חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלטון החוק במפלגת עבודה

נושאים בחירות 2009 ב 27.11.08 6:06

המאמר מחווה דעה על ההחלטה לקיים את השריונים הפרסונאליים במפלגת העבודה, ועל חשיבות קיום החוקים בתוכה. תוצאות הבחירות מעלות את השאלה אם מפלגת העבודה תצטרף לממשלת ימין אם הליכוד ייבחר, ואילו מפלגות רצויות בקואליציה הצפויה תחת מטריית הליכוד.

מאת: דניאל בלוך

מפלגת העבודה משתבחת, ובצדק, במאבקה בעד שלטון החוק ונגד ה"פרידמניזם" (לא זה של בובליל), אך היא שוכחת שצדקה מתחילה מבית. רעיון השריון הפרסונלי הוא פסול לחלוטין, מלבד הקביעה שהמקום הראשון שמור ליו"ר המפלגה שנבחר בפריימריז. כמובן, שמותר להקצות מקומות מסוימים לנשים ולנבחרי מחוזות. אך שריון לח"כ מסוים אינו מתקבל על הדעת. ההגנה המגוחכת של ח"כ יורם מרציאנו על השריון אינה משנה את העובדה ששריון כזה הוא פסול עקרונית. פואד עצמו אינו נכס כה חשוב שבגללו צריך לנהוג לפנים משורת הדין. גם הפוציניו-מוציניו בסגנון חתן-כלה של ברק ועמיר פרץ אינו משנה את העיוות. עובדה שההחלטה על שריון רק החריפה את תהליך ההידרדרות של העבודה.

אבל, אם בכל זאת רוצים לעשות זאת חייב מזכ"ל המפלגה לנהוג על פי חוקת המפלגה. ואם נדרש להצבעה חשאית כדת וכדין הוא אינו יכול להתעלם מכך. לא זכור לי מקרה דומה בתולדות מפלגת העבודה. עתה אין ברירה אלא לנהוג לפי החוקה, אם לא יתקבל הערעור, ואז יהיה צורך לדחות בשבוע-שבועיים את הפריימריז. לא אם יוותר פואד על הצגת מועמדותו ואז תמצא הדרך לאשר את שאר ההחלטות לגבי מיקום היו"ר, המזכ"ל, נשים ומחוזות.

הערה: הערעור עמד להישמע אמש. הטור נכתב לפני הדיון בערעור. כשתהיה החלטה אוסיף כאן תגובה של התייחסות. (ד.ב.)

דרישה מכל המתמודדים בעבודה

אני מקבל הרבה פניות בכתב ובעל-פה מכל המועמדים בפריימריז של מפלגת העבודה. לכולם אני מבקש להשיב ולומר כי בנוסף לשיקולים אחרים הרי עמדתי תושפע לחיוב אם המועמדים הרוצים בתמיכתי יתחייבו באופן חד משמעי כי יישארו באופוזיציה ולא יתמכו בהצטרפות לממשלת ימין, אם תוקם אחרי הבחירות, גם אם פרוש הדבר פילוג בעבודה.

אז אני ממתין.

ויפתח את פי הבוגי

המפלגות הגדולות אוספות פנים חדשות כאסוף ביצים עזובות. רובם הגדול הם משומשים במצב בינוני או לכל היותר טובים כיד שנייה מרופא. אבל אף אחד מהם לא עבר את שיאי החוצפה כרמטכ"ל שעבר, בוגי יעלון, גם בהתחמקותו מכל שמץ של אחריות למחדלי מלחמת לבנון וגם בדבריו חסרי האחריות והתבונה על ערביי ישראל.

