חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי – למה החוק מסוכן?

נושאים איכות השלטון, פוליטי ב 27.06.13 2:40

נייר עמדה זה מנתח את הצעת החוק, שהגיש יריב לוין מהליכוד, ומראה כי המדובר בהצעה שנועדה להגניב אל ספר החוקים של מדינת ישראל מסגרת לחוקה. הצעה זאת מעקרת חלק ניכר מתוכנה החוקתי של מגילת העצמאות, ומבקשת להפר את האיזון בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת במבנה המשטר הישראלי

חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי

נייר עמדה

ד"ר נעמי זוסמן

תקציר

חוק יסוד: ישראל, מדינת הלאום של העם היהודי הוא חוק רע ומסוכן. הוא רע משום שמנסחיו ומקדמיו מבקשים לקבע בחקיקה את מה שחוק אינו יכול וגם אינו אמור לעסוק בו – קרי, עניין זהות, תרבות וחברה ששנויים במחלוקת עמוקה ורחבה. הוא מסוכן משום שהוא מחטף: ניסיון לעקוף את הדיון הציבורי הדמוקרטי בסוגיות הליבה של מדינת ישראל ולקבוע עובדות שייאלצו כל חוקה שתנוסח בעתיד. מנסחי החוק ומקדמיו מציגים אותו כאילו הוא המשך טבעי של מגילת העצמאות. אולם, כפישמראה הניתוח שלהלן, כוונתו הפוכה בתכלית: הוא מבקש לשנות את הגדרתה המהותית של מדינת ישראל, ממדינה שהיא ביתו הלאומי של העם היהודי ובה בעת גם ביתם של שאר אזרחיה, למדינה שיהודי כל העולם הם אזרחיה בכוח ואילו אזרחיה-שלה שאינם יהודים מופלים בה לרעה.

מטרת החוק היא לדחוק את חזונם האזרחי של מקימי המדינה לטובתו של חזון אחר, סקטוריאלי במובהק, והוא חותר הלכה למעשה תחת ערכי הציונות ומטרותיה המקוריות. חוקים, ובכלל זה חוקי יסוד, לא אמורים לעסוק בעניינים של זהות ומהות מלכתחילה: תפקידם להתוות את כללי המשחק שבאמצעותם ייערך הדיון בעניינים אלה ותו לא. החוק המוצע לא רק שאינו משקף הבנה זו של החוק ושל טבעו אלא אף חותר לשנות את כללי המשחק עצמם. בעשותו כך, הוא מתפקד כחוקה מבלי שנערך דיון רציני ומעמיק כלשהו בהתאמתו לתפקיד זה וללא התחשבות בתנאים הדרושים לאימוצה של חוקה. עצם הניסיון להכריע בשאלות הנוגעות לזהות, תרבות, דת ומורשת השנויות במחלוקת עמוקה בקרב אזרחים וקהילות שונות באמצעות חקיקה – על אחת כמה וכמה, באמצעות חקיקתו של חוק יסוד משוריין – אינו הוגן ולכן גם אינו ראוי. הוא משקף ניסיון של קבוצה הנהנית מיתרון כוח פוליטי בנקודת זמן מסוימת לכפות את רצונה ואת תפיסותיה הצרות על החברה כולה.

בהנתן המחלוקות הרבות השוררות בחברה הישראלית בנוגע לתפיסת היהדות והאזרחות, וכן בהנתן אופייה המורכב של חברה זו עצמה, מובן מאליו שחוק מהסוג המוצע אינו יכול להתבסס על הסכמה אזרחית רחבה. אלא שהסכמה כזו היא תנאי-מפתח לכינונה של חוקה ובלעדיה אסור שיחוקק, יהיו שינויי הנוסח כאלה או אחרים. כל מי שתומך בשלטון החוק בישראל ובצורך להגיע לחוקה בהסכמה רחבה חייב  לכן לפעול לגניזתו של חוק זה.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

5 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  עד כמה שהבנתי משיחה עם יריב לוין _או משהו כזה) בהצעה ניתן מעמד זהה למדינת ישראל ולארץ ישראל.
  זהו סיפוח השטחים בדלת האחורית.
  טריקים מהסוג הזה הם לא המצאה של הח"כ הנ"ל והבעיה היא שמטריק לטריק מדינת ישראל מאבדת את זהותה.
  לא ברור למה שלי יחימוביץ נזכרה מאוחר מדי באמירה: "אנחנו (העבודה) המחנה הלאומי, אתם הליכוד המחנה הדו-לאומי" ולמה מיהרה לגנוז אותה.
  מישהו בשמאל בטח חשב שזה איכס.

