חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק ההסדרים – האם הח"כים יתנו יד לרפורמה בבריאות הנפש?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, רווחה ושירותים חברתיים ב 14.07.13 2:01

בשבוע זה תצביע מליאת הכנסת במסגרת חוק ההסדרים על הרפורמה  בבריאות הנפש. האם יתנו יד חברי-הכנסת לביטול ההתמחות בבריאות הנפש ולהעברת הטיפול בפגועי נפש לרופאי משפחה ולאחיות קופות החולים?

מאת: דליה בלומנפלד

מזה שנים עומדת על הפרק הרפורמה בבריאות הנפש. הרפורמה תוציא את שירותי בריאות הנפש ממשרד הבריאות ותעביר אותם לקופות החולים ולגופים פרטיים. חברי-כנסת שדנו בנושא בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת ה-18 בישיבות רבות, שאליהן הוזמנו מומחים בתחום, הבינו את סכנת ההידרדרות בטיפול בפגועי הנפש, אם תתקיים הרפורמה, ודחו את הקץ. בסופו של דבר, בתקופת יעקב ליצמן בתפקידו כסגן שר הבריאות  בתקופת הכנסת ה-18, הוצא צו ממשלתי ליישום הרפורמה. ביום חמישי שעבר (11/7/13) עבר בועדת הכספים הסכם התשלום בין משרד הבריאות לקופות החולים, ואם הסכם זה יעבור בחוק ההסדרים, משמעותו שהרפורמה יוצאת לדרך ללא שתהיה חשיבה כלשהי על מתן מענה ראוי לבעיותיהם של פגועי נפש ולשמירה על זכויותיהם של העובדים.

שירותי בריאות נפש, שהגיעו לרמת התפתחות מקצועית גבוהה, במדינת הרווחה שהתקיימה בישראל עד שנות ה-80, הולכים ונהרסים ברפורמה הזו. לפי הרפורמה יועבר הטיפול בפגועי  נפש מבתי-החולים הפסיכיאטריים למחלקות פסיכיאטריות בבתי-החולים הרגילים ומתחנות בריאות-הנפש למרפאות שיוקמו על ידי קופות החולים ועל ידי גופים פרטיים. אחד הדגלים של הרפורמה הוא  השוואת רפואת הנפש לרפואת הגוף, והרפורמה אכן תעשה זאת על ידי מדיקליזציה של הטיפול – מרבית המטופלים יטופלו בטיפול תרופתי במקום נפשי, כשהכוונה שרבים מהם יקבלו את הטיפול על ידי רופא המשפחה, בלי להגיע כלל לבדיקה של פסיכיאטר, ובודאי שלא תינתן להם אפשרות להיפגש עם פסיכולוג או עובד סוציאלי. כך יקבלו חלק גדול מהסובלים מבעיות פסיכיאטריות מענה על ידי רופא משפחה, שאינו מוסמך לעסוק בבעיות פסיכיאטריות, ואשר גם כך עובד בעומס ובלחץ רב, וכך יתחסל הטיפול הנפשי בפגועי הנפש. ואנשי המקצוע שהשקיעו שנים בפגועי-הנפש, הגיעו לרמת התמחות גבוהה, והתאימו את מסגרות הארגון הטיפולי לצרכי המטופלים, עתידים להיוותר ללא תעסוקה. כך מסתבר שמשמעות הרפורמה היא ביטול המומחיות בתחום בריאות הנפש, והעברת הטיפול לגורמים לא מומחים.

