומר ביוב שעבר טיהור. עד שאחרי כמה פעמים שהעירו לו על זה הוא הפסיק עם השטות הזאת.
  למיטב ידיעתי, גם ב"הארץ" לא מחשיבים אותו, אבל כנראה שיש לו מעמד אצל עמוס שוקן ולכן לא שולחים אותו הביתה.

 8. ק. טוכולסקי :

  אורי מסכים עם כל מילה, הוא מסוכן כי אנשים שקוראים הארץ כי זה העיתון הכי שמאלני שיש עאלק חושבים כמו שטרסלר ואז אנחנו מקבלים את הפסודו שמאלני את הפייסניק שרוצה שלום מדיני ודיכוי של העובדים.

 9. תמר רז :

  שטרסלר לא אשם

  בקפיטליזם כמו בקפיטליזם, שטרסלר יוסיף להפיץ את הבליו כל עוד יש לו ביקוש, ע"י כלי התקשורת שמפמפמים אותו כטאלנט. מה שדרוש הוא לא להפריך את העמדות שהוא מייצג, אלא להסביר לציבור מדוע אותם מדיה עושים זאת, כלומר מי עומד מאחוריהם (ובסוף תגיעו לרוטשילד…).

 10. רביב :

  שטרסלר מהיום: "בית-הדין לעבודה הוא מונופול"

  ובג"ץ?

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אפשר לבקש את כל הפסקה למי שלא מנויים?

 12. ק. טוכולסקי :

  תמר להארץ אין כל כך הרבה קוראים ואני גם לא בטוח שאת חדשות שישי בערוץ 2 רואים בגללו, אני חושב שזה לא ביקוש לשטרסלר אלא העדר אלטרנטיבה בתקשורת הממוסדת ששייכת ישירות או בעקיפים לבעלי הון ומשרתיהם (וזה לצערי כולל את רשות השידור, שהפכה לרשות הישראל היום+עלה תאנה קרן נויבך)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.