חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צה"ל נותן נשק לעבריינים – ומתנער מאחריות

נושאים מכתבים, עלו ברשת ב 11.08.13 4:43

במסגרת עבודתו של י' כמאבטח הוא נורה ע"י חייל צה"ל בחופשה, בעל עבר פלילי ונותר נכה. כעת, למרות שהם אלה שגייסו את היורה ונתנו בידיו נשק, צה"ל ומשרד הביטחון אינם מוכנים להכיר באחריותם לפציעתו

מאת מערכת עבודה שחורה

אני, פונה אליכם בעקבות עשיית אי צדק בנושא שקשור אליי, במדינה המתוקנת והדמוקרטית שלנו. אני נמצא בחוסר אונים ומבקש את עזרתכם. אני מתנצל מראש על השפה הפשוטה מכיוון שעליתי ארצה בשנות ה-90 המוקדמות.
בשנת 1992 התגייסתי לשירות צבאי ושירתתי כלוחם בחטיבת גולני במשך 3 שנים בתור צלף קרבי. השתתפתי בהרבה מבצעים  כגון: "דין וחשבון" במסגרת שירות חובה ובמילואים התייצבתי לכל משימה שהטילה עליי מדינת-ישראל כמו למשל "מבצע חומת מגן" בתפקיד צלף קרבי.
בשנת 2005, קרה לי מקרה. אני עבדתי ועובד גם כיום בחברת אגד כנהג אוטובוס. בנוסף, כדי להגדיל את פרנסתי עבדתי גם כמאבטח במועדונים.
ביום אחד, החיים שלי השתנו. במהלך עבודתי במועדון באזור חיפה, אחד המבלים הוצא מהמועדון מהסיבה הפשוטה שהוא עשה בעיות. אותו אדם, הלך הביתה והביא נשק שבאמצעותו הוא ירה בי. בעקבות כך, אני נכה 52% לצמיתות.
לאחר ההתאוששות מהמקרה, התברר לי שאדם זה הוא חייל בשירות חובה והוא ירה בי מנשק צבאי בזמן שהוא היה בחופשה. בנוסף, התברר לי שאותו חייל, זמן קצר לפני גיוסו הורשע ב-5 עבירות פליליות. מתוכן 3 תיקים על פריצת בתים ועוד 2 תיקים על תקיפת שוטרים. לפי חוק הגיוס לצבא ההגנה לישראל, אדם זה היה אמור לקבל המלצה של קצין מבחן לגיוס. כנראה, הבדיקה הפלילית של צה"ל לא בוצעה, לכן גם לא היה צורך בוועדה שתבדוק את כשירותו לשירות צה"ל.
התוצאה מכך, שעבריין זה גוייס לשירות צבאי וגרוע מכך גם קיבל כלי הרג – נשק. עד אז, אותו חייל שירת כשנה וחצי בצה"ל. בזמן שירותו היו לו 48 עבירות משמעת שחלקן נגמרו אפילו בכלא צבאי.
מוזר, למה לאף אחד לא נדלקה נורה אדומה בתקופה זו? הרי ברור שעבריין זה היה גם אלים כי לא פעם אחת היו לו עבירות על תקיפת שוטרים, פריצות לבתים ועבירות משמעת במסגרת צבאית.
במילים פשוטות – עבריין סדרתי אלים גויס לצה"ל מבלי שאף אחד ידע מזה. בנוסף, הוא גם קיבל כלי הרג שהשתמש בו נגדי במקום שישתמש בו להגנתי כאזרח מדינת ישראל. בגלל הזלזול והרשלנות של צה"ל ואי ביצוע הבדיקה הפלילית של כוח האדם שצה"ל מגייס, אני שילמתי את התוצאות על כך בבריאותי. מרגע זה, צה"ל לא מתכוון לקחת אחריות. פניתי לבתי משפט, ולא ברור לי למה, השופטים לא רואים את הקשר בין הצבא לבין מעשיו של העבריין. כלי ההרג שבו העבריין השתמש נגדי הוא נשק צבאי, כאשר אותו העבריין היה עבריין לפני שירותו הצבאי. הצבא לקח אחריות ונתן לאותו עבריין נשק. אז למה הצבא לא לוקח אחריות על התוצאות? התוצאות הן הבריאות שאיבדתי. נקלעתי לחובות כספיים בעקבות כך, כל החיים שלי השתבשו והעתיד שלי השתנה.
מי אחראי על גיוס כוח האדם לצה"ל? מי אחראי על כוח האדם של צה"ל? מי אחראי על נתינת כלי נשק של צה"ל? מי יקח אחריות על מעשה כל כך אכזרי והזוי? הרבה שאלות, אך אין תשובות..
אני מקווה שתקחו לתשומת לבכם את דבריי, תודה מראש על ההקשבה והטיפול.

הערות המערכת: 

המכתב הנ"ל פורסם בפייסבוק ואנו מביאים אותו במלואו. פרטי הכותב שמורים במערכת.

המכתב נשלח לחברי הכנסת ציפי חוטובלי, צחי הנגבי ואביגדור ליברמן אולם לא התקבלה מהם כל תגובה.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    האם צה"ל מגייס עבריינים לשורותיו? האם צה"ל אינו לוקח אחריות על גרימת נכות לאזרח בשל התנכלות של חייל? נראה שבית המשפט אינו מעז לכפות על צה"ל התנהלות הגונה. מקרה זה מלמד שיש להיזהר מצה"ל גם בתוכו וגם מחוצה לו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.