"אופק חדש" לשנתיים נוספות – אין בו מענה לבעיות המורים

הסכם הארכת "אופק חדש" לשנתיים נוספות נחתם בין הסתדרות המורים לבין משרד החינוך והאוצר. להלן ניתוח ההסכם. האם הסכם זה יפתור את בעיות המורים, את בעיית בתי-הספר השש-שנתיים? ספק רב בלשון המעטה

ביום חמישי 22 באוגוסט הודיע ועד הפעולה של מורי בתי-הספר השש-שנתיים כי דווח לו שעומד להיחתם הסכם בין הארגונים ביום א'. מתברר שהוא הוטעה. ההסכם שנחתם לא היה בין הארגונים, אלא בין ההסתדרות לבין משרד החינוך, על תיקונים ב"אופק חדש". האם הסכם זה יפתור את הבעיות בבתי-הספר השש-שנתיים? ספק רב. להלן רשומה שפורסמה לראשונה בפייסבוק, המנתחת את עיקרי ההסכם שפורסם באתר הסתדרות המורים:

"למי שטרם שמע, הסתדרות המורים חתמה על הסכם חדש עם משרד החינוך אשר (ואני מצטט) "יביא לשיפור ניכר בתנאי השכר וההעסקה של כל עובדי ההוראה המועסקים על ידי המדינה." זכרו את המילה "כל".

לפני שאתייחס לסעיפים עצמם, אני רוצה לקחת רגע ולתהות מי אלו אותם 302 (!!!!!) כן כן 302 אנשים (נכון לכתיבת שורות אלה) שעשו לייק לפוסט הזה אשר פורסם בעמוד של הסתדרות המורים?? מי אתם המורים הללו? על מה לייק? על מה?!?!?! אפילו אם נוריד כמה עשרות לייקים של מקורבים ואנשים מטעם עדיין נגיע לכמות אסטרונומית של מורים ובעיקר מורות שעשו לייק להסכם ההיסטורי הזה. אוקיי, אני לא תמים, אני יודע שיש המון מורות שעוקבות אחרי דף הסתדרות המורים בשביל כל מני מבצעים והנחות (נניח…) אבל בחייאת אתן לא קוראות פוסטים לעומקם וחושבות לפני שאתן עושות לייק?!? או שהלייק זה שכנוע עצמי שיש מישהו שדואג לכן ו/או שחברות שלכן בפייסבוק יקנאו. בכל אופן, מזמן לא ראיתי כל כך הרבה לייקים על משהו כל כך גרוע. עם זאת, אני רוצה לשבח את 95% מהגולשים שהגיבו שם והעלו את הטענות והשאלות הקשות שאני אעלה.

רק לפני שאתחיל, אספר שבשנה שעברה הגיעה אלינו מישהי מהסתדרות המורים לחדר המורים על מנת לשמוע אילו דברים חייבים לשפר באופק חדש. אנחנו אמרנו. כמובן שלא המצאנו את הגלגל ודיברנו על דברים שכל בר דעת יכול לחשוב עליהם. היא כתבה. מיותר לציין ששום דבר מן הדברים לא מוזכר בהסכם.

זוכרים שאמרתי שימו לב למילה "כל"? עכשיו זה הזמן. נסו לבדוק אם ההסכם מביא לשיפור תנאי העסקתם ועבודתם של כל עובדי ההוראה. נסו לחשוב במהלך הקריאה על מורה מקצועי מכיתה א' ועד כיתה ט' ולראות אם ההסכם מיטיב איתו (שלא ישתמע מדבריי, שההסכם ממש מיטיב עם "סוגים אחרים" של מורים) הרי יש איזה אחד שניים אלפים כאלה בארץ.

הבה נסקור את הסעיפים אחד אחד:

1. גננות – כל הגננות תקבלנה 36 שעות על עבודה נוספת.

מה שנקרא לעג לרש. סוף סוף הן קיבלו מה שהמורים מקבלים. בשני המקרים מדובר בפרוטות ואי הכרה (ברמה צינית) בעבודת המורה והגננת.

2. מורים – מורים מחנכים יקבלו אוטונומיה בכל הנוגע לניהול שעות החינוך שלהם.

אני חייב להגיד שהסעיף הזה מצחיק אותי ברמות קשות משתי סיבות האחת – מי יכול לאכוף מה קורה בכל בית ספר? אז יש בתי ספר בהם המורים נדרשים לקיים בשעות אלה רק שיחות עם תלמידים ולא לעסוק בניירת, צילומים וכו', ויש בתי ספר בהם ישנה גמישות רבה יותר. הדבר השני שגורם לי לצחוק הוא זה: קראו רגע שוב את הסעיף, ועכשיו שוב, ועכשיו עוד פעם, לאט. מה הוא אומר בעצם? אנחנו נותנים לך לעבוד ב….עבודה שלך!!! אתם מבינים? איך בדיוק הסעיף הזה משפר את תנאי ההעסקה והשכר של עובד ההוראה אם אומרים לו שהוא יכול לעשות עבודה מסוימת בשעה מסוימת במקום עבודה אחרת. ואוו ממש ברכה!! אחלה אוטונומיה.ברור שהאוצר יחתום על זה, זה לא עולה לו כסף. תנסו לחשוב על עובד במקדונלדס אשר מתבשר שתנאי ההעסקה שלו משתפרים ועכשיו הוא מטגן טבעות בצל במקום לטגן צ'יפס! זה אותו דבר.

