postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הציבור הדתי ועבודת הרבנים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הציבור הדתי ועבודת הרבנים

נושאים דעות ב 12.08.13 4:50

מעשהו של אדם בודד שהתריס כלפי הרב אלון ביום הרשעתו, והשתקתו מיד לאחר מכן, מלמדים על בעיה בציבור הדתי של חוסר בביקורתיות בריאה כלפי רבנים ומנהיגים רוחניים 

מאת עזרא דלומי

נחום פצ'ניק נסע מגוש עציון עד למושבה מגדל כדי לדרוש מן הרב מוטי אלון לומר "נפלתי וחטאתי". הוא קרא לו להודות כי עשה מעשה רע, כתנאי לתיקון. אחריות רבה  נטל על עצמו פצ'ניק, משא כבד הוא העמיס על כתפיו: להתייצב מול רב ידוע, בלב קהילת תלמידיו-מעריציו ולהתריס בפניו על מעשיו, ביודעו באיזו תגובה ייתקל: בבוז, בסתימת פה, בסילוק מן המקום, ובהתעלמות מיתממת של הרב אלון ממנו, כמו מתוך רחמים עליו.

 התייצבותו הפומבית של נחום פצ'ניק, שעל- פי עדותו בעצמו הוטרד מינית על-ידי רב מוכר, חורגת בהרבה מן המעשה עצמו. היא מסמלת ניסיון לשנות את כללי המשחק, להסיר את מסיכות הצביעות, לערער על מוסד הרב כמקור סמכות וכמורה הלכה חובק כל וללא תנאי; כדמות מורמת מציבור ואסורה בביקורת. פצ'ניק יצא נגד הרב מוטי אלון כאדם יחיד, לא כמו "פורום תקנה" של הציונות הדתית, הכולל רבנים מפורסמים המוגנים על ידי קהילות של תלמידים וחסידים. הוא בא לבדו אל מבצרו של הרב מוטי אילון, אל ישיבתו, כבוא "דוד אל גוליית".

 לנחום פצ'ניק רקורד אישי יוצא דופן: הוא משורר, ממייסדי כתב העת "משיב הרוח", פעיל מרכזי בתנועת "ארץ שלום" ויוצא סיירת מטכ"ל. ספק אם הרקורד הזה ימנף את הביקורת שלו ואולי להיפך: הפרט הביוגרפי שמודגש על ידי מתנגדיו הוא היותו איש תנועת "ארץ שלום" הפועלת להידברות בין המתנחלים לפלסטינים. כלומר, הוא פסול לעדות בגלל עמדותיו הפוליטיות.

 קבלת הפנים שערכו תלמידיו של מוטי אלון לרבם והסבריו לצרה אליה נקלע, שהכל בידי שמים ואת הכל יש לקבל באהבה, מעידים על חוסר נכונות לקחת אחריות, שהרי הכל נגזר "מלמעלה" וכך "שם" רוצים. קבלת הפנים הזאת הזכירה במשהו את קבלת הפנים שערכו חסידיו של אריה דרעי מיד לאחר שנפסק דינו: הילולה וקריאות "הוא זכאי".

 בין דרכו של נחום פצ'ניק לדרכם של חסידי הרב מוטי אלון, על הציבור הדתי להעדיף את דרכו של פצ'ניק; להפסיק את עבודת הרבנים האוטומטית שלו, ולפתח גישה ביקורתית וחשיבה עצמאית. להיות יותר ריבוני ופחות תלוי רבנים.

 על הציבור הדתי לאמץ את מנגנון התיקון הקיים בציבור החילוני שיש לו חשדנות בריאה כלפי מנהיגיו שנתפסים תמיד כחשודים בכוח, כמי שחייבים להסביר ולהתנצל – מגמה שהולידה את המחאה החברתית, כביטוי של חוסר נחת מן התשובות וההסברים שקיבל הציבור החילוני ממנהיגיו על ביקורתו..

 "פורום תקנה", ככל שהוא נאבק בתופעה של הטרדה מינית ומן הסתם גם בתופעות פסולות אחרות, איננו הפתרון לבעיה. פורום זה בא לשמר את מעמדם הנישא של הרבנים ולגונן עליהם מפני ביקורת ציבורית. לסגור עניינים "בתוך המשפחה".

 העובדה שהרב מוטי אלון סירב לקבל את מרותו של פורום זה היוותה בעצמה איום על מעמד רבני הפורום וסמכותם, עד שנאלצו להוציא את "הכביסה המלוכלכת" החוצה מתוך רצון להגן על  הסמכות הרבנית

 כדאי לציבור הדתי ללמוד ממעשהו של נחום פצ'ניק וכדאי לו ללמוד דבר מה מן הציבור החילוני  כדי לתת לעצמו סיכוי להיחלץ מעבודת הרבנים שלו, כי כל עוד לא ייצא מן הארון הרבני, הוא יתמיד במלאכת ההונאה העצמית בה הוא נתון. הסיפור הזה הוא כבר מזמן איננו עניינו של הציבור הדתי בלבד, שכן עבודת הרבנים גוררת את ישראל כולה למקומות אפלים גם אם מעליהם מתנוססת החותמת "כשר."

 יותר מדי "מורי הלכה" נחשפו בשנים האחרונות בקלונם מכדי שהציבור הדתי ימשיך בעסקיו כרגיל. כמו הילד בבגדי המלך החדשים, קרא נחום פצ'ניק "המלך עירום" והושיב את הציבור הדתי על קרני הדילמה: האם לומר אחריו "אמן", או להמשיך להתפעל מיפי גלימת רבניו.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.