חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המשבר הכלכלי – הזדמנות למפלגת העבודה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 27.11.08 6:08

ההסתייגויות מתוכנית האוצר לפתרון המשבר הן הזדמנות למפלגת העבודה להציע תוכנית משלה שתדאג לכלל המגזרים בחברה, ומודל שוק חופשי, סוציאל-דמוקרטי, שמתערב באופן ממוקד עם מטרות מוגדרות.

 מאת:  תמר בן יוסף

המשבר הכלכלי, וטיפולו של משרד האוצר בו, מעניקים למפלגת העבודה הזדמנות לניסוח ובידול של מצעה הכלכלי.

ניקח, לדוגמא, את תוכניתו העדכנית של האוצר להחייאת שוק ההון. רכיבה האחד הוא הקצאת 5 מיליארד שקל מכספי המדינה להקמת קרנות השקעה שירכשו את אגרות החוב של החברות השרויות בקשיים, או יעמידו לרשות אותן חברות מימון לפירעון האג"ח שהגיעו לפרקן. רכיבה השני הוא העמדת ערבויות בהיקף של עד 6 מיליארד שקל לאגרות חוב שהבנקים ינפיקו.

בהקצאת הכסף לרכישת אג"ח החברות הנתונות בקשיים, האוצר מתכוון למנוע את קריסתן, אם כי לנוכח סכומי העתק  שכמה מהן חייבות ספק רב הוא מה חמישה מיליארד שקל יוכלו להועיל. העמדת הערבות לאגרות החוב הבנקאיות אמורה לעודד את הנפקתן ומכירתן לציבור, וכך להרחיב את בסיס המזומנים של הבנקים, ואת יכולת מתן האשראי שלהם. אך על פי דיווחי העיתונות, הבנקים עצמם מסויגים מדרך זו של גיוס הון, וגם אם ינצלו אותה לא ברור כמה מהכסף שיגויס יועמד לרשות הציבור הרחב.

סיכוייה של הצעת האוצר לעבור את משוכות הממשלה וועדת הכספים אינם נראים טובים במיוחד ברגע זה. קרוב לוודאי שמפלגת העבודה אף היא תביע את הסתייגותה ממנה. אך הסתייגות כללית אינה מספיקה. אופי הצעת האוצר ועיתויה פותחים למפלגת העבודה פתח להצגת גישה כלכלית נפרדת משלה.

לעיצוב הגרסה הנגדית, כדאי לזהות מאפיין בולט של הצעת האוצר. היא עוסקת במשק ב"גדול", ולא מתעכבת על הפרטים. כך יוצא שמצד אחד הממשלה מזרימה למשק סכום לגמרי לא-זניח שיגיע במרבו ל-11 מיליארד שקל – כ-1.5% מהתמ"ג. זו וודאי התערבות בפעולתו של השוק החופשי, ובפרט שהיא נעשית נגד כיוונו ומונעת את נפילתן של חברות שכוחות השוק גוזרים עליהן להתכווץ או להיעלם. מצד שני, אותה הצעה לא נוקבת ביעד מפורש, לא מנסה לתאר את מנגנון השפעתה של התמיכה או לכמת את תוצאותיה.   

זה המקום בו מפלגת העבודה נקראת להציב אלטרנטיבה משלה. היא לא צריכה להמציא שום דבר, רק לחזור לאמצעי המדיניות שהיו נהוגים במשק מאז הקמתו ודועכים מאז שנות ה-90. בעבר, בעידן התכנון הכלכלי והמדיניות התעשייתית שלאחריו, כל תמיכה של הממשלה יועדה למטרה מוגדרת ולטובת אוכלוסיה שסומנה מראש. היעדים העיקריים היו: תעסוקה מלאה, העלאת רמת החיים, יישוב הפריפריה, חלוקה שוויונית של ההכנסות. כל אמצעי תמיכה נשפט על פי השפעתו המשוערת, ובדיעבד, גם בדקו את הצלחתו במילוי המשימה.

עידוד השקעות הון, עידוד המו"פ, עידוד השיווק לייצוא – אלה האמצעים ששימשו אז את הממשלה לתמיכה בפרנסתן של אוכלוסיות רחבות. ניסיון מצטבר ומחקרים הוכיחו את תועלתם. גם אם הצלחתם אינה מלאה, הם עדיין מכוונים להטיב עם הרבים.

האוצר, מסיבותיו שלו, מחסל את המענקים לעידוד השקעות הון שהיקפם בשנת 2008 מגיע לכ-300 מיליון שקל. התמיכה למו"פ הולכת בעקבות עידוד השקעות ההון ומתכווצת מאז שנת 2000. היקפה ב-2008 מגיע לקצת יותר ממיליארד שקל.

השוואת התמיכה לתעשייה עם התמיכה למגזר הפיננסי המוצעת בימים אלה עשויה לעורר מחשבה חדשה בציבור. זוהי הזדמנות לעבודה לחדד את משנתה: ייצור לעומת פיננסים, הבטחת תעסוקה לרבים לעומת העשרת המעטים. ומעל הכל, מודל השוק הכאילו החופשי המיושם עכשיו, שמתערב בגדול גורם נזק בגדול ולא יודע למה, לעומת מודל השוק החופשי הסוציאל-דמוקרטי, שמתערב בקטן באופן ממוקד ובמחשבה תחילה.

הבלוג של תמר בן יוסף : עידן השוק החופשי

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  ניהול קמפיין כלכלי נבון ומשכנע, בעזרתו במיוחד של עמיר פרץ וגם שלי יחימוביץ, בהחלט עשוי להועיל למפלגה ולהקנות לה עלייה במנדטים הן בסקרים והן בפועל.

 2. לינדנבאום מיכאל :

  בינתיים אני קורא ב-ynet שכל ראשי הסיעות הסכימו עם תוכנית שר האוצר.פירוש הדבר שברק עוד גרוע מאולמרט….מזל שברוורמן מתנגד בוועדת הכספים.

 3. עמית :

  תענוג לקרוא, כרגיל. ושאלה: הסכום שמוקצה למו"פ (מיליארד ש"ח) נראה כלל לא נמוך, כמה הוא היה לפני שנת 2000? בכמה הוא קוצץ במונחים ריאלים?

 4. תמר בן-יוסף :

  עמית,

  התמיכה למו"פ בשנת 2000 הסתכמה ב-1.8 מיליארד שקל במחירי אותה שנה. זו ירידה של 39% בהיקף התמיכה במחירים שוטפים. חישוב הקיצוץ הריאלי דורש עבודה. באומדן גס, עליית מדד המחירים לצרכן תוסף עוד כ-15% לשחיקה. כלומר, השחיקה הריאלית תתקרב ל-50%. אפשר לעדן את התרגיל ולהכניס עליית שכר (חלק גדול מהוצאת המו"פ הוא שכר)אבל זה באמת לא כל כך חשוב.

 5. עמית-ה :

  פשוט נכון וטוב.
  הרושם שלי הוא שבמשרד האוצר מנסים כל מיני דברים משום שהם לא מבינים למה משבר ולא יודעים מה לעשות בכדי לצאת ממנו.
  זה נראה לי דומה לחסיד של רב, כשהרב מת פתאום האמונה שלו בניצחיות הרב מתחזקת.
  אומנם לא רציונלי אבל כיוון שאנחנו עוסקים באנשים (כן גם באוצר אלו בני-אדם) זה לא מפתיע.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.