חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מתווה פראוור-בגין: מהלך כוחני שיהיה בכייה לדורות

נושאים דיור, תכנון ובניה, זכויות אדם, חדשות ב 24.06.13 14:09

היום תצביע מליאת הכנסת על "תזכיר החוק להסדרת התיישבות הבדואים בנגב", המוכר כ"מתווה פראוור / בגין". לקראת ההצבעה, מזהירות האגודה לזכויות האזרח ועמותת 'במקום': המתווה במתכונתו הנוכחית רק יעמיק את הניכור והאפליה של האזרחים הבדואים בכפרים הלא מוכרים

 לקראת ההצבעה במליאת הכנסת הערב, האגודה לזכויות האזרח ועמותת 'במקום' שבות ומזהירות מפני אישור מתווה פראוור/בגין במתכונתו הנוכחית, שמשמעו עקירה ופינוי בכפייה של עשרות כפרים ועשרות אלפי תושבים, באופן שיחרוץ את גורלן של אלפי משפחות לעוני, אבטלה והרס של חיי הקהילה והמרקם החברתי. זאת, כאשר במקביל, מקדמת הממשלה הקמת יישובים יהודיים חדשים, חלקם אף מתוכננים להיבנות על הריסות כפרים בדואים.  לדברי הארגונים, את העלות האדירה של התוכנית ההרסנית, יש להפנות לפתרונות מוסכמים של תכנון, פיתוח והסדרת הכפרים במקומם.

הארגונים קוראים לממשלה לפעול לקידום התכנון וההכרה בכפרים, במטרה להבטיח את זכויותיהם הבסיסיות ביותר של אזרחי המדינה הבדואים בנגב.

לדברי עו"ד ראויה אבורביעה מהאגודה לזכויות האזרח, "במשך שנים, האזרחים הבדואים חיו בכפרים ללא תנאי מחייה בסיסיים, בשעה שסביבם קמו עוד ועוד יישובים יהודיים. הממשלה צריכה להחליט, אם פניה לפיתרון אמיתי וצודק שיאפשר לבדואים להשתלב בנגב כאזרחים שווים, או לצעד כוחני שרק יגביר את הניכור, העוינות והעוני בקהילות הללו."

לדברי נילי ברוך, מתכננת ערים בעמותת במקום, "המפתח לפיתרון סוגיית הכפרים הלא מוכרים בנגב הוא התכנון. תכנית להכרה בכפרים הלא מוכרים, דוגמת זו שיזמו תושבי הכפרים עצמם, תאפשר להם לזכות בחינוך, בריאות, תשתיות ראויות ומקורות תעסוקה. זה לא רק המהלך המועיל ביותר, אלא גם הצודק ביותר, אחרי שנים של התעלמות מהכפרים הבדואים, שרובם קיימים עוד מהימים שלפני קום המדינה".

למכתב מטעם האגודה לזכויות האזרח ועמותת "במקום":

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/04/unrec-villages230413.pdf

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  הפיצוי המוצע בפרוואר לא מספיק אבל אי אפשר להכשיר את כל ההתיישבות הבדואית בנגב. בין הכרה בזכות בקרקע חקלאית לחיבור לתשתיות של עשרות יישובים לא מוכרים יש הבדל.
  הפתרון בנגב צריך לשלב בין ההכרה בבעלות/זכות לחכירה של קרקע חקלאית והתכנסות ליישובים קיימים והכרה בחלק מהכפרים הלא מוכרים. בנגב לא צריך עוד יישובים צריך לחזק את מה שיש, לערבב את האוכלוסיות להפסיק עם הגטואיזציה של הדרום.

 2. דליה :

  טוכולסקי
  מה זה פיצוי לא מספיק? שמעתי את ח"כ חנא סוויד מבל"ד אומר שלקחו לבדווים 80% מהאדמות שלהם והשאירו להם את היתר. הבדווים הם בעלי קרקעות אך לקחו להם את האדמה בטענה שאין להם מסמכים המעידים על כך.

 3. ק. טוכולסקי :

  כתבתי כבר פעם על הנושא פה טור ואני טוען שהעסק לא פשוט ואין בו רק שחור ולבן. יש לחברה הבדואית בעיות רבות ובפרוואר אין פתרון לכל הבעיות. אבל גם להענות לכל הדרישות של הבדואים זה לא פתרון.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בני בגין הוא אדם משונה. הוא לוקח ברצינות את הרעיון שישראל צריכה להיות מדינה יהודית ודמוקרטית. בדרך כלל, מי שמדבר על כך עושה זאת תוך גיחוך וקריצה. בגין באמת מאמין שאפשר לרבע את המעגל הזה. הוא גם חשב שאפשר לנהל כיבוש תוך שמירה על זכויות האדם של הנכבשים. בשנת 1999 הוא הציג את מועמדותו לראשות הממשלה, הסיר אותה בסופו של דבר, ורץ בראש סיעת האיחוד הלאומי. הצלחתה היתה מוגבלת, ובגין פרש מן הכנסת באכזבה, כשהוא מציין שלא מצא די תומכים לרעיון של ימין שתומך בדמוקרטיה.
  אתמול האיש הישר הזה הטיל פצצה: הוא הודיע לוועדת הפנים של הכנסת, שדנה בחוק פראוור – שהוא בעצם חוק פראוור ומתווה בגין – שבניגוד למה שאמרו לנו התועמלנים של הממשלה, הוא מעולם לא קיבל את הסכמתם של הבדואים למתווה. הסיבה לכך, אמר בגין, פשוטה למדי: הוא מעולם לא הציג להם אותו. אפילו בימין היהודי יתקשו לטעון שאדם הסכים למשהו, אם כלל לא ידע עליו.
  עבור יריב לוין זו היתה סיבה להקשות את חייהם של הבדואים עוד יותר, אבל אפילו התולעת הזו נאלצה להודות שבהנתן שזה המצב, אין מנוס אלא לדחות את ההצבעה על החוק, אולי אף לבטלה כליל. כל מתווה בגין-פראוור תלוי כעת על בלימה……
  http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.