חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפתרון לבעיית הפנסיה: הלאמה

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 19.08.13 22:02

רבות נאמר לאחרונה על נושא הפנסיה, בעקבות השינוי באופן חישוב הריבית, שצפוי להביא לירידה משמעותית בסכומי הפנסיה של האזרחים. טוכולסקי טוען כי את הפתרונות לא נמצא בשוק הפרטי, וקורא להלאים את הפנסיה עכשיו

קרנות הפנסיה וקופות הגמל, שקר הפנסיה והבל הגמל

הפקרת קרנות הפנסיה וקופות הגמל לכרישי המגזר הפיננסי היא אסון שהפך אותן מכלי להבטחת עתידו של הפנסיונר לאמצעי לשאיבת הון מהציבור. אם אנחנו רוצים יום אחד להזדקן בכבוד חייבים לשנות את זה עכשיו מאת: ק. טוכולסקי

לקריאה נוספת

איזו הפתעה, הפנסיות שלנו אלו שהופרטו בכל ששון ושמחה בשנת 2003 וסיפקו דלק לבועת הצמיחה המדומה של ביבי הקוסם, לא יוכלו לקיים אותנו אם לא יקוצצו. ממש הפתעה, בעיקר לאור העובדה שבאתר זה ובטור זה כל מה שעכשיו מספרים לנו בתור תירוץ לקיצוץ כבר נכתב. נו אין חדש תחת השמש, קוראי עבודה שחורה זוכים פעם אחר פעם לקרוא תחזיות כלכליות ופוליטיות שמתגשמות. כנראה בגלל שבאתר הזה אין פחד ממה יגיד המפרסם ואין טייקון בעל הון שמנהל את האתר/עיתון/ערוץ ביד חזקה ובזרוע נטויה. כן כאן כבר ידענו להגיד שהפנסיות בקרנות החדשות מבטיחות תשואות שמנמנות לבעלי חברות הפנסיה ומאפשרות להמר בבורסה אבל יותר מכך אין בהם שום הבטחה. הקפיטליזם הוא משחק פירמידה שבו תמיד מרוויחים מי ששכללו את השיטה ראשונים על חשבון השאר. לא היתה בכל תולדות הקפיטליזם מהמרקנטיליזם והאימפריאליזם ועד ימינו ולו תקופה אחת שבה היה מקום שבו השיטה הקפיטליסטית עבדה לטובת כולם ולא על חשבון הרוב, וזה גם לא יקרה. בטח שלא בפנסיות.

עכשיו שואלים העיתונים, הכלכלנים  והפוליטיקאים מה אפשר לעשות. לכולם ברור שהציבור יצטרך לשלם, כן זה לא מספיק לממן את ההשקעות של דנקנר וזיסר דרך הבורסה ואת הדיבידנדים של חברות הפנסיה והביטוח באמצעות דמי הניהול הדשנים, צריך גם לקצץ בפנסיות ולהעלות את גיל הפרישה ואולי גם לפגוע במקבלי הפנסיות התקציביות. כרגיל, מעצבי הדעת הקהל בישראל ומנווטיה לא מסוגלים לחשוב על שום דבר מלבד הגדלת הנטל על הציבור. אפילו מי שאמורים לייצג את העובדים לא מסוגלים להגיד בקול רם וברור שום דבר אחר. הגדילה לעשות יו"ר האופוזיציה חה"כ יחימוביץ שקראה להקים וועדת חקירה פרלמנטרית או ממלכתית לנושא הפנסיות ותקפה את השיטה הקיימת בלי להתמודד באופן נחרץ עם סוגיית התכלס, מה באמת צריך לעשות עם הפנסיה.

התשובה לבעיית הפנסיה פשוטה, הלאמה. נכון זאת תשובה שתשמעו ממני הרבה פעמים ובהרבה תחומים אבל יש תחומים שבהם באמת לא ניתן להתחרות עם המדינה. הטיפול באוכלוסייה שתוחלת החיים שלה הולכת ומתארכת במציאות שבה יש פחות ופחות צורך בעובדים מצריכה יותר משוק חופשי שאמור לדעת לתקן את עצמו (לא שהוא יודע אבל נניח). לצורך טיפול בסוגיה שכזו המצריכה תכנון אסטרטגי ויכולת להבין שמיקסום רווחים בטווח הקצר אינו שיקול בסוגיות מסוג זה צריך שליטה ותכנון של המדינה והדבר הראשון שצריך להעביר לרשות המדינה זה את הפנסיות. להלאים מיד את קרנות הפנסיה ולהבטיח לכל תושב בישראל את האפשרות של חיסכון פנסיוני בנוסף לקצבת הזקנה.