כאמור, לפי הרפורמה עתידים בתי החולים הפסיכיאטרים להיסגר, והטיפול בחולי נפש ייעשה במחלקות פסיכיאטריות שייפתחו בבתי חולים רגילים. בעבר בתי-החולים הפסיכיאטריים כללו מחלקות פתוחות, מחלקות סגורות ומחלקות שיקומיות. הטיפול הממוקד של מומחי בריאות הנפש איפשר להעביר חולים ממחלקה סגורה לפתוחה או לשיקומית, וההיפך, בהתאם למצבם הנפשי, ולהכינם לקראת החיים בקהילה. ההכנה של המטופל לקראת החיים בקהילה במשך שהותו במחלקה שיקומית או פתוחה מאפשרת חיפוש מסגרת בקהילה שתתאים לו ומעלה את הסיכוי שלו להשתלב במסגרת כזו. במהלך השנים האחרונות נסגרו המחלקות השיקומיות בבתי החולים, וצומצם מספר המחלקות הפתוחות, וכתוצאה מכך אין אפשרות להתאים את סוג המחלקה למצבו הנפשי של החולה, ואין אפשרות להכין אותו לחיים בקהילה. בנוסף, לפי הרפורמה זמן האשפוז בבית חולים נקבע ל-33 יום, תקופה שהיא הזמן המינימאלי שבו יכול חולה להגיע לאיזון תרופתי. ומה יקרה אם החולה לא יצליח בפרק זמן קצר זה להגיע לאיזון תרופתי? כמובן שעל מנת להגיע למצב שהוא יכול לעבור למסגרת קהילתית נדרש זמן ממושך הרבה יותר מ-33 יום. ומה התוצאה? כיום ידוע שמטופלים רבים הופכים לדרי רחוב, תופעה שהפכה שכיחה בשנים האחרונות מאז החל יישומה של השלב הראשון של הרפורמה בבריאות הנפש, שבו צומצם באופן דרסטי מספרן של מיטות האשפוז (מ-8,925 מיטות  ב-1978 ל-3,150 ב-2010).

בנוסף, העברת חולי נפש לבתי חולים כלליים אינה מתחשבת בפרטיות הנדרשת של חולי הנפש הללו. חולי נפש ומשפחותיהם אינם מעוניינים שהחברה תדע אודות המצב הנפשי של החולים. אשפוז בבית-חולים ציבורי רגיל יוביל לכך שהחברה סביבם תדע על מצבם, תופעה שלא תועיל לשיפור מצבם, אלא להעמקת הסטיגמה אודותם.

הרפורמה קובעת שכל מי שנזקק לטיפול בבית-חולים או במרפאה לבריאות הנפש יזדקק לטופס 17. איך אפשר לדרוש  מחולה פסיכיאטרי אקוטי לבצע נהלים כאלה, כשהוא כלל אינו במצב המאפשר זאת?

תכנית הרפורמה היא גם לסגור את מרפאות בריאות הנפש. היום פועלות 56 מרפאות לבריאות הנפש, ועובד בהם צוות מקצועי מגוון, הכולל פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים ועוד, גם לאחר תהליך ייבוש של צמצום תקנים. על פי הרפורמה עומדים לסגור את המרפאות הללו, ולפתוח במקומן 39 מרפאות חדשות עם צוות מצומצם. זה מזכיר את הגורמים ברשות השידור המציעים לסגור את הרשות ולפתוח אותה מחדש. למה לסגור אם מתכוונים לפתוח מחדש? האם מומחי בריאות הנפש מחבלים בטיפול בפגועי הנפש? נהפוך הוא. הם המומחים המקצועיים היכולים לתת את הטיפול הטוב ביותר לפגועי-נפש. ניתן להבין מכך שסגירה ופתיחה של מרפאות מטרתה לפטר את המומחים הללו, ולהזמין אותם שוב לעבודה זו בתנאי העסקה ירודים, או במיקור חוץ.

הרפורמה קובעת נורמה של מספר פגישות עם מטופל. מכנים זאת "מגעים" במקום המושג "טיפולים", הנהוג כיום. כינוי זה מרמז שהמגע אינו בדיוק טיפול, ואפילו פגישה חסרת משמעות בין אחות קופת-חולים לבין מטופל יכולה להיחשב "מגע". הנורמה היא 9 "מגעים" למבוגר  ו – 12 לילד. ובכל מקרה לא יינתנו יותר מ-30 "מגעים". ומה יקרה אם גם 30 "מגעים" לא יעזרו? יפסיקו אותם? במצב הנוכחי, כל מטופל מקבל את כל הטיפולים שהוא זקוק להם, בהתאם למצבו ולא על פי שיקולים כלכליים.

