חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצהרות ללא עשייה הם לא יותר ממס שפתיים צבוע

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 25.08.13 0:59

מה על העולם ומה על ישראל לעשות בעקבות השימוש בנשק כימי בסוריה? מה ההשלכות? ק. טוכולסקי מתייחס לכך במאמר שלפניכם

מרבע היוודע דבר השימוש בנשק כימי בסוריה מלאו עיתוני ישראל חמס, הצהובונים התחרו ביניהם בכותרות מזוויעות וכולם כולל הפחות צהובים מסכימים שהגיע הזמן לעשות משהו. כרגיל מגדיל לסכם מכולם במילים רהוטות ובוטות הנשיא פרס שכרגיל אחרי שההבנה לאן הרוח נושבת נוחתת עליו מוכן לסכם את האווירה הציבורית ולהמשיך להיות קונצנזוס. הוא אמר לידיעות אחרונות (מטעם שלטון ההון ומשרד האוצר): "לעצור את המטורף מדמשק". כולם מדברים הרבה, זועקים חמס ממלאים את הארץ בדברי טעם ודברי הבל, רק דבר אחד עושה רושם לא מוכן אף אחד לעשות, לנקוט בפעולה ממשית כנגד הזוועה המתרחשת בסוריה. בקרוב ימלאו למלחמת האזרחים בסוריה שלוש שנים, ובשכנתה הקטנה של סוריה מדרום מערב, מלהגים הרבה, מנהלים בית חולים שדה שקולט פצועים קשים (מעשה חשוב ומבורך) ומאפשרים לעיתונות לצעוק הרבה על הצורך של מישהו אחר לעשות משהו.

כן שמישהו אחר יעשה משהו, רצוי האירופאים והאמריקאים ולא למשל הרוסים והסינים יעשו משהו. הרי אנחנו נהיה מוכנים להריע מהצד, זאת בעצם פרסיזציה של התקשורת הישראלית, כמו נשיאנו העניו והצנוע שתמיד מדבר אחרי כולם ואומר רק דברים שבקונצנזוס גם התקשורת הישראלית מצטרפת למקהלה ותובעת עשייה רק שלא חס וחלילה נתבע אותה מעצמנו. כנראה שבעיני מעצבי דעת הקהל בארץ דם ישראלי מותר מדם חיילים אמריקאים או בלגים. שלא לדבר על הצורך לשאת בנטל הכלכלי של המלחמה, ישראל מוכנה להריע, לתת גב מוסרי ולטפוח על השכם, כל עוד אין היא צריכה לשאת בנטל המלחמה.

מה בעצם נותן לנו את החוצפה לבוא בדרישות מסוג זה למדינות זרות ורחוקות. לארצות הברית הצרות שלה ויותר משאנו איננו ששים לשלוח את בנינו למות במלחמות מיותרות, עושה רושם שאחרי שני מלחמות ארוכות יקרות ומדממות בעיראק ואפגניסטן גם לממשל הנוכחי בארצות הברית נפל האסימון לגבי המחיר של מלחמה. בכלל אם אנחנו רוצים שמשהו יעשה, אנחנו צריכים לעשות אותו בעצמנו. לפני שימלאו למלחמת האזרחים הסורית שלוש שנותיה. לפני שעוד ועוד חפים מפשע ימותו במשחק הנערים שלפני המורדים עם האיחוד האירופאי ונסיכויות הנפט מהצד האחד ומשטר אסד עם איראן וחיזבאללה מהצד השני, הגיע הזמן שבמקום לחכות לפריץ שיועיל בטובו לבוא ולעשות פה סדר, יתערבו שכנותיה של סוריה ויעשו מעשה.

מבין חמש המדינות הגובלות בסוריה יש שלוש, ישראל, ירדן, וטורקיה שמסוגלות להפעיל כוח צבאי יעיל. אז במקום להתחרות בארדואן בתיאור חומרת המצב בסוריה ובמקום להימנות על מקהלת המייללים על כמה נורא וכמה איום הגיע הזמן לפעול. באמצעות פלישה מסיבית לסוריה מצפון, דרום ומערב ניתן יהיה לסיים במהירות את מלחמת האזרחים, להפיל את משטר אסד, לטהר את מיליציות הטרור הסוניות ולהיערך במהירות להעברה מסודרת של השליטה בסוריה ראשית לאו"ם ובהליך מזורז לעם הסורי.