3. חטיבת ביניים – בעלי תפקידים: רכזי שכבה, רכזי מקצוע ורכזי חינוך חברתי יקבלו שעות למילוי תפקידם 

אוקיי, זה כבר נשמע טוב, אבל מה עם מורים מקצועיים (זוכרים את המילה כל?) שהם לא רכזים או רחמנא ליצלן רכזים בבית ספר יסודי שככל הנראה מישהו שם למעלה חושב שמדובר בבייביסטר הכי גדול בארץ אחרת אין לי הסבר מדוע שוב עולה האיפה ואיפה בין יסודי לחטיבת ביניים. מסתבר שפריסת שבוע העבודה של עובד הוראה ביסודי 26 פרונטלי 5 פרטני מול עובד הוראה בחטיבה 23 פרונטלי 4 פרטני לא הייתה מקרית…..

4. מנהלים – סוכם על מודל מורכבות חדש, משופר ושקוף לכל המנהלים

מה אומר ומה אגיד??

5. עובדי הוראה הלומדים לתארים אקדמיים – לכל עו"ה שלומד לתואר אקדמי תינתן האפשרות לבחור בין מענק שעות לבין קבלת החזר בגין שכ"ל.

בעקרון, תיקון עוול נחמד, אבל שתי נקודות חשובות כאן האחת היא שיש עוד כמה מהמורות שצריך לעבור כדי לקבל את הכסף והשנייה היא – מה עם מורים שיש להם כבר תואר שני או מורים שלא רוצים לעשות תואר שני? איך הסעיף הזה מיטיב איתם? אגב החזר שכר לימוד משולם דרך המשכורת וכמובן שהמדינה לוקחת עליו מס הכנסה.

אלו היו עיקרי ההסכם שפורסמו, מה דעתכם? האם המורה למדעים בעל תואר שני בכיתה ז' נהנה ממנו? האם המורה לחשבון בעלת תואר שני בכיתה ה' נהנית ממנו? האם מישהו בכלל נהנה ממנו?

מה עם כל שאר הנושאים אשר הועלו בשנים האחרונות?

 • הכרה בותק הצבאי לשכר עבור המורים החדשים?!
 • הפנסיה של אופק חדש?!
 • הבדיקות האינסופיות של מיצ"בים פנימיים בבית?!?!
 • הסדרת נושא ימי ההיערכות?!?!
 • הסדרת נושא היועצות בבתי ספר היסודיים??!
 • מורים מקצועיים שנפגעו מהרפורמה?!?!
 • רכישת קפה,חלב וסוכר על חשבון העובד דבר שלא קיים בשום מקום אחר במגזר הציבורי?!!? ועוד ועוד ועוד….

תודה למי שהגיע עד לכאן, ורק אזכיר למי ששכח או שלא יודע שאם חשבת שאתה עולה בדרגה השנה והשתלמת כמו שצריך והבאת את כל האישורים וכל זה, זה לא יקרה כי אין עלייה בדרגות עד סוף 2014. אה כן, ועוד איזו ירידונת קטנה בשכר, בערך אחוז ככה, בקטנה."

Tags: , , , , ,

4 Responses to “"אופק חדש" לשנתיים נוספות – אין בו מענה לבעיות המורים”

 1. אלברטו הגיב:

  הסתדרות המורים הצליחה להביא הסכם שכר בזמן שכל המשק תחת הקפאת שכר והמצב הכלכלי בכי רע וגזרות כלכליות נחתו על כולנו כולל קיצוץ בקצבאות הילדים.
  הפוסט הזה דומה להכרזת של יאיר לפיד טרם הבחירות. קל לשבת ולפזר הצהרות להגיד שהכל לא טוב… במיוחד שאתה לא בקיא במגבלות תקציביות ולא ישבת דקה במו"מ.

 2. דליה הגיב:

  אלברטו
  האם ביקום הזה קיים רק וסרמן, או שיש עוד ארגונים? זו אינה בעיה של מגבלות תקציביות אלא של שיתוף פעולה בין ארגונים שיכול רק לעזור למערכת החינוך. שיתוף הפעולה של שר החינוך עם שי פירון הוא בבחינת הפרד ומשול. הפרד ומשול מזיק למערכת החינוך.

 3. […] דליה על "אופק חדש" לשנתיים נוספות – אין בו מענה לבעיות המו… […]

 4. מערכת עבודה שחורה הגיב:

  ארגון המורים מבקש:

  לאסור שינוי תנאי השכר למורי חטיבות הביניים

  הארגון מאשים את הסתדרות המורים והמדינה בביצוע מחטף המתבטא בחתימה על הסכם שכר חדש לעובדי ההוראה
  ארגון המורים בבתי הספר העל יסודיים ובמכללות פנה לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים (יום ג', 27.08.13) בבקשה לצו מניעה דחוף האוסר על המדינה והסתדרות המורים לנהל משא-ומתן על תנאי העבודה ו/או השכר של עובדי ההוראה שהינם עובדי מדינה בחטיבות הביניים. בנוסף צו האוסר עליהן להאריך את תוקפו של ההסכם הקיבוצי שנחתם ביניהן בנוגע לתנאי העבודה והשכר של מורי חטיבות הביניים ו\או לכרות כל הסכם קיבוצי או כל הסדר אחר בנוגע לכך.

  לחלופין ככל שנחתם הסכם כאמור ביחס לתנאי העבודה ו\או השכר של אותם המורים, מתבקש ביה"ד להורות לצדדים שלא לפעול על פיו.

  בפנייה לביה"ד נאמר כי ארגון המורים נדהם לשמוע היום מפרסום באמצעי התקשורת כי הסתדרות המורים והמדינה הגיעו לסיכום על הסכם שכר חדש הנוגע לתנאי השכר וההעסקה של כל עובדי ההוראה המועסקים על-ידי המדינה ובכלל זה עובדי ההוראה המלמדים בחטיבות הביניים.
  לקריאת הכתבה המלאה: http://www.news1.co.il/Archive/001-D-336397-00.html

Leave a Reply