אינני יודע אם הועיל לעצמו בתוך הליכוד. אבל, נראה לי שהזיק למאמצי הליכוד לגייס קולות בין עוזבי קדימה, הגמלאים או העבודה. נכון, הרושם הראשון היה חיובי ויצר דימוי כאילו הרבה כוחות טובים עולים על הרכבת השועטת לעבר הניצחון. אבל כשישקע אבק הכוכבים ותתגבשנה הרשימות הסופיות נהיה עדים למפה קצת שונה. כיצד היא תראה? עוד קשה לדעת. אבל קשה לי לתאר מצב שבו הוא יהיה המועמד האולטימטיבי לשר ביטחון, גם לא בתוך הליכוד עצמו.

אם ירכיב נתניהו את הממשלה הוא יעשה כל מאמץ לכלול בה את קדימה. הוא לא ירצה להישאר רק עם ליברמן, ש"ס ודומיהם. הוא יהיה זקוק לקדימה, לפחות, משמאלו. מפלגה זו או פלג ממנה לא יצטרף בלי תיק הביטחון לשאול מופז. לעומת זאת, ממשלה בראשות ציפי לבני תזדקק לאהוד ברק כשר ביטחון ואינני בטוח מה יעשה ברק אם מלאכת מעשה המרכבה תוטל על ביבי והוא יציע לו תיק הביטחון.

ניתן לומר שעד כה המצטרף החדש היחיד המביא סממן כלשהו של חדשנות למפלגתו הוא דניאל בן-סימון ב"עבודה". להתראות בפריימריז בכל המפלגות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

17 תגובות

 1. דני בלוך :

  כפי שציינתי אמש עמדה להתקבל החלטת המוסד לביקורת בערעורו של מזכ"ל העבודה על ביטול השיריונים. כל הכתבים לענייני מפלגות פרשנו שהמוסד יקבל את הערעור. הם לא הבינו כי המוסד הוא הגוף היחיד בעבודה שאינו אמון על קומבינות של ההנהגה אלא על נורמות החוק והחוקה. כפי שהינחתי המוסד ביטל ובצדק רק את השיריון האישי של פואד.
  בכמה עיתונים קראתי האשמות אנונימיות נגד יו"ר המשמרת הצעירה על שהגיש את הערעור. לטעמי, הוא ראוי לצל"ש ולא לצל"ג. הוא החזיר למפלגת העבודה את כבודה האבוד. מי שראוי לצל"ג הוא איתן כבל שניהל את הועידה בדרך בלתי-ראויה.
  עתה, חייבים לדחות את הפריימריז כדי לאפשר לבן-אליעזר להתמודד. אלא אם יעשה פואד את המעשה הנכון והנבון ויפרוש מן ההתמודדות, שמא יתבזה בקלפי.

 2. דני בלוך :

  אני שומע עכשיו שהוחלט לקיים הצבעה חשאית בעבודה ביום ראשון במגמה לאשר את שריונו של פואד. אני מקווה שהשריון יידחה בהצבעה החשאית.

 3. יואב לוי :

  אני שמח לבשר לכם שאמש דחה המוסד לבירור עתירות של המפלגה, את עתירתו הבזויה של ח"כ איתן כבל, כנגד קבלת העתירה של עו"ד אמודאי, יו"ר המשמרת הצעירה.

  ביום א' הקרוב (עדיין לא פורסמו שעות מדוייקות. לכשיפרסמו את הזמנים, אודיע לכם), תוצב קלפי בבית המפלגה בתל אביב.

  היות וכל אנשי שמחון ופואד יגיעו באחוזים גבוהים להצביע בעד השיריון, אני קורא לכל חברי הועידה באשר הם, להגיע לתל אביב ביום א', ולהצביע נגד השיריונים, כדי שבכל זאת נוכל לצאת עם בשורה חדשה של "רשימה ללא פואד" ואולי גם להתרומם מעט בסקרים!

  ישר כח למעיין אמודאי, על שהיה הילד הקטן שצעק המלך הוא עירום.
  תעודת עניות לכבל, ברק ופואד.

 4. איתי :

  השמחה פה מוקדמת, מכיוון שבבחירות למוסדות מפלגת העבודה הסתמן ניצחון ברור למחנה ברק-פואד וותיקי המפלגה, מול "מחנות" או "שיירי מחנות" פרץ ואילון.