ועוד בעיה שמתעוררת ברפורמה. ה"מגעים" הללו יוכלו להתקיים רק בתנאי שיש למטופל אבחנה פסיכיאטרית. ומה עם נפגעי טראומה למיניהם כמו נפגעות אונס, נפגעי תאונות דרכים, ילדים להורים חסרי מסוגלות הורית? לאלה לרוב אין אבחנה פסיכיאטרית. איך יטפלו בהם? האם יווצרו מקרים של נפגעי טראומה שכדי לטפל בהם, ידביקו להם אבחנה פסיכיאטרית? והרי אבחנה פסיכיאטרית לאדם שאינו מאובחן כך עלולה לגרום נזק לאותו מטופל, לסגור לו דלתות בעתידו. מכאן ניתן להבין שנפגעים רגילים עלולים להיות במצב שלא יטופלו כלל.

הרפורמה מתוכננת ללא קשר עם אנשי השטח העובדים בתחום. נראה שמסתירים מהם מידע. האיגודים המייצגים את העובדים הללו אינם מקימים קול צעקה, אינם מכריזים על סכסוך עבודה, אינם מודיעים על שביתה. אך ארגוני זכויות האדם, "בזכות", "רופאים לזכויות אדם", ו"עוצמה", תומכים בקיום הרפורמה. מה עומד מאחורי תמיכתם? האם שיפור הטיפול בפגועי נפש? על פי הנתונים שנאספו בעניין נראה שהרפורמה תהיה קלקול יותר מאשר תיקון.

לאור הבעיות המצטברות שמעורר יישום הרפורמה בבריאות הנפש, האם ראוי שחברי הכנסת  יתמכו בה ללא סייג בישיבת ההצבעה עליה במסגרת חוק ההסדרים?

חתמו על עצומה הקוראת לביטול הרפורמה בבריאות הנפש

 

הצטרפו לדף המאבק בפייסבוק למען בריאות נפש ציבורית

 

לקריאה נוספת:

הרפורמה בבריאות הנפש הפרטה וחיסול השירות מאת: ריקי פרנקל

רפורמה בבריאות הנפש – תיקון או קלקול? מאת: דפנה יעקובוס

עצרת מחאה: את בריאות הנפש לא מפריטים מאת: אודליה כרמי

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

12 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  צוות הבריאות – ועדת המומחים של המאבק החברתי:
  "אנו רואים ברפורמה של שרותי בריאות הנפש, צעד חשוב בחיזוק שרותי הבריאות הציבוריים, ותרומה משמעותית לצמצום הפערים בנגישות לשרותי בריאות. יישומה של הרפורמה עליה הוחלט עתה מהווה צעד משמעותי בהפיכתם של שרותי בריאות הנפש לחלק אינטגרלי מסל השירותים אשר ניתן על ידי קופות החולים, והפיכתם של שירותים אלו לשירותים המעוגנים בחקיקה כזכות של כל תושבי ישראל".

  http://www.phr.org.il/default.asp?PageID=66&ItemID=1466

  על פניו נראה שיש כאן מקרה מוזר של יקוב הדין את ההר. מתוך תפיסה כוללת צודקת, מנסים לכפוף הכל תחת אותה המטריה המחוררת והקרועה, שבמצבה הנוכחי, על פי עמדת הצות, איננה מסוגת לספק את המטלות שעליהן היא כבר מופקדת.
  מצד אחד מבקרים קשות את המצב בכללי במערכת הבריאות ומצד שני תומכים בריפורמה בבריאות הנפש שמציע משרד הבריאות בתוספת התניות שוליות לגמרי.
  http://www.equalhealth.org.il/2012/04/30/בריאות-הנפש-וצדק-חברתי-בישראל–-עקרונו

