שמואל גלבהרט: תמונה בעייתית של ניהול חיפה על ידי יונה יהב

בהצעתו לסדר של יו"ר סיעת הירוקים תחת הכותרת "מצב העיר בסיכומה של קדנציה- סיבה לחשבון נפש נוקב" מעלה אדר' שמואל גלבהרט נתונים חמורים על מצב העיר חיפה כפי שמפורסמים בשנתון הסטטיסטי של העירייה ונתוני הלמ"ס בתחומים: נטישת העיר, תעסוקה, תיירות, פיזור כספים, אירועי חומרים מסוכנים ותחלואה במשך 10 שנות כהונתו של יונה יהב כראש העירייה

 בתחום התעסוקה: בתחילת כהונתו של יהב רק 18.5% מהחיפאים עבדו מחוץ לעיר בעוד היום נאלצים 24.5% מתוכם למצוא את פרנסתם מחוץ לעיר. עליה של 32%.  גלבהרט: "הבחירה בתעשיות הפטרוכימיות כמנוף הכלכלי והתעסוקתי של חיפה, לא הוכיחה את עצמה, והגדלתן תוסיף תעסוקה בעיקר לרופאים ולרוקחים"

בתחום התיירות: בעוד שלטי החוצות מצהירים על 30 בתי מלון חדשים- גם כאן  הנתונים הסטטיסטיים צוללים. בימים שנבחר יהב חיפה משכה אליה 4.1% מהתיירות הנכנסת ו-3.1% מתיירות הפנים. ירידה של 40% מראה כי חיפה מושכת אליה רק 2.5% מהתיירות הנכנסת וירידה של 10% בתיירות הפנים מראה כי העיר מושכת אליה רק 2.8 אחוז מהישראלים הנופשים.

בתחום האוכלוסייה: ב-2010 גדלה אוכלוסיית חיפה באחוז אחד לעומת הנתון הארצי של גדילה ב- 2.5%. בשנת 2011 שוב גדלה אוכלוסיית חיפה באחוז אחד בלבד בעוד הנתון הארצי מדבר על גדילה של 2.6%. גלבהרט:" חיפה נכשלת בתחרות עם ערי המרכז, ולמה שתצליח? בשביל זה צריך יותר מגינון ושילוט חוצות… שאלה נפרדת היא האם יש הצדקה להסתערות הנדל"נית על שאריות השטחים הירוקים הפתוחים, שכה חסרים בעיר?"

 בתחום התחלואה: מה שלא פורסם בשנתון הסטטיסטי של העירייה, ודווקא מאוד מדאיג אלו נתוני התחלואה והתמותה בחיפה:

מוות ממחלות כליה – 30%

מוות ממחלות לב – 29%

יתר לחץ דם – 22%

סוכרת – 16%

תמותה בכלל – 8%

פניות למיון של מבוטחי קופ"ח – 15%

פניות למיון של ילדים – 26%

סרטן הלימפומה NHL – מקום ראשון בעולם

סרטן צוואר הרחם – 48%

סרטן הריאות – 29%

סרטן המעי הגס – 16%

תמותה מסרטן לסוגיו – 12%

שכיחות מחלת אסטמה בקרב ילדים – פי 2 עד 3.

תכולת עופרת בדם אצל ילדים – פי 4.

גלבהרט: "הצהרות רה"ע כי אנו נושמים את האויר הנקי בארץ, והצהרות המנכ"ל כי טרם הוכח קשר בין זיהום אויר לתחלואה, הן חסרות בסיס, ומשחקות לידי בעלי המפעלים בבואם לבקש אישורים להגדלת מפעליהם… בתמיכת העיריה! הילדים אינם חולים מזיהום "שהיה פעם", הם נולדו לאויר של היום. ואין לייחס להם שתיית אלכוהול ועישון, כשיטה לזכות את המפעלים מאחריות לתחלואהבזמנו הצגתי נתוני תחלואה חריגה של ילדים באזור, ומ"מ רה"ע, יו"ר נעמת לשעבר, התלוננה: כבר אי אפשר לשמוע את זה יותר. ואחריה סגן רה"ע ויו"ר הועדה לשלום הילד: תנו לו לסיים לקשקש, יאללה. לכן אני מתנצל, אבל את הנתונים הבאים תשמעו שוב, וגם בעתיד: באזור חיפה, 4% משטח המדינה, 25% מהמפעלים המסוכנים והמזהמים. באזור חיפה 12% מהאוכלוסיה, 17% מכלל חולי הסרטן, ו-20% מהילדים חולי הסרטן במדינה."

אירועי חומרים מסוכנים: בשנת 2004 התרחשו באזור חיפה 10 ארועי חומ"ס חמורים, וב-2011 עלה מספרם ב-80%, ל-18, בכלל זה 3 עובדי בז"ן שניספו. גלבהרט: "לאור ארועי חומ"ס שהתרחשו גם במדינות אחרות, ובמתקדמות שבהן, נראה כי תעשיות אלו אינן חסינות בפני תאונות, גם לא שכניהן, אין לאפשר את הגדלתן בקרבת אזורי מגורים, ומקומן הראוי הינו הרחק מאזורים מאוכלסים".

 עם נתונים כל כך קשים- כיצד מתמודדים? מגדילים את תקציב הדוברות פי 246. תקציב 2013 העניק לאגף הדוברות 7 מיליון ₪ שהוא פי 2.4 מתנועות הנוער ופי 2.5 ממרכז הצעירים. "זה רק קצה הקרחון. סכומי עתק לפירסומי עיריה לכאורה, ותעמולה פוליטית בפועל, פוזרו והוסוו בסעיפים אחרים עד כי לא נודע מקום קבורתם, וגם לא ייודע. בפרק זמן של 5 שנים תפח תקציב אגף הדוברות ב-246%. באותו פרק זמן קוצץ תקציבו של מבקר העיריה ב-9.5%, ואנו תקווה שאין לכך קשר לביקורת החמורה שפירסם לפני כן על… אגף הדוברות!. את המסקנות- תסיקו בעצמכם" כך אומר גלבהרט.

Tags: , , ,

Leave a Reply