חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הבחירות לרבנות: הרהורים לאחר המעשה

נושאים דעות, פוליטי ב 29.07.13 0:55

הקמנו את המדינה, הרבה דברים השתנו, חוץ מהרבנות. לדעתו של אשר רוכברגר, זה גם הרבה בזכות האדישות של הציבור החילוני, שהתנכר ממנה והפקיר אותה לידי החרדים

בשעה טובה ומוצלחת חדלנו לצפות בפארסת "האח הגדול" נוסח הרבנות הראשית. הכול נשאר במשפחה, או לחלופין כל אחד מהרבנים שנבחרו יפעל בשם האב. תכלס – ניצחון האפוריות. הקורא החילוני המוצע ישאל: "ומה לי ולכל זה?". איך זה ישפיע עלי אם בכלל? אז כך, קודם כל לא נשכח שהדת ו\או הממסד הדתי הוא חלק אינטגראלי מהמדינה ומוסדותיה. מי שאוהב את זה ומי שלא, אך זו עובדה וכנראה היא לא תשתנה בזמן הקרוב לעין. שנית – הרבנות הראשית אחראית על מספר לא מבוטל של התחומים בחיינו, בין אם אנו חפצים בכך ובין אם לא: הכשרות ובמיוחד במישור הציבורי, מעמד האישי, נישואין, גירושין, גיור וממזרות, קבורה, הכשרת והסמכת רבנים ותהליך הוכחת ואישור היהדות לאלה שבאו מחו"ל. לרבנים הראשיים באופן ספציפי יש עוד תפקידים: התפקיד הייצוגי – לתת מין אידישקייט למדינה בטקסים ואירועים רשמיים, וגם לפסוק בשאלות שלמדינה כולה יש עניין בהם, כמו שמיטה, גיור.

עוד מתחילת מערכת הבחירות הנוכחית סברתי שממש לא משנה מי ינצח. בעיניי זה די ילדותי ואינפנטילי לחשוב שיצוא מישהו נאור וליברלי, יעמוד בראש המערכת כלשהי ויצליח לשנות אותה ב-180 מעלות. לא ולא. לפחות לא בתנאים שלנו עם מערכת המושתת על קביעות, פקידים שיושבים במועצות דתיות מקומיות עשרות שנים ועברו כבר כמה רבנים ראשיים. זאת ועוד, כל עוד לא יתוקן החוק, כאשר הרב הראשי לא מסוגל להזיז ממקומו את רב העיר, שלא מציית להוראותיו, על איזה שינוי אפשר לדבר אם בכלל.

הרב קוק זצ"ל אינו אשם, כאשר הוא הקים את הרבנות תחת הלחץ של השלטון הבריטי, היו לו ציפיות מסוימות וחששות, אך זה היה הרבה לפני קום המדינה ב-1920. מאז הקמנו את המדינה, הרבה דברים השתנו, חוץ מהרבנות. בעיני זה גם הרבה בזכות האדישות של הציבור החילוני, שהתנכר ממנה והפקיר אותה לידי החרדים. אני לא מתכוון לעניינים הלכתיים, אבל לפחות בעניין מנהל תקין, דרישות סף לתפקידים וכל שאר דברים שמקובלים היום במערכת ציבורית. למשל, כאשר מתלוננים על היחס הלא ידידותי של פקיד זה או אחר במחלקת רישום הנישואין או הניכור המנטאלי בין מדריך\מדריכה בהדרכת חתנים\כלות, מישהו שאל את עצמו, על פי אילו קריטריונים האנשים האלה נכנסו למערכת. וזה רק קצה הקרחון.

הדוגמא הכי בולטת להיעדר השקיפות הייתה בכך שחלק גדול מהמועמדים לתפקיד הרב הראשי אפילו לא טרחו להציג לציבור הרחב את משנתם האידיאולוגית והלכתית. האם יעלה על הדעת לבחור ח"כ בפריימריז, ראש מפלגה או ראש העיר, כאשר עמדותיהם עמעומים. ברור שגם הפוליטיקאים שלנו לא תמיד עקביים ולא תמיד נצמדים להבטחותיהם טרם הבחירות ובכל זאת יש הבדל בין להציג משנה כלשהי ולא להציג אותה בכלל.

האם קיימים מדדים להצלחה\כישלון של הנבחרים הטריים? כן, הרי לא מדובר אך ורק בעניינים ברומו של עולם, אך מדובר במערכת ביורוקרטית ולכן יש מקום למדדים בין כמותיים ובין איכותיים. אפשר להציב 10 נושאים שהם די אקטואליים, חלקם לכלל הציבור וחלקם לציבור הדתי ולבדוק לאורך הזמן, איך הרבנים הראשיים יצליחו או יכשלו בהם.

הנה הרשימה:

1) הלכה ופרקטיקה בשאלת רגע המוות להשתלת איברים.

2) חתימה על כרטיס לתרומת איברים.

