חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עתירת תושבי עג'מי ביפו נגד רשות מקרקעי ישראל

נושאים רווחה ושירותים חברתיים, תכנון ובניה ב 18.07.13 0:58

העתירה דורשת מרשות מקרקעי ישראל לשנות את תנאי המכרז לבנייה על הקרקע הציבורית הפנויה כך שלא ייכללו רק שיקולי רווח, אלא גם רווחת האוכלוסייה המתגוררת במקום

 עתירה: קרקע ציבורית יש לשווק לרווחת האוכלוסייה ולא רק על פי שיקולי רווח

בעתירה שהגישו תושבי שכונת עג'מי ביפו באמצעות דארנא – הוועדה העממית היפואית לשמירה על זכויות הקרקע והדיור, יחד עם האגודה לזכויות האזרח, עדאלה ובמקום, נדרשת רשות מקרקעי ישראל לשנות את תנאי המכרז לבנייה על הקרקע הציבורית הפנויה האחרונה בשכונה, כך שלא יכללו רק שיקולי רווח.

בעתירה, שהוגשה לבית המשפט לעניינים מינהליים, טוענים העותרים כי החלטת הרשות, לשווק את אחת  מעתודות הקרקע האחרונות בשכונת עג'מי לכל המרבה במחיר, היא החלטה בלתי סבירה באופן קיצוני לאור  מצוקת  הדיור החמורה בשכונה. למצוקה זו תרמה המדינה, אשר ראתה בתהליך הג'נטריפיקציה (כניסה של אוכלוסייה אמידה) תופעה רצויה, לאחר שנים של הזנחה וקיפאון תכנוני ולכן עודדה בנייה שהתאימה רק  לאוכלוסיה כזו.

עוד טוענים העותרים, כי חוק רשות מקרקעי ישראל מחייב את הרשות לשקול שיקולים ציבוריים רחבים בעת שיווק מקרקעי המדינה, לרבות האפשרות לשווק קרקע לדיור ציבורי ולדיור בר השגה; השיקול הכספי הוא רק שיקול אחד, ובוודאי לא העיקרי בהם. בין היתר, חלה על הרשות חובה לבחון את צרכי האוכלוסייה במקום, ולתת מענה מידתי למשבר הדיור בשכונה – חובות שבמקרה זה לא יושמו. בנוסף, נטען בעתירה, כי על הרשות לפעול על פי עיקרון הצדק החלוקתי, שמשמעותו היא כי פיתוח אזור מסוים לא יהיה על חשבונם של אלו שגרים בו עשרות שנים, אלא למענם.

לטענת התושבים, תהליכי הפיתוח במקום הביאו לעלייה דרמטית במחירי הדיור, אשר דוחקים את האוכלוסייה הוותיקה שאינה יכולה לעמוד במחירים הגבוהים. כך, הפיתוח אינו משפר את מצבה של הקהילה אלא מאיים על קיומה. התושבים מדגישים כי לג'נטריפיקציה השלכות שליליות, הן על תושבים יהודים והן על תושבים ערבים, אך השלכותיה על הקהילה הערבית חמורות במיוחד נוכח העובדה שרוב התושבים הערבים ביפו הם מעוטי אמצעים ואין להם דירות בבעלותם, כנגד רבים מהם יש צווי פינוי מדירות של רשות הפיתוח, ומצד שני אין להם אלטרנטיבות מתאימות, שעה שהשכונה מהווה מרכז תרבותי, קהילתי ודתי שאין לו חלופה באזור.

העתירה מבוססת בחלקה על דוח 'במקום' והמעבדה לתכנון עם הקהילה של הטכניון, שסקר את מצוקת הדיור בקרב האוכלוסיה הפלסטינית ביפו. לעתירה צורפה חוות דעת מומחים, מאת המתכננים ד"ר אמילי סילברמן ומר סבסטיאן ולרשטיין, שמסבירה על ההשלכות כבדות המשקל של תהליכי ג'נטריפיקציה. ועל ההשפעות החברתיות והנפשיות הקשות של הדחיקה ממקום המגורים ומהקהילה.

