חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האגודה לזכויות האזרח: האלימות המשטרתית פוגעת בחופש הביטוי וההפגנה

נושאים חדשות, משפט ופלילים ב 2.07.13 5:07

היום תובא לועדת הפנים של הכנסת לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק למניעת מפגעים, המרחיבה את סמכויות המשטרה. האגודה לזכויות האזרח מתריעה מפני אלימות המשטרה לאור דיווחים על אלימות המשטרה בהפגנות המחאה החברתית

לקראת דיון בנושא אלימות משטרה, פנתה האגודה לזכויות האזרח אל חברי ועדת הפנים של הכנסת והתריעה: בחודשים האחרונים מגיעים עוד ועוד דיווחים על שימוש בלתי חוקי של המשטרה בסמכויות שלטוניות, באופן שמוביל לפגיעה בחופש הביטוי של מפגינים ופעילים חברתיים-פוליטיים.

במכתב מטעם האגודה לזכויות האזרח, מפרטות עו"ד שרונה אליהו-חי ועלוה קולן מהאגודה לזכויות האזרח שורה של דיווחים שהגיעו אל האגודה במהלך השנה האחרונה, מהם עולה חשש להתנהלות חמורה של המשטרה במהלך הפגנות ואירועי מחאה, ובכלל זה שימוש בפרקטיקות פסולות לפגיעה בחופש המחאה, בניגוד לחוק.

בין השאר, הגיעו אל האגודה לזכויות האזרח דיווחים על "שיחות אזהרה" שערכו שוטרים עם פעילים לקראת הפגנות מתוכננות, באופן שיצר רושם לפיו אותם פעילים נמצאים "על הכוונת"; פיזור משמרות מחאה והפגנות חוקיות, שימוש בשוטרים סמויים, רעולי פנים או נטולי תגי זיהוי במהלך הפגנות, מעצרים ועיכוב מפגינים ללא עילה חוקית, אלימות בלתי מוצדקת כלפי מפגינים ואף שימוש באמצעי לחימה קשים – גז מדמיע וכדורי מתכת מצופים גומי –לצורך פיזור הפגנות.

לדברי עו"ד שרונה אליהו-חי מהאגודה, "תפקיד המשטרה במדינה דמוקרטית הוא להגן על חופש הביטוי ולאפשר מחאות פוליטיות, לא להלך אימים על מפגינים ופעילים חברתיים. בשנתיים האחרונות, הציבור בישראל מגלה מעורבות פוליטית וחברתית רבה מתמיד, אבל במקום לראות בכך תופעה מבורכת ולסייע במימוש חופש הביטוי, התנהלות המשטרה בהפגנות מרתיעה אנשים מפני מחאה פוליטית לגיטימית ומשדרת את המסר הפסול שמי שנוטל בה חלק עובר על החוק."

מכתב זה של האגודה לזכויות האזרח מציין מקרים בהם הופעלה אלימות נגד המפגינים

סדר היום של ועדת הפנים והפניות לנוסח החוק

רשומה המעידה על אלימות המשטרה

 

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

 1. מערכת עבודה שחורה :

  להלן מכתב של ח"כ אילן גילאון למפכ"ל המשטרה על אלימות המשטרה:
  סימוכין: 420300613
  ‏30 ביוני 2013
  כ"ב בתמוז התשע"ג

  לכבוד
  מפכ"ל המשטרה
  רב ניצב יוחנן דנינו
  ירושלים
  (באמצעות פקס: 02-5428118)

  הנדון: בהול: חקירת תקרית מעצר שתי מפגינות מול בית שר האוצר

  אני פונה אליך בעקבות מעצרן של גב' ספיר סלוצקר (מס' ת.ז: 304973753) ושל גב' כרמן אלמקייס (מס' ת.ז: 036219046) אמש (29.6.13) בעת הפגנה מול ביתו של שר האוצר ח"כ יאיר לפיד. אני מכיר את גב' סלוצקר מזה זמן רב, ויכול להעיד כי פיה ולבה שווים. לפיכך, אני רואה בחומרה רבה את ההשתלשלות שהובילה באופן תמוה למעצרן ולהאשמתן בתקיפת שוטר. אני תמה כיצד נהפכו היוצרות ובהודעת המשטרה נטען כי המפגינות הן שהתעמתו עם השוטרים, שגילו מצדם איפוק.

  א. לטענת השתיים, לקראת סיום ההפגנה, בשעה שבדקו האם נותרו מפגינים מאחור, הן נתקלו בעשרה שוטרי יס"מ ש'זרקו לעברן הערות' והחלו לסנוורן בפנסים.
  ב. לדבריהן, אחד מהשוטרים, אשר סירב לבקשתן להזדהות ומאוחר יותר התברר בתחנת המשטרה ששמו סהר בצ'י, שאלן 'האם באו לחפש בולבולים' לקול צהלות חבריו. בהמשך, חטף הלה את הטלפון הנייד מידיה של גב' עמוס כשניסתה לתעד את האירוע.
  ג. כאשר ביקשה האחרונה לקחת את הטלפון הנייד, רץ לעברה השוטר בצ'י ואף היכה אותה, כך לטענתן. יתר השוטרים שנכחו במקום, זינקו לעבר השתיים, ולטענתן נגעו באיבריהן המוצנעים כביכול כחלק מהמעצר.
  ד. השתיים הובאו לתחנת משטרת תל-אביב והואשמו בתקיפת שוטר.

  אני תוהה למי היו אמורות השתיים לפנות, בשעה שנציגי משטרת ישראל – האמונים על הגנת חיי האדם, שלומו ורכושו (כך מחזון משטרת ישראל) – התנכלו להן לכאורה. עוד אני תמה כיצד קיבלו חוקרי תחנת המשטרה באופן כמעט אוטומטי את גרסת השוטרים, ומיהרו להאשים את השתיים בתקיפת שוטר. אבקשך להעביר מקרה זה לחקירה מקיפה של מח"ש במטרה להביא לבירור מלא של התקרית החמורה.

  מצפה לתשובתך המהירה,
  בברכה,

  יו"ר סיעת מרצ בכנסת

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.