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  על פניו נראה שיש כאן מקרה מוזר של יקוב הדין את ההר. מתוך תפיסה כוללת צודקת, מנסים לכפוף הכל תחת אותה המטריה המחוררת והקרועה, שבמצבה הנוכחי, על פי עמדת הצות, איננה מסוגלת לספק את המטלות שעליהן היא כבר מופקדת.
  מצד אחד מבקרים קשות את המצב הכללי במערכת הבריאות ומצד שני תומכים בריפורמה בבריאות הנפש שמציע משרד הבריאות בתוספת התניות שוליות לגמרי.
  http://www.equalhealth.org.il/2012/04/30/בריאות-הנפש-וצדק-חברתי-בישראל–-עקרונו

  הדרך לגיהנום רצופה בורות ופחים של כוונות טובות.

 3. משתמש אלמוני :

  אף פעם לא שמעתי על "צוות הבריאות – ועדת הבריאות של המחאה החברתית".למהן האמת בשבוע שעבר התפרסם באתר המחאה החברתית מאמר שמתנגד לרפורמה. אז בבקשה אל תשתמשו בשם המחאה כשאתם תומכים ברפורמה. לא ברור מתגובתך מה טוב ברפורמה לאור המאמר לעיל והמאמרים שצורפו אליו. אתה משתמש בסיסמאות של חיזוק שירותי הבריאות וצמצום הפערים, אבל לפי מה שעולה מהמאמר, נראה שזה בדיוק ההיפך.יש כאן התנערות פושעת מהמדינה מאחריותה לקהל הכי חלש, ומפליא מאד שארגון רופאים לזכויות אדם תומך ברפורמה הזו

 4. משתמש אלמוני :

  מצורף המאמר שפורסם באתר המחאה החברתית. אז שלא תנסו להציג את הרפורמה כקשורה למחאה החברתית. הרפורמה היא בדיוק מה שהמחאה החברתית מתנגדת לו – הפרטת בריאות הנפש היא הפרטה ככל ההפרטות האחרות של המגזר הציבורי. משמעותה שיהיו אנשים פרטיים שירוויחו הרבה כסף על גבם של האוכלוסיות החלשות ושהעובדים יהפכו לעובדי קבלן http://j14.org.il/articles/52923

 5. היכונו למשלים מושלם פלטינה לנפש :

  קופות חולים - חברות ביטוח

  קופות החולים בגרעונות כבדים ולא מסוגלות לעמוד ולתת את סל השרותים הקיים. עשכיו אתם מכניסים גם את האוכלוסיות החלשות הזקוקות לטיפול נפשי למיטה החולה הזו???!
  רק מי שיש לו כסף יקבל טיפול ראוי
  זו הפרטה של שרות ממלכתי ציבורי נוסף כמו אחיות בתי הספר וטיפות החלב

 6. משתמש אלמוני :

  מהתגובה הראשונה אני מבין שלדעת המגיב משרד הבריאות הוא "מטריה מחוררת וקרועה" לעומת קופות החולים, שלפי דעתו כנראה אמורות לשלם את המחיר. זו נראית לי דרך חשיבה עקומה. המדינה היא האחראית לשלם את הוצאות הבריאות של תושביה. קופות החולים הן חברות ביטוח פרטיות שמטרתן היא רווח, וכיוון שבשנים האחרונות אינן מתוקצבות כמו שצריך, הן מעבירות את העלות לכיסי המבוטחים. מאד מוזרה העמדה של רופאים לזכויות אדם בנושא הרפורמה הזו

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  למשתמש אלמוני

  1. במאמר של דליה מוזכרים התומכים: " "בזכות", "רופאים לזכויות אדם", ו"עוצמה",".
  מהאתר של רופאים לזכויות אדם הגעתי למה שצוטט וקושר בתגובה שלי.

  2. באותו נייר עמדה שממנו ציטטתי וצרפתי קישור עולה שכל מערכת הבריאות נמצאת במצבה של אותה מטריה מחוררת.
  לפיכך = טענתי היא שאין טעם להעביר את הטיפול בחולי הנפש לחסות מערכת בריאות כללית חולה.
  נדמה לי שדברי בהירים ומפורשים.