רק המדינה יכולה, להבטיח פנסיות בתמורה לתשלום חיסכון המנוקה כמס במקור, בלי להמר עליו בבורסה ותוך השקעתו בפיתוח תשתיות כמו דיור ציבורי, אזורי תעשייה, מחקר ופיתוח ותחבורה ציבורית למען כולנו, ניתן יהיה לתת ערבות של קרן משאבים לאומית אליה שתגבה את השקעתם של האזרחים והמדינה בפנסיות. אין מה לעשות, הקפיטליזם הניאו ליברלי אינו בר קיימא והקורבנות של חוסר הקיימות הזה הם אנחנו העובדים החוסכים לפנסיה. אז חסכו לנו סיסמאות וותרו לנו על התענוג של לממן את בתי ההשקעות וקרנות הפנסיה, את העונג של שימון המערכת הבורסאית הכושלת ופרנוסם של מערכות מובנות היטב מדמי ניהול מיותרים. המדינה היא ורק היא מסוגלת להבטיח לאזרחיה את עתידם ללא ניסיון להוציא עוד כסף לטובתם של גורמים בעלי אינטרסים זרים כטייקונים העומדים בראש תאגידים וחברות הסוחרות בפנסיות שלנו כאילו היו מצרכים ואשר מוכנות תמיד להגיד לנו לאחר שנים של תשלומים שאין מספיק ושלא חשבנו נכון ושתראו נכון שכל החיים חסכתם ושילמתם לנו דמי ניהול אבל לא נשאר כלום.

אין מה להקים וועדות חקירה ואין מה לכנס את טובי המומחים מטעם לחשוב ואין גם סיבה מיוחדת להאמין למה שכותבים משרתי ההון הנרצעים בדה-מרקר או בידיעות ומעריב כלכלה, את הפנסיות צריך להלאים אז נוכל גם לגלות שאפשר לעבוד פחות ולא יותר כי יש פחות מקומות עבודה ובכלל סיבה לעבוד, גם פחות שנים וגם פחות שעות. הבחירה כרגיל בידנו, להאמין באיוולת של הקפיטליזם ובנוכלי ירידים מהסוג של ביבי בנט ולפיד או לתמוך בסוציאליזם/ס"ד ולדאוג לעתיד החברה הישראלית כולה.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: ,

3 תגובות

 1. אמנון פורטוגלי :

  להוציא את הרווח מניהול קרנות הפנסיה

  יש מספר רב של בעיות בתחום הפנסיה. נניח שנקבל את עצתך ונלאים את קרנות הפנסיה, ומה אז. מי ינהל את הכספים הקיימים, את ההשקעות הקיימות?, מי ינהל את הכספים שיכנסו למערכת, מי יקבע במה להשקיע כספים אלו?, מי יקבע את העקרונות האקטואריים, את רמת הפנסיה שכל אחד יקבל. יתכן והלאמה הוא פתרון נכון, אני חושש שבלי שניתן דעתנו לשלל הבעיות בתחום, הלאמה תהייה פתרון קוסמטי בלבד.
  עד אז, יש פתרון פשוט יותר, יפעת סולל מציעה קרנות פנסייה בבעלות החוסכים, שזה פיתרון טוב, אלא שהסיכוי שלו להתממש נמוך, מול תחרות מאלו המנהלים כיום את קרנות הפנסיה למטרות רווח.
  יתכן והדרך היא בחקיקה שתגדיר כי ניהול קרנות פנסיה יעשה ע"י חברות שלא למטרות רווח, ובלשון החוק 'חברות לתועלת הציבור'. תיקון כזה יוציא במידה רבה את קרנות הפנסיה מהמשחק הקפיטליסטי-החזירי, הוא ישאיר אותן במשחק הקפיטליסטי הנאור החברתי, יפתור חלק מבעיית הסיכון המוסרי ומבעיית ניגודי האינטרסים הקיים אצל מנהלי קרנות הפנסיה היום.
  חברה לתועלת הציבור כזו יתכן ותענה לדרישות סעיף 11 ברשימת המטרות הציבוריות המפורטות בחוק: "רווחת הקהילה או פעילות קהילתית, חברתית או לאומית". באם הדבר אינו כך, ידרש תיקון בחוק החברות.

 2. ק. טוכולסקי :

  אמנון
  ההלאמה היא צעד ראשון נדרש שמקביל כמובן לקביעת אחריות המדינה לפנסיות.
  ממשלת ימין לא תאלים את הפנסיות, אני לא חי על הירח ולא מאמין באמונת השוטים שאפשר לתקן את הימין פה ושם. ממשלת שמאל אמורה להבין את כל מה שאתה מעלה ולדאוג לעסק.
  אנחנו צריכים ממשלה כמו ממשלת אטלי בבריטניה 1945-1951 והפנסיות יהיו רק חלק ממה שממשלה שכזו תעשה
  עד שלא יהיה לנו פה שמאל בשלטון לא ילאיעמו את הפנסיות, לא יטפלו בעוני לא יעשו רפורמות אמיתיות של קידום החברה והכלכלה.

 3. עבודה שחורה » תוחלת החיים – בין קיצוץ בפנסיה לבין קיצוץ בקצבאות הילדים :

  […] הטור של ק. טוכולסקי והשבוע: הפתרון לבעיית הפנסיה: הלאמה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.