לדברי נוואל חורי, רכזת דארנא – הוועדה העממית של יפו, "מדיניות המינהל, המעדיפה את האינטרסים של התושבים העתידיים של יפו ושל היזמים על פני הצרכים הבסיסיים של התושבים, דוחקת את התושבים הותיקים מיפו. עליות המחירים הקיצוניות מונעות מהותיקים להמשיך להתגורר בעיר, בקרבת המשפחות, בתי הספר, בתי התפילה ושאר מוסדות הקהילה. אחרים נאלצים להתגורר בתת-תנאים – במחסנים, בדירות צפופות שאינן ראויות למגורים או במרתפים ולשלם דמי שכירות גבוהים. על המינהל לשקול מחדש את מדיניותו ולהקצות את עתודות הקרקע האחרונות ביפו לטובת פרויקטים לדיור ציבורי ודיור בר השגה."

לדברי עו"ד הישאם שבאיטה מהקליניקה לזכויות אדם באוניברסיטת תל-אביב: "זהו מקרה מובהק שבו רשות שלטונית, שאמונה על רווחת הציבור, פועלת כתאגיד פרטי שמונע משיקולים עסקיים בלבד, וכך היא שופכת שמן למדורת הג'נטריפיקציה במקום".

לדברי עו"ד גיל גן-מור, מהאגודה לזכויות האזרח, " מדובר בסוגיה מובהקת של צדק חלוקתי. פיתוח שבא על חשבון האוכלוסייה הוותיקה ודוחק אותה אל שכונת העוני הבאה, בלי לתת לה ליהנות מפירות הפיתוח, הוא אי צדק זועק לשמיים. היות שהציבור בכללותו נהנה מהפיתוח, שאף בא על חשבון דיור זול בשכונה, יש הצדקה לכך שמשאבים ציבוריים יוקצו על מנת להבטיח כי הפיתוח לא יהיה כולו על גבם של התושבים הוותיקים".

לדברי עו"ד ג'לאל דקואר מעדאלה, "במהלך השנים ניתנו לתושבי השכונה התחייבויות מפורשות לפתרונות דיור, שגם עוגנו בפסק דין, אך המדינה מפרה התחייבויות אלו שוב ושוב, בלי לתת את הדעת למשבר הדיור החריף של תושבי השכונה, שרובם ערבים".

עם העתירה הוגשה גם בקשה לצו ביניים. תגובת המדינה צפויה להימסר עד מחר, יום חמישי 18.7.13.

לעתירה ולחומרים נוספים:

http://www.acri.org.il/he/?p=27888

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. מודאג :

  העתירה חשובה מאד לעתיד המדינה.
  אפליית המגזר הערבי לא מוסרית, ומסוכנת ממש לקיום המדינה שלנו.
  ישעיהו ליבבוביץ צודק כל יום מחדש..

 2. דליה :

  http://www.themarker.com/realestate/1.2075534
  "על אף עתירה ובקשה לצו ביניים שהגישו תושבי עג'מי יחד עם מספר ארגונים חברתיים נגד מכרז שניהלה רשות מקרקעי ישראל (המינהל) לרכישת מגרש בפינת הרחובות דנולו והרופא בשכונת עג'מי ביפו, פירסם המינהל שלשום את שם הזוכה – קרן הנדל"ן "ריאלטי".
  ……. יש לציין כי פרסום הזוכה במכרז, בא יום לפני שהמדינה אמורה הייתה להגיש את תשובתה לבקשה לצו ביניים לבית המשפט המחוזי בתל אביב……"
  האם ההתנהלות הזו היא חוקית? האם על בית המשפט המחוזי מקובלת התנהלות זו של פרסום הזוכה במכרז לפני שהמדינה מחזירה תשובה לצו הביניים?
  האם לא מן הראוי היה שקודם המדינה תשיב לצו הביניים ובהתאם להנחיות בית המשפט תמשיך לפעול?
  האם זו הדוגמא שנותנת מדינת ישראל לאזרחיה? הרי מדובר בזלזול בחוק ובאי התייחסות אליו. רשות אחת של המדינה מפרה נהלי הנחיה של רשות אחרת. רשויות המדינה הן אלה הראשונות שצריכות לציית לחוק ולבית המשפט. ואם הן לא יעשו זאת, למה שהאזרחים יעשו זאת? זהו חינוך להפרת החוק.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.