חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המאבק שנשכח: המאבק כנגד שחיקת השכר

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 3.07.13 2:09

במקום להיאבק על מחיריהם של מוצרים בודדים בכל פעם, על ציבור העובדים להיאבק יחד על גובה משכורתו. הצלחה במאבק על גובה השכר תקל את מצוקת יוקר המחייה של הציבור בישראל וגם תפעל כנגד מגמת התרחבות אי השוויון והקטנת כוחם של העובדים, אשר חלקם בסך ההכנסה הלאומית הולך וקטן

מאת:  ירון דישון

 מחירי המוצרים והשירותים בישראל גבוהים. התייקרות המחירים, ובראשם מחירי הדיור ומחירי המזון (שבאו לידי ביטוי במחיר הקוטג') היו הגורם הראשון והמרכזי לתסיסה החברתית מאז קיץ 2011. על אלו אפשר להוסיף את מחיר הדלק שעמד במרכז של מחאה ציבורית עוד קודם לכך.

על אף שאין ספק שמחירי הדיור, המזון והדלק עלו בשנים האחרונות, עדיין – "יוקר המחייה" הוא מושג מטעה. יוקר המחייה בישראל מורגש לא רק בגלל שמחירה של קופסת קוטג' עלה בפברואר 2013 ב-3.5%, מ 5.95 ₪ ל 6.16 ₪, אלא גם ובעיקר כיוון שהמשכורות של הישראלים לא עלו יחד עמו. לא המחיר הנקוב על קופסת הקוטג' או עלות שכר הדירה הם העיקר, אלא באיזו מידה יכולים הישראלים להרשות לעצמם לרכוש מוצרים ושירותים אלו. אזרחי ישראל מרגישים שנטל המחירים הולך ומכביד עליהם כיוון שהכנסתם נשחקת ומאפשרת להם לרכוש פחות, ובעקבות זאת רמת חייהם נפגעת.

ההבחנה הזו חשובה כיוון שהוא מסמנת את היעד הפוליטי שצריכה לעמוד במרכזה של כל מחאה או התארגנות המבקשות להקל על המצוקה הכלכלית של הציבור. מחאה כנגד התייקרות המחירים, או "מחאת יוקר המחייה" כפי שהיא מכונה באמצעי התקשורת, שוכחת שהצרכנים הם קודם כל גם עובדים ומחמיצה את ההיבטים של מרכיב השכר בכוח הקניה שלהם ואת תנאי הייצור של אותם מוצרים. דוגמא אחת לכך היא הדרישה להוריד מכסים על מוצרים מיובאים, דרישה שיכולה אכן להביא להוזלה כלשהי במחירי מוצרים מסוימים, אך מסכנת מאידך את העובדים שמועסקים במפעלי הייצור בישראל.

המאבק הנשכח, אם כן, הוא המאבק כנגד שחיקת השכר. בעבר היו הסכמי תוספת יוקר לעניין כמעט שבשגרה. הסכמים אלו נתחמו בין ההסתדרות הכללית ובין המעסיקים על עדכון השכר בגין עליית המחירים,. הסכמים אלו, שקיבלו צווי הרחבה והיו תקפים לכלל השכירים במשק, הביאו לכך ששכר העובדים עודכן בהתאם לעליית המחירים, שסבלו פחות מהתייקרות המוצרים. אלא שמאז שנת 2003, אז נחתם הסכם תוספת היוקר הכללית האחרון, לא נהנים העובדים בישראל מתוספת זו, וההסתדרות מצידה כבר אינה נאבקת מספיק על השגתה.

נטישת הדרישה לתוספת יוקר ועדכון שכר מהווה את אחת ההצלחות הגדולות של המדיניות החברתית-כלכלית שהוביל נתניהו מאז שנת 2003, מדיניות שממשיכה לשלוט בכלכלה ובפוליטיקה הישראלית עד היום. במקום שציבור העובדים יאבק יחדיו על העלאת שכרו מול המעסיקים וההון, עבר ציבור הקונים להיאבק מאבקים צרכניים על מחירה של קופסת קוטג'.

הצלחה במאבק על גובה השכר לא רק שתקל את מצוקת יוקר המחייה של הציבור בישראל, היא גם תפעל כנגד מגמת התרחבות אי השוויון והקטנת כוחם של העובדים, אשר חלקם בסך ההכנסה הלאומית הולך וקטן. לפני נתוני מרכז אדוה, בעוד שהכלכלה הישראלית צמחה בעשור האחרון, את פירות הצמיחה קטפו בעיקר המעסיקים. לו היה חלקם של העובדים בעוגת ההכנסה הלאומית נותר כפי שהיה בשנת 2002, היו כלל העובדים משתכרים בממוצע 910 ₪ נוספים בחודש. אך בשל מגמת התרחבות אי השוויון, הכנסה זו נפלה לידיהם של המעסיקים, ואילו העובדים מצדם נותרו כאשר כיסיהם ריקים, בעודם עומדים מול מדפים עליהם המוצרים הולכים ומתייקרים.

במקום להיאבק על מחיריהם של מוצרים בודדים בכל פעם, על ציבור העובדים להיאבק יחד על גובה משכורתו. על מנת להקל באמת את מצוקת יוקר המחייה ועל מנת לשפר את רמת החיים בישראל יש להביא לכך שהשכר בכלל הענפים במשק יעלה ויתעדכן בהתאם להתייקרות המחירים, ושמפירות הצמיחה ייהנו כלל שכבות האוכלוסייה, ולא רק חברי המאון העליון.

ירון דישון הוא מנהל ההדרכה במרכז אדוה וחבר בחוג יסו"ד-ישראל סוציאל-דמוקרטית

משכורת

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  תוספת היוקר היחידה שנראה מהממשלה הזו היא שהכל יתייקר. שלטון רשע ואכזר, אטום ויהיר שכזה לא הבאנו על עצמנו כבר הרבה זמן, אבל זה מה שהישראלים רצו. לא יחימוביץ גלאון או ברכה אלא ביבי בנט ליבני ולפיד
  כנראה שאנחנו לא רוצים תוספת יוקר אלא שישחקו אותנו.
  ואולי נלמד מהמצרים ונחזור לרחובות!

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  איפה ההסתדרות

  מדוע לא נשמע קולה של ההסתדרות בעניין. איפה עיני?

 3. המאבק שנשכח: המאבק נגד שחיקת השכר • מחאת הדיור :

  […] פורסם לראשונה באתר עבודה שחורה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.