מלחמת האזרחים בסוריה היא מלחמת האזרחים בספרד של המאה ה-21, האדישות של העולם למראה גרניקה של פיקאסו ולנוכח הידיעות על מעשי הזוועה של הפשיסטים חוזרת על עצמה. האו"ם של ימינו כושל כמו חבר הלאומים שלנוכח פלישתה של איטליה לאתיופיה והשימוש בנשק כימי במהלך הכיבוש לא עשה כמעט דבר. אין למה לצפות מהאו"ם זה ארגון משותק, לנוכח חוסר הכדאיות הכלכלית בפלישה לסוריה (בניגוד לעיראק ובדומה לסומליה) ולנוכח העובדה שהמשל הנוכחי בארצות הברית מנסה לשקם את המדינה שלו משתי מלחמות יקרות, כנראה שאין מה לצפות להתערבות של האו"ם או העולם. אז הגיע הזמן שאנחנו השכנים נתערב. בסך הכול מעבר למימד המוסרי הסכסוך הזה יכול להשפיע על כולנו. וגם אם לצורך העניין אפשר באמת לחיות כמו בוילה בג'ונגל בלי שום השפעה של כלום, זה פשוט לא יתכן שדווקא אנחנו במדינת היהודים נהיה אדישים לסבלותיהם של קורבנות מלחמת אזרחים, רדיפה עדתית/דתית/אתנית וכפי שהסתבר השבוע גם השמדה בגז. עדיף לפעול עכשיו ולהראות לעולם שאנחנו לא צריכים את הטובות האימפריאליסטיות שלהם לא של האמריקאים ולא של הסינים, לא של הרוסים ולא של האירופאים. אנו עמי המזרח התיכון יכולים לטפל בבעיות שלנו לבד, אנחנו לא צריכים אח גדול ולא זרוע מכוונת ובטח שלא יעשו את העבודה שלנו במקומנו.

אם אנחנו לא מתכוונים לעשות כלום, יש לי רק בקשה אחת והיא אותה בקשה מהנשיא חובב הלהג שלנו ומאחרון מעלי הסטאטוסים בפייסבוק, אם אנחנו לא עושים כלום, תפסיקו עם הלהג. הפגנות מול השגרירות הרוסית וממים אומנותיים בפייסבוק לא עוצרים טילים עם ראשי נפץ כימיים או כדורים במעופם. להג לא – מעשים כן. בצבא צריך לדעת גם מתי ולצורך מה להשתמש. בתור מי שכל פעילות בסוריה תכלול גם השתתפות פעילה מצידו ולמרות שאין לי שום חשק להיות הרוג פוטנציאלי בכניסה קרקעית לסוריה, ברור לי שהמעשה המוסרי עכשיו הוא הפסקת מלחמת האזרחים ושפיכות הדמים, את זה לא נשיג בכותרות בעיתונים שקוראות למישהו אחר לקום ולעשות מעשה. לדבר בלי הרף לנוכח האסון בלי לעשות כלום גרוע יותר מהתעלמות, צבוע יותר משתיקה, עלוב יותר מאדישות מופגנת.רגע האמת הגיע, הזמן לעשות ואם לא אז להפסיק להביך את עצמנו ולשתוק.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

5 תגובות

 1. דליה :

  לאחרונה שמענו שחיילים ישראלים מתאמנים בירדן. האם יש קשר בין מידע זה לבין המתרחש בסוריה? האם ישראל תעשה משהו? אי אפשר לדעת, אלא רק לאחר מעשה. לאחר מעשה נדע את ישראל עשתה משהו.

 2. מנחם לוריא :

  להתערב בסוריה?

  ההסטוריה הוכיחה שמלחמות אזרחים,עקובות מדם,הופסקו רק כאשר אחת מהמדינות השכנות קמה פלשה ו"עשתה סדר".