  לכן גם אם "כוחות הטוהר" בהנהגת המשמרת הצעירה יתייצבו בהמוניהם להצבעה החשאית, וגם אם תומכי עמי אילון שעזב את המפלגה בינתיים יטריחו את עצמם לת"א, רוב הסיכויים שההחלטה שהתקבלה בגלוי תתקבל גם בהצבעה חשאית.

  מפלגת העבודה ראויה לפואד כי פואד זה הסמל הבלתי מעורער של מפלגת העבודה האמיתית, ולא הפרצוף שהיא מציגה כלפי חוץ (חברתי-יוני ב-2006, בטחוניסטי ב-2009).

  הפואדיזם ינצח בשיריון והוא ינצח גם בהרכב העשירייה הראשונה, למשל בדמותו של יצחק הרצוג.

  אולי רק כאשר עמיר פרץ יידחק למקום לא ריאלי (למרות החיבוקים המזויפים עם ברק) למישהו פה יפול האסימון.

 5. דני בלוך :

  בינתיים ההנהגה חוששת מאד שמא השריון לא יאושר ולכן הם מנסים לשכנע את פואד לוותר תמורת הבטחה שיתמנה לשר. ההבטחה לא שווה יותר מדי כי מספר השרים במצב הטוב ביותר יהיה קטן 3-4 ואז יש ברק, אשה, ומי שיזכו בפריימריז במקומות 2-5 ושמחון, כמובן.

 6. א :

  כולי תקווה שפואד יתמודד בכבוד ויזכה במקום הראשון בפריימריס.

  כמה כיף יהיה לראות אז את החיוך נמחק מן הפרצוף של ברק שרוצה היום כל כך להציג לצידו "נבחרת חברתית" עם השלישיה ברוורמן (כלכלן) – יחימוביץ' (אבירת הקופאיות ועובדי הקבלן) – פרץ (בשביל ברק: מרוקאי מהפריפריה, אחד מהאלה שביקשנו מהם סליחה ונורא התכוונו לזה)

  זה כל כך מפתה עד שאשקול להצביע בשבילו

 7. יואב לוי :

  למה שיימחק לו החיוך? ברק רוצה את פואד גבוה כמה שיותר.

 8. א :

  במצב הקטסטרופלי של מפלגת העבודה, ברק מעדיף במקום גבוה נכסים אלקטורליים על פני מי שהלכו איתו דרך ארוכה כמו פואד הרצוג ווילנאי, ואינם מהווים מגנטים לקולות (בלשון המעטה).

  את אלה יוכל לצ'פר בהמשך בתפקיד שרים שאינם ח"כים, ולא משנה אם ראש הממשלה יהיה ביבי או ציפי.

  ר' לדוגמה:

  "יו"ר העבודה, אהוד ברק, מעוניין לראות שמות של חברי כנסת חברתיים, כמו יחימוביץ', פרץ וברוורמן במקומות הראשונים ברשימה, מתוך הנחה שחלק גדול מהקמפיין של מפלגת העבודה יעסוק במשבר הכלכלי, וחברי הכנסת הללו יוכלו לשמש כדוברים המרכזיים של הקמפיין."

  מקור – מרב דוד מעריב
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/815/961.html?hp=1&loc=101&tmp=1418

 9. איתי :

  דני, אשמח לשמוע נימוקים קצת יותר רציניים מדוע עלי לתמוך בדניאל בן סימון, מלבד היותו "רענן", "חברתי", "בעד הפריפריה" "עיתונאי שרוצה להשפיע" וכן הלאה.

  אתר הבחירות שלו מבולבל ולא רציני ואינו מספק שום דרך להכריע אם מדובר בבעל תפיסה ס"ד מגובשת או בעוד עלה תאנה חברתי לכיסוי הקפיטליזם-לייט מבית ברק-פואד-הרצוג.