  3. דבר אחד זה להציע נייר עמדה עקרוני שמשרטט את הרצוי במערכת הבריאות בכלל, ודבר אחר זה לתמוך בריפורמה ספציפית שתעביר את הטיפול ממיטה חולה אחת לטיפולה של מיטה חולה אחרת.

  4. ראוי להפריד בין הדיונים על ייבוש והפרטה לבין הדיון על הדרך הרצויה לטיפול בריאות הנפש – באם במרפאות הקהילה הכלליות או בנפרד. אלה הם שני דיונים שונים.

  5. הבלבול שהמגיב האלמוני מצביע עליו לא צריך להפתיע. משטר ההפרטה הניאו-ליבראלי רשם לעצמו הצלחה משמעותית כשפירק את החברה האזרחית לרסיסים בצורת גופים, עמותיות, צוותים, וועדות שחיים מטוב ליבם של בעלי הון.

  לעניננו – יפתח המגיב האלמוני בבקשה את הקישור הבא:
  http://www.equalhealth.org.il/2012/04/30/בריאות-הנפש-וצדק-חברתי-בישראל–-עקרונו

  ויגיע לטקסט הנ"ל: "בעקבות הפרסומים על רפורמה בבריאות הנפש מפרסם צוות המומחים לבריאות של המאבק החברתי עקרונות ופעולות לשוויון וצדק חברתי ברפורמה לבריאות הנפש: הרפורמה בבריאות הנפש – הזדמנות לשוויון וצדק חברתי

  למסמך המלא- נייר עמדה- בריאות הנפש שוויון וצדק חברתי- עקרונות יסוד- אפריל 2012 ".
  יקיש על המשפט האחרון ויגיע למסמך וורד שבכותרתו מופיע:
  "נייר עמדה מאת צוות הבריאות – ועדת המומחים של המאבק החברתי".
  יקיש על הכותרת הנ"ל וזה יוביל אותו היישר לקישור הבא:
  http://j14.org.il/spivak/?page_id=29

 8. משתמש אלמוני :

  האנשים שמכתירים את עצמם כועדת המומחים של המאבק החברתי הינם שלומית אבני, פרופ' נדב דוידוביץ' ודני פילק, כולם מרופאים לזכויות אדם. והם מכתירים עצמם מומחים של המאבק החברתי. אולי הם זכאים לתואר הזה בכל תחומי הפעילות שלהם, חוץ מאשר בנושא הרפורמה בבריאות הנפש, שבו הם תומכים – משום מה – ברפורמה שמטרתה לחסל את השירות הציבורי בבריאות הנפש. והם מנמקים זאת בכל מיני סיסמאות מבלי לתת ולו הסבר הגיוני אחד לפעילותם זאת.

 9. משתמש אלמוני :

  בנוסף, המאמר שפורסם בשמכם באתר של המחאה החברתית עוסק בהפרטת הרפואה הציבורית בישראל ולא ברפורמה בבריאות הנפש. אז אל נא תטעו את הציבור – אנשי המחאה החברתית הם נגד הרפורמה בבריאות הנפש, כפי שהם נגד הפרטת הבריאות הציבורית, וכפי שהם נגד הפרטות אחרות. למה אתם מנסים להטעות את הציבור?

 10. ק. טוכולסקי :

  חברי הכנסת של הקואליציה הנוכחית מסוגלים למעשי נבלה גדולים יותר מהרפורמה הזו. עד שלא נעיך את ממשלת ביבי-לפיד-בנט-ליבני לפח האשפה של ההיסטוריה נזכה לעוד הרבה מעשי נבלה מסוג זה.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לאלמוני

  מי שמטעים זה רופאים לזכויות אדם. הם אלה שמקשרים עצמם לאתר המחאה כפי שהראיתי למעלה, שלב אחרי שלב.
  אולי כדאי שתעירו להם על כך?

 12. משתמש אלמוני :

  הטענה שהמחאה החברתית תומכת ברפורמה לבריאות הנפש היא המטעה. המחאה החברתית היא נגד הרפורמה בבריאות הנפש.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.