postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ועדת הכספים – פיצול התחשבנות בעניין בריאות הנפש מחוק ההסדרים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת הכספים – פיצול התחשבנות בעניין בריאות הנפש מחוק ההסדרים

נושאים חדשות, עלו ברשת, רווחה ושירותים חברתיים ב 14.07.13 2:00

ביום חמישי 11 ביולי 2013 נערכה בוועדת הכספים ישיבה הקשורה לרפורמה בבריאות הנפש. לפי ההודעה שפרסמה הוועדה, פוצל סעיף התחשבנות טיפול היום במרפאות בריאות הנפש בין קופות החולים לבתי-החולים מחוק ההסדרים. להלן נוסח ההודעה שפורסם באתר הכנסת, המלמד על עמדות המשתתפים בישיבה

 פיצול ההתחשבנות מחוק ההסדרים מלמד על הבעיות הרבות המתעוררות לאור התכנית ליישם את הרפורמה בבריאות הנפש. הכינו תכנית רפורמה. לחוק ההסדרים הנוכחי הכניסו את הסדרי התשלום עם בתי החולים, אך לא עם מרפאות בריאות הנפש. לא מבטיחים בחקיקה את הסדרי הרפורמה ותכניהם.

להלן ההודעה שפרסמה ועדת הכספים בעניין:

ועדת הכספים: פוצל סעיף ההתקשרות בין קופות החולים למרפאות בריאות הנפש מחוק ההסדרים. ועדת הכספים פיצלה מהסדר ההתחשבנות בין קופות החולים לבתי החולים בתחום בריאות הנפש את נושא טיפול היום

תוכן

בתום דיון סוער, היום (ה'), בנושא ההתחשבנות בין קופות החולים לבתי החולים בתחום בריאות הנפש, פיצלה ועדת הכספים, את נושא ההתחשבנות (ה– CAP) בין הקופות למרפאות לבריאות הנפש. יו"ר ועדת הכספים, ח"כניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הסביר את הסיבה לפיצול, בהיעדר הסבר מפורט על האופן שבו תיעשה ההתחשבנות, בניגוד לזו שתעשה מול בתי החולים. הדיון היה סוער, נוכח תרעומת מצד ח"כים שדרשו שלא לקיים את דיון בנושא מכיוון שהוא נוגע לתקציב של אמצע 2015. נציג האוצר בתגובה: "כל מערכת הבריאות עובדת במתווה תלת-שנתי ועל-כן רלוונטי לקיים דיון להסדר התחשבנות עד 2016".  

     סלומינסקי דחה את הדרישה לדחות את הדיון: "הממשלה אישרה את הרפורמה בבריאות הנפש. הנושא הוא דרך ההתחשבנות ונועד לסייע לציבור חולי הנפש ברמה ובזמינות גבוהה יותר מאשר כיום".

    סגן ראש אגף התקציבים, משה בר סימן טוב,ניסה אף הוא להרגיע את הח"כים: "לא דנים במסגרת החוק הזה על הרפורמה בבריאות הנפש. היא אושרה ע"י הממשלה והדיון לגביה הסתיים. הרפורמה מתבצעת וקופות החולים כבר מספקות כבר עכשיו שירותים בתחום. תכלית חוק זה היא אחת; לקבוע כללי התחשבנות בין קופות החולים לבתי החולים בנושא שירותי בריאות הנפש. מערכת הבריאות בהסדרי ה-CAP-ים עובדת בהסדרים תלת-שנתיים ולכן ההסדר כעת הוא עד אמצע 2015. הסיבה שזה מבוצע בוועדת הכספים, כיוון שמדובר בנושא של התחשבנות כספית וכאן אנחנו מאשרים נושאים שלהתקשרויות כספיות ותקציביות. אנחנו קובעים תקרת צריכה שעד אליה קופת החולים תשלם מחיר מלא לבית החולים ומעבר אליה עפ"י שיעורי הקאפניג; שיעורים מופחתים עד 30% פחותמהמחיר המלא. הנושא נתקע בוועדת העבודה, רווחה ובריאות, אז החלטנו לעשות את זה שלא בחקיקה רגילה".                  בר סימן טוב הוסיף: "קופות החולים חייבות לספק את השירותים בפריסה ארצית ובזמינות מלאה. לצורך כך, אף ניתנת תוספת משאבים משמעותית לקופות. הזכות של המבוטח לקבל שירות מוגדרות בחוק ביטוח בריאות ממלכתי. מנסים לנטרל תמריצים שליליים. המודל הוא מרפאתי וצריך לפתח אותו בהדרגה. לכן בתקופת הביניים קופות החולים מקבלות משאבים ונותנות שירותים. וזה עד שיצטרכו לתת באופן מלא. התכלית של הממשלה היא מימון, רגולציה וסטנדרטיזציה של שירותים. קופות החולים עושות עבודה טובה מאוד באספקת שירותים וייעשו גם כאן. אנחנו אחרי עשור של הידברות. נתנו תוספת משאבים נדיבה מאוד". בר סימן טוב הודה, כי מדובר בכסף שאינו צבוע למטרה זו. יחד עם זאת, הוא ציין "לא הייתי מעביר את הנושא לאחריות הקופות ללא הכסף והמשאבים הדרושים".      

  ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) דרשה לדעת "האם ניתן לצבוע אותו?" ובתשובה ענה בר סימן טוב, כי "חוק ביטוח בריאות ממלכתי לא צובע כסף".      

 ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה)אמר ש"היום התקציב לנשוא גדול יותר מאשר בתקופתו כסגן שר הבריאות".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו: "אנחנו עובדים בתכניות תלת-שנתיות על-מנת שכל הגורמים ידעו כיצד נעשית ההתחשבנות ביניהם. המצבכיום לא תקין, כשאני גם המפעיל של שירותי בריאות הנפש וגם הרגולטור בו-זמנית וצריכה להיות הפרדה. אחרי עשור של דיונים וסבל רב לחולים ולמשפחותיהם, חייבים לעשות מעשה. כיום יש רק 30 מרפאות ברחבי הארץ וגורמים שונים, שהם המיעוט תוקעים את זה. אני רואה את הכשל מול העיניים ולאחר שנפגשתי עם נכי הנפש. המצב הנוכחי פוגע בחולי הנפש והכי גרוע, רכישה שירותים פרטיים בהיקף 52%, כי אין פסיכיאטרים ופסיכולוגיים נגישים בהיקף הנדרש במערכת הציבורית. ברקע אפילו בג"צ, שארגון בזכות עתר, ובג"צ פונה לממשלה, למה לא מעבירה בצו".        גמזו הוסיף: "יש לנו ניסיון עם תוספות לרפורמות ולא ניתן להמשיך את הדיון בלי סוף. עכשיו, אם לא אקבע הסדרי התחשבנות מוסדרים, חלקגדול מהכסף הזה יישאב להגדלת אשפוז אולי מיותר, כי בריאות הנפש הולכת לכיוון קהילתי. אסור לי ליצור מצב שהכסף יגרום לבתי החולים הרעבים. הרפורמה מכוונת להכפלה לכמות המגעים האמבולטורית". 

  ראש שירותי בריאות הנפש, ד"ר גדי לובין: "בשנה הקרובה אמורים להיפתח 64 מרפאות נוספות של הקופות, מחציתן מרפאות ילדים ונוער. הציבור שילםב- 2012 240 מיליון ₪ על שירותי בריאות הנפש על טיפולים אמבולטוריים והמחירים יעלווזה יעבור את ה- 300 מיליון ש"ח. מה שמעניין אותי, שאדם ממעלות לא יצטרך ליסוע לכרמיאל לקבלת שירות".           

מנהל בית החולים אברבנאל, ד"ר יהודה ברוך: "הרפורמה בבריאות הנפש חשובה. אנחנו רואים בעיות כלשהן ב– CAP אך זה לא יהווה בעיה. כולם דורשים את הרפורמה והיא ראויה, וכמו שאמר מנכ"ל משרד הבריאות, ההתנגדות היא בשוליים".

     עדית סרגוסטי מארגון 'בזכות': "המצב בשטח הוא קטסטרופה. יש חוסרים מלפני 20 שנה ויותר. מטופלים צריכים לחכות בתור חודשים ארוכים. הב"צ היה שחייבים לקיים את הרפורמה, כי המצב בלתי נסבל. בעקבות הבג"צ הוגשה הצעת החוק". פנתהלח"כים: "אל תתנו יד לעיכוב ביצוע הרפורמה". 

       חנה שטרום-כהן, יו"ר פורום בריאות הנפש, חנה שטרום-כהן,הביעה עמדה מנוגדת ואמרה: "מנכל המשרד מדבר כאילו המצב הקטסטרופלי של מצב מרפאות בריאות הנפש כאילו לא משרד הבריאות ייבש אותנו, סגר תקנים. מדובר בכל הציבור, כל אדם הסובל ממצוקה נפשית. זכאי לקבל טיפול בחינם, מקצועי. כל הזמן מדברים על המצב הקטסטרופלי ולא לוקחים בחשבון שיש לנו ידע, ניסיון וצורת עבודה שהתפתחה במשך עשרות שנים. הח"כים לא יכולים להבין במסגרת חוק ההסדרים מה זה עבודה בבריאות הנפש. לא מדובר כאן רק בהסדרי תשלום

   ח"כ מיכל בירן (העבודה): הנכון, לדון בנושא בוועדת הבריאות וזו חוות הדעת המקצועית של היועץ המשפטי לכנסת. אך 'פתקית' שהועברה ברגע האחרון ליו"ר ועדת הכנסת, הביאה לכך שההחלטה היתה ועדת הכספים. מה שהוביל לצורך להעביר לקופות החולים, זה ששנים ייבשו את השירותים הציבוריים".

    ח"כ מרב מיכאלי (העבודה): אם אתה מבטיח לי להשוות את רפואת הנפש לרפואת הגוף, במהלך הזה, אז אני ממש לא מעוניינת בזה, כי מצב הבריאות הכללית ממש לא טוב".      

       ח"כ עפר שלח (יש עתיד): רוב מי שמתנגד להסדר ההתחשבנות מתנגד בפועל לרפורמה. ההוצאה הציבורית לבריאות בישראל נמוכה וזה מחפיר".

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.