  סוריה איננה מדינה הומוגנית. גם עירק לא כזו. אני לא רואה אביב עמים חדש לא בעירק אחרי סדאם,לא במצרים אחרי מובראק,לא בלוב אחרי קדאפי. לא תמיד ולא לכולם הדמוקרטיה והחופש מעריצות שילטנית הוא האור שבקצה המנהרה.

  [… ולפי תוצאות הבחירות האחרונות הדברים נכונים גם לגבי ישראל…]

  אני מתנצל על העמדה הלא אהודה הזו אבל על צבא ההפרטה לישראל (ובשמו השני צבא יהווה לישראל) אני לא סומך במובן המלא (והעצוב) של המילה. כשמפקדו עליון של הצבא הוא ביבי אני לא רק שלא סומך עליו אלא ירא ממנו – עדיף,בנסיבות האלה, שימשיכו ללהג עצמם לדעת לפחות,מזה,אף אחד,עדיין,לא מת.

  ובלי קשר לכל האמור לעיל: החלטה להיות השכנה שתיכנס לסוריה ותשים קץ לשפיכות הדמים – זו החלטה שצריכה לרכב על קונצנזוס מאוד מאוד רחב. בישראל 2013 שיח דמוקראטי שיכול ליצר קונצנזוס כזה אני – לא רואה. בהעדר קונצנזוס כזה,בהינתן ניסיון רב שנים שבו קודם כל מלחמות פורצות אח"כ מסמנים את היעדים ובסוף מתרצים את התירוצים הסכוי שמישראל תבוא הישועה שואף לאפס והוא עמוק וקרוב לאפס המוחלט.

  "רק" דוגמא שתמחיש כמה מהדברים: בישראל יש היום 5 סוללות כיפת ברזל שמופעלות על ידי המערך הסדיר וסוללה שישית שמופעלת על ידי מערך המילואים. עד לרגע זה צבא השם לישראל לא החליט אם במקרה של מטר טילים מכל החזיתות,למעט המערבית,האם הכיפות יגנו על האזרחים או על מחנות הצבא קרי – בסיסי חיל האוויר. אם לא עכשיו להחליט,אז מתי?

  מנחם.

 3. ק. טוכולסקי :

  מנחם, כל מילה בסלע, רק שאין פתרון. אני לא מציע הצעה קלה או פופולארית או אפילו הצעה שהממשל הנוכחי יישם אי פעם. אני כותב מה צריך לעשות אם באמת רוצים לשנות משהו.
  ללהג כמו למשל יו"ר מפלגת העבודה על כמה זה איום וביקשתי מהצרפתים שיעשו משהו זה די מגוחך. אם אנחנו חושביםש זה איום מדוע שהצרפתים ישלחו את בניהם למות או האמריקאים?
  מי שחושב שההגדרה מדינת העם היהודי או מדינה יהודית אינה קלישאה ריקה מתוכן צריך לדרוש שנקום ונעשה מעשה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אפשר לשתוק. אפשר ללהג, אפשר להסתבך.
  לשתוק זה לא אופציה. להסתבך זה לא אופציה. ללהג? לא כדאי למהר וללעג על המלהג.
  זו סיטואציה מורכבת ביותר, רבים פה בעיליתות יסלחו לי לא מכירים בכלל את השכנים שלנו, את ההסטוריה של האזור(שזה משהו שהיה צריך להיות א"ב……).

  רק לצורך המחשה – כמה אנשים, נגיד מבין הקוראים פה, יודעים מדוע נקרא מבצע ענבי זעם בפי החזבאללה "חרב ניסן"?

 5. ק. טוכולסקי :

  הבוקר בויינט רון בן ישי מבטיח שהאמריקאים יתקפו. כן כרגיל אנחנו עם צבא גדול וחזק לא עושים כלום למען אף אחד, רק מחכים שהדוד מאמריקה ישלח את בניו למות בשביל שלנו יהיה שקט וחס וחלילה לא נצטרך לטפל בפליטים שיעברו את הגבול. אנחנו את בנינו סמוקי הדם לא נשלח לסוריה גם לא לכוחות או"ם בשום מקום, רק נדרוש, כוח או"ם בסיני ובלבנון ובגולן ושכולם ילחמו בשבילנו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.