 2. עמית :

  בימין הישראלי ישנם אנשים מאוד פסימיים ןמיזנטרופיים חלקם כמו שאול מרידור חושבים שישראל לא תצליח לשרוד עוד 30 שנים.
  החלק השני בכלל לא מנסה לחשוב 30 שנים קדימה, הוא פועל מהבטן מתוך ביטחון איקיומי.
  שני החלקים עסוקים בפירוק המארג החברתי של המדינה ומכירת נכסיה מקרה הגז הטבעי הוא אבן בוחן מצויינת.
  משום שהדבר אליו חותרים האנשים האלו הוא הביטחון, החרדה שלהם מפני הבאות מכתיבה ניצול מירבי של מה שניתן לקחת עכשיו.
  ככלות כל הקיצין ומתוך פחד עמוק מאוד הם משתמשים בכל כלי שאפשר להעלות על הדעת.
  הצעדים של החלק היותר פסימי בין אנשי הימין מזכירים במידה רבה את שריפת מחסני המזון בירושלים בזמן המרד הגדול נגד הרומאים.
  זה סוג של צעדי יאוש שגם שנים אחריהם לא מצליחים להסביר, האנלוגיה כאן היא שריפת שאריות הדמוקרטיה.
  לוין ודומיו חותרים למצב של החרמה בינלאומית מוחלטת על ישראל, ועל כל ההתרחשוית האלו מסתכל מלמעלה נתניהו בן דמותו של נירון הקיסר הפירומן.

 3. לקסי :

  שעטנז

  יש כאן תערובת משונה ושלא כדרך הטבע של:
  לניניזם, ככל שיירע כן ייטב,
  נהנתנות, אכול ושתה כי מחר נמות,
  פטליזם, השם יושיע.

  בשור וחמור האלה לא ניתן לחרוש.

 4. עדנאן אבו אירול :

  שלא תגידו שלא הזהרנו אתכם....

  http://www.blacklabor.org/?p=51919

  עדנאן

 5. מנחם לוריא :

  למה זה חוק רע - רשימה:

  לאחר קריאה של המסמך המלא להלן רשימת תהיות שלי לגבי החוק המוצע,המציעים וממשלת ישראל.

  1. כבר נקבע הוסבר ונסגר הגולל על כך שלמגילת העצמאות אין שום ערך חוקתי ואפילו לא חוקי. היא מה שהיא: מגילת ההצהרה על מדינת ישראל. משקמה היא הפכה למסמך הסטורי רב ערך כמסמך הסטורי והוא בלבד.

  2. הצעת החוק הזו לא נוסחה בכנסת,לא על ידי חברי כנסת ולא על ידי אדם כלשהו שהוא עובד ציבור ואיפה שהוא,במורד הדרך,ממלא תפקיד ציבורי שניתן לאכוף עליו ביקורת ציבורית כלשהי – באשר היא.

  את המסמך ההסברים לו והדרך לפעול על פיו כותב גוף חוץ פלמנטרי הקשור לעמותות בעלות השקפת עולם ימנית קיצונית על גבול הפשיזם המודרני ובעלות גוון אנטישמי (ערביי ישראל הם שמים בדיוק כמו יהודי הארץ).

  3. צריך לזכור שחוקה,עבור החברה החייה בישראל פירושה,אף,היא נקיטת עמדה פוליטית (סוציאל דמוקראטית פלורליסטית) עמדה שאיננה,בלשון המעטה,פופולרית בקרב החברה הישראלית,על כל גווניה.

  4. חוקי יסוד אינם חוקה. אפשר לשנות אותם ואפשר לבטל אותם. חוקה קשה מאוד לשנות ובקלי קלות ניתן לבטלה על ידי הוראה לטייסת אחת ולחטיבת טנקים אחת "לעלות" על הכנסת ולכובשה מידי המסדר הפרנסיסקני.(*)

  5. חוקים מהווים קווי מתאר לחיי היום יום של תושבי המדינה. הם לא באים לא לכפות דרך חיים,לא לחנך על פי דרך חיים מסויימת ולא להכריח אף אדם לעשות משהו בקשר לזהותו הלאומית. הצעת החוק הזו פוסחת על שלושת הסעיפים וההבדל בינה לבין הסייפא של סעיף 4 דלעיל היא האלימות המוסווית.

  6.ממשלה שאת עניין יצוא הגז ובעקבותיו עיצוב אופייה האנרגטי של מדינת ישראל לא מביאה לדיון בכנסת בגלל חשש שאין לה רוב איננה ממשלה שראוי שבכלל תדון בחוק "יסוד" השכזה בכלל ובאופן הגשתו ותוכנו בפרט.

  7. ממשלה שאוגרת מידע ביומטרי על כל אזרחיה מבלי לפרט להסביר לנמק ולשכנע בקשר לצורך במאגר הזה – למעט טיעון ביטחוני הזוי – איננה ראויה לדון בחוק יסוד כזה אם – בכלל מדובר בחוק יסוד ולא בשימוש לרעה ברוב הדמוקרטי על מנת לכפות דיעה.

  8. תגובה #4 שמעלי ראוי שתיקרא שוב – הכתובת הייתה על הקיר.

  מנחם.

  (*) בניין כנסת ישראל יושב על אדמה בבעלות המסדר הפרנסיסקני. עוד 29 שנה חוזה החכירה בין מדינת ישראל למסדר יסתיים אחת ולתמיד. למרות שמדובר בנושא כבד משקל הוא מעניין (ומטופל) על ידי הסבתא רבה רבה רבה של הבן דוד רפה השכל של:…אף אחד….

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.