3) כשרות למסעדות פתוחות בשבת. האם ובאילו תנאים?

4) הפרטת הכשרות האם וכיצד?

5) היתר המכירה בשנת השמיטה.

6) נושא הגיור .

7) מערכת יעילה לבירורי יהדות לעולים וצאצאים.

8) כל מה שקשור לשמירת השבת במרחב הציבורי.

9) עניין רישום הנישואין- לא לפי אזור המגורים אלא לפי בחירת הזוג.

10) השלמת מינויי רבנים חסרים.

בהתחשב שאחד מרבנים הראשיים יכהן גם כנשיא בית הדין הרבני הגדול, הוא יצטרך להתמודד עם עוד 4 שאלות\קושיות:

1) נהלים ידידותיים בבתי הדין הרבניים

2) פסיקה מתחשבת במציאות החברתית

3) תקנות קהל בנות תוקף לבית הדין לממונות.

4) האם להפריד בין תפקיד נשיא בית הדין הרבני הגדול ותפקיד הרב הראשי?

בוודאי שבשל התקדים הכפול שהרבנים הראשיים הנבחרים הם "הבנים של", יש מקום לדון האם זה טוב וראוי, או שזה נפוטיזם בצורה הכי בולטת ומכוערת, אך הפור נפל וכמיטב הבנתי אפילו אם זה מסריח, לפחות זה חוקי. לכן אמנע מלדון בדבר, שכנראה לא ניתן לשנותו. בכל זאת, לאחר כל מה שטענתי, אני מאחל לשני הרבנים להצליח בתפקיד או לפחות לסיים אותו עם פחות אזכורים שערורייתיים להם זכו קודמיהם.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  תכלס לא צריך רבנות ראשית, היה זה הרב הראשי הרצוג שאמר זאת לראשונה מיד לאחר קום המדינה, לדבריו הקמת המדינה מבטלת את הצורך במוסד שעיקר תפקידו הגלותי היה תיווך בין היהודים והשלטונות.
  הבחירות האחרונות היו בדיחה ומי שאשמים בזה בעיקר הם אנשי הציונות הדתית שלא קולטים עדיין שלהאמין במשהו חסר ביסוס ובסיס לא הופך אותו לאמיתי וזה שהם חושבים שהחילונים יחשבו שרב מחמיר אבל נחמד כמו הרב סתיו או פשיסט גזען כמו הרב אליהו עדיפים בעיני הציבור החילוני יותר מהחרדים למשל זאת תמימות שגובלת בטמטום.
  אישית אין לי שום בעיה עם קיומה של הרבנות הראשית אני חושב שהיא צריכה לעבור שינוי מאוד רדיקלי אחרת התהליך של הפיכתה לחסרת רלבנטיות ימשך.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  קראתי בעיון ובענין רב את דבריך הנבונים, והמלומדים ואני מסכימה לרובם,להוציא את הקקביעה החוזרת ונשנית לגבי הציבור החילוני שאתה מאשים אותו באדישות ובהשארת המגרש בידי הרבנים. אסור לשכוח שכל הקשור לעניני הדת, כולל הצד המינהלי,הוא "שטח סגור" ונמצא בלעדית בידי המגזר החרדי ורבניו ובמשך כל השנים היה ועדיין הינו בלתי חדיר, כפי שהוכיחו תוצאות הבחירות האחרונות לרבנות שהביסו כל נסיון לשינוי ולו הקל ביותר. אז קשה מאד לצפות מהציבור החילוני מיחס אחר. על כל פנים,מגיע לך "יישר כוח" גדול על הניתוח המעמיק והנרחב.

 3. גם בבית המשפט מאמינים לחרדיםשעושים עצמם טהורים :

  גם בבית המשפט השופטים נוטים להאמין לחרדים בגלל היותם מאמינים,
  הם צבועים כלפי חות,
  החילוים חסרי יכולת מולם הם רבים אנו מעטים,הנה למשל במקרה שלי,
  הם טענו – אנחנו דתיים,גידלת בן של רב,בעלי הולך לבית הכנסת כל יום
  שומרים שבת, ולא עזרה התגובה שלי

  גם אני מבית דתי
  אני למדתי בבית ספר דתי במירון דתי
  ובבית "צעירות מזרחי" בתל-אביב
  בית ספר לבנות, ובדת גתוב במפורש אל תשקר,אל תגנוב,אל תחמוד בית עריעך,הבן שלהם -הרב-שיקר שהרבצתי מכות
  לא רצו לזמן את העדים,,,
  המצלמות הבטחה מוכיחות שהבעל מריץ לה
  אבל בתיים בשקרים שהם מרוויחים מעט
  ומסכנים בשעה שיש להם פנסה ונכות ולי אין
  גנבו לי 20,000 שח
  שהם משכורת של שנתיים
  ןהם החרדים ולכן האמינו להם בשיק!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.