חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יוחנן דנינו, חקור את מעצר המפגינות

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 1.07.13 4:59

בעקבות  טענותיהן של שתי מפגינות על הטרדות מצד שוטרים ומעצר שווא אלים בעת הפגנה מול בית שר האוצר, שלח חבר-הכנסת אילן גילאון מכתב דחוף למפכ"ל המשטרה בתביעה לחקור את נסיבות האירוע

לכבוד
מפכ"ל המשטרה
רב ניצב יוחנן דנינו

ירושלים

 הנדון: בהול: חקירת תקרית מעצר שתי מפגינות מול בית שר האוצר

 אני פונה אליך בעקבות מעצרן של גב' ספיר סלוצקר ושל גב' כרמן אלמקייס  אמש (29.6.13) בעת הפגנה מול ביתו של שר האוצר ח"כ יאיר לפיד. אני מכיר את גב' סלוצקר מזה זמן רב, ויכול להעיד כי פיה ולבה שווים. לפיכך, אני רואה בחומרה רבה את ההשתלשלות שהובילה באופן תמוה למעצרן ולהאשמתן בתקיפת שוטר. אני תמה כיצד נהפכו היוצרות ובהודעת המשטרה נטען כי המפגינות הן שהתעמתו עם השוטרים, שגילו מצדם איפוק.

א.     לטענת השתיים, לקראת סיום ההפגנה, בשעה שבדקו האם נותרו מפגינים מאחור, הן נתקלו בעשרה שוטרי יס"מ ש'זרקו לעברן הערות' והחלו לסנוורן בפנסים.

ב.      לדבריהן, אחד מהשוטרים, אשר סירב לבקשתן להזדהות ומאוחר יותר התברר בתחנת המשטרה ששמו סהר בצ'י, שאלן 'האם באו לחפש בולבולים' לקול צהלות חבריו. בהמשך, חטף הלה את הטלפון הנייד מידיה של גב' עמוס כשניסתה לתעד את האירוע.

ג.       כאשר ביקשה האחרונה לקחת את הטלפון הנייד, רץ לעברה השוטר בצ'י ואף היכה אותה, כך לטענתן. יתר השוטרים שנכחו במקום, זינקו לעבר השתיים, ולטענתן נגעו באיבריהן המוצנעים כביכול כחלק מהמעצר.

ד.      השתיים הובאו לתחנת משטרת תל-אביב והואשמו בתקיפת שוטר.

 אני תוהה למי היו אמורות השתיים לפנות, בשעה שנציגי משטרת ישראל – האמונים על הגנת חיי האדם, שלומו ורכושו (כך מחזון משטרת ישראל) – התנכלו להן לכאורה. עוד אני תמה כיצד קיבלו חוקרי תחנת המשטרה באופן כמעט אוטומטי את גרסת השוטרים, ומיהרו להאשים את השתיים בתקיפת שוטר. אבקשך להעביר מקרה לחקירה מקיפה של מח"ש במטרה להביא לבירור מלא של התקרית החמורה.

 מצפה לתשובתך המהירה,

בברכה,
אילן גילאון
יו"ר סיעת מרצ בכנסת

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. דליה :

  לנוכח אלימות המשטרה, פורסמו הנחיות אלה למפגינים הנעצרים על ידי המשטרה:
  לנוכח העליה ברמת האלימות המשטרתית, מעצרים מרובים בהפגנות, סימון מפגינים/ות ואיומים מצד המשטרה, הקמנו צוות משפטי שמטרתו שמירה על זכויותינו לפי חוק.
  הצוות מורכב מפעילות שונות המתנדבות לסייע בפן המשפטי של המחאה. הצוות דואג למציאת עורכי דין שיטפלו במעצרים ועיכובים, ולאחר מכן פועל בשטח – אל מול המשטרה, עורכות הדין המגבות ואל מול מערכת בתי המשפט. התפקיד של הצוות כולל, בין היתר, איתור של כל העצורים והמעוכבים, איסוף מידע בסיסי עליהם, העברת הטיפול לידי עורכות הדין ועבודה מולן לאורך כל תהליך המעצר.
  ***אז למה אנחנו מספרות לכן את כל זה?
  בהפגנות האחרונות בירושלים ראינו עליה נוספת באלימות המשטרתית, לצד מעצרים רבים של מפגינים. הצוות המשפטי עשה ככל שביכולתו לדאוג לעורכי דין ולטיפול משפטי נאות בעצורים, תוך כדי ניסיון לדאוג לשחרור מהיר ככל הניתן ומניעת כתבי אישום.
  על מנת שנוכל לדאוג לכם/ן בעת מעצר אנו אוספות בזמן אמת מידע בסיסי להעברה לעו"ד – את שמכם/ן ות.ז.
  העבודה היא בהתנדבות ובשבילכן- אז שתפו פעולה.
  לצד זאת, אנחנו מזכירות שכשאתם מגיעים להפגנה, יש לקחת בחשבון שמדובר בחלק ממאבק גדול וסדרה של הפגנות ואין לדעת מה יהיה סופו של התהליך המשפטי שעלול גם להתפתח להגשת כתבי אישום.
  לכן, אחת ממטרותינו היא שהמאבק המשפטי ינוהל כמאבק עם תפיסה פוליטית לאורך כל התהליך.
  ***באם לא הספקנו להגיע ולבקש את הפרטים המזהים, אנא שלחו אותם אלינו בSMS ל-052-5393694. נשמח שמשלב זה תעדכנו אותנו במצבכם/ן(להיכן הועברתם, במה האישומים, במידה ומשאירים אתכם לילה וכמובן אם יש להודיע למישהו/י על עיכובכם).
  כמו כן, בשלב זה יש להשתדל לשמור על זכות השתיקה, לא רק בחקירה אלא גם בניידת ובתחנה עם העצורים האחרים. שאר ההתנהלות מול החוקרים ובית המשפט תומלץ לכם/ן על ידי עורכ/ת הדין ואנו, כמובן, ממליצות להקשיב להן.

  מעתה נשתדל להודיע לפני כל הפגנה מי נמצא ככונן בצוות המשפטי ואל מי יש לפנות במידה ונעצרתם.

  בשבת 29/6/13 , בשוסטר הכונניות יהיו ספיר ונעה.
  ספיר – 054-7800665.
  נעה – 0525393694.

  מתוך: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=398175010286775&set=a.398175006953442.1073741828.383768405060769&type=1
  מופיע גם ב: http://j14.org.il/articles/52094

 2. מנחם לוריא :

  והינה התשובה של יוחנן דנינו

  http://news.walla.co.il/?w=/10/2656963

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.