  הדרך הנכונה לעמוד על קנקנו היא ריאיון, אפשר במייל.

 10. דני בלוך :

  1. פואד הודיע כי יתמודד בפריימריז במועדם ובלי שריון. הכינו את הארגזים.
  2. לאיתי – בן סימון הוא כבר שנים עקבי בכתיבה חברתית ומדינית שמאלית, בהעלאת בעיות הפריפריה. הוא סוציאל-דימוקרט בנוסח הצרפתי.

 11. יואב לוי :

  איתי – אני מציע שלא תשכחו לדניאל בן-סימון את הדלקת הגפרור שהצית בכוונה תחילה את מחול השדים סביב אורי אור. עם כמה שזה מחמם את הלב לראות דמויות חדשות במפלגה דווקא ברגעי משבר, את קולי, בן סימון לא יקבל.

 12. יואב לוי :

  ולגבי פואד – הרי שנצחון בני האור על השיטות האפלות של ברק וכבל, הושלם.

  יהיה נחמד כמובן אם פואד יידחק אחורה ברשימה, אבל העקרון של התנגדות לשיריונים הצליח, ואני מקווה שלא ינסו זאת שוב בעתיד.

  שאפו ענק למעיין אמודאי ולשאר חברי המשמרת שעסקו במלאכת השבת הצדק אל מוסדות המפלגה.

 13. א :

  לא הבנתי, בהתחלה נפסק כי כל השיריונים פסולים (כולל המסורתיים של היו"ר והמזכ"ל) ועכשיו מדברים רק על פואד. מה בעניין השיריון של שמחון (מתמודד יחיד במחוזו)? מה עם שדרוג משבצות המושבים הקיבוצים והערבים?

 14. לא מצביע סימון :

  לדניאל, השאלה היא לאיזו שמאלנות צרפתית אתה מתכוון?

  לשבת בבית קפה פריזאי מלוקק בחברת אמנים ומשוררים ולכתוב על מצוקותיהם של העמלים בשדות ובבתי החרושת? לסייר בעיירות הפיתוח ולהביא "רשמים" ממה שקורה שם מעבר להרי החושך?

  אני לא מתלהב מעיתונאים-פוליטיקאים אבל אם כבר עיתונאי, כבר עדיפות רותי סיני ואבירמה גולן.

 15. דני בלוך :

  ללא מצביע סימון – אינני יודע מי אתה וסגנונך אינו תואם את המקום הזה. מה זה לשבת בבית קפה מלוקק? עיתונאי כותב, ומה עשו רותי סיני או אבירמה גולן? כתבו. אילו הן היו מתמודדות הייתי תומך בהן בכל לב. בעבודה מן הברנז'ה יש לנו את שלי יחימוביץ' שעשתה עבודה מסויימת ובן-סימון שהוא לדעתי מועמד מצויין ועדיף על פני רבים אחרים.
  לא – יש הבדל בין שיריון אישי שמי לקביעת מיקום המחוזות. איש לא קבע כי שמחון יהיה מועמד יחיד. בתנועה הקיבוצית – יש שניים.

 16. יואב לוי :

  זה נכון דני ברמה בתאורטית.
  ברק ידע יפה מאוד למה הוא מקדם דווקא את מחוז המושבים, שם אין תחרות לשלום שמחון, ולהזכירך, גם השריון לפואד, לא הוצג כשריון לפואד, אלא לאדם שהיו"ר ברק יבחר, אך בוא נקרא לילד בשמו.

 17. דני בלוך :

  יואב, יש לשמחון מספיק אויבים ואפשר היה, לו רצו, להעמיד מולו מועמד אחר. אבל אני לא מגן על העניין, אני מסביר רק את הצד הפורמלי. אני האחרון שאגן על ברק-שמחון-כבל. הם מייצגים את כל מה שהיה רע במפא"י בלי החלק החיובי שבה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.